Postovani majstori, imam pitanje oko preseka cevi za vodovodnu instalaciju, pa bih molio za pomoc oko toga. Zanima me ako se za glavnu vertikalu kuce pusti fi 25mm i treba da se urade dva ili tri sprata zanima me da li se horizontalni razvod kupatila pravi sa 25mm a vertikale prema potrosacima na 20mm ili se odmah nakon racve i ulaska u kupatilo predje na 20mm. Ako se rade horizontale da li se rade sve od prvog do zadnjeg toceceg mesta ili samo zavisno od potrosaca i da li to vazi samo za hladnu vodu a topla uvek ide na 20mm i ako se povezuje i kuhinja sa sudomasinom da li se odmah iz kupatila pusta 20 ili 25mm pa se tamo reducira.Unapred hvala i svako dobro.
Presek ppr cevi
E to me je zanimalo a da li se ceo horizontalni razvod hladne vode radi sa fi 25 pa nakon T komada vertikala na fi20 do zavrsnog kolena ili samo neki potrosaci?
Управо тако, цео развод се ради у хоризонтали са фи 25, а верикала са фи 20. На тај начин сте се обезбедили да ако неко отвори неко од точећих места док се купате неће се пореметити подешена температура воде.
Da li to vazi samo za hladnu vodu a topla uvek ide sa fi 20?
Да, јер топлом водом не снабдевате цео стан, него само два, евентуално три точећа места.
Puno hvala, to mi je bilo bitno da saznam, svako dobro.
Ако има више спратова онда је доводна цев од водомера фи 32, а остало се разводи, како сте и питали, хоризонтални развод са фи 25, а вертикале до точећег места са фи 20, може и фи 16 за нека точећа места, као котлић итд.
Ovde iznad je reč o unutrašnjim prečnicima cevi, jel tako?
Naslov teme je "Presek ppr cevi", a PPR cevi se nazivaju po spoljnom prečniku pa me to malo zbunjuje.
Димензије пречника се означавају, према фабричким нормама са ДЕМ и односе се на спољни пречник цеви, а унутрашњи пречник зависи од дебљине зида цеви, тј. од вредности притиска за који су цеви намењене.
Hvala na brzom odgovoru!
Da li mogu da zamolim za savet u vezi glavne vodovodne vertikale?
U pitanju je kuca - prizemlje,sprat i potkrovlje. Potkrovlje se sredjuje,ali je ostavljena bela Pestanova fi20 cev kao glavna vertikala za potkrovlje.
Ne znam kojeg je preseka vertikala na prvom spratu (verovatno ista ta fi20) a prizemlje je uradjeno pre 20 godina sa potcinkovanim cevima i takodje ne znam kojeg je preseka tamo glavna vertikalna cev.
Za sada prizemlje i sprat imaju dobar pritisak, ali pretpostavljam da ce biti problema kada se prikljuci i potkrovlje na tu postojecu vertikalnu cev.
Zanima me da li bih ja sada mogao da uradim redukciju na glavnu horizontalnu za potkrovlje na fi25 i celu vodovodnu instalaciju uradim kao sto je navedeno u gornjim postovima. Pritom da ostavim cev fi25 kao neki krak cele te instalacije u potkrovlju. Zatvorim taj krak ventilom i gurnem taj krak u tu vertikalnu kutiju kroz koju prolaze instalacije dole na prvi sprat.
Sve ovo da bi u buducnosti bilo lakse da se zameni glavna vertikalna kroz celu kucu ako nam postojece stanje bude pravilo probleme sa pritiskom. Tako makar u potkrovlju ne bi moralo nista da se dira od instalacije.
Hvala na svakom savetu
Цела вертикала мора бити изведена са фи 25, јер није притисак у питању, него проток, тј. количина вода којом треба да се снабдевају сва точећа места. Мора се рачунати и на једновремену употребу више точећих места одједном.
Hvala na odgovoru! U redu,to razumem..
Sta bi ste mi savetovali u ovom slucaju gde je sada neizvodljivo da se menja vertikala a ja bih morao da nastavim radove i uradim instalaciju za potkrovlje? Da li cu imati vecih problema ako sada ostavim tu fi20 vertikalu, ali je redukujem na veci fi25 presek za glavnu horizontalnu cev za potkrovlje i uradim pravilno instalaciju do svakog izlivnog mesta? U sustini,inace smo mali potrosaci vode na svakom spratu,ali je pitanje kako ce se pokazati sadasnje stanje tokom leta kada je veca potrosnja vode u samom naselju..
Stvarno mi je jasno da glavna vertikalna mora da se zameni,logicno je.
Vise me zanima da li bih mogao da pokusam sa ovim trenutnim stanjem pa da vidimo kako ide. Ako ne ide onda bi i ostali stanari bili svesni situacije pa bi bilo mnogo lakse zapoceti razbijanje njihovih kupatila gde prolazi vertikala.
Ако је фи 25 постављена од водомера па до, рецимо првог спрата онда би то још и могло да функционише релативно добро, може се са већег пресека прећи на мањи, али не и обрнуто.
Potpuno u pravu majstor zvukoljub,nikako sa manjeg precnika dovoda prelaziti na veci presek,jer se tako gubi na pritisku vode.
Немојте мешати притисак и проток. Притисак можете постићи и у капиларној цеви, али ће проток, тј. количина воде бити никаква кад отворите вентил.
A sta sam ja drugacije rekao.Prelaz sa tanje cevi na siru,gubi se i protok i pritisak vode.Ne vidim razliku izmedju protoka i pritiska.Covek je u gubitku kako god se izrazis.
Па кад не видите разлику између притиска и протока онда нема друге, књигу у шаке па научити. Преласком са мањег на већи пресек неће изгубити ништа на притиску, али проток неће бити добар.
Стари Бернулије је то одавно утврдио:
(Iz Bernulijeve jednačine, koja ustanovljava da je pri stacionarnom kretanju idealnog fluida zbir statičkog, visinskog i brzinskog pritiska isti u svakom poprečnom preseku cevi, dobija se formula za protok u obliku Q = const 2ρ0 gh ρ)
Zvukoljube da li mozes da das konkretan primer sta bi to znacilo na delu? Jasno mi je da bi pritisak bio isti na izlivnom mestu (ako je glavna vertikala fi20 pa se predje na glavnu horizontalu fi25 pa se sa nje izvuku vertikale fi20 do izlivnih mesta). Naravno ako se u tom trenutku koristi samo jedno-dva izlivna mesta verovatno.
Jel problem onda nastaje ako bi se u isto vreme koristilo vise od dva izlivna mesta? Onda je pitanje protoka jer fi20 ne moze da snabdeva fi25 pa dalje te kapilarne vertikale. Tada mi gubimo pritisak na izlivnim mestima jer nemamo dovoljan protok sa fi20 na fi25? Jel to?
Једноставно, инсталација се прорачунава према броју точећих места и једновремености коришћења. Због тога се као главни вод увек пројектује већи пресек цеви да се не би догодило, на пример, да кад подесите темепературу воде приликом туширања неко отвори славину у кухињи или у купатилу и вама уместо угодно подешене топле воде потече хладна, а може и обрнуто ако сте подешавали температуру воде док је неко друго точеће место било отворено, па се после његовог затварања подигне изабрана темепература воде на тушу. Непријатно је и једно и друго.
Zamolio bih za jos jedan savet..
Da li bi bilo prihvatljivo resenje da se uvede nova fi25 vertikala od sahte do potkrovlja i da u isto vreme ostane stara fi25/fi20 vertikala za prizemlje i prvi sprat? U tom slucaju bih mogao da uradim pravilno instalaciju za potkrovlje i ne bi morala da se ruse kupatila u prizemlju i na prvom spratu.
Mogao bih da sprovedem tu novu vertikalu sa spoljne strane kuce jer fasada jos uvek nije uradjena. Napravio bih kanal u zidu, izolovao bih cev i fiksirao je malterom celom duzinom.
Da li bi se u tom slucaju poremetio pritisak vode za bilo koji nivo kuce s obzirom da bi postojale dve paralelne vertikale? Tik uz kucu se nalazi saht sa glavnim ventilom i spoj okiten creva i potcinkovane glavne cevi koja ulazi u kucu i od koje krece sadasnja vertikala fi25. Glavna sahta se nalazi 10m odatle na ulazu u dvoriste i u njoj je smesten vodomer.
U tom slucaju ne bi imao nikakvog gubitka,protoka ni pritiska,kada sa colovne cevi predjes na pola cola u potkrovlju.Cak ne bi uticalo ni koristenje vode u ovom prostoru gde postoji vec izvedena instalacija.
Можете извести нову инсталацију, без проблема, једино ми је проблематично то што ће инсталација бити са спољне стране зида. Без обзира на термоизолацију у овим поднебљима зна да се темепература спусти и на мунус 25 степени, е у том случају може бити проблема.
Иначе фи 25 није цоловна цев, него је то три четврти цола.
Hvala na odgovorima,sada mi je jasno i radice se posebna vertikala.
Sto se tice mraza,pokusacu da nadjem najbolju izolaciju za tih desetak metara cevi plus se nadam da narednih godinu-dve nece biti toliki mraz i da ce do tada da bude postavljena i termoizolacija zidova sa spoljne strane.
POzdrav svima.
Pročitao sam temu. Imam sličan problem pa rekoh da pitam za savete da li može nekako da se popravi situacija.
Imam dvospratnu kuću sa dva kupatila jedno iznda drugog. I mučim muku sa padom protoka/pritiska kad se uključe više točećih mesta u isto vreme. Od vodomera do šahte iza kuće(kupatila u prizemlju) ide 3/4 okiten crevo. Nakon toga plastika fi25 ulazi u prvo kupatilo i ide isti promer do kupatila na spratu. Od te vertikale kompletan horizontalan razvod u oba kupatila je rađen sa fi20 cevima. Za hladnu vodu su korišćene peštan cevi, a za toplu aquatherm cevi. Na prizemlju i spratu imam po 7 točećih mesta(lavabo, tuš, bide, sudopera u kuhinji, veš mašina, sudomašina i vodokotlić). Za obe etaže su korišćeni bojleri po 80 litara. Cevi su postavljene ispod pločica i oba kupatila su renovirana 2011.i 2012.godine. Problem postoji da opadne protok na točećem mestu kad se pusti voda na drugom. Kad su bile pocinkovane cevi toga nije bilo.
Prošle godine sam uveo gas i postavio sam jači kombi bojler snage 40kw da bi podmirio oba kupatila i 2 kuhinje.Na prizemlju mi žive roditelji, a na spratu žena, dvoje dece i ja. Kombi bojler sam postavio na mestu starog bojlera na prizemlju i sproveo jednu bakarnu cev fi15 do gornjeg kupatila kako bi imao toplu vodu u celoj kući. Sada je ovaj problem čini mi se malo izraženiji.I intezivno razmišljam u poslednje vreme šta bi moglo da se uradi da se situacija popravi.
Pritisak u vodovodnoj mreži nisam merio ali je sigurno manji nego što je nekad bio. Čak su nam i vodomere zamenili i stavili od 1/2 cola umesto starih od 3/4.
Moje prvo pitanje je da li bi nešto dobio sa nekom pumpom za povećanje pritiska? O tome razmiščjam kao prvom rešenju ako je moguće.
Ako to ne može onda je rešenje pretpostavljam zamena cevi za deblje. Rušenje pločica ne dolazi u obzir. Da li mi mogao nekako da promenim delimično instalaciju sa vidnim cevima (plastika ili bakar zbog estetike)? Da li u tom slučaju mogu samo horizontalne cevi da podebljam a glavnu vertikalu fi25 da ne diram? Ili bi morala druga vertikala da se radi? Mogao bi lako da zamenim okiten crevo od vodomera do šakte iza kupatila u prizemlju. Da postavim crevo od 1 cola umesto 3/4 ako bi to popravilo situaciju. TO sa mveć i razmišljao da uradim nezavisno od ovog problema jer iz te šahte ide crevo 3/4 do sledeće manje prizemne kuće koja se još ne koristi. Samo je odvedeno crevo do nje.
Ili da ne diram prizemlje a uradim kompletno kupatilo na spratu sa vidnim cevima fi25.
U principu najveći problem je kod tuširanja. Mi na istoj etaži lako možemo da se dogovorimo i vidimo kad je neko u kupatili da se ne pušta vodu u kuhinji, ali problem što na prizemlju to ne vide i koristi se voda dok se neko tušira na spratu ili obrnuto.
LInija u kući osim promašaja u debljini cevi nije baš ni odmerena najbolje. O glavne vertikale desno ide samo lavabo u prizemlju i lavabo u spratu, a ulevo od nje idu sva ostala navedena točeća mesta kako u prizemlju tako i na spratu.
Probaću i da nacrtam šemu pa ću je postaviti kako bi bilo jasnije.
Требало је и хоризонтални развод у купатилима радиди са цевима фи 25, а само вертикална цев до точећег места са фи 20, но то није толико пресудно. Главни проблем сте сами навели, а то је водомер од пола цола. Ту вам је уско грло и због тога немате довољно воде.Покушајте да то регулишете са водоводом.
Svima stavljaju vodomere od pola cola. Probaću sa njima da to regulišem mada teško.
Proverite i sve propusne ventile . Koliki je ulazni pritisak ?
Ако има више спратова онда је доводна цев од водомера фи 32, а остало се разводи, како сте и питали, хоризонтални развод са фи 25, а вертикале до точећег места са фи 20, може и фи 16 за нека точећа места, као котлић итд.
Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..