treba mi prijedlog za hidroizolaciju podruma,kada malo duze pada kisa probija mi voda u podrum kroz pod koji je samo izliveni beton.voda probija na nekoliko mjesta kao kroz pukotine ali ako duze traje(kao ovih dana)desava se da bude vode na pojedinim mjestima cak i do 10 cm.pa mi treba neki prijedlog za jednostavnu i naravno ne mnogo skupu varijantu,ako postoji.o hidroizolacijama ne znam skoro nista osim one sa lepenkom i bitulitom ali onda opet preko lepenke trebam stavljati betonsku kosuljicu.da li se moze sa nekim premazom ili sl da to uradim i da li je moguce da se to uradi samo na tih par mjesta kroz koja izbija voda,jer ako bih radio citav podrum ima oko 120 m2 a i trebao bih sve iz njega iznijeti.napominjem da voda izbija samo kroz nekoliko pukotina na podui ne ispod temelja vec samo kroz pod.
hidroizolacija podruma
drenaza oko objekta, ispod kote podrumske betonske ploce.
pouzdano, trajno, lako se postavlja u smislu da moze svako da postavi.
Jedino je pitanje obima predloženih radova i naravno cene.I vreme koje čovek utroši na obavljanje nekog posla ima svoju cenu.Ja sam čoveku preporučio ono što sam isprobao u identičnim uslovima bez ikakvog kopanja i drenaže.Sve funkcioniše besprekorno i spečava prodor vode.Za obavljanje posla je trebala četka, kofa i malo vode, da se napravi smeša.
Ne sporim da je drenaža prava stvar, ali još prilikom izgradnje objekta.Sve naknado nije baš jednostavno.Obično oko objekta postoji staza koju, znači, treba lupati pa ponovo sve dovesti u prvobitno stanje.
zvukoljube,
kako se radi sa tim premazom,moze li se sporadicno nanositi ili moram citav podrum odraditi,mislim da premazem samo mjesta na kojima kroz kapilare prolazi voda,tj.izbija u podrum.i ako znas reci koja je cijenatog premaza?
juce je padala kisa i bilo je mnogo vode u podrumu,cak i do 10 cm a jutros se vec povukla i nema je,samo je mokar pod.
Ja sam radio pre godinu dana sa tim materijalom i čini mi se da je vreća od 25. kg bila negde oko 1000 dinara, ali nemoj mi verovati na reč bolje proveri kod prodavca.Nisam probao parcijalno da radim, ali možeš probati, pa ako se pojavi voda i pored te intervencije onda ćeš morati ceo pod da izoluješ.
reci mi radi li se neka priprema za nanosenje ili samo ocistim beton?
Samo dobro očistiti beton od prašine i po preporuci proizvodjača malo ga navlažiti.Ne ba budu barice već da bude samo malo navlažen.Masa se razredjuje da bude kao malo gušći jogurt i premazuje se u tri sloja.Svaki sloj pod 90 stepeni u udnosu na prehodni.U ostalom ima na pakovanju precizno uputstvo, tako da neće biti problema oko primene.Četka treba da bude malo jača, tj. sa oštrijom dlakom, odnosno vlaknima, jer mogu da budu i plastična vlakna.
ok,hvala zvukoljube,jos samo da vidim gdje to ima kupiti kod nas u banja luci...
Isti problem kao kod darko_bl s tim što kod mene nema podzemnih voda u podrumu odmah nakon padanja kiše već posle par dana i to samo kad su obilne kiše (jesen i zima). Drenaža nije rađena a sad nije ni moguća (trebalo bi dosta da se kopa oko kuće). Predložena nam je unutrašnja izolacija podruma, međutim majstor koji taj posao (sa hidroizolacijom) radi u Rusiji nije mogao da nam garantuje da neće ponovo biti vlage u podrumu čak i kad bi se ceo podrum premazao tom smesom. Takođe nije mogao da nam odgovori na pitanje da li bi vlaga po zidovima mogla da se popne do npr. prizemlja. Šta da radim? Da ipak upotrebim aquamat ili ima neka druga stvar
Ako su u pitanju ocedne vode, koje se javljaju posle obilnih padavina, hidropremaz će rešiti problem, a ako je visok nivo podzemnih voda onda je moguće kapilarno podizanje vode i vlaženje zida na većoj visini.No i za to postoje lekovi, bilo podsecanjem zidova ili injektovanjem.O tim metodama je takodje pisano na ovom forumu.
Voda koja dolazi spolja se jedino trajno moze resiti sa spoljne strane.
Premazi sa unutrasnje strane su dobri, vrse posao za koji su namenjeni i sprecice da vlaga izbije unutra kroz zid.
Ali, zid ostaje natopljen vlagom (kao sundjer), truli kako protice vreme pogotovu ako je armirani beton u pitanju, i voda moze da krene kapilarno i na gornje nivoe.
To se moze resiti rekonstrukcijom zidova, secenjem i umetanjem metalnih ploca sto samo delimicno resava problem jer otklanja posledice a uzrok (nadiranje vode spolja ostaje).
Moje misljenje je da je drenaza jedini trajni efikasni lek koji potpuno otklanja bilo kakav rizik i omogucuje da zid bude apsolutno suv.
I ja sam imao pitanje podizanja podzemih voda posle obilnih kisa, otapanja snega jer je zemlja ispod kuce ilovaca koja slabo procedjuje vodu.
Postavljena drenaza, zid od betona (koji je i najkriticniji za vlagu) suv kao barut. Nema nikakav premaz.
Komsije u okolini redovno svake 2-3 godine premazuju podrumske prostorije namazima protiv vlage.
Da nemam iskustva iz prakse rekao bih da je drenaza toliko primitivan sistem da je smesno u odnosu na modernu hemiju, ali sam se uverio da (kao sto pise u knjigama na temu hidroizolacije) radi veoma efikasno i prakticno sprecava da voda dodje u blizinu kuce.
Pri tome stiti i temelje pa nema rizika da kuca pocne da tone jer voda koja je u pokretu uvek sa sobom odnosi i zemlju i usput pravi pukotine (slabi nosivost tla).
Znam da drenaza nije jednostavna za izvodjenje kod gotovih objekata ali ni secenje zidova ili oblaganje spolja bitumenskim hidro membranama takodje nije jednostavno.
Sa unutrasnje strane bilo kakav namaz samo ne dozvoljava da se vlaga vidi iznutra, ali vlaga i dalje ostaje u zidu.
Moj redosled predloga bi bio drenaza, izolacija bitumenoom spolja, presecanje zidova metalom, penetrirajuci premazi, zastitni unutrasnji premazi.
Radio sam nekoliko godina u firmi koja je imala podrumske prostorije i gde je sanacija izvedena premazom iznutra.
I posle nekoliko godina osecao se miris tj smrad iz zida, iako je bio sa unutrasnje strane suv.
Vazduh je bio nekvalitetan a zidovi (natopljeni vlagom) vrlo hladni i pored vrlo intezivnog grejanja.
Ostali zidovi sa suprotne strane koji nisu imali problema sa vlagom bili su na osecaj puno topliji.
Mozda je to bila slucajnost ali ja sebi nikada ne bih uradio premaz sa unutrasnje strane sve dok potpuno ne iscrpim varijante obrade spoljne strane zida.
Naravno da je opis radova koje je dao energija najidealnije, ali je pitanje cene.To je jedini problem u tom opisu.Medjutim ovakvi opisi su dobra opomena onima koji se spremaju za gradnju da blagovremeno preduprede neželjene posledice, koje se kasnije veoma skupo otklanjaju.
Da, svaki problem sa vodom je skup za resavanje i stvarno treba biti vest da se odabere optimalno resenje i sagledaju prednosti i mane svake od mogucih varijanti.
nadji Draminov Penetrat ili nesto iz Sike,i uradi tri premaza ceo podrum,izmedju premaza neka ti bude razlika od 10 - 15 sati,ili svaki dan uradi jedan premaz ne skodi mu veca razlika,on ti je na cementnoj bazi mesas ga sa vodom da dobije gustinu negde kao jogurt i mazes ga obiscom sirom cetkom,tanji sloj oko 1-2mm
ako kvalitetno uradis to ti je zakon
ja radim sa tim materijalom vec desetak godina i extra je
ako imas jos neko pitanje slobodno se javi
Hvala ti Milane a da li nešto znaš o drenaži? Ja živim u Borči u delu koji nema kanalizaciju, da li ima efekta raditi drenažu i sprovesti je u drenažnu šahtu, a da se iz šahte izbacuje pumpom negde na plac. Problem je oborinska voda kad je ima u velikim količinama kao ove zime.
ne znam bas puno ali znam da ti je to dosta skupo,jer treba da iskopas sve okolo dublje nego sto ti je podrum,treba da kupujes onaj krupni sljunak ne znam tacno kako se zove,pa cevi,pa se cevi umotaju u neko platno ne znam kako se zove ali sam gledao kako se radi...
ako uradis podrum iznutra sve komplet moze da ti drzi pritisak do 7-8 bara,to sam proverio radio sam neku prostoriju u Simanovcima gde je voda na pola metra a prostoriju su ukopali na 5 metara i hvala Bogu i dan danas je suva,a radio sam samo 3 premaza Draminovog penetrata i stvarno se super pokazao,a i nije nesto narocito skup da se uradi sve komplet,sa materijalom i rukama ti doje oko 9,5-10 e po m2.
moze li se tim premazima uraditi i sa vanjske strane temelja umjesto bitumena?samo pitam,ne mislim raditi jer kod mene probija samo kroz pod vlaga,temelji su suhi...pitam radoznalosti radi...
moze naravno,moras samo extra da ocistis i pre svakog premaza moras da navlazis zid vodom jer ne sme da bude suv zid kada se maze,nego bar malo vlazan...ako ti samo pod probija onda cim bude suvlje vreme malo osusis dobro namazes bitulit i zavaris jednu kvalitetnu traku na pod i uradis preko kosuljicu i to ti je zakon,i sigurno neces imati vise problema sa podom...
moze naravno,moras samo extra da ocistis i pre svakog premaza moras da navlazis zid vodom jer ne sme da bude suv zid kada se maze,nego bar malo vlazan...ako ti samo pod probija onda cim bude suvlje vreme malo osusis dobro namazes bitulit i zavaris jednu kvalitetnu traku na pod i uradis preko kosuljicu i to ti je zakon,i sigurno neces imati vise problema sa podom...
pod sam mislio odraditi premazom,kazu da je dobar a i ne moram kosuljicu stavljati...veci trosak a i posao...
moze li se tim premazima uraditi i sa vanjske strane temelja umjesto bitumena?samo pitam,ne mislim raditi jer kod mene probija samo kroz pod vlaga,temelji su suhi...pitam radoznalosti radi...
Ako se vec radi sa spoljne strane izolacija temelja, onda se moze odraditi i komplet drenaza. Kao sto rekose prethodnici to je jedino pravo resenje.
Premazi izolacionih svojstava imaju problem, kada nema zastitnog sloja (npr. kosuljica), da se vremenom ostete i izgube osnovnu funkciju.
Ja sam u kuci imao slican problem koji je uspesno resen derenazom. Kostalo je puno, rasturili se od posla jer je radjeno naknadno, ali je zavrsilo posao.
U sustini, svako treba da proceni svoje potrebe i uradi sta je njemu najbolje u odnosu cena=kvalitet. Nije isto ako je problem vlage u npr. vikendici ili kuci u kojoj se boravi svakodnevno.
ako se radi sa spoljne strane potrebno je samo staviti HDPE bradavicastu foliju koja sluzi za zastitu izolacije,ona je 100din po m2 ima je u Metrou koliko hoces,i kad uradis kvalitetno izolaciju i zastitis je pravilno ja ti garantujem da si miran najmanje 10-15godina,bar ja toliko dajem garancije na svoj posao kada radim
ja se nadam da meni ne treba to sve,podrum je na jednoj strani ukopan 150 cm a na drugoj strani oko 50 cm,zid je od armiranog betona(ne znam debljinu ali ima sigurno 30-40cm),i ti zidovi su uvijek suhi jedino kapilarno izbija iz poda voda i to tek kada su obilne kise nekoliko dana...pa se nadam da je ok da uradim samo povrsinsku izolaciju po podu,jer ni kroz njega ne izbija svuda vec samo na par mjesta...
uradi to onda bitumenskim trakama,Kondor v4 ili Kondorflex V4,nemoj da uzimas Kondorin jer on je jako slabog kvaliteta a razlika u ceni ti je 1000 dinara od ove kvalitetnije,ili uradi sa premazom,samo obavezno podigni svuda u krug na holkere negde u visini 10-15cm ne bitno sa cim radis
to holkere mislis u visinu po temeljutl.zidu?
da,svuda okolo podignes uz zid,da ti ne ostanje uravno sa podom izolacija
tako sam i mislio samo nisam do sada cuo taj izraz,a i mislio sam tako uraditi..
ma samo kvalitetno uradi i kupi kvalitetniji materijal da ne bi morao za koju godinu opet da radis,kad se uradi kako treba i zastiti bices mirad dosta dugo
Premaz ili drenaža, pitanje je sad. Moja vikendica je izgrađena na zemljištu koje u mom kraju zovu smonica. Podrum je ukopan oko 1,5 metara. Posle obilnih kiša ili otapanja snega voda izbija iz poda podruma. Ranije je neki majstor stavljao neku košuljicu (ne znam od čega, odnosno od kakvog materijala) ali je i to popucalo. Zidovi su suvi. U najgorem slućaju (ako je u roku od nekoliko dana ne ispumpam) nivo vode se podigne oko desetak santimetara. Šta da radim? Neko mi je pominjao nekoliko postova ranije drenažu ali je to kod mene teško izvodljivo. Postoji li neka druga solucija i koliko bi bila isplativa u smislu da mi podrum bude konačno suv tokom cele godine, da se ne jave kapilarne pojave u vidu podizanja vode uz zidove itd.
Imao sam identičan slučaj i rešio hidropremazom.Provereno drži vodu, tj. ne dozvoljava vodi da puni prostoriju.
- 1
- 2
- 3
- 4
- sledeća ›
- poslednja »
Postoje hidropremazi koji rešavaju taj problem i to do 7 bara negativnog vodenog pritiska.Na primer Isomatov Aquamat.Više o ovom i ostalim proizvodima pogledaj ovde. Ovo sredstvo sam koristio u svom podrumčetu veoma uspešno.S proleća mi se skupljala voda i do 50 cm.Sada je suvo ko barut.
Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..