zdravo
da li neko zna postupak kako patinirati i voskirati drvo, sa kojim materijalima se to radi, treba mi za zavrsnu obradu ikone uradjene u drvetu.
pozdrav
Da nisam crnogorska snaha, mrzelo bi me da ovoliko pisem... ovako, imas srece!
Ukoliko je u pitanju ikona izradjena u duborezu (mada vazi i za druge tehnike), jako dobre efekte mozes da dobijes bilo kojom vrstom lazura (uljani, anilinski, akrilni..). Tehnika je da predjes preko rada u jednom sloju (tankom) sacekas 5min. i onda mekom cistom krpom lagano obrises ikonu. Nakon 15min. predji drugim slojem i ponovi brisanje, samo sto ovog puta cetku vuces u suprotnom smeru od prvog puta. Sve ovo ponovi jos jednom. Poenta je u tome sto ce visoki delovi biti svetliji, a nizi tamniji. Nanosenje premaza u suprotnom smeru se primenjuje kako bi se svi delovi ravnomerno natopili bojom (da ne bude preskocenih mesta).
Sto se tice finisiranja voskom, u farbarama bi trebalo da mozes da nadjes vosak za poliranje (dobar vosak je slovenacke marke Biva, Lestet Bio), postupak je sledeci:
1. mekom cetkom, kruznim pokretima zahvati onoliko voska koliko ti je potrebno (ne previse) i utrljaj cetkom vosak po drvetu.
2. deblje slojeve voska odmah ukloni istom cetkom
3. ostavi da odstoji 5min. , a za to vreme ocisti cetku vukuci je po cistoj krpi
4. istom cetkom laganim pokretima ispoliraj povrsinu, a potom je mekom cistom krpom uglancaj
5. ostavi preko noci da se vosak stabilizuje, a onda ponovi postupak voskiranja
6. sve isto mozes da uradis i mekom pamucnom krpom; pamucna tkanina ostavlja manje tragova i vlakana za sobom (cistije je), a moze da se zadje i u najdublje delove rada
Ako uspes, slikaj ikonu i okaci rad.
@ hak 1,
dobro nam doshao, ali nadam se da necesh biti od onih koji dodju, pokupe savet i nestanu. Drago bi nam bilo da te opet vidimo, da dash nekom koristan savet ili slichno, a i da vidimo tvoj rad.
Pozdrav i josh jednom, dobro nam doshao
zdravo
hvala na pozdravima i odgovorima,inace odavno sam na forumu samo u temi o cnc masinama. ta lazura je li bajc na nitro bazi ili vodenoj ili nesto trece kod nas je lazura(lazurin) sadolin sa lakom.trebao bih brzo da pustim masinu u rad i izmedju ostaloga malo cu proizvoditi i ikone. sve modele radim u ARTCAM-u.evo neki modeli koji ce ubrzo na cnc obradu.
pozdrav
Ja lichno ne preferiram CNC masine, u CAD-u radim od chuvenog DOS operativnog sistema, mislim da je to bila dvanaestica CAD-a.
Moje mishljenje je da u duborezu i uopste umetnosti, inache sa Corelom mozete da pravite i ulje na platnu, "robotika nema mesta". No sve u svemu, pitanje je prilaza, biznis ili umetnost.
Nemojte ovo smatrati zamerkom, ja sam samo izneo svoje misljenje.
Ovo sto ti je @Sandra napisala mozesj da apsolutno primenish na svojim radovi a ova tehnika vazi i za sadolin. Poseno kad su u pitaju CNC masine. KOd ruchnih radova bojenje i prelamanje svetlosti pokazu sve nedostatke u vestini koriscenja alata. Kod CNC masina se samo opustis i bojash.
Inache, pitanje finisha je najvece pitanje. I najboji radi moze da se unisti finishem, kao i suprotno. Gledao sam lepa umetnichka dela duboreza koja su bojenjem potpuno unistena i pretvorena u kich.
Opet da ponovim, ovo je samo moje mishljenje a ostalo je pitanje izbora.
Pozdrav.
mene cnc treba za namjestaj ,pored toga cu kada nije uposljena da pravim ikone,posto sam pravim modele zasto ih i ne odraditi , radim ja i tehnike staranja drveta ali sam cuo da imaju bas patine za drvo kao sto ima i za metal i to me interesuje , inace moji majstori rade sve vrste farbanja namjestaja ali patinu nijesu nikada radili, slazem se za rucni duborez da je umjetnost ali to vecina radi iz hobija , ja za to nemam vremena tako da cu se zadovoljiti i izradom na cnc masinama , samo sto bih duborezu dobrim finisom htio da docaram stara vremena, barem mene ljepse djeluje staro dobro obradjeno drvo ,
pozdrav
A mozemo li da vidimo slikice tog namestaja koji radis? Meni to zvuci vrlo zanimljivo...
mene cnc treba za namjestaj ,pored toga cu kada nije uposljena da pravim ikone,posto sam pravim modele zasto ih i ne odraditi , radim ja i tehnike staranja drveta ali sam cuo da imaju bas patine za drvo kao sto ima i za metal i to me interesuje , inace moji majstori rade sve vrste farbanja namjestaja ali patinu nijesu nikada radili, slazem se za rucni duborez da je umjetnost ali to vecina radi iz hobija , ja za to nemam vremena tako da cu se zadovoljiti i izradom na cnc masinama , samo sto bih duborezu dobrim finisom htio da docaram stara vremena, barem mene ljepse djeluje staro dobro obradjeno drvo ,
pozdravJel treba da napišem sve o patinama,načinu nanošenja,količini,šmirglanju itd
zdravo
bio bih ti zahvalan na bilo sto da ukazes sto bi pomoglo u dobijanju kvalitetne patine
pozdrav
Patina je namenjena za senčenje nameštaja i drvene galanterije isključivo u enterijeru.Ima patina: na bazi vode,pationoil,sintetičke patine,Premazuju se :nitro,poliuretanima i akrilnim lakovima.Razredjuju se acetonom ili alkkoholom,Potrošnja je 40-80 gr/m2,dizne 1,2-1,6,,patina se nanosi na ošmirglanu podlogu,posle kratkog sušenja šmirgla se čeličnom vunom ili skoč brajtom tako da ostaje u porama drveta.od načina smirglanja zavisi krajnji efekat koji se posiže.,uglavnom se koriste za postizanje antičkog izgleda nameštaja ali se može primeniti i kao klasični bajc direktno na drvo,kad se koristi sa alkoholom lakše se brusi ali je slabija adhezija,a kad se koristi sa acetonom adhezija je odlična ali se teže brusi.patina je podložna sedimentaciji,nanosi se četkom ili špricanjem.potrbno je da se dobro osuši pre nanošenja laka,ne sme se skladištiti na temperaturi nižoj od 15*C.treba je nanositi u tankom sloju,pošto velika količina patine može uzrokovati lošiju adheziju završnog laka.Pritisak 2,5 bara.ima ih u različitim bojama:crna,žuta,crvena,bela,plava,braon,zlatno žuta,..... ne znam sta sam propustio pitaj
A mozemo li da vidimo slikice tog namestaja koji radis? Meni to zvuci vrlo zanimljivo...
zdravo,
eve neke slike sto je uradjeno kod mene u radionicu,
pozdrav
Htela bih da na drvenim kuhinjskim frontovima(od camovine) ,postignem efekat patine-cula sam da najpre treba drvo voskirati,zatim ofarbati...Da li neko zna postupak,i cime se to radi...?
Ja mislim da se to ne može izvesti u varijanti ssm.
Mislim može ali neće da valja...
Hvala,i sama sam dosta oprezna,medjutim kad pogledam da skoro da nema stvari koju nisam isla i popravljala po kuci sama,za raznim(skupim)majstorima..Osim toga dizajner sam po struci i nema toga sto ne mogu da napravim,samo ako znam kako...imam i kompresor,i iskusvo u bojenju i farbanju svega i svacega!A i ne tezim perfekciji-lepo mi da vidim da sam nesto sama napravila!Samo taj postupak...pokusacu na nekim stranim sajtovima,tamo lepo sve objasne,stave slike...Hvala jos jednom!
Prvo sto trebas da uradis je da nanses temeljni poliuretanski lak,na dobro obruseno drvo 220 P. sacekas susenje 12 h.Posle toga ide patina,pa blago brusenje i nanosenje zavrsnog laka u polumat verziji.Ovo je u kratkim crtama,ako ste zainteresovani moze i u detalje.Vosak nema potrebe nanositi.
Hvala,Ciro,
otprilike sam shvatila,ne izgleda komplikovano,mada ima posla.Imam nekoliko pitanja-sta znaci obruseno drvo 220P(jel to neka finoca brusenja?)
Zatim,jel postoji neki poliuretanski lak da mi posebno preporucujes?Gde se kupuje patina,i,opet,ima li tu razlike u kvalitetu(nasla sam da neki ljudi i to prave ,po nekim starim recepturama...ali sigurno postoji mogucnost i da se kupi,zar ne?)Na kraju,zavrsni,polumat lak-na kojoj bazi treba da bude,ima li tu nekih...zackoljica..?Veliki pozdrav!
Irena13
Obrati se privatnom porukom Ciri, on ima sve poliuretanske lakove i detaljno će ti objasniti kompletan postupak.
Inače njegovo zanimanje je lakirer-mazalica što se može videti sa sajta koji mu je u potpisu.
Posle grubog brusenja papirom,spuzvicom granulacijom 180 ovlas predjes sa papirom 220 granulacije.Onda ides poliuretanski temeljni lak,koji se nanosi diznom 1,8 ili ...pritisak 3 bara,potrosnja 100-130 gr/m2, razredjivanje 10-30 %,susenje 8 h,brusenje 320-400 granulacijom.Nanosenje patine,susenje ,brusenje spuzvicom,skoc-brajtom,oprasivanje i nanosenje zavrsnog laka poliuretanskog,Ima da se kupi patina u nekoliko nijansi,pisi lokaciju da mogu dati predlog o laku i patinu gde da kupis.Zackoljica nema,vrlo jednostavno,fazon je u brusenju patine,tu treba ono nesto da se oseti ...
Cao,Ciro,
Skapirala sam-hvala!Danas mi jedan drugar rece da cu imati problema sa brisanjem tih kuhinjskih frontova-jel to tacno?Kao,mnogo se skuplja prljavstina a brisanjem ,navodno,skidam i slojeve boje i patine...Inace,zivim u Beogradu.Neko mi je pominjao i brusenje nekakvom metalnom cetkom ,gde,kao,na samom drvetu postignem efekat 'antike',a i neke specijalne,efektne boje koje prave'cracle',malo taj ispucali,neravnomerni efekat..Sve u svemu,prosto mi malo sve zvoni od informacija...u nasoj zemlji,stvarno,svi smo mi majstori!!!Uglavnom,ovaj tvoj metod mi izgleda najmanje problematican-isprobacu najpre na jednoj obicnoj dasci,pa ako je to-to,prelazim na kuhinju-saveti za izbor patine i laka,su dobrodosli!
Hvala,veliki pozdrav
Pazi rekao sam prvo ide temeljni lak koji stiti drvo i popunjava pore,potrebno susenje temeljnog i brusenje,pa onda patina koja se brusi skoc-brajtom,celicnom vunom sa povrsina koje zelis svetle vise skidas,patina je tako radjena da se veoma lako brusi,moras voditi samo racuna da ne ostavis puno patine na laku jer ces imati probleme sa adhezijom zavrsnog laka,Kad obrusis patinu dobro oprasis i lakiras zavrsnim poliuretanskim lakom,znaci taj sto je rekao da se brise patina i lak taj POJMA NEMA,Metalna cetka se upotrebljava kad se na drvo palenjem let lampom zeli dobiti antik izgled.A krekelet efekat je bas taj efekat sto si navela,karakterise ga pojava pukotina razlicite velicine i oblika,tu je bitan kontrast boje podloge i boje zavrsnog laka.Mogu ti poslati na pp ako zelis broj tehnicara iz Beograda,pa kontaktiraj gde mozes nabaviti patinu i jos detalja koji te interesuju.
Tu sam jos,poslao sam ti pp,pogledaj na vrhu pise ti nemas-imas novih poruka ili sanduce levo.
sta je to bajc-bajčevi?
gde se nabavlja
meni treba npr. preko akrila,(drvenog ili gipsanog rama koji je obojen akrilnom bojom) malo da ispatiniram srebrnom ili zlatnom bojom,kako ,cime? hvala puno
kao sto je ovo na ovoj slici npr. radjeno srebrnom patinom.
gde se ta 'patina' kupuje?
jel to neka farba ili prah?
ima li u farbarama?
cime se nanosi?
Oh well, whatever, nevermind
bajc je jedno patina drugo
a ovaj ram odrađen ovako akrilom recimo crnim uzme se krpa zgužvana natapka se malo sasrebrnom farbom bojom i ovlaš time prebrišeš ram i eto ti patine
o bajcu je pisano dosta on je u prahu i otapa se u vodi i stime se tonira drvo
mada mnogi i sadolin nazivaju bajcom ili kad rade sadolinom kažu da bajcuju
tako da o tome može da se piše ihaj
lijepi pozdrav,obzirom da sam nov na ovome portalu,dok nevidim kako ovo ovdje fercera,gledajuci teme cini mi se da ima dosta ljudi koji se bave obradom drvrta u hobiju posto sam jedan od takvih neto sam stekao znanja prakticnoga kroz izradu raznih predmeta od punoga drveta uglavnom divlje tresnje,nedostajemi iskustva oko tehnike bajca,voskiranja poliranja itd.gdje nabaviti bajcove u prahu?nekada je bilo kupiti u BiH sad ih nisam vidijo, sto ikusniji misle o nitro bajcevima?
Ja znam kako se patinira,ali ja mislim da si ti pogrešio,tebi treba bajc-bajčevi u nijansama,patine ima u par nijansi,a bajčeva ....Tebi je bitno ako kreneš sa npr vadenim bajčevima moraš ispratiti do kraja vodenu bazu.Trenutno radim sa nitro bajčevima a lakiram poliuretanskim lakovima 50% i 100% sjaja,što bi i tebi preporučio.Ako te interesuje još detalja tu sam.