Interesuje me gde su najpovoljnije halogenke kako ugradne, tako i nadgradne? Takodje, zna li neko kako se krecu cene po komadu kao i da li valja kupovati ovakve stvari na buvljaku?
Ugradne i nadgradne halogenke
Pa to su valjda te, od 20 do 40W? Ili gresim?
Razmisli malo i o LE Diodama.
Ne mora znaciti da su najpovoljnije na buvljaku. Ako su klasicne varijante, cena je izmedju 150-300 dinara, svakako da postoje i skuplje varijante, ali ovo je cena za klasiku, nebitno na koliko je volti, jer grlo za 12V dobijas uz svetiljku, a ako hoces na 220V onda dodatno kupis i grlo koje kosta do 100 dinara. Cena sijalica je drasticno razlicita: 12V - do 100 dinara, na 220V oko 320, bez PDV-a. Bez obzira na cenu sijalica, prvobitno ulaganje je skoro isto po ceni, jer uz ove jeftinije sijalice, moras da kupis i trafo (transformator) koji uopste nije jeftin, tako da finansijska konstrukcija dodje na isto, ali je kasnije odrzavanje jeftinije, ako su na 12V. Cena sijalice ne zavisi od snage (20,35,50W- ista cena). Sve cene koje sam navela su za Philips sijalice u "pravoj" radnji. Svetiljke mozes kupiti na buvljaku ako mislis da je tako jeftinije, ali trafoe i sijalice niposto.
Za trafoe preporucujem Vossloh-Schwabe, najkvalitetniji su i cena je pristupacna (od 520 pa na vise, zavisi od snage i vrste).
Dodatak : ako se odlucis na 220V, obavezno stavi potenciometar umesto jednopolnog prekidaca, jer te sijalice riknjavaju od strujnog udara, a potenciometar to sprecava.
Ako je blizu izvora svetla neka voda ili para, stavi na 12V, i ne brigaj.
Super objasnjenje jos kada bih dobio adresu od te PRAVe radnje philips-ove na p.p. bio bih prezadovoljan:) To je ono sto me je interesovalo i hvala na iscrpnom odgovoru
Ja se u potpunosti slazem sa shajaznam sve sto je napisala :+ :+
Moja preporuka na buvljaku kupiti rozetne a u radnji sijalice na 220 i potenciometar(dimer).
Elektro Vrbnik na vrhu Ustanicke
Sve zavisi od toga u kome si delu grada :)www.electrostella.com
Što se tiče halogenih sijalica postoje dve vrste s obzirom na napajanje. Halogene koje se napajaju sa 220 V se spajaju direktno na mrežnu instalaciju i njima ne treba trafo. Druga vrsta radi na manjem naponu i obavezno je korišćenje trafoa. Ova druga varijanta je skuplja ali i bolja. dakle halogene sijalice koje rade na 220 V su mnogo sklonije pregorevanju (naročito ako su lošeg kvaliteta). Na kraju još nešto. Halogene sijalice razvijaju znatnu toplotu. Zbog toga bih savetovao da se na kutiji obavezno naprave rupe ili prorezi koji bi služili za ventilaciju. Kablovi obavezno silikonski i ne koristiti plastične luster kleme.
Od elektricara koji mi radi u stanu sam dobio savet za rasvetu marke BRILUM. Kazu da su odnos cena-kvalitet taman kako treba ali jos nisam dobio ponudu. Znate li nesto o njima?
Bodara, na kakve se rupe mislio za ventilaciju? Zar nije dovoljno sto se one nalaze u gipsanoj kaskadi u kojoj imaju bar 10cm prostora da disu? Video si slike gipsa koji sam uradio?
to se odnosi na završnu lajsnu na kuhinji,a rupe se prave na samom kućištu svetiljke,onako izbuši se koja ako već nema rupa.a kad se griju brzo krepaju.
za brillum neznam ali znam za buck da su dobre i skupe.
Brilum (Brilux) je rasveta poljske proizvodnje, i trenutno na trzistu ima najrealniji odnos cena-kvalitet . One cene koje sam navela u prvom postu za svetiljke su bile bas za taj program rasvete. Imaju veoma pregledan sajt www.brilux.pl, na kojem se mogu videti detalji vezani za svaku svetiljku.
Na dubinu svetiljke je potrebno dodati jos 5 cm slobodnog prostora zbog grejanja, sto znaci da bi tvojih 10 cm prostora bio dovoljan minimum.
Klasika za halogene rozetne bi bile svetiljke pod oznakom DL-5, DL-4 i DL-22 (pretraga na navedenom sajtu), mada raspolazu sirokim asortimanom svetiljki iste vrste.
Licno po meni, halogena rasveta je bacanje para, jer mnogo trosi i greje kao rostilj, mada je boja svetlosti najprihvatljivija za ljudsko oko. Pogledaj malo po sajtu, mozda nadjes jos nesto sto ti se svidi. Obrati paznju i na svetiljke Paseo, Pireo i Tongo.
gde u Beogradu mogu da se kupe ove svetiljke (Brilux, Brilum), pravim police iznad pulta izmedju kuhinje i dnevnog boravka i ugradio bih tri halogenke. Šta može da se nađe u radnji Novolux, da li da idem tamo (nije mi daleko ona na tošinom bunaru)
U Novolux idi samo ako hoces da ostanes bez usiju:))
Ljudi, ajde da se nadovežem na ovu temu jer mi je potrebna mala pomoć oko halogene sijalice..
Nisam baš upoznat u 220V, a treba mi da u kupatilu povežem halogenku za ogledalo (samo jednu sijalicu).
Iz zida mi izlazi kabl koji dolazi iz kutije i tačno je pri ogledalu.
Na ogledalu je sijalica sa oznakom BRILUM 230V/50Hz JCDR 50W i ima dve vrlo tanke žice bele boje.
Želeo bih da na ogledalo stavim prekidač na kabl (kao za lampu) i da povežem sa sijalicom.
Da li je to izvodljivo i da li mi je potreban neki pretvarač ili neki trafo za tu jednu sijalicu? Kako da povežem sijalicu kada su obe žice koje izlaze iz nje bele boje?
nisi reko koje 12 ,24 ili 220 V
moja ti je preporuka da budu 12 ili 24 V za cene u bgd ne znam proveri na vise mesta
sama tela od halogenki mos kupovati na buvljaku al sijalice ,kablove i trafo ne
https://www.facebook.com/tenzor1/
https://tenzorisanje.wordpress.com/
https://www.youtube.com/channel/UCHEOtDmyQYSMVXVjjyVsWkw