Zdravo svima, ja sam nova članica. Imam puno slobodnog vremena pa sam počela da pletem. Molila bih da mi neko objasni šta znače brojevi na krojnom tabaku za pletenje?
p.s. Prvi put sam na nekom forumu pa nisam sigurna da li sam dobro dodala sličicu koja bi trebala da ide uz ime.
Osnove pletenja
Dobrodosla!
Zahvaljujem na lepim rečima. Sad sam videla da može da se navede i mesto stanovanja. (U prijavi nisam videla taj odeljak.) Ja sam iz Zemuna.
Zdravo @lepinjice i dobrodosla,ne razumem se bas nesto u strikanje ali mislim da su brojevi mozda boje koje se koriste kod tog rada...ali sacekaj jos malo,mozda ce se javiti neko ko se bolje razume.
Molila bih da mi neko objasni šta znače brojevi na krojnom tabaku za pletenje?
Ne znam tacno na koje brojeve mislis.Ako bi mogla neka slika ili neko blize objasnjenje.
Evo slike iz časopisa "Pletenje":
@lepinjice, koliko sam ja upucena u pletenje, ovi borjevi ti znace broj masni...
a ovo u zagradi su verovatno brojevi masni ako zelis neku drugu velicinu..
ja bih kao laik to tako protumacila, ali sacekaj bolje da ti se neko iskusan javi
jel planiras bas ovo da pletes?
Po meni ne mogu da budu brojevi masnica, vec cm. Zavisi od broja igle (velicina), debljina predje, Kada zapocnes (pod uslovom da su tvoje mere), iskroj na papiru model, i pridrzavaj se cm. Svako pletivo dok je u radu -toplo je i sire- sto znaci tek posle otprilike pola sata meriti. Savetujem ti kao pocetnici da pletes ravne modele, suzavanje i oblikovanje leve - desne strane dovodi do nejednakosti. Iskusna pletilja spajanjem to moze da modelira.
Upsss, DOBRO DOSLA MEDJU NAMA. Sto mogu pomocicu, mada ima i iskusnijih - svezih pletilja.
eto vidis,.. ni ja nemam pojma :hh da, da logicno je da su cm...
Da, definitivno su to vrednosti u cm.Da su inci suvise bi bila velika.(mada...)U zagradama su vrednosti za jedni velicinu vise.
[npr. L(XL)]
Dobro, verovatno imas uputstvo u casopisu kako se plete, ili ides na osecaj.
Ako ima jos nesto, daj...
Hvala za objašnjenja. Moja mama zna da štrika, ali bez kroja i samo klot frket tj. osnovno. Haljinu iz kroja neću plesti, zaista nije za početnicu. Inače je divna. Bela je, na grudima se veže i može da zameni tuniku. Časopis je još u prodaji, pa da je ne pokazujem.
Uzgred, ako nekom treba, prodavnica vunice u Zemunu, "Maja", nalazi se u Gospodskoj ulici br. 15. Telefon je 37-31-033. Najjeftinija vunica je 120 dinara za 100g.
Hm...kod mene iza coska u radnjici ima vunice samo ne znam koje je ime pisalo,100g. je 65din.!
Hvala za objašnjenja. Moja mama zna da štrika, ali bez kroja i samo klot frket tj. osnovno. Haljinu iz kroja neću plesti, zaista nije za početnicu. Inače je divna. Bela je, na grudima se veže i može da zameni tuniku. Časopis je još u prodaji, pa da je ne pokazujem.
Uzgred, ako nekom treba, prodavnica vunice u Zemunu, "Maja", nalazi se u Gospodskoj ulici br. 15. Telefon je 37-31-033. Najjeftinija vunica je 120 dinara za 100g.
Ima i "Kaja" kod pozorista, tamo je jos jeftinije...
Kad bi i meni Novi Sad bio iza ćoška :ahaha Uzgred, u Nemačkoj je vunica oko 5 evra, ne računajući 2 sezonska sniženja.
Pozdrav svima,
ja sam nova ovde i zelela bih da naucim da pletem. Nemam pojma o tome, kao mala sam probala, ali na tome se zavrsilo.
Da li postoji neko mesto gde bih pohadjala neki kurs, ako neko zna, nek javi!
Hvala svima!
Dobro dosla lepinjice medju pletljama:)
Najbolje ali i najteze je da sama naucis.Koristis internet, neke stare knjige(ali dobre knjige, sve stare stvari su za divljenje).
Naravno sve je na engleskom, ali ako naucis njihove skracenice, dalje je sve pesma.
Neki sajtovi koji su korisni:
learntoknit.lionbrand.com
www.knitty.com
http://www.vogueknitting.com/node/74
www.knittinghelp.com
http://home.howstuffworks.com/knitting-instructions5.htm
...kao i mnogi drugi.
Na youtube imas video snimke pletenja, tako da je to mnogo dobro i korisno.
Ostaje ti samo vezba, vezba i vezba.
Najbolje je da se oslonis na sebe samu i da sve probas, tako se nabolje uci.Bice mnogo tesko u pocetku, :nes ali seti se svaki je pocetak tezak.Videces vremenom kako ces postati masina za pletenje.
Zelim ti puno uspeha.
Ako ti je potrebna neka pomoc ti vici, tu smo da pomognemo jedni drugima.
Vozdra!
Na kakve brojeve misliš? Ako su u pitanju brojevi pored šnitova (krojeva)- onda su uglavnom u pitanju veličine u cm (takvi šnitovi izgledaju isto kao krojački).
Ako misliš na brojeve koji se nalaze pored shematskih prikaza bodova, oni se odnose na redove.
Najbolje je da objasnim "direkt u glavu" osnosno s primerima. U attachementima su 2 primera. (Da skršim koje autorsko pravo sad! :hh ) Bez logike sam ih iskopala (pa direkt na Ruse)- Na donjoj slici imaš primere za oboje-fotografiju gotovog projekta, pa šnit i oko šnita brojeve koji se odnose na cm (veličinu kroja) a, tamo gde su u zagradama, to su samo dodatni brojevi za različite veličine. Potpuno jednako kao kod svakog šnita jer se uostalom, ovaj deo i odnosi na ukrajanje i konstrukciju projekta.
Ispod toga stoji shematski prikaz boda ili mustre. Brojevi nanizani vertikalno oko sheme označavaju redove.Počinje od prvog reda. (Jednako je i kad se plete odozgo na dole jer, prvi red je uvek prvi red. )
Prvi red je, u pravilu, na "pravoj" strani rada tj. na onoj koja će kasnije biti vidljiva (zavisno od toga koji se princip nametanja očica koristi, nekada je potrebno napraviti čak dva reda da se dođe do te tačke ali to i nije bitno- broj 1 je broj reda u kom se počinje izrađivati bod). Parni redovi su, kod pletenja dvostrano (na ravnim iglama; s okretanjem rada na kraju svakog reda) u pravilu- kriva strana, a neparni- prava strana. A, kako se jako često dešava da se na krivoj strani rada očice jednostavno pletu onako kako nailaze (bez intervencija)- često ćeš naići na sheme na kojima su napisani samo neparni redovi. Dakle: 1,3,5,... Što znači da se bod iz sheme primenjuje u tim redovima, okrene rad, pletu očice kako se pojave, pa u narednom neparnom redu opet ide bod. Kod kružnog pletenja (kada se uvek gleda u pravu stranu rada) bodovi se nekada znaju izrađivati u svakom redu.
Crte koje često označavaju "uzorak" ili "raport" u horizontalnoj liniji (rap, rep... itd- ima ih na ovim slikama) ukazuju na neophodan broj očica koje treba napraviti da bi se postigao bod- nakon toga ista se stvar samo ponavlja. Isto vredi i za takve crte kada se pojave u horizontalnoj liniji (pored brojeva s desne strane)- oni označavaju nakon koliko redova (u visinu) je bod završen i nakon toga ponovo se radi sve kao od 1. reda.
Druga slika u attachemntu je prikaz iste stvari samo se ova shema odnosi na šaru (mustru u bojama) a ne na pletačku mustru. Dakle- umesto manipulacije očicama- smenjuju se boje. Princip shematizacije je isti.
Važno je uvek pogledati i "legendu" znakova jer se ne označava sve uvek jednako i, što je najvažnije- u nekim shemama će svaki kvadratić označavati po jednu očicu dok se u nekima pojavljuju očice bez značenja, umetnute samo zbog preglednosti (česte su kod bodova u kojima ima dosta oduzimanja ili ukrštanja). U tom slučaju, u legendi pored praznog kvadratića uglavnom stoji "bez značenja" ili nešto slično.
Ja se nadam da nisam zakomplikovala mnogo!
(je l' postoji blog ili sajt na srBskom, rVackom ili nekom od sličnih međusobno nerazumljivih jezika s detaljnim uputstvima za pletenje- mislim na osnove s video zapisima, fotografijama i sl. - a da ja za njega ne znam! Ako nema- početnici, vičite, ima da ga oprvaim ne zvala se ja Maja!)
Usput- a vezano za uputstva koja se mogu pronaći na netu, iz skenirane "zapadne" literature i sl.- postoje najmanje tri vrste pletenja-
1.Kontinentalni i Engleski stil ; u principu dva stila s potpuno jednakim rezultatima s minornom razlikom u načinu držanja niti kojom se plete (ja ih zajedno trpam u "Zapadnjački" stil)
2. Kombinacijski (kombinirani ili kombinovani) stil - koje je kombinacija zapadnjačkog i istočnjačkog načina izrade očica
3.Istočnjački stil - ili stil koji se uglavnom praktikuje u našim krajevima
Ove geografske odrednice nisu u potpunosti u skladu s realnom rasprostranjenošču jer se najdalje na istoku ( u Japanu) koristi Kontinentalni stil a Istočnjački je, osim u Aziji, Ist. Evropi i, tu i tamo po Africi, dosta popularan u zemljama Južne Amerike.
Ovo pominjem jer, sledeći uputstva za "zapadnjački stil" (a ta su najčešća na internetu i i nalaze se u većini časopisa koji do nas dođu- izuzev starih izdanja domaćih listova koja su u potpunosti prilagođena Istočnjačkom stilu- Vuna, Pletenje, Maja itd.) često nećete dobiti dobre rezultate. Da bi se bod pisan za jedan stil, prilagodio drugom, potrebno je izmeniti neke stvari a za to treba dobro poznavati konstrukciju očica!
Ja već neko vreme sastavljam neki člančić o tim razlikama za jedan američki on-line časopis i već dva meseca istražujem prilagođavanje Zapadnjačkog stila istočnom dok se saveti za preinake zapadnjačkog u konbinovani uglavnom mogu naći na dosta mesta na internetu. Samo treba dosta toga isprobati i testirari na iglama da bi nse moglo napisati. Ali moraću i ja tu malo još da pronjuškam i istestiram stvar! Kad se sve sklopi u jedno- premontiraću tekst na naški pa ćemo ga negde staviti.
Najbolji savet da se za početak uvek držite jednog stila- ako se nauči zapadnjački- trebaju s ekoristiti i mustre za njega a, ako učite plesti na internetu- velika su šanse da ćete i nabasati na zapadnjački!
(I kad to sad sve rekoh- baš bi nam dobro došao neki besplatni on-line kurs pletenja - nije nam dosta sajtova!) :hh
Hm...kod mene iza coska u radnjici ima vunice samo ne znam koje je ime pisalo,100g. je 65din.!
I ja sam iz Novog Sada-jel bi mogla da mi kazes gde je ta prodavnica:) takodje me interesuje gde bih mogla kupiti igle za pletenje:) nekad davno sam bas dosta plela a sad skoro sam odlucila da obnovim znanja:) tako da cemo se druziti na ovom forumu:) poz
Veliki pozdrav svim pletiljama
Pre par dana sam otkrila ovaj sajt, i sad se ne "silazim".
Meggy, ne znam na koju prodavnicu je BUBA - BUBA mislila, ali velik izbor vunica imaš u Numeri u Pašićevoj, i u prodavnici za koju nisam sigurna kako se zove a nalazi se u poslednjem prolazu u Zmaj Jovinoj prema Dunavskoj sa desne strane (kako sam objasnila, valjda ćeš se snaći). A što se iglica tiče, imaš ih u prodavnici D&D u Miletićevoj, odmah na početku. A imaš i u radnji na naselju, na početku Tozinog sokaka a koliko se sećam i tu ima jeftine vunice.
Nadam se da sam pomogla. POZZ
Cao svima,da li neko zna gde ima radnja na Vracaru ili okolini? :tup :tup :tup :tup :tup :tup
Dobrodosla :bye2
Sredio sam ti slicicu pored imena