Kako najbolje i najsigurnije očistiti odžak?
kako najbolje očistiti odžak
Ako cetka na sajli tesko prolazi, onda se pripomozi nekim tezim predmetom...
vezi ga za sajlu da ti vuce cetku niz odzak.
Na buvljaku ima jeftino četke od čelika, popneš se na krov i spustiš kanap kroz odžak, onda vežeš dole četku i izvučeš na gore.
Ja tako radim, otvor za čišćene mi u garaži.
@Kvariš
jel' misliš na novobeogradski buvljak (ne piše ti lokacija)? Znaš li možda ima li ih za šidelov odžak - promer 20 cm? Unapred hvala.
Oprema za čišćenje dimanjaka može da se kupi i u Merkur prodavnicama, bar ih ima u N.Sadu.
Samo da dodam da ima sredstvo za spaljivanje čađi u dimnjaku. Zove se Garvan. Ali nisam siguran koloko je sigurno od požara.
Ja sam kod mene mene na vikendici čistio odžak dimničarskom četkom i to onom žičanom.Nije visoko pa sam to lepo očistio.Inače to je četka na dugačkoj upredenoj žici.Znam da dimničari i pale dimnjake, ali mislim da je to za nas ssm opasno jer ko zna može doći i do nekih nekontolisanih pojava, ne daj bože požara.
Naravno pogotovo ako kuca nema plocu vec karatavan...
Četku sam kupio na Bubanj potoku, nešto smešno jeftina. Urađena je od čeličnih žica i ima ih svih veličina. Popnem se na kuću i spustim kanap kroz odžak, dole ga sačekaju i zakače četku i onda je vučem na gore. Ona i jeste za šidelove cevi.
Odozdole sam čistio jedino sa običnom sajlom za kanalizaciju, ali mi lakše sa kanapom.
A i palio sam ga, i ne bih preporučio svakom. Uzmem bocu sa butanom i brener i uknem u odžak, kad se zapali, tiha jeza.
kada se pali dimnjak poslije treba dugoi vremena da se izraci kuca od onog smrada.bas dugo ostane.a uz cetku mozete kupiti i zeljeznu kuglu kola cetku vuce na dole,da sve odradite sa krova.
evo ovako imao sam staru let lampu na benzin koja mi je trebala da skinem neku boju i nju sam iskoristio za ove stvari. Nista bolje ne cisti dimnjak od vatre e sada ako su ispunjeni svi uslovi da je zgrada zidana da nema bojazni od pozara onda ovako na toj vertikali koja se cisti ako postoje visi spratovi ocistiti predele oko stucne na drugom ili trecem spratu i oko stucne staviti neki lim samo oko stucne nema potrebe pokrivati predeo metar oko stucne, dole gde je iso cunjak u tu rupu dobro napumpanu let lampu staviti da gori nekoliko minuta (sam vidis kada se dimnjak zapalio) a na donju rupu ispod stucne koja sluzi za ciscenje staviti neko metalno koriti ili nesto metalno vece i otvoriti rupu ceo postupak zavisi od nivoa zaprljanosti ali traje i po nekoliko sati
Moram da napomenem da je spaljivanje dimnjaka vrlo opasna stvar za SSM varijantu.Naime gledao sam kako odzak eksplodira zbog nestrucnog rada.Nije dovoljno samo zapaliti,jer ako su naslage cadji i smole debele tu nastaje problem...Dakle,prvo ocistiti pa tek onda paliti ako mora.Recimo,ja kod sebe odzak cistim redovno svake godine,i nikad nisam imao problema da bih morao da ga spaljujem.Odzak je shidelov,i ima vratanca za ciscenje u kotlarnici i na tavanu,tako da ne moram ici na krov.Cela procedura ciscenja je gotova za sat.Redovnim ciscenjem sprecava se stvaranje debljih slojeva cadji i smole a samim tim izbegava potreba za spaljivanjem istih.
Odžačar koji radi po NS mi je palio dimnjak nekoliko puta (godina) i bio mi zanimljiv redosled paljenja.
Imam Šidel dimnjak od 12m i otvore na sredini i na dnu. Palio je uvek prvo kroz gornji otvor (gornjih 5m), a onda palio kroz donji otvor u kotlarnici.
Uvek je prvo čistio pa palio. I tako pred svaku zimu.
Ako vec odzak cistite sami, prvo ga ocistite cetkom pa palite kao sto je slucaj kod mene.Znam da dimnjicari pale bocom ali mi jednostavno uguramo u otvor za cunke par zguzvanih listova (otprilike kolicinski-koliko jedne dnevne novine ) i zapalimo.Cadj izgori.Mozda nije cist kao posle odzacara ali je sigurnije nego da sami palite bocom.
Iz dugogodišnjeg iskustva
Treba se imati na umu da nije samo garež,već i katran iz ranijih sezona ostao po dimnjacima ,koji su iz nekih razloga lošije očišćeni. Jedini način je paljenje.Koji bez iskustva isključivo odžačar može odraditi. Posao je delikatan
kadkad uspe za nekoliko sati katkad traje duže.Predhodno treba detaljno očistiti dimnjak i iz dolnjeg otvora (pepeljare očistiti sve detaljno. Važno je da se ceo posao kontroliše pomno i da se ni slučajno ne pokuša gasiti započeti proces vodom ni bilo čime drugim!Pritom kontrtolisati pomno međutavansku zonu naročito ako na karatavanskim konstrukcijama ima greda blizu dimnjaka. Imati u blizini vode za NedajBože!Napominjem voda u dimnjak ne sme!Namenjena je isključivo okolišu dimnjakaNemojte da vas hvata panika ,kadkada je proces veoma buran ,a prekidati se ne sme .I posle izgaranja katrana kad se dimnjak ohladi ostrugati ponovo žičanom četkom i zatvoriti otvore propisno.Kod starih kuća gde nema vrata "žutim blatom i plevom,kako je i bilo uz već komad crepa cigle koji je zatvarao dimnjak.
Paljenje odozgo ume da uspori proces izgaranja i preporučuje se sem ako dimnjak nije veoma solidne gradje .Pucanje je propratna pojava kod slabije zidanih dimnjaka,gde leka posle nema.
Vrlo lepo objasnjeno.
godinama plaćajući odžačare (masno) prošle zime a zbog ekonomske krize pade mi napamet da sam čistim evo kako kupiš
i
h propisane širine četku i jednu cjev okruglu tanju koju sam isjeko na svaki metar i na jedan kraj zavario maticu a na drugi šaraf četku navrnem na jedan kraj i na dimnjak se popnem očistim prvi metar gore dole više puta pa navrnem drugi metar cjevi i tako sve do dna dimnjaka Kad završim posao vadim cjevi i svki metar ih samo odvrćem.
Ma ideja ti genijalna ,samo sta ako ta tvoja skalamerija zapne :hh
Nije skalamerija to sam snimio kod profi dimnjačara .Ako je baš zapušen kreneš sa manjom četkom pa onda većom.A da ti kažem postao sam popularan u komšiluku tražena roba jes da se odazivam na pozive par mlađih kona da im očistim cjevku, koliko njima izlazim u susret toliko tri puta bježim od razni nadjak baba iiz ulice koje me proganjaju za isto.Aj ćao.
Odžačar koji radi po NS mi je palio dimnjak nekoliko puta (godina) i bio mi zanimljiv redosled paljenja.
Imam Šidel dimnjak od 12m i otvore na sredini i na dnu. Palio je uvek prvo kroz gornji otvor (gornjih 5m), a onda palio kroz donji otvor u kotlarnici.
Uvek je prvo čistio pa palio. I tako pred svaku zimu.
pa najbolje je paliti po deonicama a to je jedino moguce ako krenes odozgore...
ako neko planira da sam pali neka obavezno stavi rozetne na otvore
tako ce smanjiti mogucnost prevelike vatre i samim tim smanjiti opasnost
samo da se zna tako zapaljen odzak prilicno dugo gori....
Svima vama jedna mala nepomena:Prvo fizički četkom očistiti dimnjak.Odmah ispod četke možete zavezati uteg kuglu ali i komad teškog metala če biti dovoljno dobar važno je samo da je manjeg promjera od dimnjaka da prilikom rada ne oštećuje stijenku dimovoda.
Prvo se spaljuje gornji dio kako ste već napisali.
Kod spaljivanja dimnjaka obavezno čim počne goriti otići na krov te suprotnu stranu od sajle uvući u dimnjak.Na kraju sajle ima jedna mala obujmica i s njom povremeno probijati kroz cijeli dimjak.To se radi da smola ne nabubri previše(ovako radite "odušak" za širenje smole).To širenje i kod "predhodno naizgled dobro očišćenog dimnjaka zna razbiti dimnjak u komadiće.
Kad se sve ohladi a najbolje drugi dan sa sajlom ponoviti postupak.Na kraju zrcalom provjerite u kakvom je sada stanju dimovod.A biti će kao nov,Mora se vidjeti savrše krug.
Ni u ludilu ne uljevati vodu u dimnjak ako gori prejako.možete lagano prskati vodom dimnjak izvana aali nikako ne uljevati vodu u dimovodU dimovodu se razvijaju tako visoke temperature da se voda trenutačno pretvara u paru. I to u omjeru 1 litra vode oko18m3 vodene pare u sekundi.Samo zatvorite rozete i plamen će se stišati.U toj fazi normalno je da je dimovod vruć tako da duže od par sekundi ne možete staviti na njega ruku.
Ja sam palio sidelov dimnjak i tom prilikom je doslo do pucanja cevi,pa ovaj nacin "ciscenja" ne preporucujem.
Dimnjak se po pravilu čisti odozdo po sledećem sistemu.
Odgovarajuća četka za prečnik dimnjaka i nekoliko sajli sa navojima za nastavljanje. Očisti se jedan deo pa se četka izvuče da čađ propadne do otvora za čišženje odakle se izbaci napolje. Postupak se ponavlja do vrha dimnjaka.
Na ovaj način ne može da dođe do začepljenja zbog nagomilavanja čađi i ne morate da se penjete na krov. Tačnije možete da čistite dimnjak čim vam žena naredi bez obzira kakvo je vreme napolju.
Ja sam palio sidelov dimnjak i tom prilikom je doslo do pucanja cevi,pa ovaj nacin "ciscenja" ne preporucujem.
Dimnjak se pali isključivo uz kontrolu količine vazduha koji mu je potreban za sagorevanje.
Zvuči komplikovano ali nije. Skine se dimnjača kotla i proveri dihtovanje otvora za čišćenje. Na otvor priključka kotla posle paljenja dimnjaka prisloni se karton i prstom izbuši rupa. Na ovaj način se vrlo malo vazduha probije u dimnjački otvor pa zbog toga čađ sagoreva sporo. To dovodi do postepenog opadanja sagorene čađi i do umerene temperature unutar dimnjaka. Takvo spaljivanje dimnjaka traje i po nekoliko sati (u zavisnosti koliko ima nataložene čađi). Posle toga treba rutinski provući četku.
Na ovaj način ne može da dođe do začepljenja zbog nagomilavanja čađi i ne morate da se penjete na krov. Tačnije možete da čistite dimnjak čim vam žena naredi bez obzira kakvo je vreme napolju.
Sve istina,od riječi do riječi.Ha,ha,ha...... :mrgreen:
E svasta se culo ovde...
Uglavnom tesko da je i pametno bilo sta na temu spaljivanja gareyi u dimnjaku.
Dimnjaci se ciste iskljucivo mehanicki i hemjski. Sve ostalo spada u eksperimente ili krivicna dela izazivanja opste opasnosti!
Postoje hemijska sredstva koja snizavaju tacku sagorevanja garezi i cadji u dimovodnim kanalima cime. Ukoliko je doslo do zacepljenja dimnjaka usled neblagovremenog ciscenja ili nepravilnog rada kotla ili nekvalitetnog ogreva pristupa se kombinovanom mehanickom i hemijskom ciscenju i to iskljucivo na hladno. Posle toga, tokom grejne sezone, se redovno primenjuju sredstva za kondicioniranje tj. odrzavanje prohodnosti dimnjaka. To je kraj price.
Inace, dimnjaci /kao i kotlovi, peci i ostalo/ se ciste odmah po prestanku grejne sezone!
Ovdje kod nas ta sredstva nisam uspio ovdje naći.Ni jedno jedino.
Koga interesuje neka se javi na pp radi detaljnijeg objasnjenja i ciscenja i nabavke sredstava, da ne bi bilo reklamiranja :nono
Kako najbojle, najsigurnije, najefikasnije paliti odzak.
D li se poliva benzinom, dizelio, gura brener....
ja imam jedno pitanje, ne u vezi ciscenja (jer to regulisem dolaskom odzacara) ali sa slicnom tematikom pa nisam hteo da otvaram novu temu.
ovako, odzak je promera 12 x12, kotao je od 23 kW, ovo je druga grejna sezona, koristim samo drva, potrosnja je oko 10 m po grejnoj sezoni. letos je dolazio odzacar i cistio odzak odozgo. e sad, zasto se stvara nesto poput mehura od čađi, saćastog preseka. ne znam kako to drugacije da opisem. podseca me, recimo, na pur penu kad ekspandira ( samo sto je od čađi, jel). prosle godine se to nije desavalo. ove godine mi pravi problem jer je meni ulaz u dimnjak na plafonu, tako da to sr..e napada odozgo ( samo se odvaljuje i pada)tokom perioda od 15-ak dana i prepolovi mi presek čunka. ranije mi je "usko grlo" bio stedisa kojeg sam cistio na 3 nedelje, ali sada je veci problem ova krivina cunka koja ide iz plafona.
ja imam jedno pitanje, ne u vezi ciscenja (jer to regulisem dolaskom odzacara) ali sa slicnom tematikom pa nisam hteo da otvaram novu temu.
ovako, odzak je promera 12 x12, kotao je od 23 kW, ovo je druga grejna sezona, koristim samo drva, potrosnja je oko 10 m po grejnoj sezoni. letos je dolazio odzacar i cistio odzak odozgo. e sad, zasto se stvara nesto poput mehura od čađi, saćastog preseka. ne znam kako to drugacije da opisem. podseca me, recimo, na pur penu kad ekspandira ( samo sto je od čađi, jel). prosle godine se to nije desavalo. ove godine mi pravi problem jer je meni ulaz u dimnjak na plafonu, tako da to sr..e napada odozgo ( samo se odvaljuje i pada)tokom perioda od 15-ak dana i prepolovi mi presek čunka. ranije mi je "usko grlo" bio stedisa kojeg sam cistio na 3 nedelje, ali sada je veci problem ova krivina cunka koja ide iz plafona.
Da li su drva suva? Je li ista vrsta drveta kao i ranijih godina? Da nisu, sliučajno, četinarska drva...mada verujem da se zna već da se četinarima ne loži
Ja sam kod mene mene na vikendici čistio odžak dimničarskom četkom i to onom žičanom.Nije visoko pa sam to lepo očistio.Inače to je četka na dugačkoj upredenoj žici.Znam da dimničari i pale dimnjake, ali mislim da je to za nas ssm opasno jer ko zna može doći i do nekih nekontolisanih pojava, ne daj bože požara.
Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..