Može li mi neko reći (skicirati) kako se povezuju (ugrađuju) prenaponski odvodnici? Hvala puno!
Prenaponski odvodnici
Kao tipičan uređaj za zaštitu od naponskih udara najčešće se koriste specijalni poluprovodnički elementi zvani metal-oksidni varistori (MOV). Varistor je, generalno, element čija električna otpornost zavisi od napona priključenog na njega. MOV je posebna vrsta varistora koja skoro nimalo ne provodi struju sve dok napon ne dostigne neku određenu vrednost, a onda je naglo provede. MOV se spaja između provodnika za napajanje ( „faze” i „nule” ) i zaštitnog provodnika (uzemljenja). U slučaju da se dogodio opasan naponski udar, ogromne struje koje tom prilikom nastaju preusmeravaju se na uzemljenje, umesto da naškode uređaju. Ovo nas dovodi do veoma važnog zaključka: da bi ovakva zaštita bila uspešna, uređaj za zaštitu mora biti priključen na utičnicu u kojoj postoji vod za uzemljenje, a taj vod mora biti ispravno uzemljen (povezan ili na kućno uzemljenje ili posredno povezan na uzemljenje.
Jedan tipičan Surge Protector sadrži još neke pomoćne elemente koji štite od drugih vrsta smetnji, štite same MOV-ove od pregorevanja ili služe za zaštitu kompjutera od smetnji koje stižu drugim putem (telefonskim, mrežnim ili antenskim kablom). Na ulasku u uređaj, žice se obično provlače kroz feritne prstenove, koji deluju kao filter propusnik niskih frekvencija i štite kompjuter od manjih smetnji nastalih zbog varničenja okolnih aparata (mikser, uključivanje motora frižidera ili veš-mašine, varničenje prekidača bojlera...). Zatim sledi osigurač – topljivi ili automatski. Osigurač neće zaštititi uređaj od strujnog udara, ali će zaštititi sam Surge Protector od predugog dejstva udarnog napona i time mu produžiti vek. Sledi niz MOV-ova, koji su obično u obliku diska; više njih povezuje se paralelno kako bi mogli da istrpe veću struju. Iza toga se ponekad redno stavljaju otpornici koji služe da dodatno ograniče onaj deo struje koji MOV-ovi ipak propuste.
Ponekad se MOV-ovi ne stavljaju svi na jedno mesto, već se raspodeljuju ispred svake utičnice. Na taj način poslednja utičnica ima najbolju zaštitu, a ostale sve manju i manju, što omogućava da se priključeni uređaji grupišu po snazi i stepenu rizika.
U skuplje modele ugrađuje se i zaštita od smetnji koje stižu kroz telefonske linije, kompjuterske mreže i antenske/kablovske vodove. Mrežni i telefonski vodovi u jeftinijoj varijanti se štite varničarem (varnica igra ulogu kratkog spoja) a u skupljoj cevčicama ispunjenim plemenitim gasom koje se ponašaju slično MOV-ovima, samo što ne unose parazitne kapacitivnosti na liniju.
Kako izabrati Surge Protector za sebe? U posebnom okviru je nekoliko električnih parametara koje proizvođači daju (ili ne daju, ako je u pitanju jeftina dalekoistočna roba). Međutim, prvi kriterijum je cena. Stara maksima „nisam toliko bogat da kupujem jeftine stvari” ovde važi u potpunosti. Treba naročito biti sumnjičav prema uređajima bez ikakve deklaracije, kod kojih se samo ako su (kojim slučajem) providni može nazreti šta se unutra nalazi. Što se tiče parametara, poželjno je da moć apsorpcije energije bude što veća, bar 400 džula, vreme odziva reda desetina nanosekundi ili manje, a maksimalna struja odvođenja veća od 6000 ampera (što više – to bolje).
Ovakav uređaj u svakom slučaju nije loše imati. Ako su u vašem kraju smetnje u napajanju strujom česte, zadovoljiće vas i neki model iz srednje klase. Međutim, ako ste u kraju koji je česta meta gromova, potražite neki od modela sa boljom zaštitom.
Da sami povezujete varistore Vam nikako ne savetujem, jer će opet da me grdi Poaro, a moderatori će da mi obrišu post. Slika nije moja i ne snosim odgovornost za greške. Počinjem da uživam na ovom forumu, dajući samo uopštene savete. 50% koristi od takvih. Morate da budete lice iz struke da bi bili SSM u oblasti elektrotehnike, a da jeste onda savet ovde ne bi ni tražili. Kakav paradoks!
Genijalac druže, znam i ja da koristim google, ali ne pitam za to, nego za ovo!
Odnosno da ti pojasnim: Odvodnici munje i odvodnici prenapona pružaju najbolju moguću zaštitu od neposrednog ili posrednog utjecaja munje na električne instalacije. Zaštitni elementi kao Protec i Combtec štite uređaje od neposrednog ili posrednog utjecaja
Najbolja zaštita je isključiti sve kada grmi i seva. Definitivno. Ja tako radim i nije mi teško.
I to što kažeš. Pozdrav i hvala!
Nelinearni varistori :
Genijalac je samo nik, nije karakterna osobina!