Najpre da se izvinim ako je ovo pitanje već negde obrađeno, nisam uspela da nađem ništa slično na forumu.
Treba da uradimo novu kuhinju i plan je da je da ne štedimo na kvalitetu, da traje, ali je najbitnija stavka da može dobro da se održava higijena.
Dosad smo imali prastaru nasleđenu kuhinju koja je bila jaka, iz manjih delova, sa klasičnom nasadnom sudoperom, tako da smo za ovih 20 i kusur godina porodičnog života mogli jednom-dvaput godišnje sve da pomerimo, očistimo, promenimo silikon oko sudopere.
Za novu kuhinju ideja je bila da uradimo nešto slično, ali smo se preselili u kuću gde su dimenzije kuhinjskog prostora manje i izuzetno je nezgodno uklopiti nasadnu sudoperu a da taj prostor bude funkcionalan. Zato razmatramo kuhinju s pločom "izjedna" (plus jedan mali deo), ali nam je to nepoznanica, pa ako neko ima dobrih/loših iskustava, molim za savet.
Glavni deo, gde je sudopera, ima širinu 170 cm. Pošto mnogo (ali mnogo) kuvamo i nemamo vremena da budemo nežni, ispada da jedina ploča koja dolazi u obzir jeste granit. (Razmotrili smo kompakt ploču i još neke skupe materijale, ali majstori su na kraju zaključili da je za nas ipak granit ili po mogućstvu nešto još otpornije. )
Dakle, imala bih kuhinju s granitom dužine 170 cm. Pitanja su sledeća:
- da li takva kuhinja UOPŠTE sme da se pomera? (Ima ko da je pomera, samo je pitanje da li sme.)
- kakav spoj sa zidom odabrati? - moja ideja je bila da nam kamenorezac uradi visoku soklu od granita jer mi je to delovalo kao bezbednija zaštita od vode (biće usadna sudopera), ali kako onda staviti silikon duž spoja sa pločicama da može povremeno da se promeni? - pretpostavljam da ne sme da se zalepi skroz za pločice, nego da se silikon stavi samo po gornjem rubu? - KOJI silikon? - ili je ipak bolje ići na varijantu promenljive diht-lajsne (pa je redovno menjati)? - ili treća varijanta, koja možda deluje suludo, ali mi se čini da nije nepraktična, da na samu soklu nakalemim neku tanku finu diht-lajsnicu (pošto će sokla biti debela, mislim da i ne rade tanje od 2 cm)?
Da rezimiram, ništa mi ne znači kvalitetna, lepa i ne baš jeftina kuhinja oko koje cveta buđ i za koju znam da je iza nataložena prljavština od kuhinjskih isparenja i prašine. Mada bih ubedila majstora da nam ne stavlja pozadi poleđinu, da mogu da brišem taj deo pločica. (Probano sa ormarom u kupatilu i pokazalo se kao dobro rešenje.) Kako sve to izvesti da može maksimalno da se održava higijena?
Unapred hvala na svakom iskustvu!
Nerđajući čelik je otporan na svašta ali to sigurno neće izgledati lepo kao granit, koji je verovatno najotporniji prirodni materijal koji može da se kupi za neku normalnu cenu. Međutim, kod primene u kuhinji ima i nekih detalja na koje treba paziti, a pomeranje elemanta sa kamenom pločom uglavnom ne dolazi u obzir iz više razloga: element je vrlo težak i kamene ploče ne vole ni malo neravnomerna opterećenja i lako pucaju.
U prethodnom stanu sam imao ugrađenu kuhinju (moj prvi samostalni rad) sa granitnom pločom od nešto preko 2 m dužine. Sudoper je bio ugrađen odozdo i nikad nije propustio ni kap niti je ikad skidan za preko 15 godina dok sam ja bio tamo, a čini mi se da nije ni do danas, što če biti preko 30g do sad. Kamen treba redovno čistiti i impregnirati i iako je otporan na svašta treba izbegavati jake kiseline i kombinacije visoke temperature i ulja ili masti jer mogu da naprave nepopravljive fleke (vrelo ulje dosta brzo prodire u strukturu kamena).
Kod mene je element bio čvrsto zašrafljen za zid i ne pomera se, do zida je hermetizovano silikonom. Vertikalna površina zida iznad ploče je od kaljenog stakla koje leži u namenskoj diht lajsni na radnoj ploči i nikad nije ništa ozbiljno prošlo iza nje.
Moja preporuka je da se granitna ploča kod kamenoresca "armira" - ojača odozdo sa dva čelična profila koji se ubacuju u plitak uzdužni rez i lepe dvokomponentnim lepkom pa je onda cela ploča drastično otpornija na lomljenje. Takođe stolarski deo elemanta - oslonac ploče mora da bude besprekorno nivelisan u delu gde se ploča oslanja i tu ne sme da bude improvizacije ni malo. Takođe je najbolje da kod kamenoresca urade i poliranje svih potrebnih površina i prvu zaštitu - impregnaciju ploče.
Sokla može da bude problem jer će morati da se hermetizuje na dva mesta, uz ploču i uz zid, a ako pločice na zidu isu besprekorne onda može da bude i malo neravno ali svakako nije namenjeno da se stalno demontira i montira. Ukoliko se silikon postavi samo po rubu neće dugo izdržati, brzo će se pohabati zbog čišćenja. Da bi bilo efikasno mora da bude između zida i sokle i sokle i ploče, a ne samo po spoljašnjoj površini spoja.
Što se tiče zadnje strane elemenata nije nikakv problem da budu otvoreni ako vam tako odgovara.