Poštovani forumaši i majstori, pretražio sam forum uzduž i popreko ali nisam našao ono što mi treba tako da sam odlučio da otvorim novu temu.
Evo šta je u pitanju: Krenuo sam sa ugradnjom elektro instalacije u svojoj novoj kući, interesuje me šta mislite o rasporedu osigurača. Da li bi bilo u redu da dovedem do svake sobe kabl od ormara i na njega vežem sve u toj sobi, dakle utičnice i svetlo (svaka soba jedan osigurač)? Naravno za bojler, šporet i ostale veće potrošače bih doveo poseban kabl.
Raspored osigurača
U svakoj struci, pa i u elektrici postoje pravila koja su ustanovljena i propisana iz mnogo razloga.
Kada su konkretno elektro instalacije u pitanju, jedan od najvažnijih razloga je i bezbednost.
Objašnjenje je prosto - kada se elektro instalacija izvede po pravilima struke, svejedno je posle ko će je održavati ako dođe do nekog kvara.
E sad, kada bi svako svoju instalaciju radio po svom nahođenju, kao što ti nameravaš, električari bi bili jako ugrožena vrsta.
Ginuli bi k'o mačke na auto-putu i ne samo oni ...
Zato nemoj da se igraš nego plati stručnjaka, pa ćeš biti miran i za sebe i za svoju porodicu.
Ti ćeš možda znati kako si uradio (dok i sam ne pozaboravljaš), ali neko drugi neće.
Kod tih stvari besparica ne sme da bude opravdanje jer đavo kasnije može da ispostavi mnogo veći račun.
Е Вукоје.Б свака ти је на месту ко у Његоша.Ја сам, познато је, велики противник аматерског прчкања по електро инсталацијама.Много опасна работа, ајд што је опасна за непосредног извођача, него може лако да страда неко ко није ни крив ни дужан, што ркли ни мирисо ни лук јео.
Међутим дешава се, ретко, да и стручњаци направе глупост.Радио сам једном приликом реконструкцију купатила па је између осталог требало нешто преправити и око електричне инсталације у купатилу.Питах власника ко ће то да ради, он рече ја сам електро инжењер па ћу то ја.Кад смо дошли колега и ја после неколико дана имамо шта да видимо, за утичницу коју ће да користи за апарат за бријање, употребио је плаво белу телефонску жицу 0.75 и то без икаквог бужира.Јест, да ту ни бужир не помаже..Ја га питах шта је ово он рече биће то добро то је само за апарат за бријање.Тако да сам се нагледао разноразних глупости.
Zvukoljube, da znas da je elektroinzenjer u pravu.Posto mi je sin te struke, dobro sam upoznat
sa nekim stvarima.
A jooooj @branimir-e... pa ti braniš elektroinženjera koji postavlja telefonske žice za instalaciju...treba mu pocepati diplomu momentalno!
Neradi se tu o tome da će presek žice zadovoljiti rad mašinice za brijanje, nego cela ta priča nema veze sa vezom, i sa el.instalacijom!
Postoje propisi i pravila, i treba ih poštovati.
izgleda majstori pocinju da uce inzenjere poslu i struci,kuda ide ovaj svet :)
To što je čovek elektro inženjer ne znači da apriori mora da poznaje celu oblast elektrotehnike.
Pojedini smerovi na elektrotehnici nemaju skoro nikakve veze jedni sa drugima.
Ima tu i energetike, što jes' - jes', ali postoje i elektroinženjeri računarstva, elektronike (što je opet po sebi širok pojam), pa VF (emisione) tehnike, pa IT (informatičari), programeri, akustičari i da ne nabrajam dalje...
Tako da je onaj veselnik iz Zvučkove priče verovatno stručnjak za PTT tehniku, čim je upotrebio telefonsku žicu.
Inače, ni čovek koji je diplomirao el. tehniku - energetiku ne može odmah samostalno da radi ni najprostije projekte elektro instalacije jer mora da ima licencu za to, a to je upravo ono o čemu pišem - pored suve struke, moraju se poznavati i ZAKONSKI propisi u toj oblasti.
Telefonska žica od 0,75mm sa stručno-teoretske strane može da napaja aparat za brijanje, ali je to iz drugih razloga ZABRANJENO propisima i tu je kraj svakoj raspravi.
Moj komentar se odnosio na presek zice.Telefonska zica je predvidjena za niski napon do 50v i
za male struje.
nisam struja majstor a i stavio sam smajli na kraju
Нигде се не везују на исти осигурач утичнице и сијалична места, јер за сијалице се обично котристе 10А осигурачи, а за утичнице 16А.
Za svetlo 4 A max 6 A. Dok se za uticnice osiguraci odredjuju prema potrosacima.
Nije isto ako je to uticnica za punjac za mob. telefon i stonu svetiljku ili je za el. sporet.
E to bila komendija odredis uticnicu za stonu lampu , a posebno odredis za peglu ... pa posle pazis gde sta ukljucujes ....
Ja koliko vidim čovjek je napisao odvojeno za slabije potrošače (primjer: telefon, lampa) i za električni šporet. Naravno da će za šporet biti posebno utičnica (samim tim i jači osigurač). Ne znam šta je tu komedija.
Ne sme da postoji eksperimentisanje i provlacenje elektro instalacije mimo propisa i standarda
Svaka uticnica mora da ima kabl od 2,5mm2 i tacka drugacije ne moze
To sto ce uticnica da se koristi za aparat za brijanje ili punjac za telefon nema veze mora da ima odgovarajuci presek provodnika
Sta ce da se desi ako neko slucajno u tu uticnicu ukljuci grejalicu posto je zimi hladno u kupatilu? ili dodju majstori da postave policu pa slucajno ukljuce hilti u uticnicu za punjac mobilnog i eto komedije
Telefonska plavo bela nije preseka 0,75 vec 0,20 eto jos vece komedije
Moja devojka je pre 10 godina napravila potkrovlje i naravano da je provucena nova elektro instalacija, e da mi je da nadjem elektricara koji je u jednu uticnicu doveo kabl od 1,5 umesto od 2,5 kvadrata pa da vidi sta je kommedija posto je nazalost to jedina uticnica zgodna za TA pec. Naravno da je idiot na taj kabl stavio osigurac od 16A
Jedno od pravila je da svaka prostorija mora da bude sa dva strujna kruga tj ako iskoci osigurac jos uvek ima struje u prostoriji kako bi eventualni kvar mogao da se lakse otkloni
Na sve uticnice se stavlja kabl od 2,5 kvadrata na osvetljenje kabl od 1,5 kvadrat, ne vise od tri uticnice na jedan osigurac od 16A, osvetljenje na osigurace od 6-10A
Ovo su ti samo smernice sta da trazis od majstora da uradi a ne uputstvo da radis sam
Tacno tako clockwork orange,svaka soba mora da ima dva strujna kruga sa razdvojenim vodovima za osvetljenje i uticnice!
Kad je instalacija u pitanje, jel je u redu svaki potrosac da ima baska kabel sa svoju osigurac?(tako ide puno kablova, al me zanima...)
Не ради се тако, да сваки потрошач има свој кабл.Инсталација се пројектује према оптерећењу.
Не ради се тако, да сваки потрошач има свој кабл.
Naprotiv, to bi bilo idealno resenje. Medjutim, ono se ne sprovodi samo iz ekonomskih razloga.
Za stanove i kuce
za uticnice jednofazno 3 x 2,5 mm^2
za svetlo jednofazno 3 x 1,5 mm^2 , bolje je 5 x 1,5 mm^2
za uticnice trofazne 5 x 2,5 mm^2
osiguraci za svetlo od 4 A - 6 A
za uticnice od 6 A - 16 A u zavisnosti od snage prikljucenih potrosaca
Svakako je bolje vise odvojenih strujnih krugova.
I to naravno zavisi od vise faktora, cak i od vaznosti prostorije.
Jedan od mogucih nacina prikljucivanja je i tzv. kombinovani nacin.
Све што је требало је већ речено. Ја само да додам: кога су змије уједале, тај се и гуштера плаши. Ово ће боље разумети старији чланови који су упућени у случај пожара изазваног инсталацијама који сам имао.
После пожара сам морао комплетно да реновирам инсталације, а број осигурача довољно говори колико сам пажње посветио сигурности. Најјачи осигурач на табли је 16А, па чак и она три која сам обележио, а који су (условно речено) главни за сваку фазу. Могао сам да их ставим да буду и 20А јер су ми код струјомера осигурачи од 25А, али једноставно нисам желео да ризикујем.
Osiguraci su namenjeni da stite kablove, ne uredjaje.
Pogresno, gl. osiguraci 25 A pa ponovo gl. osiguraci od po 16 A pa sa njima na red opet pojedini osiguraci od 16 A?!
Na ovaj nacin nije obezbedjena selektivnost.
i
У праву си али као што рекох горе: "Могао сам да их ставим да буду и 20А јер су ми код струјомера осигурачи од 25А, али једноставно нисам желео да ризикујем."
Можда сам постао параноичан.
Nisi, ali sa ovakvim rasporedom gresis.
Sa gl. osiguraca (iskljucivo topljivi) od 25 A na automatske osigurace na svaki od ova tri reda po jedna faza.
I nema nikakvih ''medjuglavnih osiguraca''.
Ni jedan standard ne određuje da za utičnice mora da bude presek kabla od 2.5 mm2, a za rasvetu 1.5 mm2.
Kroz projektovanje i iskustveno se došlo do tih vrednosti i pošto se većina kućnih instalacija kod nas radi bez projekta, ove iskustvene vrednosti su ono čega se majstori drže i neće napraviti grešku.
Takođe, utičnice i prekidači za kućne instalacije mogu da se povežu na kablove do 2.5 mm2.
Standard definiše da kabl odgovarajućeg preseka mora da se štiti tako da ne dođe do preopterećenja i njegovog oštećenja. Proračunom maksimalnih opterećenja se dolazi do vrednosti preseka kablova.
Uz pomoć proračuna se došlo i do vrednosti od 16A za presek 2,5 mm2 i 10A za presek od 1.5 mm. To su maksimalne vrednosti, ali se u praksi mogu koristiti manje vrednosti, pošto osim zaštite kabla, osigurač može da posluži i za ograničavanje potrošnje, a dobar primer za to su osigurači-limitatori koje postavlja ED. Ograničavanje potrošnje može da koristi i vlasnik objekta. Npr. u hotelskim sobama, apartmanima, studentskim sobama i sl. se mogu na utičnice postaviti i osigurači od 10A, ili 6A da se ne bi koristio rešo ili neki drugi veći potrošač.
Kad se rade projekti kućnih instalacija, pogotovu u komplikovanim instalacijama, vodi se računa i o ceni koštanja instalacija. Tada se instalacija može prilagoditi potrošačima i voditi računa na kojim linijama neće biti većeg opterećenja, čime se automatski dolazi do manjih vrednosti preseka kablova, a time i manje cene koštanja.
Današnje instalacije su dosta komplikovanije i ne mogu se strtiktno definisati utičnice-svetlo, odnosno 2.5-1.5 mm2.
Npr.
- Za rasvetu se koriste impulsni releji (bistabili) i tipke. Opterećenje strujnog kruga tipka-relej je malo, pa je kabl od 1.5 mm2 predimenzionisan
- Ima puno priključnih mesta gde se unapred zna da će opterećenje biti malo, pa se na takvim mestima može izvesti utičnica, a da presek kabla bude npr. 1.5 mm (aspirator, fancoil, motori za roletne i sl.)
- Ako se radi projekat, projektant tih instalacija mora da zna kakvo će biti npr. grejanje objekta, namena pojedinih prostorija, da li je dnevni boravak ili manja radionica, kotlovnica, hotelska soba, apartman za iznajmljivanje i slične prostorije gde se vrši ograničenje potrošnje i td. Na osnovu toga on može da donese odluku da ograniči potrošnju i da ipak za utičnice odredi presek kabla od npr 1.5 mm i osigurač od 10A ili manji, ako je ograničenje trajno. Ako postoji mogućnost ukidanja ograničenja potrošnje u kasnijoj fazi korištenja objekta, odnosno namene prostorija, on ograničenje može da odradi samo osiguračima, a da presek kablova ostane 2.5 mm2. To zavisi od investitora i njegovog zahteva, pošto ti zahtevi utiču i na cenu koštanja instalacije.
U takvim slučajevima uvek postoji projekat iz koga se vidi kako je izvedena instalacija i bilo kakva naknadna prepravka u instalacijama se mora raditi u skladu sa tim projektom.
U predhodnih nekoliko meseci sam u svom objektu radio instalaciju po principu za koji je pitao bicikle, svako priključno mesto (prekidači, utičnice, sijalice i td.) ima svoj kabl iz razvodnog ormana. Nisam koristio kablove, već provodnike.
Na dosta mesta sam koristio provodnike preseka 1.5 mm2, a da to nije rasveta. Manji deo rasvete će koristiti tipke i impulsne releje, ali sam koristio ipak presek od 1.5 mm2, pošto mi je bilo komplikovano da tražim provodnike manjeg preseka. Za klasične utičnice je presek provodnika 2.5 mm, ali ću osigurače od 16A staviti samo na trofazne utičnice, bojler i nekoliko utičnica namenski određenih za povremeno uključenje većih potrošača, sve ostale na 10A.
Sa gl. osiguraca (iskljucivo topljivi)
Али и главни осигурачи су аутоматски, а знајући да та аутоматика зна и да закаже... отуд моја параноја и дуплирање. Иначе, и иде како си рекао- сваки ред је на једној фази која прво долази на оне обележене (које сам и назвао условно главни и који су могли да буду од 20А), а са њих се разводи на осталих 9 у реду.
Vidim tema su osiguraci , pa da priupitam a da ne otvaram novu temu
Mogu li glavni osiguraci ( oni pored strujomera 3 kom , toplivi ) od 25A , bez problema da izdrze 3 AEG peci od 6kw , 6kw i4.5kw ?
U stanu se jos istovremeno koriste i boiler , zamrzivac , frizider , tv i recimo komp .
Hvala
Mogu, naravno.
Може све поготово ако набијеш ексер... 20 -ak кВ кроз те осигураче ће да буде тесно ....
Ma mogu. Naravno, ako su ti faze ravnomerno opterećene...
Нигде се не везују на исти осигурач утичнице и сијалична места, јер за сијалице се обично котристе 10А осигурачи, а за утичнице 16А.
Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..