Pre nedelju dana smo na kuci zavrsili krov. Interesujuci se po netu oko izolacije za potkrovlje u kom ce biti dve sobe, naisla sam na termin 'ventilacija krova'. Pitam majstore koji su nam radili krov, oni kao nemaju pojma o tome?! Krov je nama uradjen tako sto su na grede ukucali OSB ploce, pa na nju direkt paropropusna folija i na nju direktno tegola, odnosno bitumenska shindra(biber crep izgled). Kad pogledam uputsvo od proizvodjaca te tegole ( http://www.iko.be/documents/ac...your-shingles-roof.xml?lang=en ) naravno prica se o ventilaciji krova.
Sta raditi u ovom mom slucaju dok ne bude previse kasno. Kako, gde i cime da napravim taj vazdusni prostor. Moramo se snaci, pa kako god, jer dzabe mi sva izolacija ako ne bi imali tu ventilaciju. A kazu da oce ta vlaga koja bi se kondenzovala da probije plafon, stvara budj, a i slabi izolaciona svojstva vune, pa unistava te grede,...
Da spomenem da ce sredisnji deo potkrovlja imati horizontalni plafon, znaci iznad njga ce se pojaviti tavanski prostor. Inace izolaciju planiram da ide od osb ploce prema podu ovim redom: paropropusna folija, kamena vuna, staklena vuna-koja ce ici i ispod greda, parna brana pa gips ploce (ovo uputstvo sam nasla na sajtu za Knauf http://www.knaufinsulation.rs/ ). Znaci nekako izmedju krova i izolacije treba da stvorim taj prostor za strujanje vazduha i negde otvore gde moze da ulazi i gore da izlazi.
Pomagajte!
Problem ventilacije i izolacije krova -Tegola
Javila sam se ovde u nadi da ce mi neko pomoci. Kontam da upravo onaj ko se razume dobro u problematiku prolaznosti vodene pare kroz materijale i krovne ventilacije bi mogao pronaci resenje, koje mozda nije po ps-u i kako se inace radi, ali je resenje.
1. Da zavrsen je i kao nov ne treba ga 'popravljati' vec hocu da se greska 'ispravi' . ne znam mozes li se staviti u moju ulogu. Silne pare smo dali, upravo zavrseno, novo, jako lepo izgleda, ali svesna sam da nije tehnicki dobro uradjeno i da mozemo imati velike probleme.
2. Nije mi bilo ni na kraj pameti da majstori ne znaju da rade svoj posao. Slucajno sam dosla do termina 'krovna ventilacija' trazeci sta je najbolja izolacija.
3. Tegola je odabrana iz tehnickih razloga zato sto je mnogo laksa.
6,7,8. Kako postaviti tegolu ako ne dascas krov?
Uglavnom treba bi savet odnosno ideja od nekoga ko se zaista razume u ove stvari. Sigurna sam da postoji neko logicko resenje. Evo sta je meni padalo na pamet, ali javljaju mi se podpitanja:
Nesto kontamo da sada odozdo stavimo osb ploce na razmaku od koji cm od ovih vec postavljenih ploca i to samo na delu gde je kos krov koji ce biti u sobi. Ostavili bi odozdo prostor za ulaz vazduha a strujao bi gore do tavanskog dela koji dolazi iznad horizontalnog plafona. Probusili bi na tavanu pri vrhu zidova naspramno rupe (onih ravnih sto su jedan naspram drugog) da bi bila promajica. prolaz kod streha jos uvek moze da se ostavi jer nije jos uradjena spoljasnja ventilacija, pa bi gore pri vrhu zasekli stiropor, mrezica bi isla preko rupe zbog insekata, i tuda bi vazduh ulazio odole u taj vazdusni prostor. Ili bi mozda i neku cev stavili koja bi isla od tog useka u stiroporu pa do mesta gde krecu paralelne osb ploce i pocinje taj vazdusni prostor - O ovoj varijanti sa cevi sam kontala da mi ne bi taj hladan vazduh cirkulisao u prostoru koji se pojavljuje izmedju stiropora i zadnje cigle od zida do unutrasnjosti (ako kontate na sta mislim) jer onda i na tom delu bi rizikovala od pojave kondenza na tom deliu zida ispod kosina.
Ono sto me i dalje buni je: logicno mi je da odmah posle paropropusne folije koja ide preko vune dodje taj ventilacioni prostor, a u ovom slucaju bi isla vuna, paropropusna folija, osb ploca pa ventilacioni prostor. Da li osb ploca propusta paru? Ima li onda smisla i obrnuto postavljati, znaci vuna, obs, pa folija ako para ne moze proci kroz osb plocu. Ili uopste ne stavljati ploce nego nekako sa razmakom postaviti kamenu vunu sa folijom. Cini mi se da svi nesto pametuju i pricaju bezveze od tako nekih informacija koje nacuju, a malo ko razmislja logicki. Nisam uspela na netu da pronadjem koja je paropropusnost osb ploca, ali sam tako naisla na neke Simprolit ploce koje su tako nesto slicno (tvrdo i moze se fiksrati) i paropropusne su, a ujedno i izolacija. Ima li neko iaskustva sa tim? Mislim da bi to bilo zanimljivo resenje. A naisla sam i na nesto sto se zove Skytech i zamenjuje 24cm kamene vune za izolaciju.
Ozon hvala ti puno, ovo je super korisno. Ima bas i za moj slucaj. Znaci koliko sam shvatila ne treba da stavljam opet osb ploce vec stavljam samo paropropusnu foliju tako da ide i oko rogova, samo treba da ukucam letve na osb ploce negde na sredini izmedju rogova da bi mi one napravile taj vazdusni razmak, za tu letvu pricvrstim foliju pa je jos letvama pricvrstim gore za uglove na rogove i onda dalje sve po redu izolacija. Tako mi izgleda na slici onaj poprecni presek. Samo ne kontam zasto su na rogove ukucali skroz u cosak, zasto i tu nije ukucano spusteno za tih 5cm? Ovako se dobio taj trouglasti vazdusni deo izmedju folije i izolacije. I jedino jos moram da vidim kako najbolje da napravim taj ulaz vazduha odole, ispod strehe.
U tvojoj situaciji sam, nazalost, vec bio i zato sam ovako surovo precizan i nedvosmislen.
Taj krov je uradjen kako je uradjen i prema mom skoromnom misljenju svako dalje ulaganmje u njega je samo povecanje troska bez efekta.
Samo jedan detalj da bi bilo jasnije - minimalna povrsina ulaza za ventilaciju je 250 kvadratnih centimetara po duznom metru strehe, isto toliko treba obezbediti i na vrhu krova kao izlaz toplog i eventualno vazduha zasicenog vodenom parom. Da li je to moguce u ovoj sitaciji da se postigne? Kako spreciti da tu ulaze ptice i insekti i da tokom vremena onemoguce ventilaciju? Kada se krov radi planski i ispocetka onda se koriste mreze i cescljevi za zastitu tako da tih problema nece biti. To je samo jedna stvar...Dalje, visina podletve treba da bude onoliko cm koliko je metara duzina najduzeg roga na krovu. Trece, kada budes videla koliko kosta kvadratni metar Aerogel (Skytech) izolacije vrlo brzo ces odustati i da ga spominjes ... tu izolaciju ne koriste ni oni neuporedivo bogatiji od nas jer je cena nesrazmerna efektu a sve se moze postici i sa uobicajenim materijalima.
Ne zelim nikome da stajem na muku i da mu pametujem ali, opet prema mojim iskustvima, bolje je i sada napraviti totalnu rekonstrukciju nego neki krpez koji ne pije vodu. Tegola nije pokrivac za kucu jer njom ne mozes da dobijes hladni ventilisani krov. Ako bi ti bilo lakse onda 'ajde da kazem da je moguce ispraviti sve to i dobiti idealan krov sa idealnom ventilacijom...samo jos koda bih govorio i istinu...
Takodje, nije mi ni zelja da se raspravljam bilo s kim. E sad, rekao sam a vi cinite kako god smatrate ...
@Astea, osb ploce su stavljali ne da bi podaščali krov nego da bi se lepila bitumenska šindra za njih.
@sany. Prednosti šindre su u tome da se lako pokriva krov složenih oblika sa dosta preklapanja i pregiba kao i kod krovova sa velikim nagibom gde je crep opasno ili nemoguće stavljati. To da je lakša od crepa ima značaja jedno na moru ili u tropskim delovima gde nema snega, pa može konstrukcija krova da se olakša. Kod nas je opterećenje od snega 3-5 puta veće od težine crepa (zavisi od nagoba krova), tako da je udeo težine crepa praktično zanemarljiv. Tako da ako nemate neki specijalni oblik krova i ako ne živite negde gde nema snega, Astea je u pravu, za našu ekstremno kontinentalnu klimu, sa velikim godišnjim rasponima temperature i dosta snega, crep je najbolje a pre svega najjeftinije rešenje.
Što se tiče tvog problema, treba da eliminišeš glavni uzrok vodene pare u izolaciji a to je prolaz vodene pare iz soba u kojima se stanuje. To se rešava paroNEpropusnom folijom koja se postavlja između unutrašnje strane izolacije i gips ploča/lamperije. Ona ako je dobro postavljena, trebala bi da eliminiše 99% vlage u izolaciji. U samoj izolaciji možete ostaviti kao u onom katalogu džepove u obliku torugla (trougao je dobra forma jer može bolje da istrpi pritisak od staklene vune, za razliku od pravougaonog džepa).
@ Rott
Vrlo dobnro znam da se tegola iskljucivo stavlja preko podascane/poplocane podloge.
Saglasan jesam da je problem prolaz vlage tj. vodene pare kroz izolaciju i da ga treba spreciti tj. saseci u korenu postavljanjem paronepropusne folije.
Ali ... ali... imamo tu jos problema>
Ventilacioni sloj na krovu prvenstveno sluzi da spreci preveliko zagrevanje odnosno pregrevanje krovnih slojeva i unutrasnjosti prostorija ispod krova u letnjem periodu. I u letnjem periodu se javlja kondenzacija, pogotovu ako se koriste ovi klima uredjaji koji ne uvode svez vazduh (a takve se skoro iiskljucivo prodaju) u hladjeni prostor.
Opet iz razloga cene najcesce se za izolaciju pootkrovlja koristi staklena vuna (proizvodjaci je krste mineralna da bi se primakli malo kamenoj). Sktaklena vuna zavrsava posao zimi ali je preko leta skoro nikakva zastita i onda ljudi sta ce-kuda ce montiraju opisane klima-uredjaje koji samo rashlade prostor ali ne uvode i svezi vazduh i eto idealnog i mesta i nacina za pojavu kondenzacije, trajne vlage i budji u slojevima izolacije.
Opet da se vratim na pocetak - tegola je dobra ... ali za izvodjaca a za investitora samo ako je pitanju neka nastresnica gde imamo istu temperaturu ispod i iznad krova.
Slažem se da je jedna od bitnih uloga provetravanja da se hladi crep sa unutrašnje strane, odnosno da spreči jako zagrevanje unutrašnjosti krova u periodu jakog zračenja sunca. Kao i zimi da spreči topljenje snega i pojave jezera između snega i crepa. Mada se ne slažem da se leti povećava vlaga unutra jer split sistemi klima uređaja, kakvi se sada isključivo prodaju praktično isušuju vazduh. Sva ona voda što kaplje iz klima uređaja to je vlaga iz stana koju unutrašnja jedinica izbacuje. Imam vlagomer u sobi i kada radi klima vlaga u prostoriji ne prelazi 35% dok je prosčna vlažnost u Beogradu 70%-80% u letnjim mesecima. Zato i klima ne odgovara mnogim ljudima sa disajnim problemima jer ponekad, kada se ne provetrava, suviše isuši vazduh u sobi.
Samo da javim da resavamo ventilaciju onako kao sto je u katalogu sto je Ozon postavio. I probili smo za ulaz vazduha ispod strehe u visini od nekih 2-3cm celim sirinama izmedju greda. Preko te rupe ce preci mrezica sad kad budu stavljali spoljasnju izolaciju. Nego da ne objasnjavam ovako, mozda je tesko zamisliti, valjalo bi mozda da slikam tok radova ako mislite da ce nekom posluziti ko se bude nasao u istoj situaciji. Zaista mi je najbitnija ta izolacija da bude bukvalno savrsena i iz ove greske sam naucila da definitivno nikom ne smem prepustati potpuno radove vec zesce moram nadgledati a pre toga sve izuciti! To je strasno, ali izgleda da tako mora. I hvala svevisnjem na internetu, ovakvim forumima i ljudima dobre volje i bez sujete.
I aj da ne otvaram novu temu imam jos jedno pitanjce. Jedna betonska kosa greda (izvinite sto ne znam strucne izraze) ce se naci unutar prostora te unutrasnje izolacije ispod krova, znaci izmedju gipsane ploce odole i paropropusne folije gore. Znaci nju bi direkt dodirivala vuna sa svih strana s tim sto bi odgore mogao vrlo mali sloj da stane, a obzirom da ce tuda cirkulisati vazduh ta strana grede znaci ce prilicno biti neizolovana i hladna. Citala sam o dosta problema koji nastaju od tih betonskih stubova, ali nigde nisam nasla konkretno ovakav slucaj. Moje prvo pitanje je, sme li vuna direktno da dodiruje betonsku gredu ili da gredu umotam u nepropusnu foliju ( jer procitah da vuna ako primi 5% vlage gubi 99% izolacionih sposobnosti) , i da li da mozda gredu oblozim sa stirodurom, ili barem sa te gornje strane koja bi se najvise hladila, Ili neka kombinacija...??? Ima li neko ideju, mozda 'preterujem' ali stvarno hocu da na vreme izbegnem sve nezeljene situacije. Gipsar mi je nesto spomenuo da on bas i nije za ideju stirodura u krovnoj izolaciji jer je zapaljiv, al ipak bi to bio samo deo oko grede , sta mislite o tome?
Ovo je ta greda u potkrovlju. Mozete i videti na slici da smo probili taj ulaz za ventilaciju mada se sam prorez taj od 2-3cm izmedju krajnje cigle i osb ploce bas i ne vidi dobro na slici
Sany ja sam na kući isto radio krov od tegole i ako malo bolje pogledaš videćeš da to nije retkost,takođe možeš primetiti da bar pola krovova nema ventilacione otvore a druga polovina koja ih i ima verovatno nema dobro odrađenu ventilaciju jer većina naših majstora neume da radi pravilno taj krov.Mislim da si se džabe mučila jer još nikom nisam video da je propao ili se srušio takav krov a pojedini su stari i preko 15 godina.Moj krov takođe nema ventilaciju ne mojom greškom već greškom majstora i evo već 5 godina mu ništa nefali,zato se opusti i uživaj nadživeće taj krov većinu onih sa crepom.
Ma znam da svi tako rade, nazalost, pogresno. Ne kazem ja da ce se krovu nesto desiti, vec je to stambeno potkrovlje i bilo bi pakleno bez ventilacije krovnog pokrivaca, a da ne spominjem sta jos sve povlaci nedostatak ventilacije... No resenje je nadjeno i ventilacije ce biti tako da vise o tome ne brinem
1. Pre nedelju dana smo na kuci zavrsili krov.
Ako ste pre nedelju dana zavrsili krov to je onda nova stvar i ne vidim svrhu nesto tako novo popravljati.
2. Zasto ste prvo radili pa tek onda ispitivali da li je primenjeni sistem ispravan?
3. Krovni pokrivac za stambene objekte je crep (i to iskljucivo od pecene gline) a ne bitumenizirani karton,
4. Sada je vec previse kasno da se obezbdei ventilacioni sloj ispod krovnog pokrivaca.
5. Redosled slojeva na krovu je sledeci
- Krovna konstrukcija (greda)
- Paropropusna folija
- Podletva za stvaranje ventilacionog sloja
- Krovna letva
- Crep
6. Krov se ne dasca (daska, osb ploca ili bilo sta slicno),
7. Krov se nikada ne dasca!
8. Ko hoce da dasca krov primenjuju se pravila pod brojem 6 ili 7
Inace sve na temu prolaznosti vodene pare kroz materijale i susenja odnosno vlazenja u krovu smo ucili na casovima fizike u sedmom razredu osnovne skole tako da smo sami krivi ako nam priuceni izvodjaci (oni nikako nisu majstori) pricaju kako treba nesto uraditi.
Ti sto su tebi radili krov sigurno nisu majstori vec strucnjaci za psihologiju i prevaru.
Ali ucinjenom poslu mane nema, neka ga to tako nekoliko godina pa onda - kada se stvori kondenzat, trulez i procuri tegola lepo napraviti projekat i uraditi nanovo po pravilu sve. Ovaj sadasnji novi krov ce potrajati taman toliko da se covek malo odmori i prikupi snagu za rekonstrukciju.
Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari