Oluci mi se uklapaju u ovu temu "Vodobod i kanalizacija" a trotoari su mi bitni za samu funkcionalnost pa onda sve smjestih u jednu temu.
Dakle na mjestu gdje se vide držači za oluke već su postavljeni oluci (slikano je par dana prije postavljanja oluka), e sad bih trebao da radim trotoar oko kuće pa me zanima koja širila trotoara bi bila preporučljiva i KAKO da regulišem odvod vode iz oluka. Sve će raditi majstor ali da znam šta da tražim od njega: da li da ostavim "rupu" u trotoaru gdje se završava vertikalni oluk pa da u trotaaru položim možda neku plastičnu cijev ili tako nešto. Mislim da će te me razumjeti šta želim. Znam da je bitno da trotoar ima dobar nagib tj. nagib od kuće, ali me zanima da li je pametno da se voda iz oluka odvede od kuće i koliko. Kao što se vidi sa slike radi se o prilično ravnom terenu, koji je inače u danima kad se recimo topi snijeg dosta podbaran.
oluci i trotoar iznova
A kanalizacione cevi u plastično bure izbušeno sa svih strana i okrenuto sa otvorom na dole i ukopano u zemlju na 5-6 metara od objekta.
Super, na 5-6 metara taman da se lagano podlivaju temelji.
Jasta
kod mene je 15m do kanala na ulici a posle nek ide di oće samo što dalje od kuće kako crno bure
Dobro je ako ima kanal pored kuće, ali ako ga nema onda može da posluži i bure ukopano u zemlju ili neka manja jama za prihvat vode iz oluka.
Ne shvatam zbog čega bi dovodio u opasnost temelj ukopavajući bure blizu kuće (5 - 6 metara je blizu).Zar nije bolje odvesti vodu što dalje od kuće.Nisu to ne znam kakve količine pa da se ne mogu pustiti da odlaze površinski.
bure 200l napunilo bi se i od najmanje kišice a da ne pominjemo pljuskove kakvih ima
Naravno ako ima prostora može vodu odvesti i 10-15 m od kuće u jamu ili površinski pustiti da teče po dvorištu. Ja sam kod sebe sa jedne polovine krova odveo vodu u bure ukopano u zemlju i već 2 godine nemam problema. Narvno bure je okrenuto sa otvorom na dole, izbušeno sa svih strana, omotano geotekstilom i oko njega je nasut pesak pa zemlja. Možda ima i boljih rešenja ali sam ja bio prinuđen na tako nešto jer je teren ravničarski i nema u blizini kanala za odvod atmosferskih voda.
ček, ček, zbunili ste me
Zar nije bolje odvesti vodu što dalje od kuće.Nisu to ne znam kakve količine pa da se ne mogu pustiti da odlaze površinski.
Da li bi ovo značilo da u trotoaru postavim horizontalnu npr. kanalizacionu cijev, koja bi dalje išla ispod površine zemlje npr. 10-15 m, i završila se onako bez ičega. Da li bi postojala mogućnost pošto se kao što rekoh u određenom dijelu godine zadržava dosta vode na tlu, da se ta cijev napuni vodom i da ne može da otiče, tj. da voda "preljeva" na gornjem dijelu te podzemne cijevi a to bi značilo i po trotoaru.
Ako može samo da postavim cijev onda mi je to najlakše, ispopam malo kanalića i postavim cijev i to je super. A onda kasnije uvijek na kraju mogu da otkopam i da nastavim cijev još nekih 5-6-7 m ako zatreba.
Opet pročitah sve iz početka i povratih se da izmijenim tj. dodam još ovo u poruci. Ipak će biti da bi taj kraj cijevi trebao da izađe bar malo na površinu da bi voda oticala ? Jesam li u pravu ?
Ako ti nagib terena to omogućuje onda kraj te horizontalne cevi može izaći malo na površinu pa bi tako voda oticala. Ali ako je plac ravan onda bi nagib verovatno bio prema kući i voda bi se vraćala.
Pa plac je prilično ravan. Ne znam da li bi bilo pametno ostaviti kraj u zemlji i onda bi nagib bio dobar (npr. 2-3% napravim), na znam da li bi se moglo desiti da se zemlja zasiti vodom pa da ne može da upija i onda da mi posao bude uzaludan.
Kao što sam napisao možeš na kraju cevi da iskopaš neku manju jamu ili bure kao što sam ja uradio. Ako dobro vidim sa slike površina krova i nije velika. U krajnjem slučaju ako ti voda i napuni tu jamu ili bure onda će se prelivati na trotoar pa odlaziti u dvorište.
Podrav,
Gradim kuću za koji mesec, krov je na dve vode i jedna badža na dve vode. Nema kišne kanalizacije, nema kanalizacije u ulici, šta ćeš
Kvadradura krova je 200m2.
Sproveo bih oluke u zemlju ispod staza od behatona i odveo svu vodu sa krova u jedan "upojni bunar", u pitanju je stara džibrana koja se nalazi jedno 8 metara ispod kuće na nižoj koti od kuće uz samu ogradu do ulice (moram samo da vidim da očistim džibranu i da vidim kakvo je dno i da smislim neki preliv preko neke cevi pa kroz ogradu na ulicu dok ne vidim kako da iskoristim tu vodu za zalivanje, tehničku vodu - vraćanje pumpom do potročaša u kući).
Ono što me zanima je:
- na kojoj dubini se postavljaju te cevi u koje idu oluci sa krova? Kako se dolazi do potrebnog preseka cevi?
- da li je dobro postaviti jedan mrežasti filter pod nagibom pre ulaska cevi u zemlju (imam sliku ali ne mogu da prikačim fajl)? Mada sam našao gomilu klipova na youtube i slika gde oluk ide direktno u zemlju. Mrežasti filter služi za odstranjivanje krupnijih elemenata koji su se našli na krovu i u olucima.
- Kako sve to da se izvede, pošto stavljam izolaciju od 15cm na fasadu, ali radim samo sivu fazu sad u početku? Da li da postavim i vertikalne oluke na držače na dovoljnom rastojanju od zidova tako da posle može da se postavi fasadna izolacija i završni fasadni malter i da ih povežem sa cevima u zemlji za odvod kišnice sa krova, pa da se to sve lepo zatrpam, pa da posle kad radim zavrćne radove i fasadu skidam te vertikalne oluke da bih završio fasadu ili...?
Neki savet?
Kome da se obratim, majstorima što prave/postavljaju oluke ili majstorima što uvode vodovod i kanalizaciju u kuću?
- dubina odvodne kanalizacije u zemlji nije kritična ali je treba postavljati po pravilima kao i za svaku drugu kanalizaciju, dovoljno duboko da se cevi ne oštećujuni da se ispoštuju neophodni nagibi - zavisi od uslova na terenu.
- preseci se proračunavaju uglavnom jednostavnom metodom:
- horizontalni oluci - 0,8 do 1 cm2 po metru kvadratnom krova sa kog skupljaju vodu
- vertikalni odvodi - 1 cm2 po metru kvadratnom krova sa kog skupljaju vodu
ako se napravi i malo veće neće škoditi što se tiče odvoda vode ali je najbolje prema površini i očekivanim padavinama proceniti pre svega preseke i broj potrebnih vertikala za odvod jer horizontalni najčešće nisu problem jer mogu da prime dovoljno.
Što se tiče odmicanja vertikala od zida zbog fasade po mom mišljenje je manje više svejedno šta uradiš jer ćeš pri radovima na fasadi svakako morati da ih demontiraš sem ako ne odlućiš da se upakuju u fasadu.
Možda nekome bude korisno - olučni slivnik:
https://pestan.net/sr/olucni-slivnik-2/
što dalje voda iz oluka od kuće to bolje
ja sam kod mene sve radio ispod trotoara
ispod kanalizacione cevi a gore vertikala od lima
http://peradetlic.hupont.hu/
http://kreativnost.4umer.com/