Imam Termorad bojler 80 l, na kojem sam menjao grejac u aprilu 2016.g. jer je brujao i sporo grejao. Kada sam ga skinuo video sam da se zastitna cev (mesing) raspukla i da je zica grejaca u direktnom kontaktu sa vodom. Zamenjeni grejac je dobro radio do pre mesec dana kada sam ponovo zacuo brujanje. Ponovo sam skinuo grejac, ocistio ga od kamenca, izbacio kamenac iz kazana, bilo je oko 3 dcl kamenca, i ponovo ga vretio na mesto jer je izgledao potpuno u redu. Po ukljucenju bojlera nije se cuo nikakav zvuk i to je tako radilo do sinoc kada se ponovo zaculo jako brujanje pri radu. Bojler je normalno zagrejao vodu, ali se po ukljucenju, nakon par minuta zacuje brujanje-zujanje .
Ne bih da ponovo skidam grejac, ako ne moram, pa ako neko ima neko iskustvo sa brujanjem i zna moguci uzrok molim da mi da neki savet.
Zujanje bojlera
Sustanje je normalno u radu bojlera.e sad ciscenje bojlera se vrsi u pravilu na godinu dana jednom ali retko ko to radi ali kamenac nije uzrok sustanja vec kako je Masonizhobija opisao.
Da li je nekad dokazano koliko kamenac na grejaču može da utiče na povećanu potrošnju struje?
I da li uopšte utiče ili je to samo majstorska priča?
Ja se ne bih složio, evo baš danas sam menjao grejač na bojleru koji verovatno nije crkao otkad je kupljen, u pitanju je magnohrom, 50l 2kw grejač, i šuštao je pre zamene, (pustio je na masu, fidova iskočila). I sada posle zamene, bojler se uopšte ne čuje! Sutra ću menjati u kući, sada šušti, pa ću da javim kako je posle čišćenja. Inače iz ovog bojlera sam izvukao verovali ili ne oko 10kg kamenca. Žao mi je što nemam slike.
Svaka "izolacija " na grejaču dovodi do smanjenja prenosa toplote . Količina kamenca u samom bojleru zavisi od intervala čišćenja , ali i tvrdoće vode . Naslage kamenca na grejaču svakako utiči na povećanu potrošnju struje , samo je pitanje koliko . Skoro sam imao priliku da remontujem bojer u kom je bilo oko 20 l kamenca u komadićima , puna kanta od boje. Taj bojler je sigurno imao povećanu potrošnju, jer nije zagrevao vodu direktno nego kamenac .
.... Količina kamenca u samom bojleru zavisi od intervala čišćenja , ali i tvrdoće vode . ......./quote]
Такође и од изабране температуре на термостату. Што је виша температура загревања воде више ће се каменца издвојити.
@zorancile
Иначе, кад има талога каменца много је дужи интервал загревања воде, а то је управо та повећана потрошња струје, јер се утрошак струје плаћа у киловатима по јединици времена, тј. по сату. Тако да то нису мајсторске приче лако је проверити, при истом напону се измери време загревања бојлера са каменцом и без њега.
Možda bi trebalo i ja da očistim bojler, koristi se 5 godina a nije nikad čišćen.
Ne može da škodi, zar ne?
Inače iz ovog bojlera sam izvukao verovali ili ne oko 10kg kamenca. Žao mi je što nemam slike.
Verujem ti.
Ja sam na starom Gorenje-Tiki bojleru ( 80L, oblozen plastikom iznutra) izvlačio skoro po punu kantu od 25L .
Posle njega, uzet je običan prohromski bojler ( bez magnezijumske zaštitne anode) al' kamenca nema tako da ga više i ne otvaram osim na 2 god..a ovaj put je i više prošlo.
Plus ako se stavi ta magnezijumska zaštita, kažu bude još bolje i štiti se grejač. U svakom slučaju - prohromski bojler je spas ( mada i oni nakon 10+ god propišaju na varu ali si bar miran deceniju minimum )
Danas vadim kamenac iz jednog 80L, videćemo šta će biti, ovaj baš obećava
Danas vadim kamenac iz jednog 80L, videćemo šta će biti, ovaj baš obećava
Ako je držan na trojci , biće tu šljunka i za temelje
Crna hronika daje rezultate. Novine pišu o onom nesrećnom momku u Nisu koji je poginuo dok se tusirao i sad se svi štrecaju.
Inače 3dl kamenca za manje od godinu dana mi čudno deluje. Ja kad kod mojih roditelja otvorim prohromski bojler nakon godinu-dve , ne bude toliko kamenca. Mada zavisi i na koju temperaturu se greje bojler. Idealno oko 60C ( "dvojka") a što jače - to više kamenca.
Za tvoj slučaj, izostavio si da kažeš sa koje se daljine čuje to zujanje ? Ako prisloniš uvo na kućište pa tek tako čuješ - to je po meni najnormalnija stvar jer mi se svaki bojler tako čuo ( zujavo-pištavo, slično kao voda pre nego što provri).
Ali ako se izdaleka čuje e onda , ko zna. Na nekom drugom sajtu kažu ovako:
"Nisam električar ali sam termotehničar pa da probam da odgovorim.
Elektro grejači u bojlerima (80l) imaju snagu najčešće 3kW ili 2kW. Tako velika toplotna snaga se na okolnu vodu mora preneti sa grejačem koji mora da se zagreje do visokih temperatura (da se užari). S obzirom da voda oko grejača miruje i naglo se zagreva dolazi do malog lokalnog isparavanja i to je šum koji sečuje. Ta mešavina vrele vode i pare oko grejača sa onda meša sa ostatkom vode u bojleru pa dobijamo samo vodu bez pare ali više temperature. To što je voda u bojleru hladadna ili topla može samo da utiče na jačinu šuštanja ali ne može da ga skroz ukoloni.
Sve ovo je sasvim normalno, i što je veća snaga grejača i manji pritisak vode u cevovodu, više će da šušti. Kod veće snage grejača se i više izdvaja i "lepi" kamenac u bojleru. S druge strane, manja snaga grejača znači da bojleru treba više vremena da se napuni. Zato je snaga grejača kompromis i obično je pomenutih 2-3 kW. "
Mislim da ti majstor ne bi uzeo više od 1000-1500 din da to pogleda