Ako moze neko pomoci, imam Ceresit ct 16 akrilni premaz/impregnacija,
Pa me zanima sta bi bilo dobro navuci kao zabrani dekorativni sloj unutar.
Nesto od baumit/ceresit/rofix , jer to imam u blizini.
Izabrao bih 1.5mm, da je kompatibilna sa Ceresit ct 16
Posto ima dosta raznih proizvoda, ne bih da uzmem pogrešno.
manja je površina, i sam svoj majstor
Izbor unutarnje dekorativne fasade
Reče da si SSM ....da li si ikada do sada zaribavao "fasadu" ( ukrasni malter ) ? Za te granulacije zid mora biti kao staklo...to pod br.1
Raspiši se pa da ti pomognemo
Jesam, isto u izvedbi ssm neke manje površine,
Znam kako ide poprilično, nego sad imam malo veću površinu, pa me kopka posto radim sam, da se nece vidjeti tragovi prekida.Ne znam koliko brzo suši koji proizvodjac.
I koje preporučuješ.
Koliko je to kvadrata ...kaži tačne dimenzije zidova ( dužina / visina ). Ako radiš sam, postoji tehnika naravno ali ipak moraš biti brz jer se za nanošenje materjala na zid u tom slučaju koristi veliki gleter ( minimum 50cm dužine ) . U bilo koji akrilni ukrasni malter se doda malo vode ( produžava se vreme sušenja )...ovo majstor zna po iskustvu. ( optimalna gustina razmešanog ukrasnog maltera u kantama ).To rečima ne umem opisati....
Ne koristim materjale dostupne na našim tržištima i zbog toga ne mogu dati preporuku. Javiće se još neko, nadam se...
Tehnika nanošenja ukrasnog maltera ( fasade ) iznutra ako radove izvodi jedan majstor
Pre svega očistiti pod od prašine ili zaostatka materjala od nekih predhodnih radova pogotovo u zoni do zida ( očistiti špahlom ugao i pobrisati metlom) . Zatim postaviti najlon na pod po dužinama zidova ( može i jedan po jedan ) .Najlon za zaštitu poda ( u ovom slučaju ) nie običan molerski ( tanka folija kao za zaštitu prozora ) već debeli najlon koji se neće lako oštetiti od granilacije ukrasnog maltera. ( gaženje , povlačenje kante , podesta,...)
Distanca najlona od zida neka bude recimo 2 cm . Plastičnnom trakom za beton (širine 4-5 cm ) zaptivamo spoj najlona do zida . Plastičnu ili papirnu traku širine 1-2 cm zalepiti po prozorskom profilu za radove na špaletnama. Odvojiti je od špaletne za debljinu ukrasnog maltera...važno je da ne bude zalepljena" tik" uz nju da bi ukrasni malter ( posle zaribavanja) potpuno prekrio spoj stolarije i zida špaletne. ( on se kasnije može ispiniti akrilom pre farbanja)
Zavisi od visine čoveka i zida ,obično je potreban podest , ( mini skela ) dužine 1,5 - 2 m i širine minimum 30 cm ( najbolje 50 cm jer ćemo uz nogu imati kantu s materjalom.) i važno je da se recimo daska ne oslanja na neke prazne kante ( rizično i nestabilno zbog ukupne teže čoveka i kante s materjalom ) a da su oslonci lako prenosivi i veće širine od daske ( gazišta ) . Visina tog podesta se određuje po tome da bez posebnog napora alatkom radite u visini plafona. Raditi sa merdevina je ubistvo jer vam kanta mora biti okačena ispred vas . Nije zgoreg imati i merdevine sa strane zbog eventualnih popravki na prethodnim sektorima ....sve za vreme dok se se materijal nije osušio. Na naknadne prepravke posle sušenja zaboravite.
Sasvim je svejedno da li koristimo mineralni ( u džakovima ) ili fabrički pripremljen akrilni ukrasni malter u kantama. Pre radova zatvoriti vrata i prozore i nema otvaranja dok se jedan zid ili plafon u potpunosti ne završi. Nikakva promaja ne dolazi u obzir, ovo zbog brzine sušenja materjala tokom radova.
Najveća problematika sada jeste gustina ukrasnog maltera i ona je u direktnoj zavisnosti od brzine i veštine samog izvođača radova kao i već pripremljenog podesta. Materijal se obavezno meša mikserom vrlo temeljno . prvo po dnu kante i obodu i zatim mikser izvlačimo postepeno dok se čitava smesa ne sjedini i postane jednoobrazna. Proverimo smesu mistrijom , ne sme biti gusta toliko da ne "spada " sa alatke i dodajemo 10-20 dcl vode. Ponovo mešamo dok se sva voda ne sjedini sa masom i kante obavezno zatvorimo poklopcem do početka radova.
Nanošenje ukrasnog maltera gleterom izvodimo parcijalno " cik- cak "
Ako koristimo mali gipserski gleter , mora se raditi izuzetno brzo, zato prporučujem rad sa većim dužinama gletera ( 50-60 cm ). Materijal se prvo nanosi u zoni od plafona do polovine zida po visini a za širinu šlajfne do 1m . Sada stupa na snagu vaša veština i brzina. Kanta sa materjalom je uz nogu . Materijal se uvek nanosi odozgo ka dole , potpuno isti redosled kao kod zaribavanja.
Taj deo se odmah zariba plastičnim rajberom ( za mineralne koristimo stiropor rajbere ) , neko se služi i malim metalnim gleterom i to je prvenstveno stvar navike i neke razlike u vizuelnoj strukturi na kraju.Zaribava se u dve ili čak tri ruke To zavisi sada od gustine pripremljene smese jer voda počinje da izbija po malo i kvari strukturu tako da moramo da se vraćamo i skidamo te "brkove " laganim pokretima bez pritiskanja.
Ako krećemo s leve strane zida , ne zaribavamo do kraja desnu liniju na kojoj će biti "sastavak" sa sledećom šlajfnom.. Nekih par centimetara zaribate samo " prvu ruku". Odmah zatim sklonimo podest i namestimo ga za sledeću šlajfnu i nanosimo materijal na ostatak do poda ( nanos materjala prvo od horizontalnog sastvka ) i takođe ga zaribamo na isti način ( par santimetara sa desne strane samo prva ruka zaribavanja) .
Spoj poda i zida zaribavamo do trake i bukvalno zasecamo rajberom kružnim i horizontalnim pokretima . Tako od završenog zida odvajamo višak materjala koji je na podu i ostavljamo da se suši. Naknadne prepravke i čišćenja će se poznavati.
I nastavljamo radove ..sledeću šlajfnu ponovo počinjemo odozgo do pola zida i prvo zaribavamo spoj sa prethodnom. Potom ostatak do poda i tako u "cik-cak - gore-dole " do kraja zida.
Pre svega je važna brzina i vlladanje alatom u ruci , zato bih neiskusnima preporučio da rade po jedan zid dnevno. Zašto?
Izgubićete vreme na obradu uglova dva susedna zida i samim tim su vrlo moguće vidni prelazi . Sačekate da se osuši jedan zid i već formirana ( zaribana )linija u uglu i lako vam je da nastavite dalje.
Prolazno vreme završavanja jedne šlajfne površine do 3m2 treba da bude maksimalno 10-12 min ...ovo zbog zasušivanja materjala i izbegavanja vidnih prelaza. Tu površinu u potpunosti završavam za 5-6 minuta , kažem sve stvar tehnike, brzine i veštine .
Traka sa poda se može odmah skinuti i po negde dodatno začistiti tu liniju. A ako je sve prethodno urađeno kako sam opisao , skinite traku posle nekoliko sati dok se bar malo ne stvrdne ukrasni malter na zidu.
Naglasio bih da to nije zahvat za apsolutne početnike već za one sa određenim iskustvom u tehnici nanošenja ukrasnog maltera ( ovo zbog optimalnog sloja materjala na zidu ) i znanja u tehnici zaribavanja i kako sve to treba da izgleda na kraju.
Može li se izvesti u crnoj boji?
Granulacija 1.5mm za enterijer je suviše krupna...ovo zbog zadržavanja prašine i održavanja. Možda bi bilo bolje razmišljati o ukrasnim malterima do 1mm. Taj tip akrilne podloge nema veze sa izborom proizvođača ukrasnog maltera.
Za improvizacije...nema garancije !!!