Planiram na prolece da na prizemnoj kuci odradim spoljasnju izolaciju i fasadu. Znam za preporuku sa foruma da stiropor ne bude tanji od 8cm pa cak i 10cm, ali kod mene je situacija malo drugacija. Ja imam solidno CG tokom 24h. Znaci, izolacija bi odradila posao tokom letnjih meseci. U kucu sam se uselio u septembru prosle godine, tako da ne znam kako je u njoj tokom leta. Inace, radi se o novijoj gradnji, giter blok, omalterisana. Isao bih na sto tanju izolaciju, ne zbog para, vec mislim da ce mi prozori i vrata biti previse uvuceni . Znaci, koja je minimalna debljina izolacije za ove moje uslove?
Savet oko debljine izolacije
Radi se o gradskom grejanju.
Onda razmisli o korišćenju kamene vune ako ti je prioritet poboljšanje termoizolacionih karakteristika tokom leta.
Prvo, blago tebi sto imas centralno /gradsko/ grejanje!!!
Mi koji se grejemo iz sopstvenih kotlarnica placamo grejanje prema utrošenoj energiji a vi na gradske toplane prema kvadratnom metru. Sigurno je da to neće biti uvek tako, uvešće se, pre ili kasnije, merenje utrošene enrgije tako da ćemo se i u tome izjednačiti.
Mogu da ti prenesem moje taze iskustvo- u decembru 2010 sam uradio izolaciju sa 10 cm neopora /sivi stiropor koji je navodno bolji izolator za više od 20 % u odnosu na standardni beli/ i razlika u troškovima grejanja je drastična. Namerno sam se grejao na struju da bih utvrdio tačan utrošak i ušteda je preko 45 %. Posle nedelju dana mi je bilo krivo što nisam imao tehničkih uslova da postavim i 15 cm izolacije.
Što se tiče prozora ja sam pre izvođenja izolacije ugradio nove prozore i postavio ih u ravni sa starom fasadom odnosno u ravni sa spoljnim malterom zida tako da su prozori sada uvučeni za nekih cca. 11-11.5 cm. Preko njih ide još ram za držanje drvenih kapaka/grilja tako da su kapci praktično u ravni sa novom fasadom. Pored funkcionalnosti meni je veoma bitno bilo i da očuvam stil i estetiku cele kuće -kombinaciju drveta i kamena, ne volim nikakav kič...Mogu da predložim da je jedno od rešenja da se novougrađeni prozori izmeste na spoljnu stranu zida, taj rad ne bi bio prevelik i preskup a izbeglo bi se da prozori budu previše uvučeni.
Kamena vuna je svakako bolje rešenje od stiropora samo treba naći proverene izvođače i računati sa višom cenom rada.
U potpunosti se slazem sa:
...Mi koji se grejemo iz sopstvenih kotlarnica placamo grejanje prema utrošenoj energiji a vi na gradske toplane prema kvadratnom metru.
Sigurno je da to neće biti uvek tako, uvešće se, pre ili kasnije, merenje utrošene enrgije tako da ćemo se i u tome izjednačiti...
i dodajem da uvek treba imati alternativu.
Sve je vise domacinstava koji imaju alternativno grejanje, odnosno, kad nestane gasa onda je tu CG ili EG ili ...
Jednom to uradi kako valja da ne bude koj se zeni na brzinu taj se kaje na tenane.
Možda sivi Neopor od 5cm? To bi mu otprilike došlo kao obični od 8cm. Pa do sada su svi koristili običnu (belu) peticu.
Nije to pravi odnos uštede ,a zavisno od debljine ploče.Evo pogledaj ovde,dosta je pisano o tome na forumu.
http://www.samsvojmajstor.com/Forums/viewtopic/p=59792.html#59792
Za te novce kojima planiras da platis Neopor 5cm, mozes da pazaris Stiropor od min 8cm pri cemu je znatno bolje resenje Stiropor 8cm.
Prica od 20% je sarena laza.
Poz!
Objekat na kome sam radio izolaciju nije veliki-samo oko 125 kvadrata ali je dozlaboga komplikovan, gomila detalja, krivina, ćoškova, uklapanja različitih debljina, svašta... Korišćeni su 10, 8, 5, 4, 3 i 2 cm stiropori. Na jednom mestu je postavljen sivi od 5 cm i beli od 2 i 8 cm jedan do drugog u površini od nekoliko kvadrata. Posle postavljanja izolacije su bila dva talasa ozbiljne hladnoće kada su danima temperature bile stalno ispod -6/-7 stepeni. Pratio sam temperaturu zida sa unutrašnje strane na tim mestima, koristio sam kontaktni termometar i utvrđivao jasnu razliku na mestima gde je sivi i gde je beli stiropor.
Tako da nije šarena laža. Ko ne veruje neka dođe na kafu.
Činjenica da je Neopor skuplji za 57 % u odnosu na beli a temperatura nije za toliko veća ali jeste i to značajano u odnosu na beli.
Ali mi je ostalo krivo što nisam imao tehničkih mogućnosti da stavim barem 15 cm.
Nemoj pogrešno da me razumeš,ali to što si ti utvrdio razliku u temperaturi na nekoliko m2 ,koji su izolovani naizmenično stiroporom ili neoporom različitih debljina u rasponu od 2-8 cm.......Ni teoretski se ne može uzeti u obzir kao prednost neopora u odnosu na stiropor.
Prilično sam pročitao i kod nas i po inostranstvu šta kažu o neoporu pre nego sam se odlučio za njega. Razlika u ceni izolacionog materijala /beli ili sivi/ je bila nepunih 200 eura tako da je to bio ipak jednokratni trošak, a grejanje se plaća stalno
U prethodnom postu sam neprecizno rekao. Sada bjašnjavam da ima razlike između zida koji je izolovan sa sivim od 8 cm i zida koji je izolavan sa belim od 8 cm. Razlika je primetna u temperaturi ali nije opravdana i kroz cenu. Moj zaključak je da ako neko ima tehničke uslove za postavljanje deblje onda treba to i da gura. I neću više da pričam o tome jer mi je onda još više žao što nisam stavio 15 cm.... :tup :tup
Moram malo da vas bocnem
Svako ko objekat ozida posteno , posle ne mora da radi naknadnu izolaciju istog
Ništa ti ne bockaš, u pravu si 101 %.
U mom slučaju je kuća zidana 1965 i nešto je trebalo uraditi. Tražio sam neko optimalno rešenje za konkretan slučaj.
Kada sam zidao-dograđivao pre 3 godine kancelarijski prostor u okviru proizvodnog pogona urađeno je tako da ne verujem ni da će unuče imati potrebe da se petlja sa izolacijom.
Ovako, za moju konkretnu kuću pitanje je bilo ili sanirati ili srušiti. Obzirom da je rekonstrukcija krenula još 2009, pa napravljen novi krov, pa novo ovo, pa novo ono, pa izdržala kuća i zemljotres iz novembra 2010 urađeno je kako jeste
Znači, pitanje je šta uraditi u konkretnoj situaciji...uvek ima i bolje i gore
I ja sam razmišljao da sa zadnje strane kuće i jedne bočne gde nema otvora stavim deblju, a sa čeone i druge bočne bude tanja izolacija, samo zbog toga da mi prozori i vrata ne budu previše uvučeni. To meni bar nije estetski. Da li može ta kombinacija?
Prema onome što ja znam, u principu treba ostvariti jednaku tplotnu provodljivost svih spoljnih zidova objekta-a to se postiže jednakom debljinom izolacije i ako su zidovi od istog materijala. To se radi da bi unutrašnjost te prostorije pa i čitavog objekta mogla da se zagreje sa istim režimom zagrevanja odnosno da se ne bi dogodilo da na nekim mestima zidovi budu pothlađeni i izloženi vlazi i kasnije buđi ...Tako kaže teorija, barem po onome što sam pročitao. Jer uvek treba posmatrati objekat u celini a fasadna izolacija je samo jedan deo ukupnog sistema izolacije, barem sam ja to tako zamislio-kasnije mi slede izolacija podova prizemlja, pa izolacija temelja, pa izolacija međuspratne konstrukcije, pa izolacija parapeta potkrovlja, pa izolacija kosih zidova i tavanice u potkrovlju...ima da se radi mnooogo
A ta teorija se dopunjava u praksi time što se spoljni betoni /serklaži, grede itd/ izoluju više nego npr. cigla ili blok. Ima tu još dosta izuzetaka, detalja pa i majstorskih snalaženja da bude i dobro i lepo. Zavisi i od toga da li čitava jedna strana objekta izloženija nepovoljnim vremenskim uticajima nego neka druga strana...
Sada...kako na jednoj ravnoj površini izvesti dve debljine izolacije a da fasadna površina bude ravna?
U konkretnom slučaju treba videti da li su ti zidovi sa prozorima i bez prozora jednako izloženi spoljnim uticajima /vetrovi npr./ Lično sam i dalje za pre za varijantu pomeranja stolarije na /sadašnju/ fasadnu ravan kako bi se moglo uraditi i dobro i lepo.
I ja sam razmišljao da sa zadnje strane kuće i jedne bočne gde nema otvora stavim deblju, a sa čeone i druge bočne bude tanja izolacija, samo zbog toga da mi prozori i vrata ne budu previše uvučeni. To meni bar nije estetski. Da li može ta kombinacija?
Pored svega rečenog,teško da ćeš naći potvrdu tvoje prvobitne zamisli a da to bude funkcionalno i pravilno rešenje.Na otvorima se gubi i do 40% toplote,zavisno od vrste i kvaliteta stolarije.Prema tome,nema logike da na tim zidovima umanjiš termoizolacioni sloj i postigneš potreban efekat.Ostaje ti da se posavetuješ s nekim ko bi uradio kompletan proračun,ako ovoj "odokativnoj" metodi ne veruješ.
----------------------------------------------------
Astrea
Sada...kako na jednoj ravnoj površini izvesti dve debljine izolacije a da fasadna površina bude ravna?
Ovo ne razumem!
Vidim ja da hoće ovi majstori pošto-poto da me uvuku u njihovu branšu
---
Evo o čemu se radi
Kuća ozidana ciglom ili blokom-svejedno, pri vrhu zida izveden serklaž-betonska horizontalna greda, a na uglovima vertikalni bertonski stubovi, sa spoljne strane a i sa unustrašnje svuda vidljivi betoni a i cigla tj. blok. Pravilno je da na betonskim konstruktivnim elementima ti betoni budu sa spoljne strane predizolovani sa nekim materijalom da bi se dobio približan koeficijent termičke provodljivosti kao i ostatak zida koji je od bloka ili cigle. E sad, u 99 % lokalnih /srpskih/ slučajeva nema te predizolacije već su vidljivi ti konstruktivni betoni odnosno čitav zid je omalterisan pa se ne vidi, ali problem nejednake termičke provodljivosti ostaje. I šta može u tom slučaju izvođač izolacije da uradi? Da traži neki ekstra materijal za te betonske površine pa da uklapa sa ostalim delovima zida? Nego lepo stave izolacionu ploča i preko cigle i preko betona pa kako bude. Nadam se da je jasno kako sam mislio? Da li je to tačno ili nisam u pravu?
Vidim ja da hoće ovi majstori pošto-poto da me uvuku u njihovu branšu
---
Evo o čemu se radi
Kuća ozidana ciglom ili blokom-svejedno, pri vrhu zida izveden serklaž-betonska horizontalna greda, a na uglovima vertikalni bertonski stubovi, sa spoljne strane a i sa unustrašnje svuda vidljivi betoni a i cigla tj. blok. Pravilno je da na betonskim konstruktivnim elementima ti betoni budu sa spoljne strane predizolovani sa nekim materijalom da bi se dobio približan koeficijent termičke provodljivosti kao i ostatak zida koji je od bloka ili cigle. E sad, u 99 % lokalnih /srpskih/ slučajeva nema te predizolacije već su vidljivi ti konstruktivni betoni odnosno čitav zid je omalterisan pa se ne vidi, ali problem nejednake termičke provodljivosti ostaje. I šta može u tom slučaju izvođač izolacije da uradi? Da traži neki ekstra materijal za te betonske površine pa da uklapa sa ostalim delovima zida? Nego lepo stave izolacionu ploča i preko cigle i preko betona pa kako bude. Nadam se da je jasno kako sam mislio? Da li je to tačno ili nisam u pravu?
Sad je jasnije.Iako se retko srećem sa takvim slučajevima,tu nema jeftinog a dobrog rešenja.Naravno,tajna je u debljini izolacije i kobinacije stirodura i stiropora .Korišćenjem sendvič panela (stiropor/poliuretan,veoma skupa izolacija), takođe se može doskočiti tim prelazima jer jedna ploča od 8cm zamenjuje ,po svojim karakteristikama,17gr. stiropor od 14cm.
Za sve postoji rešenje,ali je pitanje koliko to košta.
p.s. te sendvič ploče se isključivo seku testerom,rezač stiropora se ne koristi jer topi poliuretansku penu u sredini (lepi se za užarenu žicu)
http://www.gonon.ch/02.produkte/produkteblaetter/d/d_hicompactaussen.html
Izotop
Kako da mi organizuješ dopremu 5-6 kvadrata ovog superizolatora u debljini od 4 cm /pod terase ispod kamenih ploča/ na relaciji CH-Kraljevo?
Astrea
HiCompact ploče se ne proizvode ispod 60mm debljine.One nisu namenjene za tu poziciju već za zidove.Ipak ti treba proizvod velike tvrdoće,ako ide ispod kamena na terasi.Možda je rešenje Stirodur C.Toga ima i kod nas.
evo ovde imaš cene u CHFR HiCompakt-a,mada drugog proizvođača ali istog kvaliteta.
https://www.chbuild.com/online/Catalog/MA05/html_d/341/342/2285.htm
Ako si baš rešio da koristiš super-extra-turbo izolaciju ,ima proizvod koji se zove Aerogel Spaceloft.Imaćeš izolaciju na terasi kao u Space Shuttle .NASA tehnologija.Za prevoz je lako,ima bus 2X sedmično na relaciji Cirih-Kraljevo.
debljina 10mm -0.0131 W(mK)
http://www.tschoppag.ch/tscho_09/aerogel_10_2010/Aerogel_PL_2010.pdf
Cene :nes bez poreza u CH za debljinu od 10 mm po m2, u rolnama od 145 cm širine:
od 1 m2 ................88 CHFR
od 5 m2.............75 CHFR (oko 60€ po m2 ako kupuješ 5m2) 300€
od 10 m2................70 CHFR
od 30 m2................65 CHFR
od 60 m2................61.5 CHFR
Imam još 8.5-9 max. cm prostora po visini na toj terasi. Sa maksimalnim smanjenjem debljine košuljice /3 cm/ i kamena /1.5 cm/ ostaje mi najviše 4 cm za izolaciju. Površina nije velika -cca. 1,25x3,90 m, s tim što četvrta strana nije ravna već ima zaobljenje /šta ću kada sam izvodio samo neke krivine pri renoviranju objekta.../.
Upravo sam i gledao Aerogel u toj firmi Čop. Da ne tražim. da li znaš je l se proizvodi u CH ili se i tamo uvozi?
Aerogel Spaceloft se proizvodi i u Švajcarskoj.U proizvodnoj paleti ima još nekih materjala koji su napravljeni na bazi istog patenta.Fabrika se nalazi blizu Ciriha.
Hvala, već sam ih pronašao...pretpostavljam da nisu baš nešto rašireni u smislu primene ni po CH...verovatno zbog cene.
Poslaću upit proizvođaču kolika bi bila cena za 20 kvadrata kao probna količina
Čisto sumnljam da bi ti prodali direktno iz fabrike manje od jedne rolne koja je (40-50m x 1.45m)
Astrea napisite kolika je bila temperatura zida izolovanog obicnim belim a kolika sivim stiroporom.
Beshla,
cena fasade sa izolacijom sastoji se od:
- cene majstora
- cena lepka
- cena mrežice
- cena završnog sloja
- cena stiropora
Dakle, stiropor je tek deo ukupne cene, a glavni je izolacioni materijal. Raditi čitav posao i plaćati sve ovo radi "što tanje" izolacije je tragikomično. Nemoj da brineš od "previše uvučenoj stolariji". Ako radiš posao uradi ga kako treba. Dakle, 8 cm ili 10 cm.
Bog zna do kad ćeš imati neograničeno grejanje po fiksnoj ceni. Razumno planiraj budučnost.
Više sam nego siguran, da za naše klimatsko područje, debljina stiropora od 10 cm predstavlja pravo rešenje.Ispod toga je kompromis.
Ovih dana, kada je prilično otoplilo, nije se primećivala neka značajna razlika a i režim grejanja je toliko mali -u odnosu na neizolovani zid- 50/30. Onih dana oko Nove godine je razlika bila minimum 2 stepena.
Naglašavam da mi je ubrzo po postavljanju izolacije bilo žao što nisam imao tahbičkih uslova da stavim i 15 cm debljine izolacije
Ovih dana, kada je prilično otoplilo, nije se primećivala neka značajna razlika a i režim grejanja je toliko mali -u odnosu na neizolovani zid- 50/30. Onih dana oko Nove godine je razlika bila minimum 2 stepena.
Naglašavam da mi je ubrzo po postavljanju izolacije bilo žao što nisam imao tahbičkih uslova da stavim i 15 cm debljine izolacije
Problem je sto najveci efekat izolovanosti imas sa 5-6 cm stiropora, a kasnije ...znaci sa 10 cm se malo poveca faktor lamda.Znaci, nesporno je da ce se sa debljim slojem izolacije dobiti visi stepen ali ne u toj razmeri kao u odnosu od nultog stanja i debljine 5 cm....
Debljom izolacijom ćeš uštedeti energente za to grejanje tokom 24h,to je poenta. U jeftinoj opciji, teško da ćeš pronaći tanak a dobar izolator.Propustio si na vreme da razmišljaš o poziciji stolarije u odnosu na izolaciju.Od dva zla sada...biraj manje.Ipak bih ti preporučio u toj najjeftinijoj varijanti 10cm stiropora.
Za improvizacije...nema garancije !!!