Kondor v4 VS. Sika 1k

16 poruka / 0 new
Poslednja poruka
888nik
888nik's picture
Offline
Registrovan dana: 11/03/2017
Poruke:

Odradili smo iskop 20 cm ispod temelja, plan je da se odradi drenaza i ovog puta pravilno hidroizolacija.

Ne mogu da se odlucim koja je od ove dve solucije bolja i ne znam dokle da idem sa njom.

Kuca ima visoku temeljnu coklu da je tako nazovem(1.2m od nivoa tla), rov smo iskopali u dubini od 1.5m.

Dosta njih kazu da je kondor prevazidjen i nije dobar za ugradnju zbog promena u temperaturi, a opet vidim da se i dan danas na dosta zgrada koristi.

Sika je dosta skupa, preko 50e dzak, slabo pokriva i pitanje je da li bas stiti kao i kondor. Ima jednu prednost, lako preko nje mogu lepiti stirodur i termoizolovati temelj, dok taj problem termoizolacije temelja preko kondora jos uvek nisam resio.

Dakle puno pluseva i minusa,pitanje deluje jednostavno, ali i nije bas, sta bi vi uradili, odnosno izabrali?

zvukoljub
zvukoljub's picture
Offline
Moderator
Registrovan dana: 05/09/2007
Poruke:

Погледајте текстове које је писао izotop, наћићете пуно информација на ту тему која вас занима.

Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..

StevanHN
StevanHN's picture
Offline
Registrovan dana: 28/06/2015
Poruke:

On ce ti reci da ne mozes tako lako ljepiti stirodur preko te Sike Smile nego da moras naruciti namjensko dvokomponentno ljepilo koje je duplo skuplje od te Sike i vjerovatno ga i ne mozes nabaviti u Srbiji, a onda ce ti drugi clanovi (Tenzor prije svih) reci da sve to dzaba radis jer nisi horizontalno presjekao hidroizolacijom zidove i spojio to sa tom vertikalnom HI, pa da ti je to sto sada radis cak i gore nego da ne radis nista. Salim se malo ali ukratko to ti je to.
Siku inace mozes lako nanijeti u SSM varijanti dok kondor ne mozes. Sika ti je bolja od kondora za tvoju poziciju pogotovo 152-ka. Poslije stirodura obzidaj betonskim blokom Ili makar stavi cepastu foliju koju podvuci pod drenaznu cijev. Cijev obmotaj geotekstilom i onda to zatrpaj kamenom i tek na kraju eventualno vrati zemlju. Drenazu odradi oko cjele kuce i onda cjev u blagom padu odvedi od kuce na neku nizu kotu.

tenzor
tenzor's picture
Offline
Moderator
Registrovan dana: 01/11/2008
Poruke:

Neće reći da ne moze strirodur preko Sika materijala , već da je problem lepljenje za kondor upravo zbog lepila . Ovde nema veze horizontala HI jer se termoizoluje samo temeljni zid dakle nebranjeni deo . Hidrozolacija ovde i nema neku ulogu osim da spreči isoljavanje temelja a onda probleme sa otpadanjem slojeva , menjanjem boje . E sad šta je autor posta uradio , ili ima nameru da uradi je već sasvim deseto pitanje . Potkopavanje temelja objekta , dovodjene atsmoferskih voda u zonu istih spada u da kazem umobolnije projekte . Na bar 80 % objekata je drenaza nepotrebna a pride i rizična . Ali svako radi po svojoj namisli . I nije kondor prevazidjen uopšte nego se radi o upotrebi/zlouptrebi materijala ...

simke80
simke80's picture
Offline
Registrovan dana: 24/12/2021
Poruke:

Drenaza sluzi za odvodjenje atmosferskih voda. Na podzemne vode i vlagu nema nikakav uticaj. Da bi se mogla odvoditi atmosferska voda, drenaza mora da ima neki pad i bez pada je beskorisna. Ako mislimo na istu drenazu.... Ljudi stave drenazu a gde odlazi ta voda... nigde, ostane u drenazi.
U nekim slucajevima drenaza ima smila.
Najcesce je sasvim dovoljna staza oko kuce i ispravni oluci, a drenaza cak i ako se dobro uradi, ne utice toliko na pojavu vlage.
Za to se koristi horizontalna hidroizolacija i to je jedino 100% efekasno.
Temelji ako su uradjeni kako treba nije im potrebna nikakva vertikalna hidroizolacija. Vlagu ce dobiti od dole ili sa unutrasnje strane. Sto se tice termoizolacije, veruj mi, neces primetiti nikakvu razliku u racunima za grejanje pre i posle termoizolacije temelja. Tu su gubitci procentualno jako mali u odnosu na celu kucu.
Najveci problem, i sto ces sigurno primeti, moze biti kondenz i budj.
I kao sto je receno ta vertikalna hidroizolacija najvise sluzi kako naredni lepljeni slojevi ne bi odpadali.

Moje pitanje je zbog cega sve ovo radis? Da li imas potrebe ili ti je neko rekao da to tako treba?

izotop
izotop's picture
Offline
Registrovan dana: 01/03/2010
Poruke:

Opet isti problemi. Neko napisa iznad da bi na ovoj sokli termoizolacija imala neznatan učinak ( takoreći bacanje para) !
U pitanju s početka naglašeno da je 1.2 m visina iznad nivoa tla a ukopano 30 cm...ukupno 1.5 m

Ne znam kako je i da li je urađena podna termoizolacija ali tolika površina "gole" sokle itekako ima uticaja na ukupni količnik termo zaštite pod uslovom da već postoji ili se planira termoizolacija objekta.

Ako je nekome lakše hidroizolovati kompletnu poziciju materijalom koji nije na bazi bitumena...samo proizvođača upitajte koji lepak preporučuje za montiranje stirodura preko njihovog proizvoda. Uslov " nema tiplanja" i problem rešen.

Za improvizacije...nema garancije !!!

izotop
izotop's picture
Offline
Registrovan dana: 01/03/2010
Poruke:

Već sam negde opisivao obrnuti postupak hidro/ termoizolacije .

Za improvizacije...nema garancije !!!

simke80
simke80's picture
Offline
Registrovan dana: 24/12/2021
Poruke:

Ja sam shvatio da je cokla 1,2m, a temelj u zemlji 1,5m. Ukupno 2.7m.
Obe moje kuce u Srbiji i vikendicu grejem za 1,5e/m2 za sezonu. Do nedavno nigde nisam imao nikakvu izolaciju na cokli.
Na kuci od 180m2 godisnji troskovi grejanja su mi 270e. Izolacija cokle i zavrsni sloj su me kostali oko 2000e.
Moje pitanje je koliko treba da mi bude manji racun za grejanje da bi mi se investicija u izolaciju cokle isplatila posle nekog normalnog vremena?
Da izolacijom cokle stedim 5%, sto je previse, moja godisnja usteda je 10e. Znaci da ce mi se izolacija cokle isplatiti za 200 godina.
Ulozio sam 2000e u coklu, a da sam ulozio u neki posao taj posao bi mi za 2 godine doneo 10 godina besplatnog grejanja. Coklu sam odradio iz estetskih razloga. U svakom pogledu je neisplativo.
Zbog toga sam pitao da detaljnije opise njegov slucaj, da li zemljiste ima nagib, da li je kliziste, da li dolazi do spiranja zemljista, da li ima podrum...?

izotop
izotop's picture
Offline
Registrovan dana: 01/03/2010
Poruke:

Više govorim o "praktikumu" ugradnje ( zašto-zato ) ne ulazeći u empirijum. Proračun gubitaka i prednosti može neko drugi , ako ima volje i vremena .

No sačekajmo postavljača teme da detaljnije opiše naše nedoumice

Za improvizacije...nema garancije !!!

888nik
888nik's picture
Offline
Registrovan dana: 11/03/2017
Poruke:

Evo me, danas smo betonirali temeljni zid.

U pravu je Simke, 2,7m je ukupna visina.

Kuca ima podrum i zimi zna voda da udje, teren ima pad ka kuci.

Otud sam se i odlucio za drenazu, a posto su soli i vlaga poceli da nagrizaju stari temelj,.odlucih da ubijem dve muve jednim udarcem.

Prilikom kopanja dolazio je covek sa nivelirom koji je govorio koliko duboko da se kopa i pod padom kako bih odveo vodu od kuce(i kisnicu i drenazu. Kuca je 11x11 pa sam se odlucio da je tacnoo 33m oteram dalje vodu u jedan rezervoar u koji ce biti spustena pumpa a kojom cu izvlaciti vodu i zalivati basticu..

Prosle godine sam kupovao materijal dok je jos bio po relativno razumnoj ceni pa ce se nekako izgurati, ali etoooo..

Eto vicite ako imate jos neko pitanje i pomozite da resimo ovo dvoumljenje.
Ne znam da li sam vec rekao, ali plan je da samo iberlauf naspemo do nivoa trotoara, jer kao manje ce se sleze, brze ce odvoditi vodu, manje ce imati sanse da se cevi zaprljaju.
Ja sam tkaninu i cepastu foliju, ne znam samo ima li kod nas vdieo sam po internetu ima neki sistem koji je drzi uz temelj(zahefta se kao)

888nik
888nik's picture
Offline
Registrovan dana: 11/03/2017
Poruke:

A da, bagerista je obecao da ce nakon zavrsenih radova da skarpira(ako se tako kaze terem i usmeri vodu na.jednu stranu, odnosno odradi pad dvoristu iza kuce, ali i ispred.

Astrea
Astrea's picture
Offline
Registrovan dana: 25/04/2010
Poruke:

Ne ulazeći u raspravu da li je ili nije potrebna samo par napomena za izvođenje drenažu:
1. Pri izvođenju ojačanja odnosno dodatne zaštite temeljnih stopa i temeljnih zidova na dnu kanala obavezno izvesti rigolu/kanalete sa odgovarajućim padom. Svrha rigole je što manje zaprljanje drenažnog sistema
2. Uzeti najjeftiniju hidroizolaciju i premazati taj novi beton i rigolu.
3. Staviti u iskop čepastu foliju i poviti je u obliku latziničnog slova 'L'.
4. Preko folije staviti geotekstil, pričvrstiti ga bilo čim da stoji na ivicama iskopa i položiti drenažnu cev naravno pravilno okrenutu!
5. Preko drenažne cevi sipati drenažni kamen, zamotati u geotekstil.
6. Preko zamotanog geotekstila nasuti sloj od barem 10 cm rečnog peska jer je grubi filter koji najaviše sprečava zamuljivanje drenažnog sistema. Tek preko toga vraćati zemlju!
Posebno treba voditi računa da se spreče prekidi u drenaži odnosno da se ne stvore kritična mesta sa izlivom ka objektu. Loše izvedena drenaža pravi veću štetu nego objekat bez drenaže.

Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari

888nik
888nik's picture
Offline
Registrovan dana: 11/03/2017
Poruke:

Hvala puno na savetima, interesuje me jos sta mislite da li vracati zemlju ili ico samo na iberlauf, nije da zalim pare ali ne bih ih bas bacao u vetar.

Astrea
Astrea's picture
Offline
Registrovan dana: 25/04/2010
Poruke:

Zavisi šta kaže proračun ili se procenjuje prema lokalnim uslovima količina vode koja će da protiče drenažnim sistemom. Uvek se uzima najveći mogući priliv atmosferske vode u jedinici vremena - u našim krajevima se smatra da su maj i juni meseci sa najvećom količinom padavina mada ima izuzetaka kao npr. krajem avgusta 1975 u Kragujevcu kada je Lepenica prekrila sve mostove.
Drenaža ne treba da primi svu količinu površinskih voda već prvenstveno procedne vode koje bi inače prodrle u branjeni objekat. U tom smislu drenažni sistem treba zaštiti od bespotrebnog punjenja površinskim vodama jednim slojem zemlje.
Sve što bih rekao o dimenzijama, ovako na daljinu bez uvida u lokalne uslove, bilo bi nagađanje.

Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari

tenzor
tenzor's picture
Offline
Moderator
Registrovan dana: 01/11/2008
Poruke:

U ovoj rečenici su sadrzane sve zablude vezane za drenaze . "Otud sam se i odlucio za drenazu, a posto su soli i vlaga poceli da nagrizaju stari temelj,.odlucih da ubijem dve muve jednim udarcem.". Soli i vlaga nemaju veze sa povrsinskim , procednim i ocednim vodama, I jedino imaju veze sa kapilrnom vlagom . Druga zabluda je da drenaza sluzi za provodjenje i odvodjenje atmosferskih voda . Pored problema koje je naveo Atrea , dovodjenje atmosferskih voda u donje kote temelja je njblaze rečeno sumanuto . Koliko god kapacitet drenaze ,vremenom ce se taj kapacitet smanjivati , pre svega na kljucnom delu priopusne moci a to je geotekstil , a onda će sve veće kolicine vode nalaziti put u zemljiste , što ispod temelja , sto ispod podloge drenaznih cevi , pa ce doci do ulegnuca samih drenaznih . Drenaze su usle u "modu " kao sistem zastite sa carobnim efektima . U bar 80 % slucajeva gde su bile izvedene su bile nepotrebne i potencijalno problematicen , a bar 50 tih istih drenaza je u staru bilo izvedeno lose . No bilo kako bilo svrsenom poslu mane nema .

Astrea
Astrea's picture
Offline
Registrovan dana: 25/04/2010
Poruke:

Svrha drenažnih sistema je odvođenje procednih voda od objekta da ne bi stalnim kvašenjem bitno umanjile nosivost tla ispod i oko objekta i da ne bi direktno prodirale u prostorije ispod površine tla. Kapilarna vlaga sa svim propratnim negativnim efektima ne može da se reši drenažom.
Ponavljam, drenaža je vrlo jednostavan sistem ali traži doslednost i preciznost u izvođenju. Ima jedna izreka: "Vodu ne treba sprečavati već joj samo pomoći da ode kuda je naumila" - upravo drenaža služi samo tome.

Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari