Interesuje me da li neko ima iskustva sa domacim lepkovima za stiropor.
naime strani proizvodjaci imaju skoro uvek po najmanje dve vrste lepka(jedna za lepljenje ploca,druga za armiranje mrezice i tkz.izravnavanje preko).ovi drugi su podosta skuplji od prvih.
Nasi proizvodjaci reklamiraju svoje lepkove kako su dobri i za lepljenje i za "malterisanje",pam me interesuje radi li ko sa tim lepkovima i da li valjaju cemu.
npr. hgp,silex,belfas-toplica itd.
Takodje me interesuju te mrezice i tiplovi ,kao i bavalit(klasicni).
Ako moze dajte i neka prodajna mesta u bg-u ,gde su cene najnize.
hvala
lepak za stiropor
ako neko zna iz iskustva ,neki domaci lepak, a da je dobar za rad i dugotrajan?naravno i da je jeftin.ima li neki majstor za fasade na forumu,koji ima iskustva sa domacim lepkovima.
trgovci ih preporucuju,a od proizvodjaca ni garancija.
zanima me i koji je bavalit(najobicniji) najbolji, a da nije skup.
zatim ,valja li cemu ova plasticna mrezica?
gde povoljno kupiti tiplove, a da su iole dobri?
Hvala za gore navedene sajtove, al to mi nista ne znaci.niti imaju cene,niti znam kako su se pokazili u praksi.
interesuje me i cena po m2 samo za ruke,bez materijala,skela ne treba.
objekat je ca 70m2,od giter bloka.
Ne moze jeftino a dobro. Te dve reci ne idu zajedno.
Svi bi da dobijemo najbolje za sto manje para, ali to nije izvodljivo.
Najbolje je da nam kazes koliko bi platio, a mi cemo ti preporuciti najbolje za te pare.
Pozdrav!
postoji varijanta :skupo, a ne valja.
da budem jasan :
interesuje me konkretno da se javi majstor koji je radio/radi s najeftinijim materijalima,posto vecina radi(ako naplacuje 5e po m2 materijal),da mi kaze jel drzi to vodu il ne.
a to jeftino , a dobro ipak moze,mozda ne najbolje.
ja ne trazim henkel kvalitet,ako uopste oni mogu da isprate tu garanciju od par decenija.
da skratim lepak me interesuje do 20din/kg,al da bude i za lepljenje i za malterisanje fasade.
mrezica i tipl(da se ne lomi) u toj klasi,a bavalit da bude ok,posto je to stari proizvod ,pa ga valjda solidno i prave.
Ako mislis da ce ti neko dati odgovore na tvoja pitanja i da stoji iza njih, neces ih dobiti.
Jednostavno, tiplovi od reciklirane plastike ne vrede nicemu, bavalit je daleka proslost i nikada nije bio dobar materijal; mrezica iz Kine, ona plava, svakako da ne vredi jer nije staklena vec PVC.
Sto se tice lepka od 20 din/kg...svi kvalitetni lepkovi kostaju otprilike toliko ali samo za lepljenje. Za rabiciranje mrezice mora flex lepak koji je skuplji i to je jednostavno tako.
Savet: Odluci se za neki od sistema nekog od proizvodjaca prema svojim mogucnostima. Ali postuj taj sistem od pocetka do kraja!
Nadam se da sam pomogao. Pozdrav!
trazio sam iskustva majstora ,koji rade s jeftinim materijalom,a priznaces vecina ih radi(kad je njihov materijal)!nemam nameru da ulazim u raspravu,ali gresis.Za tiplove si mozda u pravu,al i nije neka ponuda tiplova.za fasade mojih komsija , koje su radjene s najjeftinijim materijalom mogu da kazem da im nista ne fali vec 8 godina..kuca mojih roditelja je radjena s ceresit lepkom, plavom mrezicom, a tiplovi ne znam koji su.Ni njoj nista ne fali vec par godina,al ne izgleda losije , a ni bolje (nije isti majstor)od ovih jeftinijih.
elem to mi treba za neku kucicu u sumadiji(Uk. 70m2), pa gledam da ne bude bas skupo,posto tu povremeno odlazim.
bolje mi reci,ako znas gde da kupim (beograd,Novi sad) neke iole dobre tiplove.
interesuje me jos dal idu i KAKVI tiplovi u giter blok?posto sam negde procitao da za giter blok,odn.opeku ne trebaju tip[lovi??
koliko tiplova je optimum.
dalje ,me zanima susenje i pauze u radu demita.(lepljenje ploca,tiplovanje,armiranje,ravnanje , bavalit)
Bas sam pricao s nekim komsijom,al on kaze da su odmah radili bavalit,preko lepka tj.sutradan.
E skela mi ne treba za to,jel to smanjuje cenu rada?
Nadam se da nisam preopsiran.
Hvala!
Vidi, izgleda se nisam ponajbolje "odrazio".
Igra je u tome sto svi majstori znaju sta je dobro i kada neko hoce dobro, svi kao iz topa kazu JUB, Ceresit, Helios i sl.
Za ove proizvodjace mogu da garantuju zato sto i ovi proizvodjaci daju garanciju
Niko ti nece reci da uzmes HGP, Fasadu iz S. Pazove i sl. jer ti proizvodjaci ne daju nikakvu garanciju. To sto majstori koriste i ove proizvode, to ne znaci da su oni iste preporucili vec su skrenuli paznju investitoru da ovi materijali kostaju jeftinije pri cemu su investitoru prepustili da sam odluci.
Sto se tice tiplova i giter bloka. Ako se koriste adekvatni tiplovi i rupe izbuse bez lomljenja bloka, imace koristi. Komplikovano mozda da, ali tako je. Ali ima i lepkova koji ne zahtevaju tiplovanje. Skuplji su naravno ali ne mnogo u odnosu na zbirnu cenu standardnog lepka i tiplova. Takve lepkove ima Ceresit i Baumit.
Sertifikovane tiplove kod nas na trzistu imas od proizvodjaca EJOT i Fisher (www.lorencic.rs). Ako se nesto desi sa njima, imaces kome da se zalis.
Ista je prica i sa drugim materijalima (lepkovima, zavrsnim fasadnim malterima...).
Kvalitetne mrezice kod nas imas od proizvodjaca Vertex. Lajsne... i pocetne i ugaone i okapne Protector.
Ne zelim da se mesam u tvoje finansijke mogucnosti ali ako sve stavis na papir, videces da ces ustedeti svega 50-ak evra ako ne koristis sertifikovane proizvode. Ja sam se bar uvek rukovodio onom starom...nemam dovoljno para da kupujem jeftine stvari
Sto se tice vremenske dinamike izvodjenja, u svakoj farbari mozes da uzmes tehnicke kataloge proizvodjaca i procitas detaljnije. Poseti i sajtove proizvodjaca na internetu; tamo sve pise. Ali uopsteno; 2-3 dana nakon lepljenja ide tiplovanje, zatim rabiciranje staklene mrezice u lepku pa sutradan druga ruka lepka. Nakon najcesce 2 dana, ali kada se lepak osusio, ide navlacenje podloge a kada se podloga osusi (najcesce 10-12h), ide zavrsni dekorativni sloj (bavalit). Ali ovih 2 dana pre fasade mozes da uzmes u obzir samo ako koristis fleksibilan lepak sa standardnom kontrolom sirenja i skupljanja, a ne tamo neki jeftini lepak za cije karakteristike nemas ni koga da pitas jer takve firme nemaju tehnicku podrsku.
Sto se tice tvog pitanja za skelu...sve zavisi od majstora do majstora ali generalno treba da bude jeftinije. Ipak, povrsina od 70m2 je mala pa mozda zbog toga majstori naplate vise
Pozdrav!
Hvala, pozdrav
Ne znam koliko cu biti od pomoci, ali tu smo da napisemo sta znamo.
Radio sam do pre par dana na gradilistu sa fasaderima na zgradi koja je imala preko 7000 m2 fasade i za celu zgradu koristili su Maxima Lucani "Stiromol" lepak. Za lepljenje stiropola BAZNI "Stiromol", a za lajsne i razastiranje mrezice ELASTIC "Stiromol". Sto se tice mrezice bila je plava, plasticna (kako vi kazete Kineska). Za tiplove ne znam koji su bili, donosi li su u ih dzakovima, znam samo da su bili 12cm duzine :?
Velika je to ivesticija i veliki objekat (preko 70 stanova) da bi radovi bili neozbiljni i nekvalitetni, a ipak su materijal uzimali od domaceg proizvodjaca "Maxima" Lucani.
Pozdrav!
Sejn,
Razumem tvoju konstataciju ali...
Vozeci auto osetim miris nafte...i odmah u servis (ovlasceni!).
Puklo crevo visokog pritiska pumpe za gorivo...
Zamene oni mene crevo, castim majsora sa 200din i nastavim put.
Cim sam krenuo, osetim ja miris i dalje ali pomislih jos nije nafta isparila sa bloka motora. Parkiram auto, otvorim haubu i imam sta da vidim. Crevo mokro komplet!
Odvezem se do istog servisa i reklamiram uslugu. Majstori slegli ramena, crevo bilo novo! Kad pogledam natpis na njemu a ono uopste nije za visoke pritiske...propustilo skroz!
Pitam majstora a on ce: "Sta ja znam, dali mi da koristim to crevo, ja drugo nemam!"
Kad sam ga pitao da li je on inzenjer, da li zna sta je to vakuum pumpa...nije znao ni sta sam ga pitao???
Naravoucenije:
Greska je sto se kod nas majstori postavljaju kao inzenjeri, sto oni "sve" znaju najbolje! Umesto da inzenjeri, projektanti i arhitekte uzmu ucesce, nas narod to "ne moze - ne zeli" da plati a uopste i ne zna da ta usluga nije mnogo skupa (jedan projektant ima platu od samo 400 evra).
A to sto su korisceni Maxima-ini proizvodi, siguran sam da Maxima-ini inzenjeri ili projektanti, arhitekte nisu preporucili plavu kinesku mrezicu i tiplove made in Zika Plastika Tako da nemojmo da mesamo babe i zabe.
p.s.
Nije mi zelja da nikoga uvredim; jednostavno zelim da se samo razume o cemu diskutujemo ovde.
Imao sam sijaset slucajeva da vidim odusevljene majstore kada koriste lajsne proverenih proizvodjaca; da se izrazim "laserski" secene i nesalomljive; mrezicu koja je staklena i neunistiva i koja je ravna kao strela, tiplove od kojih nijedan ne puca i od kojih svaki "uhvati" ako se propisno ugradi.
Da li mislite da ce se investitor hvaliti pred potencijalnim kupcem kako je koristio plavu mrezicu i tiplove sumnjivog proizvodjaca i time opravdati cenu stana? Nece, hvalice se npr. time sto ima hrastov parket i sl.
Procitajte recimo ovo http://www.beodom.com/sr/journal/entries/whats-wrong-with-residential-bu...
Mislim da ce vam mnoge stvari postati jasnije...
Ako neko ima neki komentar, rad sam da prodiskutujemo.
Svako dobro svima!
zdravo! zivim u jednoj novijoj zgradi,koja je bas kvalitetno uradjena, ma sve je unutra od skupljih materijala.Vrata, prekidaci,lift,gelenderi nikl ili hrom(ne znam sta je),plocice izvrsne,sanitarije skupe ,parket itd.Investitor je poznat i priznat u gradu i nije imaop problema sa zakonom zbog svojih delatnosti.zgrada ima garanciju i ako se nesto nekom pokvari oni dolaze sigurno.
Avaj , zid je sendvic sistem,gledao sam jos dok je bila u izgradnji.fasada je takodje kvalitetna ,ali na jednom delu zgrade gde je fasada ravna , izgletovana ,e tu je ispucala, sto znaci da je kvalitetniji materijal popustio, a ne jeftini.Tako da znas da to sto se reklamira i sto je skupo ,ne znaci da vredi tih para,vec to su price trgovaca.
Elem bio sam na kuci i uzeo nesto austrotherm af stiropora, i bekament wdvs lepak.
Trazio sam i fasadere,pa ih konsultovao i oni mi preporucili neku master plast mrezicu iz subotice.Kazu da nije skuplja od kineske,koja se kazu guzva dok rabicuju.
na tiplove nisu imali zamerke ,ali
niko od njh ne stavlja uglovne mrezice na coskove prozora,prvi put cuju za to.To su uglavnom ljudi poljoprivrednici , il judi koji su ostali bez posla i samouki su, a za internet ne znaju.
takodje ploce eps lepe tako sto stave nekoliko pogaca lepka, a ne onako lepak po ivici ploce ,pa jos dve crte po sredini..Onako im lakse.cak i da pogodis da ti lepe kako treba, cim okrenes ledja stavice pogace jer im je lakse i brze, a prokleti su i bezobrazni na malu kvadraturu, oce da zavrse za dva dana ,a sigurno necu primetiti to par decenija,dok se ne skine fasada.
Nece ni da cekaju da se zalepljene ploce pravilno osuse , pa da tipluju.Ma cudo ,al kad ih uzmem dovescu ih ja u red,jer velikim gazdama lizu d..., a ovi ih kasnije zavrcu za isplatu i nadju im sitnice zamerke ,pa da ne isplate sve.
I onda oni iskompleksirani sto moraju da trpe ove gazde,oce da zavrnu nas,koji placamo i koji smo fini, misleci verovatno da mogu,al nekada lose procene...Cast izuzecima,majstorima,al pre svega ljudima!
To je to,malo opsirno,al bio sam i na terenu,pa se uzeleo.ne zamerite.
E moj slavisoni,
Upravo zbog toga sto pises proizvodjaci materijali koji poklanjaju paznju kvalitetu i uslugama, licenciraju majstore koji moraju da rade po propisu a tehnicku podrsku i izlazak na teren ne naplacuju.
Poz!
ja bih pitao zasto mislis da je fasadna mrezica zbog plave boje bas kineska i da bas ne valja ?
Baumit recimo uzima domace proizvode koje prepakuje u svoju ambalazu.
koristio sam raznematerijale u praksi i mogu samo da kazem da je iskustvo da postoje dobri i losi i da to nema veze sa geografskim poreklom.
JUB nikada nije bila firma koja se mogla podiciti kvalitetom proizvoda, Helios, Henkel i slicen novopridosle firme.
Henkel cak i name proizvodnju kompletnogorograma fasadnih materijala.
nedavno sam koristio Maxima akrilni zavrsni malter, i pokazao se izuzetno elasticnim, pri cemu je testirano na vise vrsta podloga ukljucivo i drvenu.
i naravno na fasadi.
kome treba skupoceni lepak moze da plati nalepnicu a moze i sam u obican gradjevinski lepak da umesa 50grama akrilne emulzije u koncentratu i dobije trazenu elasticnost tj kako se reklamira fleksi lepak.
50 grama akrila kosta oko 10dinara, to je dovoljno za jedan dzak od 30kg lepka i 7-8 litara vode.
kako inace u fabrici nastaje fleksibilno vezivanje cementa
Moze mrezica da bude u bilo kojoj boji po izboru; ali se zna da plave kineske mrezice nisu staklene (tj. da nema staklenih vlakana koji su otporni u baznoj sredini; u protivnom, verovatnoca za pucanjem je jako velika). Jednostavno takve mrezice nemaju sertifikat o kvalitetu tako da ako se nesto desi zbog mrezice nemas kome da se zalis!
Moze li iko da dozvoli sebi da koristi nesto a da pritom nema kome da se pozali ako krene po zlu?
Sta je po tebi kompletan program fasadnih materijala? Ko to ima kompletan program i sta cini taj program konkretno?
Ako sam dobro razumeo, tvrdis da Maxima ima bolji kvalitet od npr. JUB-a? Po cemu? Kako si merio elasticnost? Mozes li da nam das konkretno poredjenje u brojkama?
Elasticnost se ne dobija samo akrilatima vec i na mnoge druge nacine.
Ako neki od proizvodjaca daje 10 godina garancije na kvalitet, koliku garanciju dajes ti na recepturu dzak lepka+50 grama akrilata? Koji akrilat preporucujes, ima vise polimera...koji konkretno preporucujes?
Hvala na odogovorima i pozdrav!
imao sam prilike da vidim i da koristim staklenu mrezicu 145grama plave boje proizvedenu u Kini sa sve atestom po EN normi koja je trenutno vazeca u EU. video sam i narandazastu i belu tako da boja bas i nije neki znak raspoznavanja kvaliteta.
mrezice iz Kine se masovno koriste u Nemackoj, Austriji, Svajcarskoj pa ne vidim zasto nama ne bi valjale.
ja naravno pricam o originalima gde uz mrezicu dolazi deklaracija, izjave proizvodjaca koji se potpisao punim imenom, sa tehnickom podrskom.
ono sto se prodaje pod raznim trgovackim markama je ionako najcesce pravljeno u Kini.cesto na istoj proizvodnoj liniji a samo se menja etiketa tj ime brenda.
pod kompletnim programom podrazumevam od lepka, stiroropa/vune/ sta vec, mrezice, tipla, podloge, zavrsnog sloja, profila metalnih i plasticnih, dilatacionih spojnica.
pod kontrolom jedne iste kuce, jedne iste iste grupe tehnologa, jedne iste kontrole, jedan isti opsti nivo kvaliteta iza koga stoji jedan proizvodjac, jedno ime.
u gradjevisnkoj industriji je postalo moderno da se uzimaju tudji gotovi proizvodi sa police, prepakuju u novu ambalazu sa novim etiketama a da pri tome niko ne vrsi nikakvu kontrolu kvaliteta niti uopste ima uticaja na tok proizvodnje.
nn puta sam nailazio u praksi da je ispod jedne etikete i deklaracije prilepljena jos jedna ili cak dve deklaracije pa se tacno vidi kako je tekao tok naknadne papirnate proizvodnje.
ne kazem da je uvek tako samo da ne treba unapred padati na ime i pod uticaj reklamannih kampanja ovog ili onog brenda.
ne tvrdim da je bolji A od B, naprotiv manje vise su svi istoga ranga kvaliteta s obzirom da manje vise svi uzimaju gotove sirovine od jednog vrlo malog i ogranicenog broja izvornih proizvodjaca.
hocu da kazem da je mnogo vise marketinga u igri i da u krajnjoj ceni veliki udeo ima trosak marketinga, provizija i svega ostaloga sto nema veze sa samim kvalitetom tokom proizvodnog procesa.
da skratim danas cena nije pouzdan garant kvaliteta.
molio bih da pojasnis na sta se odnosi davanje garancije od recimo 10 godina .
to stoga sto sitnim slovcima po pravilu garancija ne vazi za promenu boje, ne vazi za pojavu gljivica na severnoj strani, ne vazi za prljanje tj pranje, ne vazi za vodonepropusnost vec samo za vodoodbojnost, itd.
recimo da li ta garancija vazi za garanciju od tuce/grada ?
to je relativno cesta prirodna pojava.
ovog proleca pola Slovenije je bilo sa raspucalim fasadama usled tuce, prepuni su SLO forumi natezanja oko garancija proizvodjaca i nepriznavanja tih istih pisanih garancija.
tu se ne radi o nekim fus majstorima, i nekim fus materijalima vec bas o tim tzv sistemima sa sve zvucnim imenima brendova.
hocu da ukazem da papir trpi sve i da te garancije treba vrlo uslovno uzimati u obzir i pazljivo citati sva sitna slovca a da majstor koji radi i koji odabere materijal je taj koji u koga se treba imati poverenja.
vecina zapadnih proizvodjaca maltera i lepkova na detaljan upit telefonom potvrdice da njihova roba je pripremljena za hladnije srednjoevropske klimatske uslove i danije optimizovana za Balkan kao podrucje.
nasuprot tome domaci prozivodjaci imaju veci povratni uticaj majstora u nasoj klimi pa mogu da bolje prilagode recepturu ovdasnjoj klimi.
ja nemam uslova za ispitivanje koje pominjes ali imam prilike da povremeno posetim laboratorije i da pitam tehnologe za nesto vise detalja.
naravno recepturu niko nece da otkrije ali isto tako retko ko moze i zeli da prikriva poreklo tj dobavljaca komponenti s obzirom na danasnji internet jer prosto nema smisla.
to bih uporedio sa kafom, sve je kafa a opet svaka je razlicita i ima neku svoju recepturu sto se tice brenda.
a pri tome tesko je pronaci neku bitnu razliku u kvalitetu jer je poreklo sirovina manje vise isto kod svih.
sto se tice 50grama akrilatnog koncentrata, bio u fabrici video sta se i kako radi, popricao i sabrao 2+2.
evo kako to izgleda: stigne bure od 205 litara koncentrata konkretno iz Grcke, izmesa se, i dodaje mineralnoj mesavini lepka.
vise koncentrata veca fleksibilnost, i obrnuto.
i tu nastaje razlika tj u stedljivosti proizvodjaca da primeni onoliko koliko treba za datu klimu.
stoga nisu ni sve sarze proizvodnje jedne iste fabrike uvek istog kvaliteta a da ne pricamo o tome da bi trebali postojati sto se hemije tice razlicite mesavine gradjevinskog lepka za leto za prolece i jesen.
odavno postoji letnji i zimski beton, asfalt itd ali kod lepka i dalje je kao univerzalni.
jos uvek je cest izgovor proizvodjaca da je klimatski faktor taj koji je napravio problem a to se pokrije papirom na deklaraciji da garancija vazi za neke idealne i uglavnom nepostojece klimatske uslove.
ne sme toplo ne sme hladno ne sme kisa ne sme vetar ne sme Sunce ne sme magla... sve je pokriveno tako da garancija prakticno nikada ne vazi odnosno da je tesko dokazivo da je greska proizvodjaca a veoma lako prebacivanjekrivice na korisnika/ majstora..
drugo pitanje je cemu svrha garancije od 15 godina kada se cak ni postojanje te firme ne garantuje i vrlo je realno da gomila danasnjih firmi nece ni postojati za 10 ili 17 godina.
moje misljenje je da gledate sta dobijate najvise za svoj novac prema tehnickim osobinama datog materijala a tek potom o nalepnici brenda.
izvninjavam se za duzi post, hteo sam da pojasnim svoje vidjenje na osnovu prakse sa velikim i malim brendovima.
ja jos nisam video gradjevisnki lepak na cijoj ambalazi /vreci pise konkretno brojka nekog parametra tako da je to proverljivo i da neko moze da nezavisno izmeri i potvrid ili ne.
ovako imamo samo pisanu rec proizvodjaca da je njegov lepak fleksibilan ili fleksibilniji od drugih a brojki nigde.
moja trava je zelenija od komsijske, casna rec evo dajem pisanu garanciju
izvinjavam se za duzi post, mislim da treba demistifikovati te price o bitno boljim/skupljim (stranim) ili bitno losijim/jeftinijim (domacim) brendovima kao zacementiranom pravilu.
pozdrav i ogradjujem se da je to licni stav.
Kada sam rekao da je plava kineska losa, mislio sam na onu koja se trenutno moze naci na srpskom trzistu. Naravno da takva mrezica moze da bude i staklena, tj. ona koja je zahtevana vazecim standardima i da pritom dolazi iz Kine. U pravu si da uglavnom sve mrezice dolaze iz Kine; razlika je samo u tome sta zelis da ti Kinez napravi a nasi trgovci ne zele da koriste kvalitetnu robu vec onu koja ne zadovoljava propise.
Stvar je u tome sto nas trgovac i ne zna sta je kvalitet i standard ali zato zna da prica trgovacku pricu
Umesto da inzenjeri odredjuju vrstu proizvoda, kod nas to rade trgovci i majstori.
Inace, akrilati se ne dodaju u lepak jer se na taj nacin gubi na cvrstoci. Dodaju se neke druge vrste polimera (akrilati se dodaju u npr. hidroizolacione premaze ali u lepkove ne!). Lepkovi koji su fleksibilni zaista i jesu ali po standardu EN12004 (to prakticno znaci da nisu fleksibilni kao hidroizolacioni premazi ali imaju fleksibilnost od 2,5-5,0 mm kako je definisano standardom).
Mogu da tvrdim da 100% trgovaca & majstora i ne zna sta je definisano standardom EN 12004! I tu se zapravo krije odgovor na neke stvari o kojima clan energija govori.
Sto se tice zimskog i letnjeg lepka; zimi se fasade ne rade tako da nema potrebe za zimskim lepkovima.
Sto se tice garancije; svi renomirani proizvodjaci daju garanciju na postojanost boja. Razlika je sto pojedini proizvodjaci mogu da daju garanciju i na ceo "demit" sistem. Pojedini proizvodjaci su orijentisani samo na prodaju dok drugi imaju i druge usluge (izrada idejnih resenja, izrada termo-fizickih proracuna, interni nadzor na gradilistu i sl.)...Upravo se u ovakvim stvarima razlikuju proizvodjaci a na kupcu je da odluci cija je usluga kvalitetnija.
Garancija na vremenske nepogode je naravno "smesna" ali nije mi poznato da iko daje garanciju na isto? Na uticaj grada se naravno nikada ne moze dati garancija.
A ovo kada govoris o klimatskim zonama...Pa evo, ima dosta kvalitetnih proizvodjaca na nasem trzistu koji imaju skuplje proizvode (naravno i kvalitetnije) ali kako inzenjer ne odlucuje o izobru materijala, bira se onaj jeftiniji.
Na jeftine materijale niko ne daje nikakvu garanciju i nikada se nece davati, a na skuplje se ipak daje. Nemoj molim vas sada neko da mi kaze kako je sve to isto samo drugo pakovanje ili nalepnica jer nije; to je samo misljenje u necijoj glavi. A o kvalitetu govore atesti i izvestaji o ispitivanjima nezavisnih instituta (na ozbiljnim gradjevinama nadzorni organi obavezno traze ateste; da, to je slucaj i kod nas).
Pozdrav!
Slazem se potpuno da u trgovini ima svakakvih materijala po kvalitetu i da trgovci pokusavaju da uvale ono sto trenutno imaju ili sto im donosi najveci rabat.
kako je kod nas zadnjih godina cesto temperatura visa nego ranije nije retko videti da se fasade rade i u oktobru i novembru pa cak sve do polovine decembra.
Za nase uslove lekovi koji se nude bi se mogli nazvati jesenji tip jer su uglavnom optimizovani za rad pri 15-24C sto je kod nas jesen.
ja jos nisam naisao niti na jednog proizvodjaca da nudi lepak za letnje uslove, i rad pri temperaturama 35C i vise.
Jos manje na garanciju da ce ostati fleksibilan.
Namerno sam naveo nepostojanje garancije na najvaznije osobine fasada a to je otpornost prema atmosferilijima.
Prakticno svi daju garanciju na boju, i tu se zavrsava neka upotrebljiva garanacija za kupca.
Zato sam i naveo da skuplji materijali i njihovi proizvodjaci daju tek formalno garanciju koja ne garantuje gotovo nista iz prakticnog zivota jedne fasade i onoga sto ceka kupca.
Da li neki proizvodjac daje garanciju na termicku provodnost svog sistema ?
Dosta sam procitao od raznih evropskih proizvodjaca a jos nisam nasao da neko nudi garanciju na tu osnovu karakteristiku termo fasade.
Lepo je imati garanciju kao papir ali kada nema pokrica prakticno ni u cemu, a to su ona sitna slovca, pitanje je koliko je njena vrednost i da li se kupcu isplati da finansira dodatno papir kao papir.
Naveo sam primer iz Slovenije gde se pokazalo da garanciju prakticno niko ne moze da ostvari, i da uvek neki fini pravni izgovor. a to je unutar EU po zakonodavstvu EU, sta tek mi ovde da pricamo o toj temi zastite potrosaca.
podmojostreho forum je prepun licnih primera, fotografija, zalbi, tako da sene moze reci da se radi o nekim izuzecima.
koliko znamSTO za svoj kompletan sistem na bazi organskih materijala daje pismenu garanciju eksplicitno za grad.
Navedeno je i kako je testirana fasada na udar grada i do koje mere vazi garancija. Daju i grafikone sa brojkama.
Na to sam naleteo sluucajno citajuci njihovu dokumentaciju i uputstva za rad sa njihovim materijalima.
ok, STO je cenovno nesto drugo od ostalih renomiranih proizvodjaca.
Atesti i izvestaji se danas dele sakom i kapom i prakticno svih proizvodjaci i jeftini i skupi imaju neki takav papir izdat od nekog nezavisnog instituta.
Praksa iz vidljivih ostecenja fasada pri normalnoj upotrebi ukazuje da ti atesti ne govore mnogo o tome sta ceka kupca i kako ce se njegova investicija u fasadu odrzati tokom godina.
Posto je prica o termo izolacionim fasadama najvazniji i najosnovniji element niti jedan proizvodjac ne garantuje, a to je termicka provodljivost.
Otisao sam licno da pitam u Henkel Srbija i na pitanja o garanciji samo bledo gledaju i slezu ramenima, i ne daju papir sta podrazumeva garancija od 15 godina.
To je bilo pre 5-6 godina kada sam trazio ozbiljnog proizvodjaca i ozbiljnog izvodjaca kod nas.
Henkel nije bio u stanju cak ni ponudu da sastavi nego je upucivao na razne trgovce koji nemaju veze sa njima da se tu potrazi materijal.
Jedino lepkove i maltere su imali svoje i za to su nudili tehnicke listove.
Termicka provodnost se relativno lako meri, i vrlo lako bi se brojkama utvrdilo da li fasadni sistem ispravno funckionise ili ne, kao paket materijala i usluge ugradnje.
Primer manipulacije atestima je prica o Neopor trgovackom nazivu stiropora za koji se obecava od strane proizvodjaca nesto sto se ne moze ostvariti u praksi nikada.
Mislim na uslove u kojima se moze pricati o ostvarivanju 20% boljeg termickog efekta, a to nije na zidu jedne kuce.
Pozdrav
Cereman
Ajde uzecemo tri proizvoda jedan Henkel, jedan Baumit i jedan dobar domaci proizvodjac.
U tri kante, da se ne zna koje je čije, pa damo majstorim pa da probaju.
Lepak je lepak nema tu neke filozofije.
Sta mislis u cenu proizvoda Henkel lepka koliko učetvuje reklama, automobili, plate menadjera a koliko cena materijala. Ulazne komopente su iste, nece henkel da uvozi cement, pesak je domaci, masina je domaca...
Garanciju mogu da daju velike firme koje imaju advokate.
Male firme i ne ulaze u velike projekte jer ne mogu da trpe investitora.
Ako si za test sa tri proizvoda javni se, kad se prolepsa vreme pa da probamo.
Pozdrav
najbolje je lelpiti pur penom
Slazem se, PUR lepak bolje lepi od cementnog.
POzdrav!
Kupio sam lepak za stiropor "Mark pro"pa me interesuje kakvog je kvaliteta i da li sa njim može da se lepi mrežica i finišira.Stiropor lepim na plafon kuhinje.
Hvala.
ja bih u svakom slucaju izbegao lepak MARK jer se u praksi pokazao kao veoma los. ako si ga vec kupio pokusaj da ga zamenis za neki drugi, a ako ne mozes, trezi garancije za njega. uzmi dzak bilo kog drugog lepka (iste cene kao MARK), zamesaj u 2 kante i jedan i drugi i videces o cemu pricam!
Hvala na odgovoru,
na žalost lepak sam kupio pre 15 dana ,račun bacio tako da povratka nema.Kupio sam tri džaka od po 25 kg. dao 1200 din.Postoji li bilo kakva šansa da se iskoristi,da ga mešam sa nekim drugim kvalitetnijim.
Kupi lepak domaceg proizvodjaca "Cementni proizvodi"-Vlasotince. Ima ga u Beogradu. Odlicnog je kvaliteta,provereno. Pozdrav.
Hvala
Stiropor sam zalepio sa WEBEROM i drzi odlicno, a danas sam prvi put u zivotu radio sa pistoljem i CT84. Lepio sam oko prozora i vrata. I presao po sastavima stiropora. idi begaj. odusevljen sam sa CT84
Dobro bi bilo ,ako te nemrzi ,da postaviš neke slike rada sa pištoljem.
Ceremane da li mislis da bi dodavanjem nekog od ovih aditiva (Dramin,Sika...)koji su za plastifikaciju, vodonepropusnost,fleksibilnost... da li bi dobili na kvalitetu tog lepka, mislim kad se dodaje u maltere i u beton zarad boljih karakteristika da li se moze primeniti i na lepku. Ima aditiva koji povecavaju otpornost na mraz i vodu... pa racunam ako se doda za ove dve zadnje ruke lepka sa mrezicom ne moze da skodi, ili moze i da li je uopste realno ocekivati poboljsanje po tom pitanju.Pozdrav!
link za ct84
http://www.youtube.com/watch?v=1rigGDLcGSY
Ceremane da li mislis da bi dodavanjem nekog od ovih aditiva (Dramin,Sika...)koji su za plastifikaciju, vodonepropusnost,fleksibilnost... da li bi dobili na kvalitetu tog lepka, mislim kad se dodaje u maltere i u beton zarad boljih karakteristika da li se moze primeniti i na lepku. Ima aditiva koji povecavaju otpornost na mraz i vodu... pa racunam ako se doda za ove dve zadnje ruke lepka sa mrezicom ne moze da skodi, ili moze i da li je uopste realno ocekivati poboljsanje po tom pitanju.Pozdrav!
Vidi goxi, u lepak APSOLUTNO NISTA NE SME DA SE DODAJE!!!
To sto je osobina coveka da razmislja je OK, ali sve ima svoju granicu.
Da li se neko pita zasto proizvodjaci lepka ne ubace neki aditiv unapred?
(da se razumemo, postoje takvi lepkovi ali nisu potrebni nasem trzistu).
Uzgred, kada je prosecna dnevna temperatura ispod 5 stepeni, niko lud nije da radi fasadu i da se smrzava.
A sto se tice vremenskih uslova ovih dana, jos nijedan dan nije bio ni blizu kritican.
Pozdrav!
http://www.ilgrad.rs/o_nama.htm
http://www.karbon.rs/index.php
Pa pogledaj ima tu dosta kvalitetnih materijala.