Otvaram ovu temu za ovu napravu koja zaslužuje da ima svoje mesto na ovakvom forumu.
Oni koji su upoznati manje vise znaju šta je i kako radi ova pumpa. A za one koji su tek čuli za nju evo mali članak sa wikipedije
John Whitehurst konstruirao je 1772. "pulsirajući motor" kod kojeg se nivo dizao kroz oscilacije koje nastaju prilikom zatvaranja dotoka vode u rezervoaru. Dotok vode se tada morao ručno zatvarati i otvarati, odnosno uz pomoć ljudske snage.[1]
Francuz Joseph Michel Montgolfier je kasnije oko 1796. dodao još jedan ventil čime je rad pumpe automatiziran.[2]
Naziv "hidraulični ovan" se prvi put spominje 14. jula 1797. u bilješkama Académie des sciences. Montgolfier je držao predavanje na temu: Sur un moyen très simple d’élever l’eau des fleuves (bs."Jednostavan način pumpanja vode rijeka na visinu"). Patent na ovaj izum je dodijeljen u Francuskoj novembra 1797. U Engleskoj prvo priznavanje patenta uslijedilo je 13. decembra 1797. pod brojem 2207 koji je, kao zastupnik Motgolfiera, podnio pionir i istraživač parne mašine Mathew Bulton.
U Njemačkoj je naučnik Joseph von Baader po prvi put upotrijebio ovu pumpu između 1793-1835. za napajanje posjeda grofa Montgelasa u Bogenhausenu blizu Münchena.[5]
Prvi patent u SAD dodijeljen je 1809. J.Cerneau i S.S. Halletu. Tada je u SAD bilo visoko interesovanje preduzeća za ovaj izum.
U Švicarskoj Johan Georg Schlumpf[6] je 1885. prodao prvog hidrauličnog ovna. Usavršio je i funkciju dodavši mogućnost da se rezervoar kontinuirano dopunjava zrakom čime je bilo moguće pokretati ovu pumpu godinama bez servisiranja.
Polovinom 20. vijeka pojavom elektriciteta pumpe na električni pogon potiskuju hidraulične ovnove, a time se smanjuje i njihov značaj.
Princip rada je svima dobro poznat i koristi energiju kretanja vode da bi deo te vode pomislila na neku visinu.
Stepen iskorišćenja je oko 40-50 %a sve zavisi na koju se visinu pumpa i kolika je razlika u visinama od izvora do pumpe,i od pumpe do bazena.
Ova pumpa je idealna za ruralna područja gde ima potoka i izvora a nema struje a pumpe na gorivo su neisplative.
Kod mene ima instalirana jedna koja radi već 15 godina Non stop dan i noć, 365 dana u godini. Jedini kvarovi za sad su bili pucanje vidjice glavnog klipa koji se potroši i zamenikom cevi od bazena do pumpe kad sve saberemo ukupni troškovi održavanja nisu prešli 50000 din za 15 godina.
E sad učinak....
Ne znam koliki je protok vide do pumpe, bio sam klinac kad su radili.Kako sam rastao ja sam preuzeo ulogu održavanja iste.
Ono što mogu da kažem sa sigurnošću je da u svom minimalnom režimi rada ova pumpa izbacuje 7 kubika vode na dan na visinu od 120 m, dužina kabla je oko 600 m...
I tako celih ovih 15 godina. Kad je potreba za vodom veća lako se pojača snaga i bez problema se protok poveća na 10-12 kubika.
Takođe imam jos jednu koja je manja i čeka svoje mesto da se ugradi.
Po mom skromnom mišljenju jedan od najgenijalnijih izuma.
Potpuno "čista" mehanika, sa minimalnim održavanjem i bez ikakve potrebe za dodatnim izvorom energije.
Ovako to otprilike funkcioniše:
Ništa ne ostavljam nezavrš