Imam uradjenu izolaciju na kuci pre 15 godina stiroporom od 5cm i fasadom sa akrilnom emulziom. Povrsina je gruba pa bih hteo da uradim novu fasadu sa sitnijim rupama. Koji je najbolji nacin da se to uradi? Unapre hvala
fasada preko fasade - pomoc
osmirglati staru fasadu sto je vise moguce, pojacati tiplove (ponovo istiplovati ) zbog dodatnog opterecivanja, utopiti mrezicu u lepak pa preko toga izglacati sa jos jednim ili dva sloja lepka, gruntirati (podloga) i naneti fasadu.
pozdrav!
Nije mi baš ovo jasno!
-čime "šmirglaš staru fasadu"? (granulacija 2-3mm)
-ukucavaš nove tiplove preko starog armirnog sloja za debljinu stiropora 5cm !!??
-ovo si već radio?
ma daj moj kolega ima obican bavalit na kuci od pre 5 god i 5cm stiropora sad je uzeo silexksovu akrilnu fasadu i hoce da je nanese na postojecu. kako? lako naneo lepak 1 ruku akrilnu podlogu u boji pa fasadu i to je to ispalo extra . pozzz
kako? lako naneo lepak 1 ruku akrilnu podlogu u boji pa fasadu i to je to ispalo extra . pozzz
:tup :nono
Ako je fasada napukla,ima riseve,podlupila,kruni se....Prvo sanirati takva mesta.Sastrugati deo akrilnog maltera na kritičnim mestima.Proveriti da li je napukao armirani sloj (lepak,mrežica).Ako jeste napukao,onda je problem sa izolacijom.Obično je uzrok termoprekid.Ukrojiti nov komad stiropora,izvaditi stari stiropor i montirati nov komad.Ili proširiti postojeće useke...popuniti pur-penom....Postaviti mrežicu na tim mestima.
Zatim ponovo uraditi.....lepak + mrežica + gletovanje preko celog zida.
Naneti podlogu i uraditi nov sloj akrilnog maltera.
Ako je stara fasada "zdrava".Dovoljno je premazati jedan put akrilnom emulzijom i naneti akrilni malter.
Ako su samo vidljivi "risevi"...koristiti "Sista" dihtung-masu
izotop nemojmo biti bukvalisti! nisam mislio da osmirgla svih 2-3mm fasade vec samo neravnine ako ih ima a ako je bavalit u pitanju sigurno ih ima! postoji jedna masina koja se kod nas zove slajferica, na nju se stavi smirgla i OSLAJUAJU se ti delovi fasade! naravno posroje i malo ozbiljnije masine za smirglanje (ZIRAFA) ali mislim da ne moramo ici toloko daleko! dovoljno je i rucno malo osmirglati, a sto se tice tiplova ovi drze EPS ploce za zid, ali ne drze i mrezicu i staru fasadu+ nov lepak+novu mrezicu+novu fasadu! po mojim procenama to je dodatnih +- 6 do 7kg po metru kvadratnom, pa ne bi bilo lose ponovo dodatno istiplovati staru fasadu sa sve starom mrezicom! ja sam svestan velike ekonomske krize, ali smatram da dodatno ulaganje za tiplove (nekih 1000 dinara) nije preveliko ukoliko se uzme u obzir ozbiljnost jednog ovakvog posla.
sto se tice ostalih preporuka za sanaciju u potpunosti se slazem! pozdrav
Postavio sam pitanje u vezi šlajfanja ukrasnog maltera jer se takva operacija ne podrazumeva.Moram da priznam da se nisam susreo sa tolikim neravninama pri renovaciji fasade da bih je morao šlajfati Rokamatom ili "žirafom".Mada to uvek stoji kao mogućnost!!Jedno lično pitanje...koristiš li Rokamat ili žirafu pri ugradnji fasade uopšte?
Uradio sam zaista puno "projektovanih renovacija" i nikad nismo ponovo tiplali već postojeću izolaciju,ovo u slučaju da samo nanosimo novi sloj ukrasnog maltera.Govorim o debljinama izolacije 12cm-18cm.Jer ne radim izolacije debljine 5...8..cm.Iz tog razloga mislim da je tvoje razmišljanje po tom pitanju proizvoljno.S druge strane, dosta je diskutabilna tema pozicioniranja tih naknadnih tiplova,s obzirom da se ne vide sastavi izolacionih ploča ispod armiranog sloja, kao ni mesta starih tiplova.Ali...kako god,svak ima svoje mišljenje i iskustvene zaključke!
rokoman nazalost nemam ali imam zirafu FLEX WST700 ali nju ne koristim pri ugradnji fasade zato sto se trudim prilikom lepljenja da povrsina (EPS) bude sto ravnija tako da nema potrebe za zirafom, koristim rucne (plasticne) hoble sa limom ili sa krupnom smirglom. zirafu sam koristio samo par puta prilikom sanacije fasade kada sam smirglao stari bavalit koji je po povrsini imao sitne neravnine (uglavnom kamencici koji rajbuju fasadu) pa sam vodjen tim iskustvom predlozio tu operaciju.
sto se tice tiplovanja citiracu deo iz ceretherm prirucnika nemackog proizvodjaca HENKEL:
u okviru Ceretherm VWS kada je projektovano povecano opterecenje sistema, neophodno je izvodjene dodatnog mehanickog ojacanja ARMIRANOG SLOJA. Za fiksiranje prvog sloja mrezice neophodna je upotreba tiplova sa metalnim jezgrom. Broj, raspored i tip tiplova odredjuje projektant (u zavisnosti od opterecenja). armirani sloj u okviru sistema sa plocama od polistirena i kamene vune mora se dodatno pricvrstiti tiplovima u kolicini 8 i vise komada/m2...i tako dalje!
da ne davim vise, ne mora da se tipluje ako neko tako to smatra, meni je projektant uvek to zahtevao a i nije mnogo veliki posao da bi se izbegavao!
veliki pozdrav
Quote:sto se tice tiplovanja citiracu deo iz ceretherm prirucnika nemackog proizvodjaca HENKEL:
u okviru Ceretherm VWS kada je projektovano povecano opterecenje sistema, neophodno je izvodjene dodatnog mehanickog ojacanja ARMIRANOG SLOJA. Za fiksiranje prvog sloja mrezice neophodna je upotreba tiplova sa metalnim jezgrom. Broj, raspored i tip tiplova odredjuje projektant (u zavisnosti od opterecenja). armirani sloj u okviru sistema sa plocama od polistirena i kamene vune mora se dodatno pricvrstiti tiplovima u kolicini 8 i vise komada/m2...i tako dalje!
Potpuno se slažem sa ovim i to je pravilo koje se mora ispoštovati kod renoviranja, u slučaju da se već postojeća izolacija nadogradjuje.Misli se na dodatno opterećenje prvog armirnog sloja ako se na njega lepi dodatna izolacija.Tada se obavezno tipla stiropor/kamena vuna,koja se lepi preko "stare fasade uz korišćenje mineralnog lepka za renovacije.
Dodatno tiplanje, u okviru stepena sigurnosti,samo za novi sloj (armirana podloga sa mrežicom +akrilni malter) jedino se može opravdati ako već postojeća fasada nije ukupno uradjena kvalitetno.Verovatno su svašta ljudi radili ranije,primenjivali "raznorazne majstorije",pa sad nije zgorega to i osigurati "za svaki slučaj".
p.s.
Šlajfanje stiropora ima dvostruku ulogu.
-prvo....izravnati stiropor zbog odstupanja u ravni
-drugo...šlajfanjem kompletne površine pod stiroporom,dobijamo poroznu površinu ploče za koju se bolje vezuje armirani sloj sa mrežicom.Ovo je preporuka proizvodjača lepkova i fasadnih maltera.
Sigurno je teško opravdati ovu operaciju kod investitora koji je jedva sakupio sredstva i za 5-icu
Za takvo potpuno šlajfanje stiropora se jedino koristi Rokamat (dvo-tanjirni) zbog centričnosti koju ostvaruju šmirgle okretanjem u suprotnim pravcima.Zaista je potrebno iskustvo u radu sa Rokamatom jer stiropor 17gr. je mek materijal i možemo napraviti štetu(neravnine,udubljenja)po površini.Pre postavljanja mrežice...stiropor obavezno izduvati posle šlajfanja (na primer... mašinom za duvanje lišća po parkovima)
Sa "žirafom".flexom...to tek dolazi do izražaja,mislim na mogućnost da dobijemo neravnu površinu.U osnovnoj nameni služi gipserima,ali ne i fasaderima.Ovu tvrdnju iznosim najviše iskustveno!
sto se tice tiplovanja citiracu deo iz ceretherm prirucnika nemackog proizvodjaca HENKEL:
u okviru Ceretherm VWS kada je projektovano povecano opterecenje sistema
Ne radim "Ceresit" sistem ,pa nisam bio upoznat sa njihovom brošurom.Naknadno sam proverio i pročitao da je pasus izdvojen iz sistema
"WM Ceramic" http://www.ceresit.co.rs/katalozi/ceresit-Termoizolacije.pdf (strana 86.).
Ovakav način tiplanja je u službi dvostrukag armirnog sloja gde je u završnici keramika(keramičke pločice).Tako da sam bio u pravu kada sam napomenuo da je tvoje mišljenje proizvoljno...rekao si.
pa ne bi bilo lose ponovo dodatno istiplovati staru fasadu sa sve starom mrezicom
Uopšte mi nije namera da teram "mak na konac",već razmenjujemo mišljenja u vezi ovog problema!
Majstorski Pozdrav
Srećan rad!
Imam uradjenu izolaciju na kuci pre 15 godina stiroporom od 5cm i fasadom sa akrilnom emulziom. Povrsina je gruba pa bih hteo da uradim novu fasadu sa sitnijim rupama. Koji je najbolji nacin da se to uradi? Unapre hvala
Da bi ti pomogli na pravi način.Potrebne su dodatne informacije u vezi stanja već postojeće fasade.
1. U kakvom je stanju postojeća fasada ?
-pukotine,risevi
-granulacija i vrsta ukrasnog maltera (bavalit/akrll).Treba proveriti da li ukrasni malter upija vodu.Nakvasiš sundjer i "razmažeš" na nekoliko mesta.Pratiš šta se dešava...da li upija vodu?
-da li je tiplana izolacija i koliko često (koliko tiplova po ploči,vrsta tiplova).Objekat je izoliran kao novogradnja ili je izolacija postavljena na već malterisan zid?
-da li je ravna fasada (neravnine,prelazi,)
-armirani sloj sa mrežicom je uradjen "iz jedne ruke" ili je radjen..kako i treba...druga ruka "gletovanje"
-da li se "kruni" već postojeći ukrasni malter
-kolike su naslage prašine...prljavština...s obzirom na veću granulaciju ukrasnog maltera
naravno izotop da treba da razmenjujemo misljenja! interesuje me samo zasto si ti toliki protivnik naknadnog tiplovanja?
pozdrav
Nisam protiv tiplanja...generalno!!Protivnik sam bušenja zidova učestalo,ako to nije preko potrebno.
Pozdrav ljudi. Imam jednu dilemu u vezi postavljanja izolacione fasade (stiropora) na trenutnu.
Kuca mi je oblozena jednim materijalom kojeg mislim da vise nema u prodaji.
Upitanju je bela boja kao krec, debela oko 10 cm i rapava. Kazu da je nekada bila u trendu kao neka ne upijajuca fasada.
Pa me zanima dal ja to moram sad sve da olupam da bih lepio stiropor? Trenutna fasada je veoma cvrsta i nigde ne otpada.
Bela kuca sa slike
Boja debljine 10 centimetara?????
'Aman ljudi, je li to moguće ...'
Nije boja. Imas na slici ispod. Verovatno ne znas o kom se materijalu radi. Ko je radio s tim prepoznace sa slike i iz mog objasnjenja sta je, ja ne znam kako se taj materijal zove ali znam da je ispao iz upotrebe, a nekad je bio popularan kao zastita od vlage. Nesto izmedju gipsa i kreca je u pitanju ali debeo nanos kao malter i rapavo.
Jedino što mi pada napamet je "perlit "
А да није хирофа?
Ако је хирофа мора да се скида.
Мада, не знам одакле 10 cm дебљине.
Prvo napišete ovo: "Upitanju je bela boja kao krec, debela oko 10 cm i rapava".
Posle napišete ovo: "Nije boja. Imas na slici ispod. Verovatno ne znas o kom se materijalu radi"
Odlučite se da li jeste ili nije boja! Čitam šta je napisano ali ne znam šta ko misli ...
Perlit može da bude, ali perlitni malter nije bio nikako deblji od 3-5 cm.
Хирофа је обично беле боје и рапава.
https://fasada.rs/proizvod/hirofa-2/
Ma ja mislim da je omašio za red veličine. Verovatno je debljina 10 mm tj. 1 cm.
Moguce da je manja dabljina. Velika je razlika temenja od tog dela pa deluje da je bas debeo nanos. Verovatno je manje, nisam bas metrom merio. Ako ne da lepim stiropor onda dali moze bavalit ili neki ukrasni malter kojih danas ima na pretek da pokrijem to da bude lepse pa cu da uradim unutrasnju izolaciju. Ogroman posao je to sad skinuti ako mora.
Mislim da je to Zbuka ili Hifora kako je zovu.
Ја не бих радио унутрашњу изолацију.
osmirglati staru fasadu sto je vise moguce, pojacati tiplove (ponovo istiplovati ) zbog dodatnog opterecivanja, utopiti mrezicu u lepak pa preko toga izglacati sa jos jednim ili dva sloja lepka, gruntirati (podloga) i naneti fasadu.
pozdrav!