Treba mi hitno misljenje, koje vertikale i horizontale je najbolje staviti, radi se o olucima? Da li je bolji okrugli, ili cetvrtasti, ili je stvar ukusa, da li vertikala polukruzna, ili cetvrtasta i kojeg precnika treba da bude solidan oluk za kucu? Radi se o pocinkovanom limu. Koje debljine treba da bude, ovo sve pitam da mi ne uvale neko cudo?!
Postavljanje oluka i materijal za oluke
poluokrugli su bolji bolje odvode vodu i dugotrajniji sad mogu da se kupe i gotovi oluci koje možeš da postaviš sam na svaku kuku se daje 0,5cm pada a kuke se prave od flaha širine 2cm ali najbolje da ti rade limari ako ne znaš sam najbolji su bakarni oluci ali su i znatno skuplji ali dugovečni poz..
Pozdrav svima,
Moji oluci su se od tereta (snijeg) pomalo odvrnuli...naime, sine koje ih drze na jednom kraju su se donekle ispravile pa
se oluk iskrivio na tom kraju, E sad, da li se ja kao laik smijem usuditi da to sam nesto radim ili da trazim majstora.
Nisu dobro postavljeni i zato su se pokrivili.Iskrivio ih je sneg kad je počeo da se topi pa je pogurao oluke.
Inače nagib oluka je 2% na dužinu oluka, a ne pola cm po kuki, jer će to biti prevelik pad i oluk će vizuelno loše stajati.
Da li smeš sam da radiš ili ne to ti sam najbolje znaš, ali ako nemaš limarskog alata onda je možda bolje da angažuješ majstora, jer dok nabaviš sve što ti treba, od merdevina do lemilice i pop klešta koštaćete skuplje nego angažovanje majstora.
Oluk mora biti postavljen ispod crepa tako da polovinu oluka pokriva crep, na taj način će sneg preleteti oluk, ako se te proporcije ne ispoštuju onda sneg optereti oluk i pokrivi kuke.Kuke moraju biti debljine najmanje 5 mm.Što su deblje to je bolje i sigurnije.Osim toga da bi se sprečile štete od snega postavljaju se na kraj krova snegobrani.
Da li su bolji poluokrugli ili četvrtasti to je ipak stvar estetike.Da bi oluci duže trajali neophodno je održavanja oluka.Nije dovoljno okačiti ih na krov i zaboraviti na njih.Treba bar svake godine očistiti oluke i pregledati spojeve.Postoje boje za pocinkovani lim i poželjno je posle godinu dana od postavke oluka prefarbati ih i tim im se značajno produžava vek.
a te oluke mi je neki stric postavljao (nazovi majstor)...zapamtice me kad se sretnemo
Ovako bi trebalo postaviti.
Sa malim zakašnjenjem odgovor ))
Kada su u pitanju oblici oluka ima dve stvari: ukus ili dugotrajnost. Na nekim objektima četvrtasti oluci "leže" mnogo bolje nego poluobli. Kada je u pitanju trajnost poluobli traju duže nego četvrtasti zato što prilikom savijanja na zaštitnom sloju materijala (bilo da je cinkovan, bilo da je pocinkovano-obojen) stvaraju mikro otvori kroz koje voda vremenom deluje na čelik. Kod poluoblih nema savijanja tako da ne postoje mikro otvori u zaštitnom sloju. Kod četvrtastih dno je neravno i atmosferski talog se gomila i pomaže truljenju, dok poluoblog zbog uskog protočnog dela voda spira.
Što se tiče vertikalnih oluka, na 1cm² vertikale ide 1m² krovne površine. U suštini, vertikala ¤100mm može prihvatiti dosta vode, ali se javlja jedan drugi problem ukolko na veću dužinu horizontalnog oluka postavite samo jednu vertikalu. Zamisli, na pr. horizontala dužine 10m treba ispadirati 1% na jednu vertikalu. Na 10m javlja se visinska razlika od 10cm, što može prouzrokovati, da se na strani na kojoj se nalazi vertikala, vidi letva. Zvukoljub je lepo to pokazao na crtežu: ako se oluk postavi da mu je crep na sredini i da je spoljna ivica oluka (vulcna) ispod krovne ravni time se dobija vrlo nizak početni položaj.
Kada je u pitanju debljina lima, pažnju treba obratiti na nanose cinka i zapečene farbe, a debljina nije toliko presudna. Na tržištu trenutno su prisutne od pocinkovanih limova, mađarski i kineski, a od pocinkovano-obojenih makedonski, kineski i povremeno italijanski. Da li treba da napomenem čiji je lim veoma problematičan kada je u pitanju trajnost? ))))) Ali malo njih zna da prepozna šaru kineskog lima, tako želim puno sreće.
Pocinkovan ili plastificiran lim ?
Prijatelj mi je rekao da nikako ne uzimam plastificiran lim. Udari grad, ošteti plastiku i tu nastaje korozija.
Majstor preporučuje upravo plastificiran. Kaže da je nekada bilo 12g cinka po ne znam ni ja čemu (valjda metru kvadratnom),
a da sada ide samo 3~4g.
Koga da poslušam ?
Pozdrav svima.
Imam dilemu vezanu za oluke, u pitanju je krov na 4 vode, ukupne povrsine oko 130kvm crepa, a dimenzije strehe su oko 10,7x10,7m. Krov je skoro piramidalan, i nagib je oko 35%. Interesuje me koji precnik oluka je potreban, i koliko vertikala treba postaviti, tj. da li su dovoljne dve, ili mora 4, za tu krovnu povrsinu?
Hvala.
Требају 4 вертикале.
Da ne otvaram novu temu, nadovezacu se na postojecu. Doduse veci deo oko oluka znam kako treba, ali imam jedan problem koji jos nisam odlucio kako treba, pa rekoh da pitam za savet nekog pametnijeg (citaj iskusnijeg).
Problem sam skicirao i sada samo da ga malo pojasnim. Kako da savijem oluk pod rd br 2 posto je iz jednog komada i na njemu vec postoji rupa za odvod vode i nalazi se propocionalno na mestu kao i na crtezu. Znaci kako da napravim pad ka rupi? Ja sam mislio da malo zasecem oluk od gore nekih 1cm kako bi mogao da ga savijem u kontra smeru. Da li je to ok? ako pokusam da ga savijem bez secenja asirice se na mestu pregiba i deformisati.
Kako se pravilno postavlja ovakav oluk sa laktom gde imate dva pada? gledao sam gomilu slkika sa neta, ali nisam nasao tj nisam mogao da provalim sa slika kako treba da postavim kuke?
strelicama je oznacen smer vode. Problem je sto oluk br 1 i 2 imam vec gotove(polovne) i rupa za odvod je tamo gde mi ne odgovara, ali sta je tu je. da li moze ovako kao na slici ili moa drugacije?
Падови се праве кукама, а то што је одвод на неодговарајућем месту није проблем јер се тај отвор затвори парчетом лима и направи нови где је потребно.
Zvekoljub, to i jeste problem. Ako postavim kuke sa padom ka rupi, dobijam situaciju kao na slici. Tj da na jednom kratkom delu oluka imam konra pad. Moje pitanje bi bilo, da li zadnju kuku da stavim vislje u odnosu na predzadnju kako bi na oluku br 2 dobio dva pada tj obe strane oluka da su sa nagibom prema rupi, a ztim pad oluka br 1 prilagodim visini oluka br 2?
Ako ovako uradim, oluk br 2 moram na jednom mestu iseci po ivici kako bi ga mogao saviti u obliku slova V latinicno. Uzmimo da rupu nediram jer tu i treba da bude. To je ako zelim da imam 1spojen oluk.
Mogao bi da ostavim oba posebno sa svojim odvodima, i da se spajaju u jednu odlivnu cev(samo na tom mestu mogu postaviti oluk da nesmeta komsijama), ali mi je to ruzno.
Znaci kako da resim sa jednim odvodom i ponistim kontra pad?
Постоје и зтв. котлићи у које можете увести та два олука. То чак не треба ни правити има готових да се купе. Само их треба поставити на место. Чак се не мора ни лемити. Довољне су маказе за лим, поп нитне и клешта и нека од дихт маса на крају.
Znam za te kotlice, imam jedan takav na ulazu u kucu, ali za oluk 8-cu. Ovo je ipak 16-ka pa bi taj kotlic bio malo glomazan. Videcu da skarabudzim kako sam zamislio. Ako ne bude islo bice dva zasebna oluka svaki sa svojim odvodom koji se spaja u koltic.Zvekoljub, hvala na pokusaju pronalaska resenja.
Pozdrav,
ako moze savet, sta odabrati, pocinkovani ili plastificirani oluk? Nesto vise naginjemo ka plastificiranom zbog boje- tamno sivi bi odabrali. I ono sto me najvise interesuje je nacin spajanja plastificiranog oluka? Dal se kod spajanja plastificiranog oluka mora koristiti silikon +nitovanje, ili postoji drugi nacin? Pored postavljanja oluka, treba da uradimo i kompletnu opsivku krova koju bi takodje radili plastificiranim limom.....
Kako se rešava problem sto su kanalizacione cevi sire od oluka pa kad pobodem oluk u kanalizacionu cev maltene prst mogu da provucim, ne zelim da izlaze bube i eventualno da se siri miris ustajale vode. Da li to moze silikoniranjem ili ima bolji nacin?
Kako se rešava problem sto su kanalizacione cevi sire od oluka pa kad pobodem oluk u kanalizacionu cev maltene prst mogu da provucim, ne zelim da izlaze bube i eventualno da se siri miris ustajale vode.
Nismo se razumeli, oluk ce svakako ici u olucnjak, ali ga moram produziti pa sam iskoristio cev f100
Mogao bi staviti gumicu za odvod vode cevi Fi 110,pa an to ako zatreba staviti silikona.Znaci na taj produzetak cevi od Fi 100 staviti gumicu.
Probacu tako, hvala na savetu.
Nema na cemu,bice mi drago da pomoge.
ПВЦ цеви (канализационе) немају шта да траже око олучних цеви, јер ће веома брзо пропасти на сунцу. То је материјал који није отпоран на УВ зрачење. Олучну цев треба продужити истим материјалом, а не канализационом цеви.
Komsija moj postavio na izlazak oluka koleno Fi 160 i nastavio cev,da ide dalje od coska kuce,ima vise od 15 godina.Stoji onako izlozena i suncu i mrazu i ne fali joj nista.
To je otprilike kao kada kaže neko da ima: dedu od 90godine, koji ceo život puši duvan i nikad se nakašljao nije. Zavisi koja je cev ali uzmite jedno parče neke obične "sive" pa ostavite jedno leto neka bude direktno izložena suncu pa da vidimo na jesen šta je ispalo od nje...
Inače olučnjak je tu nezamenljiv... https://photos.app.goo.gl/2tTLLjSW2cNi413B8 kada se lepo odradi i visinki poklopi sa završnom oblogom trotoara ispadne i jako lepo. https://photos.app.goo.gl/uNbDNgKbozxzqwRF9
Zna li ko sa kojim alatom mogu da "suzim" cev oluka kako bih mogao da ga nastavim jer mi je ideja bila da pobodem oluke u olucnjake i tako odvedem vodu od kuce?
Prvenstveno sam mislionda ih pobodem u kanalizacione cevi f100 al je razlika prevelika i na preporuku odnosno savet clana i moderatora ovog foruma sam odustao od te ideje.
Nasao sam jednu prodavnicu iz Bg-a cini mi se koja prodaje profi kljesta za tzv zljebovanje olucnih cevi, ali ne znam cenu njenu(ne rade do ponedeljka) i vrv nije niska, ne znam da li bi mi se ikako isplatilo za 5 oluka.
Drugo pitanje u vezi oluka je ako neko zna kako se resava problem sa duzinom srafova koje drze oluke?
Svojevremeno kad su postavljani u planu je bila izolacija 10-tka stiroporom, a sada razmisljamo o 15-ci.
Ako se dobro secam, tad su mi i rekli da nema duzih srafova". Mozda sam pretupio za to to, ne mogu da garamtujem.
Zahvaljujem na citanju i pomoci.
Дужина завртњева се решава апаратом за заваривање, тако да можете направити дужину која вам треба комбинацијом хангар вијка и брезона са милиметарским навојем.
Тим клештима за профилисање можете решити проблем, ја их имам и раде посао, а може вам то услужно решити и грађевински лимар на зит машини, што не верујем да је скупо.
Mozete li mi reci koliko su ona otprilike i mogu li se naci u boljim gvozdjarama?
Не бих могао да вам дам одговор на то питање, јер сам их давно купио у једној специјализованој радњи која продаје готове олуке и све што је у вези са грађевинском лимаријом, чак су радили и услужно сечење и савијање лима за грађевинске радове око лимарије.
Ok, hvala u svakom slucaju, puno ste mi pomogli!!
Svako dobro!
pa sta sad reci polukruzne il cetvrtaste horizontala sa pripadajucim vertikalama je stvar licnog izbora i ponude limara .
pcl lim koji se koristi za oluke je 0.5-0.6 mm
precnici su tu manje bitni posto svaki limar zna standarde
najbotnije je da svi spojevi budu nitovani pa zalemljeni .
ako je u bilo kojoj varijanti silikon tu nema ni M od majstora
https://www.facebook.com/tenzor1/
https://tenzorisanje.wordpress.com/
https://www.youtube.com/channel/UCHEOtDmyQYSMVXVjjyVsWkw