Што би рекли сви који пишу прво писмо: ја сам овде нов, хвала вам, много сам научио, итд.
Све је то жива истина, но лаику-незналици то опет није доста. До пре десетак дана нисам ни знао да постоји хидроизолација, а сад сам се из своје невоље морао упознати са много чиме.
Купио ја дакле кућу, пројекат: бег из великог прљавог града (ко ме теро), и сад почиње игранка.
Проблем је у почетку изгледао незнатан, а што сам се више с њим на овом месту упознавао, све је више растао.
У једном углу приземља поменуте куће јасно су видљиви трагови евапорације (ово сам научио од Тензора, хвала му!), а и нос поприлично осећа то стање. Приземље је иначе тамо где је некад планирана гаража, па је још мало прокопавано у дубину (кажу сведоци, јер првих власника одавно више нема на овом свету), тако да је сад укопано са северне стране између 70 и 100 cm. Влага се попела отприлике до коте терена, и у дужину, барем колико ја видим, нешто више од два метра. На првој слици се види како је то изледало на шпанском зиду, а на другој како изгледа пошто сам га обио (ништа на силу, само онолико колико је хтео сам да отпада); ту су јасни знаци рада влаге, уз нешто мог гребања како бих покушао утврдити који је материјал испод. Под је, чини ми се, сув. На њему је био ламинат који се нигде није искривио, али сам га ја морао уклонити да видим какво је стање испод.
На трећој и четвртој слици је тај зид споља. Колико видим, слаба тачка је то што је земља ослоњена директно на фасаду (на петој слици је мој покушај откопавања; не видим никакву спољну изолација за сада), као и бетонски зидић који упире у кућу и који је скроз пропао од влаге. Иначе, претходни власници су богато заливали цвеће с те стране, тако да верујем да је тај зид заједно са земљом директно спроводио воду у кућу, а вероватно је исти ефекат и кад пада киша. Осим тога, и овај тротоар са одводом је сумњивог квалитета.
Ипак, не знам како да утврдим да ли је у питању капиларна влага, или пробој влаге споља (или обоје).
Колико сам схватио читајући форум, једини начин да се утврди има ли какве хоризонталне изолације је копање по угловима кошуљице, па ако нема - онда вероватно сечење (куку мени). Па пре него покушам да нађем стручњаке за ову ствар, волео бих знати, ако би неко био вољан да одговори, има ли смисла ради постављања вертикалне хидроизолације, за коју не верујем да постоји, откопавати споља само овај зид у којем је влага, или мора цела кућа (у ком случају бих морао срушити комплетно степениште, и развалити трем са друге стране)? Ово би ми требало пре свега да се обавестим у случају да ми улети неки квазистручњак (неки се већ нуде) са причама о једноставном премазивању изнутра итд. Толико сам бар овде научио да је то, да цитирам опет Тензора, "изоловање савести".
Писмо је предуго, нисам успео краће. То је као кад одеш код доктора, па треба анамнеза.
Захваљујем унапред.
Otkopavanje oko kuće radi hidroizolacije?
Nije zavera, jel bi ti savetovao nekog shta da uradi kad ne znash odakle dolazi problem.
Nisam strucnjak ali evo mog komentara: ako si u mogucnosti da postavish drenazu oko kuce
reshicesh problem od 70-95%,,,, otkopaj okolo do ispod temelja, zavuci se ispod stepenica ako mozesh,
postavi onu plastiku sa ispupcenjima jedan ili eventualno dva sloja na zidove da padaju ispod cevi za
drenazu, postavi cevi I zatrpaj,,,,(dobro je uraditi leti da vlaga ispari iz betona pa onda zatrpati).
Скроз сте у праву да је тешко давати савете без тачног увида у проблем. Ипак, видим да се то на форуму радило на основу постављених слика, па рекох - да и ја покушам, не бих ли боље схватио могући проблем, док не нађем неког ко ће уживо дати дијагнозу и терапију. Не бих Ипак волео да себи дозволим да ми тај "неко" наприча којешта, а да ја само бленем у њега и да ништа не разумем, пошто сам у овој проблематици на бушманском нивоу.
Причао сам са људима из краја, пошто је сав у благом паду - дренажу углавном нису радили, и углавном немају проблем са влагом, а куће су све под конац у једном низу, на раздаљини од 5 до 15 метара. зато се и мени учинило да проблем није на нивоу дренаже (највећа укопаност је око 1 метар, а две стране куће су у нивоу тла), него недостатка вертикалне и можда чак и хоризонталне изолације, мада ми се ово друго чини нелогичним, јер су све куће рађене веома солидно, према пројектима, осамдесетих година, чак је цео крај имао грађевинске дозволе, а сви су очигледно били при парама, па ко велим - нису ваљда закидали на оно мало изолације што се меће између темеља и зида. Једино да раскопам унутра по крајевима да то и утврдим.
Не знам да ли сам добро схватио, да откопавање темеља није препоручено радити у ово време кад почињу кише, јер треба да се осуши пре коначног затрпавања?
Хвала вам на одговору.
Samo sam napisao shta bih ja uradio, drenazu shto dublje oko kuce, ali I prosushio dobro otkopani beton, tako da eventualno ponovo pojavljivanje vlage
znaci I nedostatak vertikalne izolacije. Ovo mozesh sam da uradish, dok presecanje trazi strucnjake I dosta novca
Ђавола могу сам да урадим... Моје се знање завршава код крампа и лопате.
Ал и то је нешто на ову оскудацију.
У сваком случају, копање не гине, како ствари стоје. Само не знам ваља ли то сад радити. Не верујем да би се темељи и зид споља у овом периоду могли сушити како треба.
Ваљда ће тај неко ког будем нашао дати решење да ли треба дренажа, или само добра вертикална изолација. И да ли је ово и капиларна влага, или не. Сам не могу да закључим, упркос свему што сам овде прочитао.
Хвала на помоћи.
drenaza obavezno to je prava zastita od vode ....izolacija je poslednja "odbrana" ako se nesto desi pa drenaza ne odradi posao..
a po meni bi i bilo glupo da ako si vec otkopao temelj da ga izolujes ne stavis foliju cepastu i drenaznu cev a kanal zatrpas kamenom.....
najveci posao je tu kopanje...cev nije skupa a ni kamen..pozz
Па ако дренажа мора, онда ће и бити тако.
Мене једино збуњује то што се влага показује само на једном делу зида, и то тамо где је мање укопан; мени би било логично да влаге у том случају има свуда где је под испод нивоа тла, а нарочито тамо где је најдубље зид укопан. Зато сам и помислио да је у питању атмосферска вода која се слива у зид директно преко земље која баш на том делу належе на фасаду, као што се на сликама даде видети. И онда ми је пало на памет да се ради о недостатку вертикалне изолације.
Можда ми логика и није добра, ко зна, зато сам и хтео да покушам консултовати оне који су имали сличне невоље.
А за копање сте свакако у праву. Ако се већ ископа темељ, нек буду ту и цеви за дренажу.
Хвала.
Da ne bih ulazio u siroke i jalove rasprave ...
1 . Drenaza nece resiti nijedan problem sa kapilarnom vlagom , nigde i nikada . Drenaza uradjena po sistemu " o ruk troje drugara i ja " se uglavnom svodi na bacanje para i materijala ...
2 . Za tacnu detekciju problema na ovom objektu potrebno je izvrsiti , pregled , merenja i potrebna sondiranja , da bi se utvrdili svi uzroci za pojavu kapilarne vlage
3 Otkopavanje tehnickih rovova oko objekta se ne moze tek tako napamet raditi , a pogotovo se ne smeju potkopavati temelji objekta .
4 Ukoliko je moguce naknadna verktikalna hidroizolacija se uvek radi sa spoljne strane objekta .
Е па овакав ми је одговор и био потребан, конкретан. Сад више немам шта да фантазирам.
Захваљујем, Тензоре.
Послаћу вам пп, чим схватим како се то ради, ако бисте били љубазни да одговорите у једној реченици.
Их, права завера ћутања...
Или стручњаци много раде па немају времена, или сматрају да је овде већ све објашњено, или је моје питање глупаво...
Било би од користи и да неко, ко има искуства са овим, а познаје људе, пошаље на пп барем препоруку за неког поштеног провереног мајстора за хидроизолацију из Београда или околине... Извођача има подоста, али ником на челу не пише да је поштен и да није дерикожа...
... јер се не могу уселити док ово не средим.
Хвала, браћо.