Dobro Vam veče radni ljudi, dugo nisam bio na forumu jer sam bio zauzet tokom cele godine sa raznim projektima......Naime sad sam se nasao u velikom problemu što se tiče dimnjaka i vec sam polako poceo da dizem ruke od istog i nisam pametan sta uraditi........Naime izidao sam nov dimnjak u terasi, stim što u terasi imam smderevca koji je prikljucen na dimnjak, a iz spavace sobe imam carobnu pec koja je prikljucena takodje na isti dimnjak i cevi su na istoj visini, problem koji mi se stvorio je taj što kad krene da duva ovaj blesavi vetar, dim se vraca nazad u spavacu sobu ili kad lozim smederevac, takodje vraca dim nazad. Dimnjak je zidan u zatvorenoj terasi i izlazi na krovu od terase, a naspram terase se nalazi potkrovlje, tacno naspram dimnjaka i isti prelazi visinu oko 30cm iznad najvise tačke krova od potkrovlja , ali se dim uvek vraca nazad kad duva vetar.........Moje pitanje glasi da li sam pogresio što su obe cevi prikljucene od(smedrevca i carobna peci na istoj visini ili bi problem resio metalni "Petao" ili neko drugo resenje.....Hvala unapred
Dimnjak
1. Valjalo bi znati da postoje i druge mere a ne samo 'centimetri' tako da je 40x40 cm jednako 400x400 mm. Mora da se zna da se neke mere izražavaju u milimetrima.
2. Radi smanjenja vrtloženja, postizanja minimalno potrebnog potpritiska i održavanja uzgona u dimnjaku preporučuje se kružni profil dimnjak što podražumeva izbegavanje kvadratnog ili pravougaonog profila. Složićemo se da se kružni presek označava kao profil i da je matematičko-tehnički standard za mere preseka u mm.
3. Zidanje dimnjaka nikako ne ide kako je kome volja već tu postoje jasno definisana pravila. Ako se zida kako je kome volja onda se će biti mnogo problema koja nisu po volji korisniku takvog dimnjaka.
4. Individualna kotlarnica je npr. ona gde je postavljen kotao snage 18 kW radi zagrevanja prostora od 100 kvadratnih metara a isto tako je i ona individualna gde je postavljen kotao snage 45 kW radi zagrevanja prostora od 270 kvadratnih metara. I reći ćemo da u oba slučaja treba dimnjak istog prečnika i iste visine?
Brane, uvažavam odžačarsko iskustvo od 10 godina ali osim prakse na ovom svetu postoji i malo znanja.
Sigurno je da priključci ne treba da budu na istoj visini. Kada duva vetar verovatno usled oblika i visine krovova se oko vrha dimnjaka stvara nadpritisak, a vrlo verovatno i vrtloženje što je sve jače od potpritiska koji se stvara usled razlike u temperaturi izmedju ložišta i vrha dimnjaka.
Ovako, na nevidjeno smatram da treba svakako za početak prepraviti priključke tako da ne budu istoj visini.
Da bi se moja pretpostavka o razmeštaju krovova i same visine dimnjaka potvrdila valja napraviti probu sa (privremenim) povećanjem visine dimnjaka npr. dodavanjem neke cevi za oko 120-150 cm, naglašavam da ovu probu treba vršiti samo kada su spoljne temperature iznad +5 stepeni! Ukoliko se bude uzgon poboljšao tj. doveo u red onda dimnjak treba povećati na tu, testiranu, visinu izgradnjom onako kako je čitav izveden.
Samo nikako da se desi da to sa probom ostane i trajno jer će tek onda da nastanu problemi!
Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari