STOLARSKI STO
Kada čujemo naziv „univerzalni sto za obradu drveta“ odmah pred sobom vidimo sto sa abrihter, debljačom, cirkular i eventualno glodalicom za duge uzdužne rupe.
Ovaj se sto u mnogome razlikuje od standardnog, jer sadrži: radni sto, koji vizuelno dominira, abrihter, debljača, glodalica, bansek i brusilica. Sve te dodatke pokreće elektromotor snage 1kw s 2800 obrtaja u min. Prenos vrtnja i broj okretaja biraju se preko ramenica, klinastim remenom, dok se brusilica pokreće pljosnatim remenom.
Obradak u debljači i suport na radnom stolu pokretaće motor od 0.35kw s 1400 obrtaja u min., koji jos nije ugrađen. Na stolu je ugrađen ormarić za alat kao i konzola za odlaganje priručnog alata. Celi sto je sastavljen modularno, a svi spojevi, osim osnovnog okvira koji je varen, izvedeni su šrafovima M-8. Dimenzije ovog stola su 1600x1500x1200mm.
Sto ima klasičnu steznu glavu (amerikaner) sa četiri pakne, klasični suport sa mogućnošću izrade konusa, konjić s MK IV u kojem koristi okretni šiljak ili steznu glavu za svrdla premera do 13mm. Na vodilicu suporta je ugrađen i nosač noža za kopiranje, a šablona se učvršćuje sa suprotne strane suporta.
Konjić okretnog šiljka može se pomerati levo-desno od uzdužne ose, pa je tako moguća izrada spoljnih konusa po celoj radnoj dužini.
Nosač noževa na suportu ima kvadratni dosjed za četiri razne veličine noža od 10, 12, 16 i 20mm
Abrihter-Glodalica
Ovaj deo stola je specifične konstrukcije. Umesto klasičnih noževa u tu svrhu može se upotrebiti zavojno glodalo sa provrtom. Osovina abrihtera s druge strane nosi steznu glavu (amerikaner) radnog stola. Dubina obrade regulisana je dizanjem i spuštanjem stola.
Klizne ploče stola abrihtera mogu se razmicati radi postavljanja glodala većih razmera. Tako se mogu izrađivati razni profili.
Vrlo zanimljivo je rešenje potiskivač obratka na abrihteru. Komad drva obrađen je pod uglom sa malim razmacima čime je postignut potreban elasticitet potiskivača.Broj okreta abrihtera isti je kao i kod tokarskog stroja, jer je osnova ista. Širina obrade i debljanja je 160mm. Umesto noža abrihtera ili glodalice na osovinu semože staviti poseban nosač brusne trake što omogućuje ravno brušenje.
uz korekciju u razmeri 1:7 i konusne zupčanike, fićin upravljač odlično je poslužio za pomak suporta
Na svim mestima gde je potrebna neka regulacija ili pritezanje u toku rada nalaze se imbus vijci iste dimenzije, a potreban ključ služi i za stezanje nosača noževa.
Nož za kopiranje okrenut je prema dole jer se nalazi sa suprotne strane od suporta
Kopirni deo ima vodilicu oko okruglog metala koju pritišće opruga uz šablon po kom se kopira.
Na nosač noževa može se montirati poseban dodatak u obliku škripca kojim se steže komad koji se obrađije glodalom stegnutim u amerikaneru tokarskog stroja.
Potiskivač obratka na banjalici može se regulisati po visini, a rešen je vrlo praktično sa nizom paralelnih piljenja radi postizanja potrebnog eleasticiteta.
Zavojno (spiralno) glodalo vrlo dobro zamenjuje klasične noževe blanjalice i daje jednak rezultat blanjanja.
Blanjalica ima izrazito duge stranice radnog stola i paralelnu vodilicu koja se može regulisati.
Debljača
Maksimalna debljina obrade je 270mm. Kao i abrihter (glodalica) ima širinu obrade od 160mm. Automatski pomak obrade ide preko nazubljenog valjka. Ovaj deo mašine može se vrlo jednostavno koristiti i za serijsku izradu raznih profila glodanjem, jer se umesto zavojnog glodala za brihter jednostavno montira glodalo, a regulacijom debljine automatski se određuje debljina profila.
Trakasta testera
Umesto oobičajenog cirkulara na ovakvim mašinama, naš je predlog da konstruisete i izradite „trakastu“ testeru, koja se ujedno koristi i kao trakasta brušilica, jer se umesto „trakaste“ testere jednostravno motnira brusna traka i dodatni klizač za nju.
Širina brusne trake može biti do 40mm, kolika je i širina kod „trakaste“ testere. „Trakasta“ testera ima razmerno veliki sto i u njegovom produžetku posebne trake po kojima klizi konstrukcija za sečenje trupaca. Tako se na toj testeri mogu obrađivati i trupci debljine do 320mm, što znači da se na ovoj mašini mogu iz trupca iseci daske željene debljine. Maksimalna veličina vodilice „trakaste“ testere je 280mm.
Osim drva na ovoj testeri (s izmenjenim trake) mogu se obrađivati i laki metali debljine do 100mm. Brzina „trakaste“ testere je 15m/sec.Gornji i donji kotač „trakaste“ testere mogu se regulisati po visini, a kod gornjeg se može regulisati i ugao od nekoliko stepeni, što omogućuje dovođenje lista testere na ivicu kotača.
Vodilica za paralelno rezanje može se fiksirati
na bilo kojoj udaljenosti od lista testere sve do 280mm
Rezanje pod uglom omogćuje posebna vodilica sa preciznom skalom uglova i vodilica u stolu „trakaste“ testere.
Brusilica
Brusna ploča dobija pogon sa elektromotora pomoću pljosnatog remena. Dimenzija brusne ploče je 150mm i ima 6000 obrtaja u min., što je vrlo dobro. Brusilica je smeštena na nogu kompletne mašine ispod nivoa stolarskog stola. Uglavnom je namenjena oštrenju reznog alata koji se koristi na ovom stroju, ali moguća su i sva ostala brušenja.
Brusilica se koristi za oštrenje raznog alata i montirana
je na nogu stroja, tako da se obrt sa električnog motora
prenosi na brusilicu pomoću plosnatog remena.
Pravi sto za ljubitelje „uradi sam“
Radni sto je vrlo precizno izrađen, svi pokretni delovi su bez vidljivog „lufta“. Ručice suporta imaju milimetarske skale s mogućnošću postavljanja na »0« u svakom položaju. Konjić suporta ima preciznu skalu u stupnjevima za izradu konusa. Brzi pogon suporta je rešen posebnim vretenom preko reduktora i konusnih zupčanika.
Kopirani deo stroja nije još u potpunosti izveden prema predviđenoj konstrukciji, ali se može koristiti. Po svemu ovaj je sto sličniji klasičnom tokarskom stolu za obradu metala, nego tokarskom stolu za drvo. Jasno je da se može i koristiti za obradu metala.
Uz milimetarske skale na obe ručice suporta, gde u uzdužnom pomaku jedan okret iznosi 3mm, a u poprečnom 1mm, uz konjić suporta nalazi se i precizna skala u stupnjevima.
Abrihter je izveden robusno i precizno, iako po konstrukciji radne osovine odskače od klasičnih abrihtera. Posebnim rešenjem sa zavojnim glodalom ovaj se abrihter jednostavno pretvara u glodalicu. To što se kod ove mašine glodalo vrti uspravno, a ne vodoravno kao kod standardnih mašina te vrste, nema nikakvog uticaja na kvalitet obrade.
„Trakasta“ testera je vrlo dobro rešenje, i prava je šteta što nema mogućnosti naginjanja stola za obradu pod uglovima. Vrlo je dobro rešenje vodilica za rezanje trupaca i većih komada, a testera je opremljena i regulirajućom vodilicom za paralelno i za rezanje pod uglom.
Drvena poluga izmedju ležajeva osovine tokarskog stroja u blanjalici sluđi za brzo kočenje radnog vretena nakon isključivanja stroja.
I na kraju jedna primedba.
Bušilica za oštrenje alata smeštena je pomalo nespretno na nogu stroja, tek kojih pola metra od poda pa pri radu na njoj treba čačkati ili klečati, No, bolje mesto za njen smeštaj ne mođe se niti naći na ovako konstruiranom stolu, a da bi se mogao koristiti pogon jednostavnog elektromotora. Opremljena je oslocem, za predmet koji se brusi, koji se može regulisati po visini i kutu.
I da zakljucimo: to je vrlo dobara mašina na kojoj se mogu izvoditi sve operacije pri obradi drveta (ali i neke pri obradi metala) i bilo je vredno videti ga, pa i objaviti baš zahvaljujući njegovoj specijalnoj konstrukciji.
Umesto zavojnog glodala za blanjanje, na osovinu se montira glodalo i blanjalica se pretvori u robusnu i preciznu glodalicu
Visina deljanja regulise se uz pomoć spiralnog vretena i točka velikih dimenzija. Desno se vidi brusna ploča brusilice.
Pogonski točak debljače je nazubljen dok drugi, na koji se obradak naslanja, ima glatku površinu. Prikazan pogon još nema ugrađen svoj elektromotor.
Na mesto vodilice „trakaste“ testere montira se poseban oslonac, a umesto trake (lista) testere brusna traka pa se testera ptretvara u trakastu brušilicu.
Pogonski elektromotor od 1kw smešten je u donjem delu mašine, a uz njega se nalazi sklopka za prebacivanje smera levo-desno.
Slobodane,
zamolio bih Vas da mi posaljete na licni e-mail slike ovog radnog stola. Cini mi se intresantno resenje, ali ne mogu da otvorim sliku koja je prilog Vase poruke na sajtu.
Radoznao sam iako imam stabilnu "kombinirku" i mnogo rucnog elektricnog alata za drvo.
Ili je neka greska na sajtu ili ja nemam odgovorajuce programe za otvaranje.
Zato bih Vas zamolio da mi posaljete "raspakovane" slike.
Mnogo pozdrava iz Kosovske Mitrovice