Čini mi se da je u nekom postu neko napisao ali nikako da nađem, pa rekoh da pitam da li je ovo pametna ideja.
Naime radi se o montažnom objektu 6x4 m od kvadratnih cevi 30x30 obložen limom ( smatram relativno laka konstrukcija - kao za garaže ). E sad da li je dovoljno iskopati tj. izbušiti rupe onom ručnom burgijom kao za stubove za ogradu u dubini od 80 cm , unutra staviti armirani stub pa to sve ispuniti betonom. Iznad zemlje bi se išlo 20-30 cm isto stub a onda povezano armiranim serklažom 20x30 cm. ili manje. Na takav temeljčić bi se kasnije praktično za jedan dan montirao- ušrafio objekat koji je na drugom mestu izvaren i pripremljen i dovežen u vidu platana. Verovatno bi u kasnijoj fazi iznutra bio postavljen stiropor pa ploče, ali o tom potom.
Znači na dužini od 6 met tri rupe ( na krajevima i jedna u sredini). Pošto bi serklaž bio iznad površine zemlje kasnije bi se zazidao nečim da ne ulazi ništa ispod. Iz ovoga sledi a šta ako se zazida tako pa se ispuni zemljom i kasnije izbetonira patos sa armaturnom mrežom. Da li bi to bilo izvodljivo ili bi morale da se postave u patosu drvene grede ili metalne cevi - rekosmo da je montažni objekat.
Sve ovo bi bilo na vikend placu gde trenutno nema struje ali može čovek da skloni od kiše ili da ostavi alatke a izgled mu nije bitan.
Prednosti:- nema mnogo kopanja za temelj
- nema mnogo betoniranja
- relativno jevtino i
- montaža praktično za jedan dan - krov na jednu vodu od pripremljenih elemenata
Molim za mišljenje da li je sa "građevinskog" aspekta ovo izvodljivo.
Prilog crtež.
Jednostavan temelj za montažni objekat
Veliko je to opterećenje na samo 0,20m2. Onda, mučićeš se oko te AB grede bez potrebe, prsten na tom mestu sam za sebe ništa ne znači. Krov na jednu vodu sa rasponom od 4 metra traži rešetkasti rog, što manji nagib krova to veća rešetka, znači ili da bude ružno, ili ćeš da radiš pristojne rešetke. Šest metara ti je dugačko ovo, pa ti vidi koliko ti rešetki treba. Treba to da nosi sneg.
Zatim krovni pokrivač. Koliko god da je lak, 30m2 mora da bude teško. Pa onda oplata... I sve to na 6 rupica?
Smanji gabarite i povećaj broj šipova.
Možda nisam naveo stubovi - šipovi u zemlji bi bili fi 30 cm a iznad zemlje 30x30 cm. Ako "serklaž" - prsten ništa ne znači onda da dodamo još po jedan stub po dužini ( bilo bi ih 4 na rastojanju od 1,5 m ) da ostavimo armaturu iz stubova da štči 10-tak cm i onda preko svega nabaciti armiranu mrežu za patos i izbetonirati ploču 10 cm. Možda bi ona "držala" stubove da ne " beže" iz ose. A kako onda građevinski kontejneri stoje malte ne na ciglama ili nekim običnim podupiračima, kako bi se izravnali i ništa im ne fali? Sa 8 stubova - šipova površina bi bila cca 0,70 met2. Da li bi tako moglo?
Za krov se može diskutovati. Prva ideja je bila drvene grede 10x10 cm ili slično sa rasponom oko 70 cm osovinski, pa neka opšivka i eventualno tegola, a ispod bi mogla mineralna vuna pa OSB ploče i na kraju gipsane ploče.
Ne tvrdim da sam u pravu, samo pitam.
Temelji sigurno nisu problem. Mene više brine konstrukcija jer se sa takvim cevima ne prave noseći elementi zbog problema sa varenjem. Ali da krenemo od gore:
- za krov bi rogovi 10x12 na 75cm (taman 9 komada) bili sasvim dovoljni ako je za krovni pokrivač neki valoviti salonit ili neki lak pokrivač
- ja bih za konstrukciju koristio stubove bar 50x50x3mm (6 stubova) i sve ih povezao istim profilima gore i u dnu da možeš lepo da pričvrstiš lim ili šta god hoćeš za fasadu
- za temelj bih iskopao rov dimenzija koliki je objekat, širine 20cm i postavio armaturu za betonsku ploču i temelju gredu i postavio armaturu za ankerovanje stubova i i sve izbetonirao a onda lepo na to montirao čeličnu konstrukciju
Pa nije valljda da ce neko cev 30x30 da jede ???
Neće da jede, ali cevi 30x30 imaju zid debljine maksimalno 2mm a kako je maksimalna debljina vara oko 0.7*debljina zida elementa koji se vari i ograničana je na minimalno 3mm onda ti elementi nisu za glavne noseće elemente. ni onih 50x50x3 što sam naveo ne zadovoljavaju ovo ali je ipak bolje.
Pa vidim napisao ti probleme sa varenjem , ja reko oce neko da jede cevi , a ti si mislio na zavarivanje .
A ovo sto si napisao za zavarivanje jel si to mislio ozbiljno il se salis ??
Pa vidim napisao ti probleme sa varenjem , ja reko oce neko da jede cevi , a ti si mislio na zavarivanje .
A ovo sto si napisao za zavarivanje jel si to mislio ozbiljno il se salis ??
Na šta misliš?
Pocevsi od debljine zida cevi pa do problema zavarivanja .
Ako se pogleda kako su radjene montažne garaže od pocinkovanog lima, a to je od prilike istih dimenzija biće jasno da neko ovde preteruje sa armaturama, betonima i ostalim čudima koja su neophodna za solitere i ozbiljne gradjevinske objekte.Ovo je ipak samo montažni objekat.Ja sam sebi napravio nadsteršnicu dužine 8 m i širine 2.5 m na drvenim stubovima 10x10, a rogovi su od štafli 5 x 8 cm, gore je pokrovino tegolom i evo stoji već treću godinu sa sve snegom, vetrom itd, a nema nikakvog temeelja osim betonskih stubova koji su ukopanu u zemlju na 60 cm i na njih su oslonjeni drveni stubovi.U stubovima je armatura 4 x 8 mm i uzengije na 20 cm od 6 mm.Dimenzije stubova su 20x20 i dužine 80 sm, s tim što je 60 cm u zemlji.
@tenzor
Ne znam u čemu je problem kod mog komentara.
Kad se zavaruju elementi kao što bi bilo kod ovakve konstrukcije, koristili bi se ugaoni šavovi za koje je po propisima minimalna debljina lima 5mm. Meni je jasno da u SSM varijanti to niko neće poštovati, ali to ne znači da ne treba skrenuti pažnju i navesti ljude da razmisšljaju o tome.
Ja sam se ovde prijavio iz čistog entuzijazma jer verujem da bi većina radila po propisima kad bi ih neko uputio na njih i kad bi im skrenuo pažnju na neke sitnice na koje "majstori" ne obraćaju pažnju i koje prave razliku između inženjera i pravih majstora sa jedne i "majstora" sa druge strane.
Ako se ostali ne slažu sa mnom administrator može slobodno da me banuje.
Ne dovodim ja niciji entuzijazam u pitanje .
Navedi mi iejdan propis vezan bilo za varenje ili zavarivanje o ovome sto si napisao
Cevi 30X30 ima u debljini zida i vecoj od 2 mm .
Kod zvarivanja kutijastih profila ima i ugaonih i suceonih savova .
Pa sad ako vec pises o poracunu zavarivanja red bi bio napiss i koji postupak zavarivanja , koja vrsta dodatnog materijala , koja kubatura zavara . Ako preporucujes MMA onda napisi i koje elektorde i kojih karakterstika , koliko vreme predsusenja elektroda , koliko da se hlade varovi i u kojem medijumu .
Pa da se nesto i nauci .
Profile 30x30 nema sa zidom većim od 2mm (sem ako nije u pitanju nesporazum oko dimenzija kutije pa je 30 u cm što za čelik nije uobičajeno), ali onda je to stvarno preterana dimenzija.
Pravilnik je SRPS U.E7.150/1987 tačka 8.4.3.3
E sad si ga nejeb'o!
Zvukoljube
a koliko si drvenih stubova stavio na raspon od 8 m i koje su ti visine drveni stubovi. Takođe interesuje me koliko si rogova stavio od štafni i na kakvu gredu se oslanjaju. Prtpostavljam isto 10x10 cm.
Samo polako
Evo odma dva proizvodjaca koja rade kutijasti profil 30X30 mm sa vecom debljinom zida od 2 mm
http://www.utvasilosi.com/pravougaone-kvadratne-ovalne-cevi/pravougaone-...
http://www.jeepcommerce.rs/sales_assortment_pipes.asp#erwsteelpipes
A sto tice SRPS i navedenog postpka on ce tesko da bude primenljiv na celike 0361 i 0563 (stare oznake ) a od njih se uglavnom rade crne kutujaste savne cevi .
Dobro je da nisi naveo neki standard za "bejli " materijale
Štafla je okrenuta na kant, znači visina grede je 8 cm.Rogovi (štafle) se oslanjaju na dve grede slemenjače 10 x 12 cm.Jedna leži na stubovima koji su na oko 2 m, a druga je zavrtnjima pričvršena za seklaž kuće, znači u beton.
Bez problema se to može tako uraditi.
Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..