Skola u kojoj radim do kraja osamdsetih imala je fotografsku sekciju, koja je prestala sa radom. Malo sam njuskao i pronasao tri "kolekcionarska" fotoaparata, jedan od njih je i yashica 635. Pronasao sam i dva "cudna" uredjaja, pretpostavljao sam da sluze za fotografisanje necega sto je na stolu, a izgledaju kao stalci za busilice, sa blendom na dnu ( primitivan opis ) - u medjuvremenu sam saznao da su toaparati za povećavanje slika, otprilike kao dijaprojektori, ali sa promenljivom visinom projekcionog dela, mestom za smeštanje filma u rolni itd. zatim razne posude u kojima se valjda razvijaju fotografije itd. Sutra cu napraviti popis pa cu saznati sta sve imam, koji su modeli itd.
Zanima me sta sve treba da imam kako bih ponovo pokrenuo sekciju, gde to mogu da nabavim, jos ako neko zna i cene... Neke sajtove sa objasnjenjima kako se izradjuju slike u sopstvenoj reziji sam pronasao, a ne bi bilo lose i da preporucite neki ako znate da je dobar.
Narocito me interesuje gde se moze nabaviti foto-papir i hemikalije.
FOTOGRAFSKA LABORATORIJA
Mislim da je to sada jedino vredno za neki školski muzej.Nisam siguran da se više mogu naći razvijači, fiksiri i ostala oprema koja je potreban za izradu fotografija.Ja sam se time bavio od osnovne škole i imam opremu kod kuće koja stoji i ne koristi se više ,jer digitalni aparati i fotografije su ovladale svetom.Inače od tih starih uredjaja treba bi prvo doza za razvijanje negativa (filmova koji se stavljaju u foto apoarat).Ulaganje filma se obavlja u totalnom mraku, najpre se sipa u dozu razvijač za negative ranije je to proizvodila Fotokemika iz Zagreba, zatim se film ispere u vodi pa se sipao fiksir pa se nakon nekog vremena koji je odredjen za svaku vrstu filma opet ispira vodom i na kraju se film okači da se suši na vazduhu (bolje opremljene laboratorije su imale sušilice).Nakon sušenja se film stavlja u taj uredjaj što si opisao koji se zove fokomat i projektuje se negativ slika na foto osetljivi parir koji je takodje proizvodila Fotokemika.Tih papira je bilo raznih osetljivosti veličina itd.Nakon eksponiranja papir se stavljao u tacnu sa razvijačem i nakon pojavljivanja slike slika se provlačila kroz vodu pa u fiksir gde je ostajala neko vreme, nakon fiksiranja se ispirala i stavljala u specijalne sušilice (sa elektro grejačem) i to je ukratko bio proces rada.Naravno slike su se radile pri crvenom svetlu.Danas mislim da ćeš teško naći potrebne hemikalije i parir za izradu fotografija.To su radili i Kodak i druge firme.Eto malo ste me podsetili na vreme kad se to radilo.
Mozda nekome zatreba!
Po miljoniti put ponavljamo svi,ako upišete svoju lokaciju lakše će vam ljudi pomoći,Pozdravljam yašiku, a ti aparati sa ,,blendom" su ti aparati za izradu fotografija.u taj dio ide ne ide film u rolni već negativ a dole se postavlja foto papir.Napravi popis ili uslikaj pa objavi pa će mo vidjeti šta se može uraditi.Inače amaterskom fotografijom sam se bavio od srednje škole i imam svu opremu za izradu B&W fotografije.Čuvam to i evo moj naraštaj se zanima za to.Mada ovi mladi više vjeruju u digitalu :nono