Kupio sam bosovu rucnu glodadalicu i alate za nju. Probao sam da spojim dve daske, zleb nekako i uradim ali mi sa nutom nesto ne ide. Moze li neko da mi opise postupak pravljenja zleba a posebno pravljenja onog dela na drugoj dasci koji ulazi u zljeb (nuta-rekose mi da se tako zove).
Rucna glodalica i kako spojiti (laminirati) sa njom???
Naravno da si pomogao i hvala. Saznao sam za jos jedan nachin spajanja (laminiranja). Ja nisam neki profesionalac, ali ne znam kako bi spoj podneo opterecenje. Radi se o daskama debelim 1" = 2.54mm, ajde da kazemo 2 - 2.3cm posle rendanja, pa samim tim mislim da je spoj dosta slab i za samu tezinu materijala, a ovo vashe, verovatno je dobro kad se radi o tanjoj dasci i za neke finije detalje. U literaturi koju imam uglavno se laminacija radi: zlebovima i nutom, tiplovima, "kolachicima" i sl.
Jos jednom hvala.
Ovo sto sam opisao odnosi se na standardne debljine tijela, tj od 40 do 60 mm. Uzgred, sto je veca povrsina lijepljenja, i snaga spoja je veca. Na isti nacin lijepe se i tanje ploce, ali njihovu jacinu spoja ne bih komentirao jer su one uvjek vezane za neki drugi komad koji ih naravno ojacava.
Odlichno, moram da probam. Koji lepak upotrebljavsh, standardni za drvo ili neki poseban, ja radim sa daskom od 25 do 50mm.
Ne bi loshe bilo, naravno ako te ne mrzi, da "okachish" strip, ili kako ga ovde zovu - roman, postupka laminiranja, naravno nije obavezno.
Pozdrav i hvala.
Pokušao sam da okačim ceo tekst, ali mi sa slikama slabo ide. Zato evo ti samo informacija. Sve što te interesuje o sastavima možeš naći na sajtu "stolarska radionica". Mislim da se nalazi negde u " projekti" ili tako nešto, a tekst koji tebi treba sa detaljnim objašnjenjem je pod naslovom "klizajući lastin rep ". Inače na istom mestu imaš i sve ostale vrste stolarskih sastava sa vrlo detaljnim objašnjenjima.
Evo celi tekst.
Klizajući lastin rep
Sastavi
Stranica br : 1
Jedan od sastava koji se izdvaja svojom čvrstinom, i otpornošću na razne stresove je i ovaj: klizeći lastin rep.
Sastav koji je namenjen spajanju stranica korpusa, lako se može prilagoditi za sastave prečki i nogu kod stolova recimo, ili još nekom mestu. Ograničenje predstavlja jedino vaša mašta.
Izrada ovog sastava se odvija na stolu za frezer, pa vas nedostatak stola za frezer može naterati da ga konačno napravite.
Strana na kojoj se nalazi žleb u obliku lastinog repa, radi se iz dva prolaza preko noža. Prvi put se skida materijal ravnim bitom za usecanje žlebova. Ovo se radi kako bi se izbeglo preterano stresiranje noža kojim će se useći žleb u obliku repa.
Ako vam je neophodno da žleb bude na sredini daske, kako bi spajali recimo daske za panel, prvo jednu stranu odradite - recimo dobru stranu panela, a zatim okrenite dasku tako da dobra strana bude spolja, a loša strana do firunga. Ovako ćete dobiti perfektno nacentriran žleb.
Zatim ostaje da napravite lastin rep. Ovo takođe radite ovim nožem, ali tako da skidate materijal sa ivice daske za sastav. Visina noža nije promenjena od usecanja žleba, kako bi dobili perfektno nalegajući sastav. Prvo sečenje jedne strana, a zatim i druge. Nemojte odmah iseći materijal na potrebnu meru, već po malo skidajte materijal i obavezno probajte kako uleže u ranije isečeni žleb. Prekinite kada budete zadovoljni. Obratite pažnju da pre nego što prekinete sa obe strane skinete materijal, kako se ne bi desilo da sastav ima ivicu.
Ovim jednostavnim načinom ćete dobiti perfektan klizajući lastin rep, nakon kojeg nećete previše šmirglati.
Naravno, ograničenja ovog sastava nema. Možete ga koristiti i kao način za spajanje fiksnih polica, recimo, kao i za spajanje stranica korpusa ko što sam već napomenuo.
Kao što ćete i sami videti, nakon nekoliko pokušaja, i vežbe na otpadnim daskama, doćićete u situaciju da sastav radite rutinski i savršeno precizno.
Zato, alat i dasku u ruke i na vežbanje.
a evo i slike
Stojane veliko hvala, bash si se potrudio.
Bio sam na odmoru
Koristim PVA raznih proizvodjaca, mnogi hvale i Titebond 2, ali licno nisam probao, nije bilo ni potrebe... Dobar je i 2komponentni epoksid, ali treba malo prakse u koriscenju.
Napravicu neku skicu, samo da se malo dozovem sa poslom.
Nista od skice???
ima i jednostavnih resanja -a dosta efikasni
zorankyu da bi lakše mogao da praviš takve sastave frezerom treba prvo da napraviš sto za frezu to jeste da fiksiraš frezu ispod stola i onda nećeš imati nikakvih problema.pozdrav.
Hvala bodara, vidim ja nesto ruchno ne ide . A ja sve mislim nemam iskustva i ne znam. Pozdrav.
pozdrav zorane ,,može ono i ručno samo što onda uvijek ima nekakve dorade .a i što bi se patio kada ti treba 2-3 sata da napraviš sto. na ovo te nagovaram jer znam kada napraviš prvi sto služiće te za više namjena . pa ćeš onda da se pitaš zašto nebi napravio i drugi sto samo prebacim glodalicu u drugi položaj pa imam onda još koji način da obradim nešto,i tako dalje ,ja lično sam napravio 1, sada imam u planu da pravim još dva, a inače kako se bavim pločastim namještajem frezer mi je na početku služio samo za obradu ivica pri kantovanju abs-om ručno naravno.i tada nisam ni slutio šta ta stvarka može sve da uradi. inače pravio sam stolove i za ručni cekular, ubodnu testeru,ručnu šlajfaricu .i hoblaricu.i nemogu da opišem koliko je sada sve lakše.jer uprincipu ove sve ručne alatke su napravljene po stabilnim mašinama pa zašto se nebi moglo po ručnim napraviti nešto stabilno,i svi znamo da je na stabilnim mašinama lakše raditi, ako budeš zainteresovan za bilo koji sto možeš o tome da nađeš sve u stolarskoj radionici ,ali ja mislim da ti to već znaš ..
Hvala na iscrpnom obavestenju. Nisam znao da je ipak potreban sto. Pravio sam neke zlebove ali kako ti napisa uvek sam morao nesto da doradjujem. Sad mi je jasnija situacija. Morace se praviti sto.
Kada napravis sto onda si resio masinski problem.Nemoj zaboraviti staro pravilo majstora "Dvaput meri jednom seci" jer opet ce ti spojevi biti losi.Ili koristi dvostranicno granicnike.Nadam se da ti je jasno.
ako dobro namjesti firung .tj ako bude sve u vinklo,od same ploče stola do ležišta glodalice i firunga netreba da se brine biće sve ok,što znači ako od ovog navedenog nešto nebude u vinklu normalno ni nutovi neće biti dobri samim tim ni sastavi,a sem toga sve to se može uraditi kružnom pilom ili cekularom,samo što lastin rep će u tom slučaju drugačije izgledati i što je na ovaj način mnogo komplikovanije,dakle samo sve pod vinklo i bez brige,provjereno..sto je zakon,,pozdrav.
Ma ja ne zelim mnogo da se bavim plochastom stolarijom, ali imam ideje o laminiranju drveta i tokarenju istog-laminiranog. Kako "struchnjaci" kazu tu se preporuchuje preporuchuje direktan spoj, ravno na ravno, ali ja bih pokusao i sa nutovima, mozda bi to dalo dobar efekat u kompletnoj slici. U svakom sluchaju mnogo vam hvla na savetima, a i probacu da upotrebim glodalicu kad sam je vec kupio, nije ni malo jeftina, boshova, platio sam je oko 200 EU sa dodatnim alatima.
Mozda nije ni potrebno lijepiti na taj nacin. Mi na gitarama (elektricnim) ponekad spajamo tijela iz vise djelova, i to sve ide na cist kontakt. Bitno je samo da povrsine dosta dobro dihtuju, moja uobicajena proba prije lijepljenja je naspram sijalice - ima li procjepa kroz koje ide svjetlo?
Doduse ne znam dimenzije laminiranog materijala.
Ako ovaj nacin zadovoljava, onda se povrsine za lijepljenje mogu izravnati frezerom pomocu ravnog noza (osovina mu je iste sirine kao i nozevi) i komada ravne iverice da posluzi kao vodilja. Ja obicno za fiksiranje vodilje koristim dvostrani tapetarski selotejp od 2 cola - to je dovoljno jako.
To onda sredim necim dugim ravnim i nesavitljivim, na sta je zalijepljen smirgl srednje gradacije.
Da ne klize pri lijepljenju, prethodno moze da se ukuca plitko dva eksercica i da im se odreze glava, pa stisne na suho i onda lijepi.
Nadam se da sam pomogao.