Zdravo svima!
Posle "prijatnog vikend-druženja" celog Kućnog saveta sa majstorima za odgušivanje cevi iz Komunalnog, i stava starije većine stanara o angažovanju istih, počeo sam da razmišljam o tome kako bi se neke intervencije mogle odraditi i u SSM izdanju.
Zgrada je na Konjarniku, građena 1970. godine sistemom prefabrikovanih elemenata, sa gvozdenim i gusanim cevima. Neki stanovi su renovirani, ali većina nije. još postoje gusani slivnici i cevi u podu kupatila i po negde gusani sifoni u kuhinji ("Sine, taaako se NEKAD radilo, a ne ovo sad, samo plastika pa plastika!"-komšija penzioner). Prosečno jednom godišnje nas "obilazi" Komunalno, sa sve zbirkom sajli u rukama...a posle njih i razni majstori za vodovod i keramiku.
Konkretno pitanje za stručnjake sa foruma: Ljudi, kakva treba da bude sajla za cevi a da efikasno odradi ssm posao u navedenom okruženju - u stanu na 1-3m položenih cevi? Ne duža od 5m (možda i 3m?) ali kojeg prečnika i kako ona treba da izgleda, naročito vrh? Da li uobičajeni srp, ili omča (kao one mašine-krtice), ili spirala koja se konusno širi, ili kao četka za dimnjak ili ... Ideja je da prođe u sifon i krivinu i da u nastavku bar ne probuši/odere zarđalu cev a probije čep.
Ja sam, možda, i nalupetao ideja, ali u radnjama ima svačega, a od toga pola nema smisla na prvi pogled. Ne treba mi "svemirska" tehnologija, nego neko praktično rešenje koje radi posao, da bi se ovakva "druženja" svela samo na probleme sa vertikalama i privodom.
Hvala unapred na svakoj ideji, dobrodošla je!
Kako sajla uopste prodje kroz stari tucani prolazni slivnik koji ima dva bocna zida koji se projektuju na ravan poda kupatila kao koncentricni krugovi?
Tko leti, vrijedi, tko vrijedi, leti, tko ne leti, ne vrijedi.