Ima li neko iskustva sa ovom stvarčicom. O čemu se radi izbušen je bunar i potrebno je napajanje vodom za manje domaćinstvo, iskustva sa hidropakom su loša pošto pritisak nije konstantan opada pa raste idt. priključio sam petostepenu centrifugalnu pumpu od 1,5 kw na ovaj uređaj on funkcioniše za sada dobro čim se otvori česma pumpa se upali i radi čim se česma zatvori pritisak je ujednačen i dobar . brinu me samo češća uključenja pumpe iam li neko bolju ideju ili mogu na ovaj način da koristim pumu evo linka za jednu od suređaja čisto da vidite o čemu se radi http://regulacija.avit.rs/sr/catalog/select/prdct/88/BRIO-2000MT64-Elekt...
Elektronski uređaj za kontrolu protoka i pritiska
popd,
jedno pitanje. Da li taj uredjaj upravlja brzinom (brojem obrtaja) pumpe?
U objasnjenju rada uredjaja kaze da upravlja brzinom, ali u tabeli na kraju strane kaze da nema upravljanje brzinom.
U koliko je ovo prvo tacno (upravlja brzinom pumpe), to bi trebalo da je sasvim elegantno rijesenje jer pumpu ne starta sklopka vec kontroler koji pusta motor "mekse" pa cesce paljenje i nije toliki problem, a odrzava pritisak konstantno.
U koliko on samo pali i gasi pumpu bez regulacije brzine, cini mi se kao vrlo lose rijesenje.
Ne koliko sam ja primetio uređaj ustvari reaguje na pritisak u mreži i ima jako malo toleranciju gašenja i paljenja negde ok 0,5 bara.Ima elektronike u njemu i postoji i potenciometar kojim se reguliše jačina pritiska u mreži a ne obrtaji motora. Međutim ja imam jedan ovakav sličan uređaj koji jr montiran na jednostepenu pumpu koja crpi tehničku vodu iz bunara i funkcioniše mi otprilike tri godine bezprekorno. Jedina mana ovog sistema je učestalo paljeje motora znači čim pritisak u cevima pade za 0,5 bara motor startuje i radi sve dok se sistem ne zatvori. jako dobra stavr je konstantan pritisak što nisam imao kod hidrofora i hidrpaka a to mi je značilo jer sam zalivao povrće i prskalice razbacuju vodu ravnomerno zato što motor pumpe non stop radi dok traje zalivanje. e sad sam izbušio ozbiljniji bunar i kupio sam petostepenu centrifugalnu pumu i onaj uređaj sa linka u gornjem postu. planiram da stavim pumpu uređaj pa hidroforsku posudu koja bi po meni sprečila da se motor često pali ali kao što sam napomenu razlika između paljenaj i gašenja je jako mala pa se bojim da hidroforska posuda neće imati funkciju a ne daje mi se 150 eura da bih eksperimentisao pa me interesuje da li je neko imao sličnih iskustava sa ovakvim uređejima i sistemom. Što se tiče regulacije broja obrtaja motora ovaj uređaj to nema on preko mikro sklopke uključuje i isključuje motor kada mu elektronika da signal. možda skuplji uređaji to imaju ali ovaj gore to nema. Suština jeste ta da ovaj uređaj stvarno perfekto čak i za nekoliko nijanski bolje zamenjuje klasčne hidroforske sisteme ali da li to radi na uštrb radnog veka elektromotora i pumpe e to je znak pitanja na koji bih voleo da čujem odgovor od nekog ko ima više znanja od mene.
a da li postoji nacin da se poslije hidroforske boce ugradi neki uredjaj koji ce konstantno odrzavati pritisak u cijevima priblizno jednakim? Hidrofor mi je trenutno nastelovan da se pali kada pritisak u flasi padne ispod 2 bar, a gasi se negdje iznad 4,5 bar, a u skladu sa tim varira i pritisak u cijevima. Moze li se pritisak ispeglati na nekih 3 bar, bez da se sklopka na hidroforu steluje da pali na malo ispod 3 a da gasi na 3.5bar. Jer ipak nije svejedno da hidrofor non-stop radi i kad se pali s vremena na vrijeme. Da li ovo moze pomoci, postavljam link jer je u pitanju pdf fajl u kome ima i objasnjenja
http://www.etazgrejanje.com/cms_upload/catalog/product_files/183_reducir...
unaprijed hvala
Postoji frekfentno regulaciona pumpa koja održava konstantan - zatad pritisak u instalaciji bez potrebe za hidroforskim rezervoarima.
Novajlija,
ovo ce ti pomoci, samo ces morati dici donji prag paljenja pumpe na pritisak koji zelis odrzavati inace ce ti i pored ovoga oscilovati pritisak ali manje(za trenutno podesavanje: pritisak na izlazu ce biti konstantan dok je pritisak prije regulatora veci od 3 bara, kad padne ispod pasce i pritisak na izlazu, znaci osciluje od 2 do 3 bara, a ne kao sad od 2 do 4,5). Npr. ako zelis 3 bara bez oscilacija neka ti se pumpa pali na 3 bara.
popd,
cini mi se da ce isplativost ovakvog sistema zavisiti od uslova eksploatacije. Npr. ako pumpa daje 10 l/min, a ti trosis priblizno toliko pumpa ce se upaliti i raditi par sati dok traje zalijevanje i to je ok, ali ako pumpa daje 10 l/min a ti trosis 2 l/min pumpa ce se svaki cas paliti i gasiti dok god traje zalijevanje, sto je veliko opterecnje za sklopku koja pali motor, ali i motor prilikom starta "povuce" visestruko vecu struju od one u radnom rezimu.
Predlazem da provjeris koliko kosta (vjerovatno nekoliko puta skuplje) slican uredjaj koji ima frekventno upravljanje brzinom motora, ako se ne varam sa ovog tvog linka to je ovo:
http://regulacija.avit.rs/sr/catalog/select/prdct/115/SIRIO-Frekventni-r...
Konfiuracija sistema je ista, pumpa i upravljanje bez ekspanzione posude, samo sto ovaj put pumpa se upali i odrzava optimalan broj obrtaja za potrebnu potrosnju.
zvukoljub,
hvala na odgovoru,
predpostavljam da postoji, ali rezervoar je vec tu i postoji i sad trazim nacin da nekako ujednacim pritisak, da bih uradio sistem za zalivanje travnjaka, a da domet prskalica ne varira u skladu sa pritiskom, a i ne bih da mi za citavo vrijeme zalivanja motor radi, tj da pumpa vodu.
dr.mladji
hvala na odgovoru,
predpostavio sam da bi to moglo da posluzi, ne znam samo kako bi bilo da mu podignem paljenje na 3, a da gasi na oko 5 ili malo jace, tako da flasu puni jednakom kolicinom vode, ako se ja u to dobro razumijem, a onaj uredjaj ce ga svejedno peglati na 3 bar, tako da bi trebao imati konstantan pritisak 3 bar ? jesam li u pravu?
mozda u boci nemas vazduha pa cesto pali pumpa. nemas osilaciju...
Pošto nisam baš čest posetilac ovoga foruma, 'ajde i ja da dam doprinos ovoj temi.
Naime, posle bušenja bunara i postavljanja celog sistema za ispumpavanje, vrlo brzo je korodirala i probušila se polovna hidroforska posuda od 200 litara. Razmišljao sam prvo o tom uredjaju o kome je bilo reči, medjutim, zbog snage pumpe i ponovne kupovine hidroforske posude i sto boljeg 'peglanja' tih pikova, kada pumpa krene sa radom ( oni koji se tuširaju često, a ne samo za Djurdjevdan, znaju o čemu pišem, odlučio sam se za uredjaj sa monofaznim frekventnim regulatorom, ovoga tipa.
Beše to 2011 i do danas sa njim nisam imao problema, a o tome, kolko je 'pričuvao' pumpu i uštedi električne energije, da ne govorim... Današnji razvod izgleda mnogo komplikovanije, jer isti uredjaj snabdeva vodom vikendicu, toplotnu pumpu i hektar voćki i povrćki.
kod mene ovo radi sklopka(imam gradsku vodu)pa nemam toliko ukljucivanja,mada mi ovo deluje ozbiljnije i da "pegla" te padove pritiska!