Pozdrav! Dozidao sam jednu manju prostoriju na spoljni zid kuce. Posto mi je kuca cela pokrivena Ondulin plocama, tako sam pokrio i ovu prostoriju. Znaci, na dozidane zidove sam stavio grede, na grede zakucao OSB vlagootpornu plocu i iznad nje (ne direktno na nju) postavio Ondulin tablu. Malo sam bio lenj doduse i nista nisam uradio iznutra po pitanju tog plafona. Plan je bio da se stavi gipsani plafon i to je to. Medjutim, sta se sada desava? Na coskovima te OSB ploce na nizoj strani se pojavljuje kao budj. Sinoc vidim da se na tom mestu pojavljuju kapi vode...tj vlagustina... Ne kontam o cemu se tu radi? Da li je mozda razlika temperature, mada je u toj prostoriji uzasno hladno jer - nema plafona. Moja zamisao je bila da uzmem stiropor od 5cm i da ga srafovima usrafim za tu OSB plucu, i kad to sve zavrsim da na grede usrafim gipsane ploce ili da mozda spustim plafon, sve jedno... Da li ce valjati da stavljam stiropor na OSB? Napominjem da se ova vlaga pojavila SAMO u najnizoj tacki OSB ploce i nigde vise...
ВЛАГА и опет влага
ma nema sanse da je procurivanje...nisko je, mogu da proverim ali je nemoguce!! Nema gde da prodje voda...
Proletos smo ugradili alu prozore u spavacu sobu i sve je bilo ok do danas, kada sam oko ramova prozora primetio vlazne zidove, na jednom mestu se cak sijaju od vode/vlage.
Znaci, prozori fantasticno dihtuju, zidovi su bili suvi i za vreme obilnih padavina i kisa, cak i kada danima nije prestajala da pada.
Ovo sada ne razumem - napolju je beton od zgrade suv i spojevi oko prozora spolja deluju suvi (i sneg je suv, a temperatura je u minusu), dok unutra oko jedne strane prozora, kao sto rekoh, bukvalno se sija zid od vlage!
Da li je moguce da se ovo javlja od kondenza, s obzirom da vec 2 dana stavljamo natopljene peskire tokom spavanja na radijator (bas kod tog kriticnog prozora) jer nam beba kaslje.
Ako je odgovor potvrdan, zasto se kondenzacija stvara bas oko rama prozora i to na pojedinim mestima? Da li to znaci da svaki put kada budemo hteli da vise ovlazimo vazduh u prostoriji u kojoj spavamo, moracemo da se pomirimo sa cinjenicom da ce nam zidovi oko prozora biti ovakvi?
Da li bi nesto resilo ako bih ja sa nekim materijalom dodatno impregnirao spoj prozora i betona sa spoljasnje strane? Sta mi preporucujete? Video sam u Merkuru Sikin program, samo ne znam sta bi od toga bilo najbolje za ovu situaciju?
Hvala!
Retko se desava da bude samo jedan razlog za pojavu kondenza na nekom mestu .
Pocevsi od ajd da kazem loseg izbora stolarije , AL stolarija nije neko resenje za stambeni prostor a veliko je i pitanje kvalitet samih AL profila , pa je vrlo moguce da je i losije ugradjena , pa do toga da morate dodatno ovlazivati vazduh u sobi .
Nazalost situacija ce uvek biti takva kad je temperatura u minusu danima
Kao sto sam sto puta do sada napisao sa iole kvalitetnijom drvenom stolarijom tih problema nema .
Tenzore, puno hvala na odgovoru!
Prozore nam je pravila i ugradila firma Alcon iz Panceva. Bili smo izuzetno zadovoljni do sada...
Primetio sam male pukotine silikona sa spoljne strane i to sada nakon ovog minusa...
Ali da li to znaci da voda ne ulazi sa spoljne strane (u smislu od snega, kise) nego se usled razlike u temperaturi i toplog vazduha kondenzacija skuplja sa unutrasnje strane prozora, a zatim ta voda "odlazi" tako da koristi neka najporoznija mesta i na taj nacin vlazi zidove?
Mozda konfuzno zvucim, ali da li bi bilo manje vlage ako bi dodatno zastitio spojeve prozora i zida sa spoljasnje strane?
Sto se drvenih prozora tice, to je tacno... prirodno je ipak prirodno.
Teethgrinder :
"
Ali da li to znaci da voda ne ulazi sa spoljne strane (u smislu od snega, kise) nego se usled razlike u temperaturi i toplog vazduha kondenzacija skuplja sa unutrasnje strane prozora, a zatim ta voda "odlazi" tako da koristi neka najporoznija mesta i na taj nacin vlazi zidove?"
Ovo je verovatno najtacnija predpostavka sta se desava kod tebe
Tesko da ce ista moci pomogne da se spreci nastajanje kondenza na samim AL profilima[
Sam aluminijumski ram nije termoizolovan i pošto je veoma hladan dolazi do kondenzacije na metalnoj površini, jer zna se da je aluminijum izuzetno dobar provodnik.Tako da se tu ne može bog zna šta učiniti.Platika je bolje rešenje jer je termo izolator, a kombinacija drvo i plastika je još bolje rešenje.
Možda je samo problem u prevelikoj vlazi zraka u prostorij. Kupi neki kvalitetan vlagomjer, jer gdje beba spava vlaga nesmije preći 60 %, a najbolje je oko 50 %, naravno ne smije pasti ni ispod 40 %. Na radijatore ti je bolje okačiti posudice za ovlaživanje zraka nego vlažne ručnike, ali tek kad vlagomjer tako pokaže. Visoka vlaga može dovesti do ozbiljnih respiratornih bolesti pogotovo kod dojenčati kao npr. bronhitis.
Slazem se sa majstorcicem.
Susenje peskira je pravi razlog za nastajanje problema jer problema i nije bilo dok nisu stavljeni peskiri na radijator.
Ovakve probleme ima svako ko susi ves na radijatorima a prostorije nisu dovoljno ventilisane.
POzdrav!
Puno hvala svima!
Jednu sobu sam vec opasno izluftirao i jedan zid se osusio... ostaje drugi deo rama gde je zid bio totalno mokar.
Majstorcicu, vlagu smo namerno podigli zato sto je nasa spavaca prilicno suva jer imamo centralno grejanje, kao i elektricni radijator.
Posto je ovih dana kasljala i teze disala, na preporuku pedijatrice stavili smo peskire i prilicno podigli vlagu kako bi joj olaksali disanje.
Sada je vec bolje i danas necemo morati tako nesto da radimo. Ali u svakom slucaju hvala na savetu za 50% i 60% idealne vlaznosti za bebe!
Voda sa vlažnih peškira mora negde da ode.
У углу собе са спољне стране зида јавила ми се по први пут прошле године влага, која се ширила на доле. у свом незнању, ја сам прво то обрисао, а потом преко те влаге залепио украсни стиропор дебљине једног сантиметра. Током лета, влага се исушила, али се ових дана поново појавила.
Шта сада да радим да тај проблем трајно решим, пошто ми превасходно здравствено смета?
Да ли да преко тог залепљеног стиропора залепим мрежицу и да се то изглетује?
Да ли да скинем тај стиропор, да премажем неким средством против кондензације, па тек онда да залепим дебљи стиропор и изглетујем?
Сваки савет би ми одлично дошао.
Ovog leta sam se sa decom uselila u malu kucicu, staru oko 48 godina i vrlo brzo primetila puno nedostataka. To je kucica od svega 45kvadrata ima dve sobe, malu kuhinju ( u nastavku jedne od soba ) i isto tako malo kupatilo, greje se pecima na gas ( dve peci, u svakoj sobi po jedna ), zidovi su od pune opeke, malterisani malterom sa krecom, koji je se izgleda "ispostio" kako su mi neki rekli, pa nesmemo ekser da ukucamo jer sve to odmah puca i runi se. Stolarija je drvena sa starim dvokrilnim prozorima, koji ne dihtuju. Primetila sam takodje da u kuci nema strujanja vazduha. Na podu je iverica koja je tu od samog pocetka, i niko se ne seca da li je ispod beton ili ne. Pre nekliko godina od spolja na dva spoljna zida je uradjena izolacija stiroporom, na druga dva zida nije radjena zbog objekata koji se naslanjaju na kucu.
Na zalost vec za vreme prvih minusnih temperatura pocela je skoro svuda u kuci da se javlja budj, sa zidova kupatila, bukvalno lije voda ( taj zid je izolovan ), a zidovi na stranama koje nisu izolovane su mokri 30-tak cm od poda. Voda se javlja i na zidu u kuhinji gde ima izolacije na spoljnom zidu.
Citala sam puno saveta koje ste vec davali ostalima, ali nigde nisam ukapirala kako ja da resim svoj problem. Ono sto mi je palo na pamet je izolacija stiroporom iznutra, na zidovima gde vec nije radjena spolja, pa mi je kao interesantna varijanta izgledala ideja da se postavi stiropor i "suvo malterisanje" knaufom, no bojim se sta ce onda biti sa kondenzacijom, i da li ce se time sto cu prekinuti grejanje zida postavljanjem stiropora prekinuti i kondenzaciju, ili cu samo napraviti jos gore i zatvoriti svu tu vodu iza knaufa. Na forumu sam procitala i ideju da se prvo postave letvice, popune stirpoporom, i za njih prisrafi knauf, no misljenje su bila podeljena pa me interesuje zasto nije dobro stavljati letvice ( mada pretpostavljam da nije dobro prekidati stiropor )
Inace ove godine planiram da obijem sav malter u jednoj od soba, zamenim pod, i postavim plasticnu stolariju, na zalost nemogu finansijski vise, ali se bojim da ne napravim gresku i da ne napravim jos goru situaciju nego sto je sada, a i da bespotrebno jos vise smanjim korisnu povrsinu koja je ionako jako mala.
Ovako napamet rekao bih da tu ima vise problema i da bez ozbiljnog pregleda i sondiranja ne vredi nista raditi na kuci .
Trebalo bi proveriti dali postoji ikakva hidroizolacija podova i zidova i kuci .
Dali je ispravna kanalizaciona i vodovodna mreza .
Pa ako na tim pozicijama nema problema onda uci u dalje poslove oko izolacije i zamene stolarije .
Ali ukoliko nema hidroizolacija ili je postojeca toliko ostecena onda bi to prvo trebalo sanirati pa nastaviti dalje
Тајгер-љиљана да те питам:
Те твоје гасне пећке имају ли излаз "дима" напоље или су оне каталитичке што све продукте сагоревања остављају у соби?
hidroizolacije nema, nikakve, instalacije su u redu, vodovodne kao i kanalizacione, a peci imaju "dimnjak" naravno, to je radjeno ove godine po projektu , a opet ja imam utisak da i one same dosta doprinose mom problemu, bas kako si ti nagovestio
Ovako napamet rekao bih da tu ima vise problema i da bez ozbiljnog pregleda i sondiranja ne vredi nista raditi na kuci .
Trebalo bi proveriti dali postoji ikakva hidroizolacija podova i zidova i kuci .
Dali je ispravna kanalizaciona i vodovodna mreza .
Pa ako na tim pozicijama nema problema onda uci u dalje poslove oko izolacije i zamene stolarije .
Ali ukoliko nema hidroizolacija ili je postojeca toliko ostecena onda bi to prvo trebalo sanirati pa nastaviti dalje
Kao sto vidis ja sam potpuni laik, pa te molim da mi objasnis sta bi trebalo uraditi, tj kako da se uradi hidroizolacija? Unapred se nadam da ces ici onom logikom da nema glupih pitanja jer verujem da je ovo nesto kao azbuka u struci onih koji o tome sve znaju.
E toga sam se i bojao da kuca nema hidroizolaciju .
Ovako napamet i na daljinu bih ti mogao reci samo jedno , u tu kucu ne vredi uloziti niti jedne pare dok se izolacija zidova podova ne odradi .
Hiroizolacija zidova je postupak masinskog presecanja zidova i ubacivanja sloja za izolaciju . Imas vec o tome na forumu pogledaj OVDE.
Posle toga se radi hidroizolacija podova i spaja se sa zidnom izolacijom , posle toga se betoniraju podovi .
hvala puno tenzore, to sam i ja mislila da mora da se odradi, a nakon toga, sta mi savetujes da uradim na temu trmoizolacije?
Pa moja jedina preporuka jeste HIO metod za postupak naknadne hidroizolacije . Ali posle secenja zidova se radi kompletno renoviranje objekta , ali bas kompletno sa sve kupatilom , instalacijama , betoniranjem podova.... Termoziloacija dolazi tek na kraju
E toga sam se i bojao da kuca nema hidroizolaciju .
Ovako napamet i na daljinu bih ti mogao reci samo jedno , u tu kucu ne vredi uloziti niti jedne pare dok se izolacija zidova podova ne odradi .
Hiroizolacija zidova je postupak masinskog presecanja zidova i ubacivanja sloja za izolaciju . Imas vec o tome na forumu pogledaj OVDE.
Posle toga se radi hidroizolacija podova i spaja se sa zidnom izolacijom , posle toga se betoniraju podovi .
Upravo tako, hidroizolacija sa spoljne strane zidova jer sve dolazi spolja, zatim hidroizolacija podova iznutra, sto znachi podignuti postojeci pod.
Najvaznije da se spoljni betonski stubovi i grede po svim uglovima "presvuku"termo izolacijom (stirodur, stiropor, ili bilo koji vid te izolacije) kako bi se
neutralisala mogucnost pojave kondenzata vlage a kasnije i budji.Znaci, nije dovoljno samo uraditi po spoljnim zidovima vec je bitno pokriti i cerklaz(horizontalnu gornju betonsku gredu) kao i celu gornju betonsku plochu(ukoliko je ima) jer neizolovan beton upravo pravi kondenzat(budj).
Ukoliko bi se radila termo izolacija samo iznutra npr. stiroporom , resili bi delimichno problem kondenzacije, brze bi uspevali da zagrejete vas prostor a time bi se brze i hladio kad iskljuchite grejanje jer vise negrejete zidove, vec se greje samo vazdusni prostor.Iz tog razloga se radi spoljna termo izolacija kako bi grejali zidove i na taj nachin ekonomichnije i komfornije boravili u prostoru...
Montoya kakva hidroizolacija zidova spolja , otkud ti takva ideja ??
Montoya kakva hidroizolacija zidova spolja , otkud ti takva ideja ??
Mislio sam na spoljni deo do 40cm visine kao i deo temelja.....(ispod nivoa zemlje)...
Ok to je je nesto sasvim drugo i taj postupak nece pomoci bas nista u ovom slucaju . Kolko sam uspeo da zakljucim iz pisanja tiger.lili njena kuca nema horizontalnu hidroizolaciju . E sad posto nema te izolacije ona ima problema sa vlagom i kondenzom . Cesto se desava da se razarujuci uticaj kapilarne vlage vrlo slabo pojavljuje na zidovima , pa ljudi ponekad umeju pogresno da zakljuce kako neki objekat "nema vlage " . Kad pocne grejna sezona ta vlaga iz podova i iz zidova pocinje da isparava a zatim da kondenzuje .
Ok to je je nesto sasvim drugo i taj postupak nece pomoci bas nista u ovom slucaju . Kolko sam uspeo da zakljucim iz pisanja tiger.lili njena kuca nema horizontalnu hidroizolaciju . E sad posto nema te izolacije ona ima problema sa vlagom i kondenzom . Cesto se desava da se razarujuci uticaj kapilarne vlage vrlo slabo pojavljuje na zidovima , pa ljudi ponekad umeju pogresno da zakljuce kako neki objekat "nema vlage " . Kad pocne grejna sezona ta vlaga iz podova i iz zidova pocinje da isparava a zatim da kondenzuje .
Da,naravno ali u svakom slucaju bilo sta od gore navedenog i predlozenog da se "odradi" bolje je nego postojece stanje.Nije problem na licu mesta ustanoviti sta bi bilo najbolje resenje, vec je problem u mogucnosti realizacije.Na ovim nasim prostorima uglavnom se ima uslova za delimicne popravke i besmisleno je neke propustene faze u samoj izgradnji objekta pominjati jer u tom slucaju je bolje srusiti celu kucu i napraviti potpuno novu
po svim deklarisanim normama...
Nazalost u slucaju nepostojanja horizontalne izolacije , ne postoji nijedno drugo resenje osim da se naknadno uradi horizontalna hidroizolacija , a kao jedini pouzdan postupak je presecanje zidova i ubacivanje izolacija . Jedan od naboljih i najpouzdanijih sistema je HIO sistem .
Neki od od drugih postupaka kao sto je recimo oblaganje spoljneg zida i dela temelja hidroziolacijom , mogu samo pogorsati postojece stanje .
Koliko vidim nigde nije naglašena lokacija kuće ,niti je postavljena slika tako da problem može biti i druge prirode.Da li se kondez javlja samo na keramičkim pločicama ili i po malterenom zidu,da li se javlja duž cele kuće ili ne.
tiger.lili je sama napisala :" hidroizolacije nema, nikakve, "
Na tome sam ja bazirao svoje odgovore
Nazalost u slucaju nepostojanja horizontalne izolacije , ne postoji nijedno drugo resenje osim da se naknadno uradi horizontalna hidroizolacija , a kao jedini pouzdan postupak je presecanje zidova i ubacivanje izolacija
Nevredi da polemisemo kad neznamo pravi uzrok vlage i kao sto je "ivoludilo" naglasio nemamo nikakvu inf. o polozaju kuce i svega ostalog da bi sad teoremisali ovo ili ono.To je jedan deo price a drugi je sta je vlasnik objekta u stanju da isfinansira kako bi poboljsao postojece stanje.Vecina zna od nas kako treba da se gradi i zapravo kako se gradi na terenu.
Slika na zalost nema, budj koja se javlja je potpuno na povrsini zidova i za sada se dobro brise, s obzirom da su zidovi kreceni tkz "vodoperivim" bojama, pojavljuje se mahom iza namestaja, i ovaj vikend sam utrosila na pomeranje namestaja, prebrisavanje, i premazivanje hlornim rastvorom jer sam primetila da u kupatilu na zidovima i plafonu gde sam to uradila pre tri nedelje za sada nema da se javlja ponovo. znam da to nije trajno resenje ali ce pomoci do proleca. iskreno zao mi je sto prvo nisam slikala da vam pokazem.
kao sto sam vec naglasila laik sam, no kako ova kuca nije imala ovaj problem do sada, pretpostavljam da prethodni stanari nisu bas bili ljubitelji toplih prostorija, i da su mnogo manje od mene koristili kuhinju, pa se njima slicne stvari nisu desavale.
Doduse imam utisak i da sama toplotna izolacija nije strucno uradjena, i da ce tu morati da se ponovi postupak sa jos jednim slojem stiropora, a naravno pre svega i porvo da se to uradi na stranama kuce koje nemaju izolaciju, ali ne 5-icom, jer koliko sam ukapirala ta debljina storopora je samo zavaravanje da izolacija postoji, tj ide se logikom "bolje ista nego nista".
Naravno posle svih ovih saveta na kojima sam jako zahvalna, odlucila sam da uradim i horizontalnu hidroizolaciju.
Ovako napamet i na prvu loptu ja bih pre sumnjao na procurivanje nego na kondenz
https://www.facebook.com/tenzor1/
https://tenzorisanje.wordpress.com/
https://www.youtube.com/channel/UCHEOtDmyQYSMVXVjjyVsWkw