Stara kuća u selu, jedan dovod vode, cev pocinkovana ½ inča. Jedna slavina toplo*hladno i jedan ventil ispred slavine. U dvorištu je šaht sa vodomerom, posle vodomera dolazi ventil sa ispustom za pražnjenje cevi. Nekoliko metara dalje je drugi šaht u kojem se odvaja cev za dvorišnu česmu na kojoj je jedan ventil i slavina, druga cev iz tog šata ide u kuću. Sve do ventila ispred slavine nema drugih ventila, ima nekoliko krivina, mislim 4 kolena od 90 steleni.
Problem: Pred zimu sam ztvorio vodu i isprazni cevi, ali sam otvorio samo slavinu u kući, ne i u dvorištu. Posledica, pukla cev. Sledi akcija zamene, kad sam sve obavio slavina u dvorištu radi u kući ne. Skidao sam slavinu, pa ventil, ventil sam i zamenio, vode jednostavno nema. Kad zatvorim glavni ventil pa ponosvo otvorim izađe nešto vazduha po dpritiskom ali voda nikako ne kreće. Da li je moguće da se cevi zapuše od kamenca a ta to ne bude na ventilu?
Bojim se da mi kopanje cevi ne gine? Da li je preporućljivo zameniti cevi onim plastičnim, savitljivim, okiten?
Zapušena vodovodna cev
Sada se okiten cevi koriste za vodovod,znaci da.
Nisam radio nikada sa tim cevima, nisam čak imao prilike ni da gledam kako se radi sa njima, treba li neki poseban alat, kako se spaja sa metalnim a kako sa plastičnim cevima. Verovatno ću morati da se pozabavim time, jer ako moram da otkopam postojeće cevi, da ij rastavljam sumnjam da je pametno vraćati ih ponovo, ako se već menjaju, bolje je menjati ih savremenijim materijalom.
Окитен цеви се могу користити само за развод воде изван објекта. У оквиру објекта се користе ПП цеви. С обзиром да у целом том послу има доста мајсторских цака мој је савет да се за такав посао ангажује мајстор од заната, јер преправке ће бити знатно скупље. Е сад како ће ко да ради то је његова ствар.
Uvek postoje majstorske cake, zbog tih caka najčešće i dolazi do problema.
Ako bih se odlučio da deo cevi zamenim okiten cevima, imao bih dva spoja sa postojećim metalnim cevima, jedan u šahtu, drugi na ulazu u kuću.
Dve klizne spojke,dve okiten poluspojke i xymetara okitena i bog te veselio-
Pre zamene pokušaću nešto drugo. Pošto se radi o zagušenju cevi između dvorišne česme i kućne slavine, pokušaću odgušenje. Imam veoma bliu u susednom dvorištu česmu. Zatvoriću ventil u glavnom šahtu i ispustiti vodu iz cevi, zatim ću odvrnuti cev dvorišne česme pa jednim crevom povezati vodu iz susednog dvorišta na cev gde inače stoji slavina. Tako ću dobiti mogućnost da voda teče u suprotnom smeru, verujem da će pokrenuti i izbaciti čep koji je stvoren.
Akciju planiram sutra, ako vreme dozvoli.
Problemi, a i rešenja, su obično jednostavni ali ih mi komplikujemo.
Pokušao sam sa odgušenjem pomoću promene smera pritiska, nije uspelo pa sam krenuo da pregledam cevi kako bih krenuo sa odvrtanjem, otkopavanjem. U kući, u podu, naiđem na ventik za koji nisam znao da postoji, površnim pregledom mi je promakao. Sav problem je bio tu, zapekao ventil, nekoliko okretaja levo desno i sve radi.
То је тако кад се ради како не треба. Одкуд идеја да се вентил остави у поду? Мислим на оног ко је дошао на ту "ганијалну" замисао да остави вентил у поду?
Не знам да ли је препоручљиво, али ЗНАМ да је пре 30-35 година таквим цевима развођен водовод по црногорском приморју, а све због незгодне конфигурације терена.