Zdravo svima!
Nov sam ovde i treba mi pomoc.
Naime,treba da uradim rad na temu "Pretvaraci u stedljivim sijalicama" ali ne znam ni gde da trazim literaturu ako je uopste ima s obzirom da su stedljive sijalice nova pojava.
Da li neko zna gde bih mogao da nadjem nesto na tu temu,svaka pomoc je dobrodosla.
hvala puno!
Pretvaraci u stedljivim sijalicama
Stedne sijalice nisu nikakva nova pojava , u strucnim knjigama imas o tome
idi na google pa trazi online knjizare i tamo naruci knjige
pozdrav
Marko
Mozda stedljive sijalice nisu nova pojava "tamo negde", ali kod nas su i te kako novost! Retko ko se (jos uvek) odlucuje za kupovinu istih jer su dosta skupe za prosecan dzep. A cene idu, za one kvalitetne, koje su takodje "Made in PRC" i do 500 dinara. Popravio sam ih nekoliko, ono sto je moglo da se popravi i sto je bilo isplativo(probio visokonaponski kondenzator, izgorao termo osigurac...). Momak koji je postavio pitanje, verovatno, nije imao nameru da kupuje basnoslovno skupe knjige(za nas) za izucavanje CFL sijalica, zato sam mu ostavio link na kome ima bar desetak vrsta CFL sijalica rastavljenih u sastavne delove sa kompletnim semama istih i sa objasnjenjima za svaku vrstu. I ja sam koristim taj link kad mi se ukaze prilika da popravim tu vrstu sijalice(za svoju kucu ili za komsiluk).
paice, svaka čast za link
Znate šta, sa ovim štedljivim sijalicama uopšte nisam zadovoljan. Malo traju, 3-6 meseci i to je to. Da li ima neki pouzdani proizvođač?
Pozz!
Ja koristim philips sijalice. Ima dve koje sam previse od tri godine dobio iz eps i dan danas radi i ostale koje su skoro ugradivane rade normalno bez problema. Jesu skuplje i duplo od nekih no name ali barem traju
I ja isto kažem: paice, svaka čast za link, tek sada sam ga video!
Na temu štednje i dužeg veka sijalica, reći ću sledeće: Dve sijalice redno od 200 W i trajaće neograničeno dugo, samo je svetlost te 2 od 200 W kao jedne od 60 W. Dobro je samo za podrume, stepenišna svetla, garaže ili slično. Za stan ili radni prostor je dobra fazna regulacija sa diakom i triakom, potenciometrom se podešava od 0 d0 80 - 90 %. Gde sam tako uradio sijalice nisam promenio godinama. Ima još rešenja, naravno. Moćan transformator sa primarom na 240 V, i sekundarom od 24 V, snage 300 W, u mom slučaju. 6 H-4 sijalica po 55 W, u radionici traju godinama, a troši toliko da ne mora ni da se isključuje ako rade recimo dve. Praktično, ekonomično i bezbedno. Ima još ideja, ali o tom potom. Da vredi, a da ne košta.
Na temu veka trajanja reci cu sledece:
U trpezariji u lusteru je Philips sijalica od 21W stara 7 godina, u mojoj sobi su u lusteru sijalice Osram 9W i Philips 13W stare 14 godina obe (zabrinjava me osram pocela je da zuti nagadjam da ce crci u sledecih par godina), nad radnim stolom je Philips 11W stara 7 godina, zamenio sam je jer se prethodna razbila slucajno. Ali isto tako treba da pomenem da su one dve najstarije kostale skoro 30 dem komad, secam se da su tada tvrdili u nekim reklamama da ce trajati 10 godina, pa mogu da zkljucim da su nadzivele ocekivanja proizvodjaca, a radile su u proseku 8 sati dnevno sve ove godine.
Sad ljudi kupe GE ili nekog levog proizvodjaca za 150-200 din i zale se kad crkne posle 0.25-2 godine. Ne kazem Philips i Osram nisu ono sto su nekad bili. Ali, kad covek plati 700-800din jednu, mislim da jos uvek moze da ocekuje da ce zaboraviti kad ju je kupio i koliko ju je platio pre nego sto ona crkne. Mozda gresim
Procitah pre neki dan na netu da je Samsung napravio sijalicu koja traje 35 godina!!! Reklama je - 3 sijalice za ceo zivot!!
Ništa novo, Teslina sijalica još radi! Izmislili toplu vodu!
NIje Teslina vec (cini mi se) Edisonova. A verujem i da je tehnologija od tada bar malo napredovala-ono, volframovo vlakno pre stotinak godina, a danas LED, OLED i tako to... No, nije ni bitno.
Ako nije kasno evo jednog mnogo dobrog linka. I ja ga korsitim kad popravljam stedljive sijalice.
http://www.pavouk.org/hw/lamp/en_index.html
http://akumulatori-desulfatizatori.blogspot.com/