Pozdav svima,
čitao sam dosta poslednjih dana o kond.gas.kotlovima i što sam više čitao sve više sam ostajao u dilemi:
koji kotao uzeti?koje jačine?sa integrisanim bojlerom ili ne?...
pa bih želeo da malo na forumu prodiskutujemo u vezi kond.gas.kotlova.
Mene konkretno interesuje koji kotao zadovoljava moje potrebe?Koliko KW?
Kuća je prizemna u Veterniku,grejne površine 100m2, PVC stolarija nis.emis.stakla,sendvič zid(blok,min.vuna,puna cigla,na leto stavljam 10cm stiropor odnosno radim"demitfasadu"),gore ploča i izolacija 10cm stakl.vuna i "preko"(leže na gredama) daske za korišćenje tavanskog prostora tako da gubitak top.energije neće preći 8kw po proceni "stručnjaka iz te oblasti".
Radim ovih dana nabavku materijala za podno grejanje (termika,folija,šulc mreža,alpex cevi,...) pa sam u nedoumici koji kondenzacioni gasni kotao da uzmem?
1. Bosch ZSB 14KWoko 120.000rsd
2. Bosch ZSB 22KW oko 115.000rsd (nema mi logike jači da je jeftini ali ajd)
3. Baxi Luna Platinum 18KW oko 170.000rsd (ne znam da li vredi te pare)
4. Set Vitodens 100, 26KW oko 140.000rsd
interesuje me vaša mišljenja jer mi "majstor" kaže da uzmem slabiji kotao 14kw ili 18kw da se ovi jači "ne muče" na minimumu rada?na primer bosch 14kw Nominalna toplotna snaga grejanje 40/30oC (min/max) 3.7-14.2kw dok je bosch 22kw 8.1-21.8kw
Da napomene da mi treba i topla voda za 4 ukućana koja će se zagrevati kotlom tokom grejne sezone.Šta je bolje-isplativije integrisan bojler ili aku.bojler?
Svaki savet,preporuka,mišljenje... je dobro došao
Hvala unapred!
Kondenzacioni gasni kotao preporuka,mišljenje,savet...
Najverovatnije ću uzeti Bosch.
Zašto?
Ima dosta servisera u NS,
nije preterano osetljiv,
nije ni skup u poređenju sa drugima
a čitajući po netu više je pozitivnih komentara nego negativnih...
Moze li pomoc oko izbora plinskog kondezacionog kotla,18-24kw,da bude dobar odnos cene i kvaliteta do 100000 rsd.Da li imate preporuke gde iste kotlove treba kupiti.
Kod instalacije grejanja na kond.plin.kotao da li se isto stavlja mesni ventil?
baxi ili vaillant
Када се купује котао бира се онај који има најближу сервисну подршку.Аристон је увек добра куповина.
https://youtu.be/4MjqzRwRebE
Bas sam gledao isti i nisam nesto zadovoljan.
vaillant ima sedište u kaću i servisnu službu
baxi donose iz mađarske oko 800e ima garanciju
kod mene svi uzimaju baxi 50km smo od mađarske
sve zavisi gde se nalaziš zbog servisa
Hajde da ne otvaramo novu temu, zamolio bi svoje saborce da ukoliko znaju, podijele iskustva vezano za odnos ulozeno/dobijeno kad su u pitanju obicni/kondenzacijski kotlovi.
Da li je neko na istom sistemu recimo koristio obicni i kondenzacioni, i da li je realna razlika u potrosnji gasa i sl.
Vidim da su razlike bukvalno duplo u cijeni sto je oko 400-500e pa na vise. Da li kondenzacijski zaista opravdavaju svoju cijenu, ili je to jos uvijek novina pa klepaju po usima.
Ja sad trazim kotao za podno grijanje, za nekih 110m2 odlicno izolovanog prostora, pa gledam sta mi se vise isplati. Da li je odrzavanje kondenzacijskih skuplje, i da li zaista smanjuju potrosnju energenata, jer recimo 50 000 razlike u potrosnji gasa mora biti bas velika razlika da bi se isplatilo za nekih par godina upotrebe. Investirati danaa u nesto sto za 10 godine dostigne isplativost je iluzorno, jer pitanje je radnog vijeka, da li ce danasnji proizvod i izgurati 10 godina upotrebe.
Imao sam obični Vaillant 10god
Sad treća godina kondenzacioni baxi Luna
Baxi trosi 10 do 15 posto manje nego Vaillant obični
Kuća ista izolovana sanitarna i grejanje na gas računi su nam manji radijatorsko grejanje podnim se troši još manje
S obzirom na razliku u cenu, kod radijatorskog grejanja treba podosta da se isplati razlika u ceni kotla.
Pa to se i ja sada lomim, gledam onako orjentirno za odno grijanje 110m2 povrsine dobro izolovane komsije trose tu negdje 200 do 300m3 mjesecno, manje vise, e sad ako se grijemo max 6 mjeseci godisnje ili manje usteda ispada minorno mala, 5-10 hiljada na godisnjem nivou, a investicija od 500e i nije bas mala da bi se investiralo u nesto sto ima tako mali stepen ustede. Da ne pricam o tome kakve su cijene dijelova i odrzavanja, ne znam da li se i to razlikuje.
Pogotovo ja planiram uraditi AT pa grijati na struju nocu, tako da je investiranje u tako nesto jos manje isplativo. NIsam ja znao da su tolike razlike u cijenama, ali sad kad sam krenuo u potragu vidim da bas nema tu matematike
250m3 sam potrošio u februar300m3 u januaru
Kuća 120m2 izolacija 5cm stiropor tavan 10cm vuna
23c temperatura danju 21.5c noću
Radijatori kondenzacioni kotao
Kod komšija nešto ne štima mnogo troše
Pa orjentirno kazem, vise kuca u okruzenju ima gas, neki podno, neki radijatorsko, i sad nije bas da je neka razlika u potrosnji, zavisi koliko se i tople vode sanitarne trosi i tako to, pa sam izveo neku prosjecnu racunicu. Obilazio sam kao sumanut sve redom ko popisna komisija i sakupljao ismustva. Neki imaju kondenz kotao, ali opet razlika ima i u izolaciji, i spratnosti objekata, da li neko zivi ispod i iznad ili je solo sprat ili kuca, pa tu dolazi do odstupanja. Ovi koje sam naveo trose kako kazu od 200 do 300m3, sa podnim grijanjem i sanitarnom vodom, neki italijanski kotao zaboravih mu ime, 3 djece male i 23-24 stepena u kuci, pa gledam koja bi onda i da li bi uopste bilo ustede da uzimam kondenz kotao, pogotovo jer planiram i AT na struju pa bi kotao radio mozda popodne samo.
Kad bi ja znao da on moze 20 godina da izgura kao oni stari kotlovi, ne bi bio problem, ali ovo danas se pravi kao potrosni materijal a ne trajna stvar, pa kontam dal da dam 500e vise i dal vredi tih para.
Vaillant mi izdrzao 10 Göd klasični elektronika otišla
Struja je haos kod nas
I da izdrži i ovaj 10god biće ok isplati sebe
No svako zna svoje ko dođe kod mene dnevni boravak 45m2 11m2 stakla svi se iznenade kako se ovo ugreje pored toliko prozora
Pa vidjecu jos malo da se raspitam, mada mislim da cu odabrati neki klasicni, sad ima italijana nekih vazda i za 50tak hiljada,a vidim da vise ni junkers tj bosch i vailant nisu ni blizu kvaliteta koji su imali nekad, pa ono, kad vec kontam da je potrosni materijal, da ga i platim kao potrosni materijal.
Iskreno gledao sam i kondenzacioni i obicni rasklopljene u dijelove i Bog me ubio ako ne bi znao ono sam da napravim za nekih 100-200e hehe. Ja sam mislio to neka nauka, kad ono ploca izbusena i to je plamenik, izmnenjivac toplote ko mali hladnjak u autu i ventilator koji izvlaci gasove ili ubacuje kako kod kog modela, pumpa za vodu i plocica sa elektrikom i par senzora za sve i svasta, neki trokraki ventil za grijanje sanitarne vode i to je to.. A kondenzacioni ima kao dva izmjenjivaca, nisam vidio kako taj dio za kondenzovanje izgleda jer ne moze da se rasklopi. E sad, izgleda da taj dio kosta 500e, jer druge razlike nisam vidio. Al eto, moze im se da zavaljuju.
Zar nije lakse zameniti elektroniku na kotlu, nego kotao?
Da li bi pomogao UPS koji ce "peglati" struju, da elektronika ne crkava?
elektronika na vaillantu 300e i samo ovlasteni ugrađuje putni troškovi dnevnica majstoru 500e sve cirka
nov vaillant kotao obični 700e
kupio nov baxi kondenzacioni za 850e
e sad da praviš sam kotao ako imaš vremena i volje ti pravi
ja sam odrastao u duhu ssm a ali sve ima granice ima šta ne možeš napraviti sam
sve u svemu ko ima podno grejanje dobru izolaciju kondenzacioni će isplatiti sebe
ništa nije večno pa ni kotlovi koji god da kupimo
Ma zezao sam se ja za pravljenje kotla, ne bi mi to palo na pamet da radim, cisto zbog proracuna svega i svacega, sto bi kroz mnogo pokusaja i gresaka mozda i uspjelo, ali svakako da bi kostalo zivaca i vremena. Za jedan primjerak se ne vredi cimati, nego onako kazem, da tu nema nikakve posebne komplikovanosti da bi opravdalo cijenu. Oni proizvedu i prodaju stotine hiljada ili cak milione kotlova, pa mogu da se igraju i pokusavaju sve i svasta.
Jedino je zalosno sto su nekad stvari pravljene da traju, a danas je sve potrosna roba
Pozdrav forumaši,
U potrazi sam za gasnim kotlom, kondenzacioni 24kw. Izbor sam sveo na Baxi duo tec compact 24kw i Bosch condens 2500w. Šta mi preporučujete od ova dva kotla ? U pitanju je grejna površina od 200 kvadrata, ali će se većim delom godine grejati dosta manja površina. Pretpostavljam da bi bilo poželjno da kotao se kotao u radu može "spustiti" na što manju snagu zagrevanja.
Pozdrav
Sada vidim i model Bosch condens 2300w, kakav je on u odnosu na gore pomenuta dva ?
Zdravo svima, kao sto mozete da vidite po naslovu radi se o gasom kotlu Bergen Sirius 26. Zanimaju me iskustva i odrzavanje, na sta treba posebno obraditi paznju i najbitije kako je najispravnije pustanje u rad, takodje sta se radi po zavrsetku sezone?
Doselila sam se u kucu koja ima taj kotao bez upustva, ne znam kako funkcionise i jako bi mi znacila pomoc ili savet.
Hvala unapred!
Kod odabira kotla je uvek bitno gledati i tehnicku podrsku, tj pokrivenost delovima i serviserima.
Sto se tice Bosch ZSB 22KW njega mozes uzeti slobodno, jer se na svakom kotlu moze smanjivati i povecavati maksimalna snaga. Viesmann Vitodens je isto odlican kotao, ali je dosta osetljiv na los napon. Nece da radi ispod 210V. Za bosch nisam siguran, ali mislim da je manje osetljiviji na promene u naponskoj mrezi.
Eto da ti dam jos jednu preporuku a to je i Beretta Exculisive Green serija. Po meni sasvim dobar kotao na gas.
Nisam "gasadzija" ali mogu ti preporuciti samo ono sto sam ja licno ugradjivao. Servisi se bave odrzavanjem kotlova, a ja samo znam sta je pravilo najmanje problema u toku rada.