Trebalo bi sticajem okolnosti da renoviram kupatilo. Naravno radio bih i plocice. Ideja mi je da na zidu budu imitacija mermera a na podu imitacija drveta (naravno mat ili vec da ne budu klizave). Interesuje me neka iskustva ili preporuka za proizvodjace plocica. Vidim ima raznih sto domacih (Polet,Zorka Sabac, Kanjiza) sto stranih(Spanija,Italija,Turska,Poljska...).
Ima li neko iskustava sa stranim ili domacim proizvodjacima plocica i sta treba da obratim paznju prilikom kupovine? Da li na sastav ili nesto drugo. Kvadratura poda kupatila i zasebnog toaleta je zbirno oko 6.5 kvadrata a zidova zbirno oko malo manje od 20 kvadrata.Sto se velicine plocica bar kada su zidne u pitanju isao bih ventualno na velicinu tipa 30x60 cm. A za pod mogu i menje velicine.
Izbor plocica za kupatilo
To sa majstorom mi je jasno. Moj vodoinstalater (koji ce i da mi radi kupatilo) se maltene kune u ovog jednog keramicara. Zao mi je sto sam izgubio kontakt od dva brata Goranaca koji su mi radili kuhinju pre 14 godina i koji su to uradili bas korektno. Iskreno ne znam sta da radim kada je izbor proizvodjaca.U jednoj radnji mi rekose da su domace krs a opet u drugoj mi rekose da domace mogu da budu i bolje od stranih jer su duze na trzistu. E sad to nije nesto tipa 100 evra ili manje i nesto sto moze da se lako ispravi kada se pogresi. Pa sam zato i pitao. Za izgled (dezen) plocica znam i tu se nista najverovatnije nece menjati.
Kvalitetom su domaće pločice u najmanju ruku podjednake sa uvoznim koje se kod nas prodaju. Za kupatilo i WC će svaka domaća da završi posao jer to nisu mnogo prohodne prostorije. Ja mislim da je Zorka Šabac najbolja od domaćih. Nabavili su opremu i za proizvodnju gres porcelonata u visokom sjaju i ove godine će početi sa proizvodnjom visokog sjaja u velikim dimenzijama. Naši gradj.centri u CG imaju posebne serije Zorkinih pločica koje se samo kod njih mogu kupiti - Zorka ih pravi samo za njih i ne možete ih kupiti ni direkt u fabriku nego samo preko tih trgovačko-gradj.centara. Takodje postoji izvozna serija Tilezza koja je estetski najbolja. Pogledajte na net-u. Ja mislim da su one najbolje u odnosu cijena/kvalitet/estetika. Gledajte veće formate i za pod. Najoptimalnije vam je 120x60 i za pod i za zid. Sada su cijene tih većih formata prihvatljive. Koristite flexibilno ljepilo. Za isti novac bolje je flexibilno ljepilo od manje izvikanih proizvodjača nego CM 11 (koje nije flexibilno) od izvikanog Ceresita koji ne vrijedi novac za koji se prodaje. Pogotovo ne vrijedi CM 16 koji je vjerovatno najgori fleksibilni ljepak koji se može naći na našem tržištu, a medju najskupljim je. Izbjegavajte i njihovu fug masu da se ne biste poslije preganjali sa keramičarem zašto su fuge šarene. Po mogućnosti koristite dvokomponentnu epoxy fug masu. To su male površine tako da razlika u cijeni nije velika, a podovi i zidovi u kupatilu su vam nešto u šta ćete gledati svako jutro narednih 15-20 godina.
@StevanHN
Da si ikada postavljao plocice kao pravi ssm, ne bi lupao gluposti kao u prethodnom postu. Niti su 120x60 ni priblizno optimalne za pod niti sarenilo fuga ima veze sa proizvodjacem, a pogotovo nema veze sa ceresitom. Procitaj tehnicki list i od mapei pa ce ti biti malo jasnije.
@StevanHN
Ali kako ne bi ostalo na tome da se i mi sam-ovci samo pravimo pametni a niko nista korisno ne govori, podelicu sa tobom moja iskustva prilikom fugovanja, pa da onda mozes da se pravis pametan sledeci put kada ti dodje majstor da ti postavlja plocice.
Posto sam u ssm varijanti lepio i fugovao preko 100m2 plocica i posto sam i ja u poceku imao ozoglasene sarene fuge, zakljucio sam sledece: ono suvo mesanje fug mase pre dodavanja vode da bi se kao beli pigment izmesao sa ostalim pigmentima nema veze sa mozgom, cesto i besumucno menjanje ciste vode kojom se brisu fuge isto nema veze sa mozgom, naravno voda mora biti cista, ali kada se krene sa fugovanjrm cela tura plocica moze sa istom vodom. Ono sto sam zakljucio da ima veze sa mozgom je: posto kao ssm ne znas kada je pravo vreme za ispiranjem fug mase, bolje sa ispiranjem krenuti kasnije nego ranije, uvek praviti identican odnos vode i fug mase (ja koristio kuhinjsku vagicu) i nikada, ali nikada ne ostavljati vodu na povrsini fug mase i plocica, znaci cim se zavrsi ispiranje uzmes pamucnu majicu da ona upije i pokupi svu vodu i vlagu sa povrsine. E kad tako uradis onda neces vise pljuvati po ceresitu.
To ti to aj laka noc.
Za zidne bih isao nesto tipa 30x60 do 60x60 ne bih vece. A za pod one koje su imitacija drveta ako ne onda opet nesto tipa do 60x60. A sto se tice lepka za plocice vodoinstalater mi rece da Ceresit vise nije sto je nekada bio. Da ima mnogo boljih lepkova za plocice. E sad ko ce ga znati. Za fuge su mi predlagali fug masu od Sike koja se koristi za plocice u bazenima.
Водите рачуна о употреби те двокомпонентне фуг масе за базене, јер ако не очистите плочице у право време после ћете фуг масу скидати штемазјом.
Иначе то је за купатило непотребан трошак, јер су те фуг масе знатно скупље од калсичних које се користе за купатилску керамику.
Њихова главна карактеристика да су елестичне и водонепропусне и зато се користе у базенима, а ове друге су само влагоотпорне.
Svi keramičari kude Ceresit i nijedan ozbiljniji se ne bi upustio u fugovanje sa CE 40. I kada se ispoštuju sve preporuke proizvodjača sa tehničkog lista opet se pojavi šarenilo.
@majstorcinassm
Ja "ne lupam gluposti" nego prenosim svoja iskustva. Pokretač teme je rekao da će keramičar postavljati pločice. Za svakog ozbiljnijeg keramičara format 120x60 bi trebao da je "kao od šale". E sad, što ima onih koji nemaju alat da izrežu dužu stranu od 120 cm, ja lično takve ne bi pustio da mi rade.
Zvukoljub je dao dobru napomenu u pogledu otvorenog vremena rada sa dvokomponentnim fug masama. To mora raditi profesionalac koji ima iskustva sa takvim materijalom.
Ok ne mora taj za bazen. To mi je preporucio prodavac u radnji Sika proizvoda. Nadam se da kersmicar koji ce da radi kupatilo u toalet moze da presece vece plocice to jest ploce.
Prodavac ti je dao dobru preporuku. Sikini proizvodi su dobri. Neuporedivo bolji od Henkela tj. Ceresita. I ljepila i fug mase i hidroizolacije...
Količine fug mase za kupatilo su zaista male, pogotovo ako su pločice većeg formata tada je i manje fuge.
Vodoinstalater mi rece da on koristi iskljucivo Siku za hidroizloaciju. Zato sam ja pomislio da nije lose da sekoristi Sikina smesa za fuge kao kod bazena ali ok ako kazete da moze i obican onda u redu.
@StevanHN Izvini na tako grubim recima, samo ne mogu vise da verujem koliko je ovaj forum propao i svakim danom sve vise propada i sve gluplja i gluplja pitanja se postavljao a niko nista sam da uradi.
Dolazite ovde po savete da biste pametovali majstorima, a nemate pojma koliko je svaki majstorski posao tezak. Uzmi pa sam zalepi glupe plocice.
Lijepio sam sam pločice. Kupovao profi alat. Imam čak i mašinu na vodeno hladjenje. Gerovao sam ivice. Postavljao razne vrste kamena. Meni je to extra hobi, a slažem se da je zaista težak posao kao i svaki majstorski kada se radi profesionalno. Prvenstveno fizički. Meni su neshvatljivi majstori koji ne ulažu u alat. Koji se ne usavršavaju. Ne uče i ne probavaju nove materijale. A ne zaradjuju malo. Par hiljada € mjesečno pa na više. Što se tiče postavljanja pločica, na dobro izmalterisane zidove i na dobru košuljicu, ja mislim da svaki prosječan čovjek može postaviti pločice uz posjedovanje osnovnog alata. Jedini potreban resurs mu je vrijeme i dobra volja. Meni je recimo neshvatljivo da neko plati majstora da mu polijepi kamene štanglice na zid u dnevnoj sobi.
Плочице бирате по естетским мерилима, а квалитет је релативан за просечан ценовни ранг. Домаћи произвођачи ништа нису лошији од тих иностраних, ако не чак и бољи, по мом скромном мишљењу, на основу искуства која сам стекао приликом постављања плочица.
Најбитнији је мајстор у целом том послу, јер лош мајстор може да упропасти постављање и најбољих плочица.
Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..