Da li neko ima lična iskustva sa off-grid mrežama i isplativosti sistema?
Off-grid elektro mreža
Sve zavisi kakve su potrebe za el energijom. Rade to ljudi za potrebe kamp prikolica i vikendica gde je to često jedino rešenje, ali za potrebe neke normalne kuće verujem da se ne isplati, jer cena opreme premašuje cenu priključka a i kasnije cena kilovata je daleko veća osim ako se ne radi o nekoj mini hidro elektrani ali za to treba papirologije da ti se smuči život, mada ovde je od te birokratije za sve užas.
Daleko od toga da je to eksperiment. S obzirom da sam upoznat sa ovim sistemima, želio sam da čujem još neka LIČNA iskustva, jer je svako dobrodošlo. Prije svega vezano za održavanje elemenata sistema (npr. fotonapon, vjetar). Kad se uzme u obzir da je cijena monofaznog priključka na elektroprenosnu mrežu skromnih 1000+ e, svakako vrijedi razmisliti o ovoj opciji. Treba još dodati i da banke daju beskamatne kredite za korišćenje obnovljivih izvora energije.
Kao i mnogi i ja bih voleo da se otkačim od onih lopuža iz epsa, čisto da se razumemo.
Ako si već nešto gledao koliko košta jedan sistem u kompletu, fotoćelije (i/ili vetrogenerator) sa pratećom elektronikom i pretvaračima + akumulatori, kao i koji je radni vek akumulatora vremenski kao i broj ciklusa, i koliku struju možeš da povučeš iz takvog sistema. Pretpostavljam i da sve ovo ima ikakvog smisla ukoliko su svi uređaji u kući u A+ klasi a za grejanje se koristi neki drugi energent a za kuvanje i pripremu tople vode se koristi plin, mada ni oni nisu ništa drugačiji od epsa i po pitanju cene priključka kao i kvalitetu isporučenog i sveopštoj ljubaznosti.
Grijanje centralno na čvrsto gorivo, samim tim zimi topla voda a ljeti solarni kolektor. Šporet na plin bez priključaka na gasovod. Električni uređaji A+, A++. Ja se bavim ovim i mišljenja sam da su solarni akumulatori najslabija karika sistema, uostalom gdje se god koriste baterije problem je vrijeme punjenja i pad kapaciteta vremenom. Neki proizvođači tvrde da je radni vijek i do 10 god punim ili neznatno smanjenim kapacitetom u šta lično ne vjerujem...nemam iskustva sa toliko starim sistemima. Za sve ovo treba novca, kojeg nema, tako da ko je napravio kuću i tek se priključuje na mrežu kod lopuža kako reče peca (sa kojim se slažem), neka sagleda šta i kako. Sa druge strane što se tiče vikendica za mene nema dileme. Ovu sam temu pokrenuo samo iz radoznalosti, koliko su ljudii upoznati sa "zelenom" energijom i da li je neko uopšte koristi.
Mislim da je to više eksperiment, onih koji imaju dovoljno papira, što platežnih, što dokumentacije. Na zapadu znaju šta je to, ovde slabo ko. Isplativost je evidentna tek kad se eksperiment završi, naravno. Da je nema, bar one da zadovolji istraživački duh, ne bi je ni izvodili.
Genijalac je samo nik, nije karakterna osobina!