Losi temelji sta preduzeti

24 poruka / 0 new
Poslednja poruka
Ljubo22
Ljubo22's picture
Offline
Registrovan dana: 03/02/2017
Poruke:

Otvaram ovu temu u nadi da cu dobiti neki odgovor i savjet kako i sta odraditi . Ne mogu da nadjem pravog strucnjaka za ove radove . Svi su oko mene kao neki majstori al niko se sa ovim nije susreto kao ni ja osim jednog tehnicara koji je to vodio al ja nisam bas u njega siguran . Naime moj problem je sledeci . Kuca je gradjena 80 g bez tavanske ploce . Ozidana je u bloku . Do 92 otac je to sve sredio i cokle je oblozio onim nekim arandjelovckim kamenom . Posto sam iz bosne za vrjeme rata kuca zapaljena . 2006 ja sam to renoviro unutrasnji radovi su odradjeni svi . Znaci malterisanje kosuljice podovi izolacija sve . Ulozio sam dosta novca . Al nisam obratio paznju na temelje posto su bili oblozeni tim kamenom . Vizuelno je to izgledalo ok . Tu niko nije zivjeo dugi niz godine . Ja sam se uselio ove godine i primjetim kad je kisa jaka da se na mjestima pojave ko fleke vode i rjesim da odvalim onaj kamen , kad sam odvalio kad se. Isam srusio . Beton katastrofa . Kruni se mokar katastrofa osim na jednoj cetvrtini kuce gdje mi je podrum tu je situacija sasvim ok . Podrum je ukopan u zemlju jedno metar . Al ostatak temelja su haos . Doduse isusili su se kako sam skino onaj kamen i nije bilo mokro do juce kad je ovaj snjeg poceo da se topi vidim povlaci vodu cokle. Ovaj tehnicar gradjevinski mi kaze da se u trakama kopa po jedan metar stari beton vadi i drugi naljeva . Pa me zanima jel to ko radio da mi objasni postupak .

Ljubo22
Ljubo22's picture
Offline
Registrovan dana: 03/02/2017
Poruke:

Evo neka i slika

  • img_6227a.png
  • img_6228a.png
  • img_6229a.png
zvukoljub
zvukoljub's picture
Offline
Moderator
Registrovan dana: 05/09/2007
Poruke:

Па већ сте исто питање поставили у теми Бетон и бетонирање.

Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..

Ljubo22
Ljubo22's picture
Offline
Registrovan dana: 03/02/2017
Poruke:

Jesam al niko nikakav komentar

tenzor
tenzor's picture
Offline
Moderator
Registrovan dana: 01/11/2008
Poruke:

Iako se na slikama ne vidi baš jasno o čemu se radi ...
Šta je ovde po vašem mišljenju problem , odnosno šta bi ste da rešite ?

Ljubo22
Ljubo22's picture
Offline
Registrovan dana: 03/02/2017
Poruke:

Cokle mnogo vuce vlagu i loseg je kvaliteta . Planiram da to u djelovima po metar kopam ispod temelja skinem sto vise betona armiram dobro uradim neku izolaciju premazem stari betom sa nekom izolacijom za sastavljanje starog i novog. Betona i naravno sipati ove aditive sto ste navodili u nekim betonima pa me zanima da li je to pametno rjesenje i naravno neki ukratko postupak kako bi to odradio sa nekom preporukom sta od armature koristiti i koje aditive upotrjebiti.
Mozda ja pisem gluposti al tako mi je jedan majstor savjetovo a i cito sam dosta o sanaciji temelja al na svim slikama samo saniraju temelje al cokle nigdje nisam video kako odraditi.
I naravno drenazu da uradim a problem mi je na dvije strane jedna ipo strana mi je ok gdje se nalazi podrum.
A i stubovi su mnogo izbaceni u odnosu na cokle i malte ne vise.
Ima na ovom mjestu recimo odozdo je suv beton i zdrav a pri vrhu vlazan i los i to mi nema logike.

  • img_6231a.png
tenzor
tenzor's picture
Offline
Moderator
Registrovan dana: 01/11/2008
Poruke:

Da vi imate praktično dva problema , prvi je loš sastav betona , a drugi je kapilarna vlaga . Pošto je sastav betona loš , tj beton je "slab " soli koje kapilarna vlaga donosi sa sobom , taj isti beton poprilično razara .
Praktično vi za sad imate više problema sa estetikom , nego sa ičim drugim , upuštanje u zahvate sanacije temelja , je vro velik , ozbiljan i skup zahvat , a svaka greška prilikom te sanacije može vas skupo koštati .
Nažalost vaša ideja o sanaciji nije dobra i napraviće vam više štete nego koristi . Sa izradom drenaže takodje budite vrlo oprezni , a problematiku kapilarne vlage vam drenaža neće rešiti .
U vašem slučaju se uglavnom primenjuje jedna vrsta maskiranja problema , ali to nije samo klasično maskiranje problema nego se radi o smanjivanju zone evaporacije , a samim tim će se smanjiti i protok kapilarne vlage kroz temeljne zidove .
Postupak bi bio sledeći otkopavanje temelja do neke dubine od 20 cm , obijanje trošnih delova "cokle " , pranje vodom pod visokim pritiskom , premazivanje prjamerom i nanošenje nekog "penetrata " u min 2 sloja , zatim rabiciranje i reparaturno malterisanje . Posle toga može neka termoizolacija , bojenje itd ...
I moguća je drugačiji pristup uz upotrebu parodifuznih maltera , pa dokle drži (2-7 god ) pa onda ponovo obijanje i malterisanje

Ljubo22
Ljubo22's picture
Offline
Registrovan dana: 03/02/2017
Poruke:

A svjestan sam da je to veliki posao i zahtjevan al me strah zivjeti u kuci kad znam da su temelji loseg sastava . U sustini ako je izvodljivo i efikasno to ojacavanje nekako bi se skupilo da se odradi a to estetski meni ne smeta toliko da kazem da nigdje nije kuca napukla ni cokle . Imaju i ovi stari trotoari moram njih ukloniti

tenzor
tenzor's picture
Offline
Moderator
Registrovan dana: 01/11/2008
Poruke:

Koliko vidim vi nemate problema sa statikom ni temelja ni objekta . I sami kažete da niste uspeli ni da čujete tu u lokalu šta je problem , pa kome onda da poverite jedan tako ozbiljan posao kao što je sanacija temelja . Usput rečene taj zahvat vam nije potreban .

Ljubo22
Ljubo22's picture
Offline
Registrovan dana: 03/02/2017
Poruke:

Pa iskreno i nemamo neke majstore u okolini neke iskusne . Jedan mi je kao savjetovo da okolo samo zasalujem i nalijem beton . To mi logicno nije nista rjesenje . Cokle je debljine 30 cm . Doduse ovaj tehnicar gradjevinski u kog ja nemam bas povjerenje jer nikad nije dok je radio i vodio u novom sadu zgrade ozido jedan blok on mi je to predlozio obijanje ispiranje malterisanje sa rabicom al meni to nije zvucilo sigurno pa mi je predlozio to betoniranje u trakama naizmjenicno , metar odraditi pa metar preskociti pa opet . To mi se ucinilo konkretno rjesenje pa sam uzeo da se informisem dok ne krenu ljepi dani da nesto odradim . Inace bojim se i vlage u kuci sad za sad nema ni malo.
Ovaj mi jedan savjetuje da srusim kucu da pravim ponovo na forumu . Razmisljo sam i o toj ideji al opet mi zao

Ljubo22
Ljubo22's picture
Offline
Registrovan dana: 03/02/2017
Poruke:

Hvala vam puno

nsarke
nsarke's picture
Offline
Registrovan dana: 07/04/2011
Poruke:

Ovo je van mojih expertiza j iskustva, ali po predocenim slikama u potpunosti se slazem sa Tenzor-om. Statika objekta nije ugrozena i vas problem je vise estetske prirode. Obratite ponovo paznju na eventualne pukotine ili naprsnuca u samoj kuci ili na njenim temeljima. To je prvi znak da nesto nije u redu. Kuca se ne rusi sama od sebe tako lako! Treba vremena za to, a i taj postupak prate sitna pucketanja, skripanje i slicni zvukovi koji su opet jedna informacija da se objekat "pomera" tj radi!.
ako poslusate savet od Tenzor-a veci deo problema cete resiti u nekom periodu od 3-7 god, a u zavisnosti od kvalitea izrade mozda i malo duze.

ako ste bas zabrinuti za bezbednost, pronadjite neku pukotinu u kuci i preko nje zalepite komad staklla recimo 10*10cm i pratite nekoliko meseci sta se desava. Ako staklo naprsne, znaci da objekat "radi" i da ce se eventualna pukotina vremenom siriti. To je laicki nacin da proverite "kretanje" objekta bez neke fensi opreme.

Ljubo22
Ljubo22's picture
Offline
Registrovan dana: 03/02/2017
Poruke:

Pukotina na zidu nema osim na jednom cosku gdje je temelj po duzini napukao

Histerezis
Histerezis's picture
Offline
Moderator
Registrovan dana: 21/08/2015
Poruke:

Ljubo, nema ovde govora o sanaciji temeljne konstrukcije, nije to problem Sanacija i ojačanje temeljne konstrukcije se radi kada se objekat prekomerno sleže, kad se pojave oštećenje (pukotine), ili ako se konstrukcija objekta menja. Kod vas je tema lokalna popravka betona...,
Kad se pogledaju slike koje ste okačili u temeljnim zidovima ima barem 4 različita kvaliteta betona koji su ugrađeni. Kuća kao da je rađena iz više faza pa dodatno sanirana.
Na delu gde je najgori beton vidi se da kuća ima i konstrukcijske nedostatke. vertikalni serklaži ne idu od temelja nego od od neke tačke temeljnog zida. Na deli prelaska sa betona na blok vidi se ima hidroizolacije ali kao da nem završnog horizontalnog serklaža ispod. Ovo je velika mana jer da je kuća opasana serklažima onda je mnogo lakše da se uradi bilo koji vid intervencije. Kod vas je problem i što je zidano blokom sa horizontalnim šupljinama koji služi za pregradne zidove i ispunu kod skeleta a ne za noseće zidove u zidanim objektima. Ovo je problem da se uradi parcijalno uklanjanje betona pa da se kampade zida ubetoniraju. Problem je i što se obično nakon izrae temeljnih zidova unutrašnji prostor puni iberlaufom koji je nekoherentan (nema koheziju) i ako sad vi izštemujete segment zida dužine 1m iberlauf će da se rastrese i da ispadne. mada moguće je i da je punjeno običnom zemljom.
To što je gore zid vlažan a dole nije ima objašnjenje. Betonirano je verovatno sa dve mešalice i sa dve različite gomile je uziman pesak, ili su dva radnika radila na mešalici ili jedan ali baš lošpa je varirao kvalitet betona od mešalice do mešalice. Inače raanije otpornost na mraaz i vodonepropusnost se postizala u kućnim uslovima isključivo količinom cementa i vodocementnim faktorom (danas je to lako aditiviranjem). Dole je išao sloj betona koji je bio kvalitetniji (sa više cementa) a gore se desio porozniji (mršaviji sa manje cementa a više vode). Kad su ugrađivali dozvolili su da teče beton što se vidi i po kosoj štrafti betona kako je se slivao. Znatno izraženija je ova pojava na slici koju sam dao kao ilustracija...

  • lj1.jpg
  • lj2.jpg
  • lj3.jpg
tenzor
tenzor's picture
Offline
Moderator
Registrovan dana: 01/11/2008
Poruke:

Ovim detaljima kad s e doda i dejstvo kapilarne vlage i verovatno duge i hladne zime , upravo i dolazi do takvih razaranja betona , uz sve ovo što je histerzis naveo .
Ono što i jeste najveći problem kod kapilarne vlage , nie voda nego rastvorene soli , pa se i leti razaranje nastavlja usled povećanog isparavanje vode , a ostaju "super rastvori soli "
To su ove bele fleke , vrlo često ako se pažljivo proba ukus , tih belih naslaga one su slane , naravno treba biti pažljiv i ne lizati zid ! Smile

Histerezis
Histerezis's picture
Offline
Moderator
Registrovan dana: 21/08/2015
Poruke:

Popravka betona može da se uradi na više načina. Metoda mahom zavisi od debljine koja se popravlja. za manje debljine se radi ovo što vam reče Tenzor. Za veće debljine to što vam predlaže taj čovek. Postupak je kao što reče Tenzor. Inače slažem se sa Tenzorom da će problem vlage biti samo zamaskiran a ne i rešen. Zamenu betona bi ja uradio samo na delu kuće gde se vidi taj jako loš beton sa krupnim oblucima ali je problem nepostojanje VS i HS. Riskantno je da seištemuje cela debljina temeljnog zida jer može da se desi nešto nedao Bog. Propuštena je prilika da se to sve odradi u trenutku kada ste sanirali kuću nakon rata.
kad uzmete čekićem i udarate po tom delu zida (gde je najlošiji) el ispadaju zrna agregata? Ukoliko ispadaju kuckajte na jednom mestu nekoliko santimetra u dubinu da vidite el ima promene.
Ta oštećenja koja se vide na tom delu nisu od soli nego od mraza i slage koja je ledila u zidu. Zid j bio zatvoren kamenom spolja pa nije mogla vlaga mnogo da cirkuliše ka spolja pa da nosi soli koje bi kristalisale na površini . Inače kad ima soli to se vidi i golim okom. non stop je zid bio blažan i mrzo i mrzo pa se onako okrunio...
Inače ovo je odlična ilustracija za ljude koji danas prave kuću a hoće da uštede pa prave beton za temelje sami u svojoj režiji umesto da naruče vodonepropustan beton otporan na mraz i da su mirni i oni i njihova deca. danas je fabrički beton barem lako dostupan.

Histerezis
Histerezis's picture
Offline
Moderator
Registrovan dana: 21/08/2015
Poruke:

Ne mogu da nađem gde su mi slike od ove kuće (nakon sanacije) jer je na njoj urađena sanacija delimičnim uklanjanjem betona pa naknadno dobetoniran sanacijski beton. U dubinu se išlo 20-30cm ispod nivoa tla. Armirano je sa mrežom Q188 betonirano u oplati promenljive debljine 12-15cm, priprema je bila obijanje do "zdravog" i pranjem vodom pod pritiskom. Mislim da je lateks dodat u "špric" ili neko slično sredstvo za poboljšanje kontakta. Ovaj način je izabran zbog starosti objekkta jer se nije isplatilo značajnije ulaganje. Problem kapilarne vlage nravno nije rešen vlaga izbija i dalje sam iznad nivoa do kog je zid saniran.
kad me bude put naneo i budem nekad prolazio tim krajem baš ću da slikam da vidim kako se to pokazalo ima skoro 10-tak godina kako je rađeno...
Kod ljube barem ima kakve takve HI na prelazu sa betona na blok pa barem taj problem u gornjem delu kuće nece imati...

  • lj5.jpg
  • lj6.jpg
Ljubo22
Ljubo22's picture
Offline
Registrovan dana: 03/02/2017
Poruke:

Kod mene toliko nije stara kuca . Zidovi su u veoba dobrom stanju . I kod mene postoji izolacija . Pa tako sam i ja nesto planirao da odradim cisto da ojacam malo kucu posto kad sam odvaljivo ove ploce povukle su i betona dosta uz sebe tako da mi neki stubovi skoro na cokle ni ne naljezu . Ja sam mislio posto je cokle debljine 30cm da idem skidanje vise od pola da osaluje okolo i izbetonira jedno 20 cm debljina . Tako da bi zidovi naljegali na novi beton bar pola i da preuzme opterecenje novi beton a i stari ce nositi . Al me buni ako tako odradim novi beton ce zatvoriti stari a samim tim zatvaram i vlagu . Moje licko misljenje da vlaga mora negdje izaci . Bojim se da mi ne prodre u zidove

Ljubo22
Ljubo22's picture
Offline
Registrovan dana: 03/02/2017
Poruke:

Da naravno ja bi odradio samo djelove gdje je to lose . Otprilike u tom periodu 80 g kad je kica radjena kod nas na sljunkarama na drini nisu separisali sljunak u dovoljnoj kolicini pa je bio los sa dosta primjese zemlje . Posto je dovozeno u traktoru neka tura je bila dobra a neka losa . Sta te zakaci . Tako se odrazilo i na cokle neki djelovi su dobri a neki losi . One dobre djelove i da hocu ne mogu stemati posto je dobar beton .ma tad kad smo sanirali kucu nismo uocili da je vlazno cokle i da je beton toliko los . Zadnje mozda dvije tri godine poceo sam uocavati fleke od vode na kamenu . A stemo sam nema promjene ni kad se ide dublje . Beton se kruni lako i u dubljim slojevima

VladimirSS
VladimirSS's picture
Offline
Registrovan dana: 18/06/2019
Poruke:

Pozdrav,

Nadam se da sam na dobrom mestu. Kao što vidite na slikama braon "zaštita" temelja ili dekoracija, je počela da otpada, pa me zanima šta je najbolje da se koristi u ovoj situaciji? Želim sam da opet nanesem tu zaštitu i da opet izgleda kao nekada. Da li ima da se kupi posebna smesa za ovaj problem ili šta vi predlaže te?

  • img_20200914_181205_compress37.jpg
  • img_20200914_180935_compress52.jpg
  • img_20200914_180940_compress66.jpg
Histerezis
Histerezis's picture
Offline
Moderator
Registrovan dana: 21/08/2015
Poruke:

Sada ste na dobrom mestu.
Ne može ovo da se reši a da bude dobro jer je beton temeljnog zida loš, porozan i kapilarno vuče vlagu. To sada ne možete da sprečite, nastaviće se ovaj proces i dalje. Možete samo estetski da boboljšate izgled da bude prihvatljiv i da ga periodično "popravite" na svakih nekoliko godina. Najbolje da problematična mesta obijete, bacite špric sa dodatkom lateksa i premalterišite cementnim malterom. Vodite računa da ovde nije baš pametno da malter bude "mnogo jak" jer će da zaptije vlagu ispod zaštitnog sloja a mraz zimi odradi svoje i opet ste se vratili u ovo trenutno tj. početno stanje. Farbanje tom braon bojom takođe sprečava isušivanje temeljnog zida.

tenzor
tenzor's picture
Offline
Moderator
Registrovan dana: 01/11/2008
Poruke:

Jedno od poluresenja sa mozda dužim rokom trajanja je upotreba parodifuznih maltera , pa tako sve dok se opet ne zasiti solju ...

VladimirSS
VladimirSS's picture
Offline
Registrovan dana: 18/06/2019
Poruke:

Znači moje slutnje su se obestinile. To se nije videlo kad se kupovala kuća, pošto je bilo dobro zamaskirano. Sad je na meni da rešim to i verovatno to neću sam dirati pošto mi je bitno da to uradi neko ko zna šta i kako treba.

Ako sam Vas dobro razumeo to je problem koji se ne može rešiti, a problem će godinama postati sve veći i veći, tako?

Hvala Vam puno na odgovoru. Prijatno veče.

VladimirSS
VladimirSS's picture
Offline
Registrovan dana: 18/06/2019
Poruke:

tenzor wrote:
Jedno od poluresenja sa mozda dužim rokom trajanja je upotreba parodifuznih maltera , pa tako sve dok se opet ne zasiti solju ...

Da li Vi to radite ili znate nekoga ko to radi? Pošto želim da mi to neko sanira, a verujem da ja baš i nisam toliko stručan.