Kucni ispravljac/punjac

1 poruka / 0 new
Poslednja poruka
SaleB
SaleB's picture
Offline
Registrovan dana: 19/01/2010
Poruke:

Razmisljao sam nesto, pa bih zeleo da cujem vase komentare.

Svi u kuci imamo veliki broj ispravljaca i punjaca na jednom mestu. Evo ja na primer samo na jednom uticnom mestu imam ispravljac za male aktivne zvucnike, skener, bezicni, stonu lampu, drugi bezicni, adsl modem, ruter i punjace za jedan mobilni, drugi mobilni, nekoliko mikro, mini i usb punjaca za nekoliko razlicitih uredjaja, bezicne slusalice, usb punjac za baterije i sigurno ima neki uredjaj na koji sam zaboravio. To je sve ukupno nekih 20 uticnih mesta. Postoje izuzeci koji traze vise od 12v, ali su retki, a i njima nije tesko izaci u susret (skener je recimo 18v/700mA). Predpostavljam da svi imate problem sa previse ispravljaca i punjaca. Mozda ne 20, ali svi imaju 5-6 punajaca. U svetu se pojavila prica koju ja potpuno podrzavam da se micro usb standardizuje micro usb kao prikljucak za punjenje svih mobilnih uredjaja.

Mogao bi da se napravi namenski uredjaj ili da se adaptira pc napajanje kao jeftinija solucija, da opsluzuje sve potrosace, iz jedne kutije, kako bi se izbegli silni ispravljaci. Za telefone je lako napraviti kabl, od nekog punjaca, kineskog, se odreze dzek i prikljuci. Komplikovanije je kod nekih posebnih uredjaja, ako su specificni dzekovi a uredjaj u garanciji, ja takav problem imam konkretno samo sa logitechovim punjacem za bt slusalicu i sa platronicsovim ponjacem za bt slusalice, ali to su uredjaji koje jednom u deset dana ukljucim u struju na 5 sati.

Ako sam dobro upoznat osnovna razlika izmedju ispravljaca i punjaca je u tome sto punjac ima neophodno ogranicenje struje na 10% kapaciteta baterije, ostatak upravljacke elektronike za pojedinacnu vrstu baterija je koliko ja znam u samom uredjaju, a retko u punjacu. Mobilni telefoni koliko znam, bar ovi noviji u poslednjih 5-6 godina imaju samo grec i neki filter u punjacu, a ogranicavac struje je u samom telefonu, sa delom elektronike na samoj bateriji.

Naravno, ne kazem da bih pustio 50A iz pc napajanja prema nekom uredjaju, ali mogu da se naprave izlazi sa stabilizatorima na odgovarajucem naponu, tu nema mnogo varijacija 4.5, 5, 6, 9, 12V i svi uredjaji vuku ne vise od 1A sto kola 78xx familije u TO220 kucistu sasvim zadovoljavaju. Problem moze nastati u mom slucaju na primeru skenera, ali mislim da to moze da se resi ili nekim stepup kolom, ako postoje stepup kola koja izdrazvaju te struje. Zeleo bih da cujem neki komentar na temu upotrebe napona izmedju -12 i +12, pa njegovu kasniju stabilizaciju na 18V recimo. Da li se takav pristup preporucuje ili ne, malo sam resersirao na tu temu na netu, ali su misljenaj koja sam porcitao podeljena, pri tom niko ne kaze moglo bi, nego jedni kazu ne pokusavajte to niposto, a drugi uradite slobodno, pa ne znam kome da poverujem. Za primer sam naveo skener, ali vecina vas ima laptop koji vuce jedno 2A na 15-20V iz ispravljaca, pa se pitanje odnosi i na taj slucaj. Problem samo nastaje sto pc napajanje na -12 isporucuje oko 1A, a mozda i manje. Ali mislim da neki step-up led driver moze mozda bolje da vrsi tu funkciju.

Alternativno resenje bi moglo da bude i torusni trafo sa 220v na recimo 25v, sa jedno 10-15A, ali to kosta, pa onda treba praviti stabilizaciju, na 15, 16, 18 ili koliko vec, pa stabilizaciju na 12, 9, pa neki veci ili dva paralelna stabilizatora na 5V zbog silnih usb uredjaja koje svi imamo. Dok u pc napajanju vec imamo stabilisanih +12 i +5 sto dosta smanjuje troskove, samo treba postaviti dzekove koji mogu biti i klasicni strujni i microusb, a ko zeli moze za te male radi jednostavnosti da upotrebi i chinch ili cak banane.

Kao sto rekoh, pala mi je ideja na pamet. Nisam previse resersirao na temu, deluje mi zanimljivo, pa me zanim sta vi mislite o tome. Ja trenutno imam par urgentnijih projekata, pa ako ne ki od njih zaskripi pisacu i o njima, a ako ne opisacu ih kad budu gotovi i testirani.

Pozdrav
Sale