Pozdrav,
Ovo je moj prvi post na forumu pa da se i predstavim, ja sam Vule iz KV-a i mislim da ste prva liga i da covek moze dosta dobrih stvari da vidi i nauci.
A sad i moje pitanje za vas.
U fazi sam kupovine Co2 aparata za zavarivanje u nedoumci sam oko nabavke regulatora pritiska,vidim da ima dve vrste.
Jedna je sa sa dva manometra na sebi,a drugi je sa jednim manometrom i epruvetom.
Koji je bolji od ta dva,stim sto ovaj drugi imam za tri crvene.
Regulatori pritiska za CO2 boce
Sliku sam naso na netu i postavio da bi se videlo o cemu sam pitao, a ovaj koji bi trebao da kupim je i za argon i za Co2 tako barem pise na njemu.
U ponedeljak cu ga slikati i postaviti.
I dali je mnogo za njega 3000 din?
Ako je ispravan mislim da nije mnogo.Ako nisi u prilici da skoknes do buljaka procesljaj malo ''kupindo'' vidjao sam ih tamo.
Regulator je nov,a u ponedeljak cu videti kako stoje stvari .
Ja sam nedavno kupio manometre GCE i super sam zadovoljan ,na temperaturi ispod nule nisu ledili kao što je bio slučaj sa drugim.
Ispred CO2 manometara je obavezan grejač i onda neće nikad da ledi, bez obzira koliko je protok i kolika je spoljna temperatura.
Ta opcija postoji na onom mom spornom aparatu,ali sa ovim manometrom sa reducirom zasad nije potrebna. A trafo i sam grejač nisu baš jeftini.
Izvinite ja cu laicki da pitam, sta je to GCE i kako izgleda taj grejac sto spominjete.
Malo off ajte na cvarke bas su ko cips.
ovo je za kiseonik za co2 nemam sliku mada spolja su isti.
Grejač
Grejač se montira na izlaz CO2 boce, a na njega se montira manometar.Napajanje grejača ide iz samog aparata ima izvod za grejač.Nije mi sad pri ruci aparat, ali ću slikati da se vidi kako to izgleda.Tako da se ugljen dioksid zagreva pre ulaska u manometar što sprečava zaledjivanje, kod većeg protoka.
Tako je ja sam zaboravio da objasnim.Izvinjavam se zbog toga.
Hvala na pojasnjenju sad sam razumeo ,a kad mi bude covek doneo regultor slikacu ga i okaciti sliku ovde slika ce reci vise od hiljadu reci...
Obećao sam sliku grejača za CO2 i evo je:
U nedostatku istog ,ja sam ranije koristio običnu štek lampu,sijalica greje i ne da da se zaledi.Moram da priznam i da je mnogo glupo to raditi hvala Bogu nije me ubila struja.
Evo i slike koje sam slikao telefonom,
Dali moze ovaj regulator za Co2 ili je samo za Argon?
Prema onome šta priše na manometru može, jer je tamo oznaka i za CO2 i za Argon.A na izlazu je protokomer.
Hvala na brzom odgovoru,koristice sigurno.
Znaci na protokomeru merim kolicinu gasa koji izlazi prema aparatu,bilo da je argon ili co2?
Tačno tako, a ima da se kupi protokomer sam za sebe, pa se ručno namesti na šobu i meri se protok, tj. podesi se željeni protok gasa, a zatim se protokomer skloni.Pri tome pogion žice mora da bude isključen.
Za mene kao pocetnika u ovome bice dobro nadam se, jedino kad budem kompletira sve videcu dali ce mi trebati grejac ali otom potom.
Hvala vam na odgovorima i dobrom savetovanju.
Ako još nisi kupio aparat,nemoj da žuriš sa manometrima zato što ćeš možda dobiti uz aparat.
Što se tiče ovog manometra,trebalo bi da može i za CO2 mada ja na protokomeru ne vidim skalu za CO2(pošto se kuglica različito ponaša u ova dva gasa)
Aparat nisam jos kupio nego je ovo iskrslo na brzinu i cena je donekle i privlacna pa sam i sa tim postavio ovu temu.....
Koliko se vidi manometar je za obe vrste gasa,a protokomer je izgleda samo za argon.
To znaci da nece pokazivati tacnu kolicinu co2 gasa prema aparatu?
Definitivno,ako nema skalu CO2.Na mom protokomeru su ugravirane obe skale i prilično se razlikuju...
OK onda cu da sacekam i kupim ono sto mi odgovara a ovo cu da ponudim u ime kolege na prodaju pa izvolite kome treba.Cena je 3000din.
Tačno je da na protokomeru nisu identične skale za CO2 i Argon, ali je razlika minimalna, tako da mislim da se i taj instrument može koristiti bez problema.Evo slika da se uverite.
Pa do 10L je neprimetno aman isto tek posle te kolicine se primecuje razlike,
a koja je kolicina gasa potebna za hobi zavarivanje tj.za limove i kutije do debljine od 5mm.
Potrošnja zaštitnog gasa zavisi od više faktora, kao što je tip spoja, položaj zavarivanja, uticaj konstrukcije pištolja, uslovi rada (unutra-napolju) itd.Ako je mala protočna količina postoji opasnost od pojave pora u šavu, a ako je velika protočnost gasa može doći do velike tubulencije pa se zaštitni omotač gasa razara što se odražava na poroznost šava.Takodje zavisi i od debljine žice kojom se radi.Neka orjentaciona količina je pri maloj struji zavarivanja 12 lit. u min. pa do 20 lit. kod velikih struja ili prema nekim praktičnim preporukama ide 8 litara gasa po milimetru žice, ako se radi u zatvorenom prostoru.Na otvorenom se mora voditi računa i o uticaju vetra, promaji itd.Ovo su samo neke okvirne smernice upravo namenje hobi radu.Za ozbiljan rad na zavarivačkim poslovima odlučujuću reč imaju inženjeri tehnolozi koji odredjuju i vrstu spoja itd.itd. na ne nabrajam čitavu paletu poslova.
Ovaj drugi ti je precizniji jer ti daje tačan podatak o protoku gasa na izlazu polikabla.Što je najbitnije da bi se podesili parameti za zavaivanje kako treba.Inače slika manometra koji si postavio je slika za argon a ne za CO2
Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..