Uzeo sam kotao sa 4 clanaka Viadrus u22s jacine 23,3 kW. Po mom proracunu , za povrsinu od 100m2 (tacnije 95m2) je dovoljno jer planiram da grena tela budu ukupne snage do20kW. Sta vi mislite da li sam odabrao dovoljnu jacinu kotla jer mi nekako 27kW deluje previse ,mozda bi onda trebao dosta loziti ,itd... Koji je promer dimnjaka dovoljan? :tup
VIADRUS U22S 23.3 KW
Ovih dana intezivno tragam za najboljim izborom kotla za oko 110m2.Izbor se sveo na (ovaj redosled) 1.VIADRUS U22S, 2.TERMOMONT TKK23 i najskuplji -JUNKERS SUPER KLAS 24.VIADRUS mi uliva najvise poverenja u pogledu trajnosti, jednostavnosti eksplotacije i skromnih zahteva ka dimnjaku a naravno i vrlo povoljne cene oko 650evra.Termomont ima povoljnu cenu oko 610evra a JUNKERS najvecu ekonomicnost ali i cenu.Da li mi neko moze preneti licna iskustva pre svega vezana za VIADRUS?Potrosnja, efikasnost, i slicno.Proizvodjac tvrdi da mu je stepen isoriscenja oko 80%?Da li je to moguce za liveni kotao?Prethodnih 16 godina sam ovu povrsinu grejao ca etaznim TVT 17K. 3 tone susenih vreoca i 1/4m3 drveta je bila potrosnja po sezoni.Jos uvek je bezprekoran ali ne mogu vise da trpim prljavstinu koju mi je stvarao u kuhinji gde je bio i zato planiram formiranje spoljne kotlarnice.
Sa spoljnom kotlarnicom ces trositi vise ogreva.Viadrus liveni kotlovi imaju manji stepen iskoriscenja od Termomonta i Junkersa.
Sa spoljnom kotlarnicom ces trositi vise ogreva.Viadrus liveni kotlovi imaju manji stepen iskoriscenja od Termomonta i Junkersa.
Da, to mi je jasno ali trajnost?Junkers mi je pomalo preskup za celicni kotao, termomont je ok sa cenom ali nebih da kroz 5-6 godina opet prolazim kroz ovo.Znam, nazalost da ovaj kvalitet-trajnost od preko 23 godine(ja sam ga kupio polovnog ) koji mi je davao TVT necu vise sresti kod celiucnih kotlova.Kod VIADRUSA mi se svidja sto je kolicina vode u njemu 36litara, dakle kao u mom sadasnjem TVT-u.Ali tablice i katalozi su jedno a p[raksa i iskustvo ipak drugo.
Ja sam takodje u potrazi za kotlom pa cekam izmedju ostalog i sajam tehnike gde ce moci malo da se bolje pogleda sta ima na trzistu.Sledeci kotlovi su i meni u planu.
Viadrus U22 je hvale vredan kotao,kako sam cuo.Mada sumnjam u njegovu iskoristivost koju navode do 80% za lozenje visoko kvalitetnim ugljem.Ipak je to "stara" tehnologija i konstrukcija kotlova sa gornjim sagorevanjem koja je donekle prevazidjena jer ne zadovoljava ekoloske i energetske norme.Mada proizvodjac navodi da su rebra izmenjivaca izradjena od visoko kvalitetnog liva sa nekom finozrnastom strukturom koja ima bolju apsorpciju energije ili vec tako nesto.Kao sto rece neko na ovom forumu "...kada na prednja vratasca vidis dimnjacu nemozes da ocekujes da ces se ekonomicno ogrejati..."Dobra strana U22 je to sto moze da sagoreva skoro sve vrste cvrstog goriva tj zahtevnost sa te strane je minimalna.I naravno u prilog cena,dugotrajnost,otpornost na koroziju i mali zahtev za dimnjakom.
Viadrus U24 je najmladje cedo livnice Viadrus.Novi model se pojavio 2009 godine i dolazi sa plavom spoljnom oplatom.Inace kotao sa donjim sagorevanjem i vrlo zanimljivom konstrukcijom.Komora za sagorevanje je odvojena od komore kojom se provode gasoviti produkti sagorevanja koji se dalje vode preko izmenjivaca.Jedini kotao koji zadovoljava standard EN.303-5 sa njavisom trecom klasom ,sto ce reci da je efikasnost kotla preko 80% i tvrde da gotovo bezdimno sagoreva.E sada ,sve je to sjajno ali ima velike zahteve za ispravan optimalan rad.Namenjen je sagorevanju samo visoko kaloricnih ugljeva tipa koksa,kamenog uglja i kvalitetnih mrkih ugljeva i to granulacije 24 do 60 mm.Ko bude pogledao kostrukciju i oblik lozista bice mu i jasno zasto jer je zamisljeno da gorivo postepeno propada ka resetci kako sagoreva i i pepeo pada u pepeljaru.Znaci moze da se zaboravi na kolubaru,kostolac,susene vreoce itd ,znaci nema lignita i drveta.I najzahtevnija stvar je sam dimnjak.Proizvodjac tacno navodi koliki potpritisak mora da se obezbedi za sagorevanje,koksa i mrkog uglja respsktivno.Znaci nema sale sa time,verovatno idu logikom zidaj dimnjak prema kotlu.Naravno nije tesko doci do tog podatka i proveriti da li dimnjak zadovoljava.Sama cinjenica da kotao nema klapnu na dimnjaci govori u prilog tome koliko je potrebna dobra cirkulacija vazduha kroz njega.Recimo model od 25kw kada radi na min snazi koju navode na oko 5kw isporucuje gasove kroz dimnjak na temp od oko 100c dok na max i cak 280C.Takodje da bi se obezbedio dovoljan dotok svezege vazduha potrebno je obezbediti otvor velicine od 1 do 2 kvm.Kada se sve uzme u obzir razumljivo je zasto je ovo visoko preformansni kotaoi zasto se za njegov rad podrazumeva da radi na max snazi tj mora biti pravilno dimenzionisan ili da u sistemu ima akumulator toplote.Ne svidja mi se dosta mali donji otvor za potpalu i dzaranje i mislimda bi to moglo biti problem kod uglj koji pravi dosta pepela.Inace ovo je moj favorit a cenom je skuplji od modela U22 reda 300eur.
Junkers supercllas s je sto se mene tice nesto sto treba izbeci u sirokom krugu.Ne posedujem ga ali prijatelj ga ima i mogu vam reci da je konstrukcijski dobro zamisljen i da je vrlo efikasan ali ga je uzasno problematicno opsluzivati.Ima usko loziste ,nefeikasno resen mehanizam za protresanje resetke i naravno kao najgore reseni stvar ima vratasca za dodavanje goriva koja su zamislenja da ujedno budu i poklopac samog kotla i kroz njih bas lepo pusi dok se kotao ne zagreje.Imam i slike ako zelite da se uverite.Mislim da nije nista posebno bolji od standardnih celicnih kotlova mada deluje privlacno.
I poslednji ali i ne najnezanimljiviji je italijanski liveni kotao Biasi 3Wood.Skoro se pojavio kod nas i mislim da je od najnaprednijih kotlova livenih kotlova sa gornjim sagorevanjem.Naime ima cak tri zone sagorevanja sa dodatkom tercijarnog toplog vazduha.Namenjen je klasicnom sagorevanju drveta vlaznosti od 12 do 20% kao i "meksih" ugleva kako proizvodjac navodi.Nazalost ima klasu 1 po EN303-5 sto ce reci da mu je iskoriscenje do 60%.Meni se vrlo dopao jer je zanimljive konstrukcije i lak i pristupacan za odrzavanje i opsluzivanje.Cena je u rangu sa Viadrusom U24.
http://www.biasi.co.uk/index.php?option=com_content&view=article&id=162&...
Kome je potrebna neka literatura ,brosura ili slike neka se javi slobodno.Zeleo bih svoj trud sakupljanja materijala i saznanja da podelim jer znam koliko znaci kada postoji mesto na kome moze da se nadje dosta stvari.
Hvala na ovim informacijama, iako su one uglavnom teoretske i iz prospekata (kojih sam se i ja bogami nakupio) ipak su korisne.narocito ova razmisljanja oko Junkersa koji mi je i inaca e zbog cene bio najmanje primamljiv mi pomazu da od njega odustanem..VIADRUS U24 mi je preskup a i ne mogu da investiram u takav dimnjak....Jedan poznanik je nedavno uzeo BIASI jer mu je DARKON ili tako nekako koji je preteca JUNKERSA "crko"posle samo 5 godina iako dok je radio bio je zadovoljan njime, potrosnjom i efikasnoscu.Kaze da se kod ovog livenog vec kod ulaska u kotlarnicu oseti razlika, naime mnogo je toplija a i dimnjaca se usija sto kod prethodnog tropromajnog trajno zareceg ni blizu nije bio slucaj...Neznam, jos uvek se lome koplja oko termoventa klasik TKK , VIADRUSA U22 a pomalo bacam oko i na temomontov TZK koji je malo skuplji al na granici prihvatljivog.Nadam se da ce se javiti neko sa konkretnim iskustvima o ovim favoritima
Slazem se da su ovo sve kataloske vrednosti i iskustva ali to je najbolje sto mogu da saznam o tim kotlovima.Eksploatacija ce vremenom pokazati,naravno.
Ja na investicije tipa kotla gledam kao na dugorocne na 10 i vise godina.Kao sto rekoh i meni predstoji zamena kotla.Trenutno imam neki Ferrotherm celicni od 40kw sa bojlerom od 80l za sanitarnu vodu koji je ove godine nagurao 30tu sezonu i iako sam ga krpio sluzi ,mada je sa tri noge u grobu.Tako da sledece sto cu uzeti zelim da bude liveni jer mi zaista ulivaju snagu i poverenje.
Teremomont je ozbiljna firma i nisam cuo ikoga da je imao problema sa njihovim kotlovima.TZK kotlovi su trajnozareci sa donjim sagorevanjem i bolje resenje po meni , a i cena nije preterano visa.
Malo da odem u offtopic...
Mislim da sam okrenuo filozofiju prema gorivu koje planiram da koristim.Iako su drva i ugalj nezamenjivi i najsigurniji izvor energije u ovoj ludoj drzavi,pojavljuje se polako i alternativa u vidu biomase i pirolitickog sagorevanja drva.Iskreno meni su se smucila svakodnevna jutarnja prasenja i prljanja u kotlarnici i odlaganje pepela tako da naginjem ka nekim resenjima koja su doduse skuplja u smislu opreme ali u mesecnom trosku za grejanje su reda 50 do 100eur visa u odnosu na ugalj, a resavaju dosta problema vezanih za opsluzivanje kotlarnice.
Na primer ovako nesto
http://erato.bg/files/file_756_766.pdf
Zgodno resenje a uvek postoji mogucnost promene energenta.Na zapadu se mogu naci polovni pelet sistemi za 300eur a cena samog peleta je reda od 170eur do 250eur po toni sa tendencijom pada ukoliko se prosiri trziste a ima naznaka da pored 4 vece fabrike se pojavljuje i dosta manjih proizvodjaca u Srbiji.Tako da ili vredi sacekati ako je moguce ili biti hrabar pa pokusati...
Malo me buni a i brine cinjenica da TZK 26 je tezak 330 kg a u sebi ima cak 125 lit. vode a recimo klasicni TKK 23 tezi samo 195 kg i sadrzi svega 45 lit.vode u sebi sto je skoro 3 puta manje.Zagrejati 45 lit. i 125 lit. ipak je velika razlika.U cemu je onda stedljivost TZK kotlova.Da , znam da oni sa 3 promaje vise toplote izvuku iz produkata sagorevanja ali ipak? a i zasto je toliko velika razlika u tezini a i dimenzijama? Ako pogledamo vec pomenuti trajnozareci tropromajni Junkers videcemo da je on itekako skromnijih dimenzija od TZK? Zna li neko nesto o tome?
Razlika u litrazi potice od same konstrukcije kotlova.Manji ima 2 komore i manji prostor ispunjen vodom oko gorivnog dela ,otud i manja litraza.TKZ 26 je tropromajni kotao,znaci da ima veci stepen korisnog dejstva.Bitna je snaga odnosno povrsina na kojoj se vrsi izmena, kao i vrsta goriva koja se koristi.Veca kolicina vode znaci i vecu inerciju sistema.
Danas sam bio u jednoj trgovini sa dobrom ponudom raznih tipova kotlova.Imaju sve modele koji su mi bili u opticaju ali momak mi je , cini mi se iskreno, preporucio VIADRUS U22.navodeci upravo one prednosti koje i mene vuku ka njemu,trajnost, jednostavnos, mala promaja, niskotemperaturni rezim, 36lit. vode u kazanu isl. naravno i ne sporeci da je sa najmanjim stepenom iskoriscenja.Na drugo mesto je stavi TZK ili odgovarajuci Radijatora iz Kraljeva.Klasican TKK mi nikako ne savetuje a ni Junkersa...Sta mislite za 110m2 koliko bi se iskljucivo susenih vreoca trosilo sa VIADRUSOM 23kw a koliko sa TZK 26kw??Podsecam da sam sa etznim TVT 17 trosio 2,5-3 tone susenih vreoca i 1/4m3 drveta samo za potpalu.Moze li se izvesti neka komparacija.Potrosnja veca od 4 tone mi ne bi bila bas prihvatljiva. Da li bi se moglo predpostaviti recimo da bi TZK trosio 4 tona a VIADRUS do 10% vise?Ili bi odnos bio drugaciji?
Evo moje misljenje! Po meni je TZK 26 dobar kotao, ali je malo veliki za 100m2!
Nisam upucen u termo izolaciju tvog doma, ali...
TKK je veci potrosac, ali kod njega nema problema sa kondezacijom. U njega sta god da stavis ima da gori.
Prednost TKK je sto se prave manje snage, a po meni bi za tvoju kvadraturu bilo dovoljno i TKK17.
U proseku od termomonta ugradimo oko 60 kotlova godisnje. Sto TKK, TZK i Temy-a, i iskreno...bas smo zadovoljni sa odnosom cena - kvalitet.
Po katalogu, kotlovi su deklarisani za niske spoljne temperature -20C
Kao sto kaze predhodni post, konstrukcijski jesu dosta razliciti, i svaki od njim ima svoje prednosti i mane, ali ja glasam za Termomont
Iz iskustva predpostavljam da ti je i TKK17 sasvim dovoljna!
Zahvaljujem Grejacu na sugestiji jer mi je ovo mozda i zaista najbolje resenje??Zaista bih voleo da sto pribliznije odrzim dosadasnju potrosnju iako cu kotao izmestiti napolje.Cinjenica je da sam i do sada vrlo efikasno grejao , ustvari oko 80m2, sa etaznim TVT od 17k sa izuzteno malom potrosnjom. Izmestanjem kotlarnice bih ustvari samo produzio dovodni 1" vod za oko 5m i dodao jedno grejno telo u veliku prostoriju u kojoj je do sada bio etazni kotao kako bih nadomestio njegov grejni ucinak.Kuca se jako dobro pokazala ovih 15 godina u pogledu izolacije.Nisam imao potrebe da potpaljujem pre 11-12 h dok god spolja ne bi pala temperatura ispod -10 sto je u banatu dosta retko a lozio bih najduze do 22h.pomenutih oko 100m2 , (tacno 108 ) bih imao kada bih i u drugu polovinu potrovlja ubacio radijatore , sto do sada nisam imao potrebe iako je razvod izveden jos pre 15god.Ovo je gruba skica sadasnje situacije i mog vidjenja izmestanja kotla.Razlika u ceni VIADRUSA 23(59000) I tkk 17 (51000)je svega oko 8000 din. dakle zanemarljiva ali ako je potrosnja na strani TKK onda je verovatno
da je to pravi izbor ??
Sto se tice trajnosti, tu je prednost livenih kotlova.
A potrosnja TKK je sigurno 20% manja, i verujem da ces se bolje ogrejati na njega.
To sto pomeras kotao, nema nikakve veze, uz odgovarajuce precnik cevi i pumpu, mozes da ga stavis i 100m dalje
20% ustede na godisnjem nivou ,ako se za sezonu potrosi recimo 5 tona uglja je gotovo 1 tona,sto u zavisnosti od vrste i cene uglja moze biti i do 100eur ili vise pa je po meni neisplativo stedeti na kotlu na duge staze!Osim ,ako se ne planira promena energenta ili uzmanje veceg kotla u narednom periodu.Pored toga uz kotao sa boljom iskoristivoscu potrebno je skladistiti manje energije i odlagati manje pepela.
Ma, mala razlika u ceni nije ni bitna. Vazno je da ce kotao u eksploataciji sam sebe isplatiti. Potrosnja je jako bitna.
Ja, kao sto rekoh, predlazem TKK 17. Uz dobro odrzavanje, sigurno moze da izgura preko 10godina, a nek je usteda 500kg uglja na jednoj grejnoj sezoni...pa vi izracunajte.
Samo sam rekao da je 26KW mnogo, a problem je u tome sto se konstrukcijski ne moze napraviti TZK od 17kw.Da moze, to bi vec bilo jos bolje resenje
Dakle sve sam blizi konacnom resenju, TYK26 definitivno otpada a po svemu recenom ni VIADRUS nije vise prvi favorit.sada je samo mala dilema oko TKK17 ili TKK 23 zbog onih potencijalnih naknadnih 30m2 odnosno tada ukupnih 108m2.Termomont deklarise TKK 17 do 100m2 a TKK23 100-150m2.No kada se pogleda zapremina lozista 23-ka ima 30% vece loziste od 17-tice dakle verovatno i skoro toliko vecu potrosnju...Trenutno se raspitujem kod drugara koji imaju ove kotlove i trazim prakticna iskustva u odnosu na velicinu njihovih kuca i potrosnju.Jedan ima 23-ku i bogme znacajno trosi za povrsinu koja ne prelazi 100m2. 5 tona susenih vreoca 10m3 drveta.Verovatno je upravo on primer predimenzioniranog kotla i da bi sa 17-com bolje prosao.Jedan drugi trosi mnogo manje ali jos nisam saznao da li je u pitanju 17 ili 23.To cu sutra proveriti sa njim.Zahvaljujem svima koji svojim savetima pokusavaju da mi pomognu u ovoj dilemi a siguran sam da ce ova prica mnogima pomoci u nekom trenutku.
Ako ti je kuca da kazem izolovana, imas ok stolariju, izolovan tavanski prostor...TKK 17 moze da greje bez problema i 150m2.
Mi kada radimo instalacije grejanja, kotlove prilagodjavamo objektima u koje se ugradjuju.
Podaci koje fabrika daje, su podaci za rezim rada na spoljnoj temperaturi -20C i unutrasnoj +20C.
Tako da svaki kotamo moze da greje i vise od nazivne snage.
Najveci problem je kada predimenzionises kotao. Tada se stvara problem kondezacije, vece potrosnje, a ujedno i dosta skracujes vek samom kotlu.
Evo jedan primer: Kuca 140m2, solidno izolovana (5cm fasada), ne toliko losa stolarija, samo je krov dosta lose izolovan. Znaci, samo crep, i betonska ploca. 9 radijatora i nekih 130 rebara (H600). I sve funkcionise bas kako treba. Jos kada bude uradio izolaciju krova, bice jos bolje.
Slobodno uzmi 17kw, i veruj mi...nece biti malo
Da, u pravu si.Hvala ti puno.Reci mi molim te , posto odzak tek treba da radim da li da idem sa fi 200 na jedno 6-7m ili na fi 160 na jedno 7-8m. U prospektu termomont kaze fi 160 6-7m?Ici cu sa celicnom cevi koju cu omotati kamenom vunom i aluminijumskim limom.Ovo mi je najeftinije i u ovom trenutku jedino prihvatljivo resenje.
Vec je bilo price o odzaku od celicnih cevi. Ok je resenje ali nije dugotrajno. Obicno, takve cevi nisu otporne na kiseline koje su produkti sagorevanja. Ja bih isao fi200 6do7 metara od otvora za prikljucak kotla (ne racunas donji deo za ciscenje)
Da neotvaram novu temu postavi bih jedno pitanje.Za par mesec trebam grejanje da radim u kući.Kuća ima urađenu izolaciju 5-8 cm i urađena je na dva sprata 2*65 kvm.Sad me interesuje koje snage uzeti kotao jer bi u početku grejao samo prizemlje a kasnije tj za par godina celu kuću.Usput kotao bih postavio u pomoćnoj kući koja je udaljena 7 m od kuće koja se greje.Snaga grejnih tela u prizemlju je oko 15 kw tj oko sedamdeset rebara.Usput zna li neko kakvi su ovi Termomontovi kotlovi što se prodaju u mekatoru.
Ovako....
Bilo koji kotao snage do 26KW. (Termomont TKK23 ili TZK 26)
Obavezno mesni ventil jer, ako grejes samo prizemlje 26KW je mnogo...pa da ne bi dolazilo do "gusenja" kotla i kondezacije.
Pumpa (Grundfos 32-6) vrsi posao bez problema.
Dalje, moj predlog...predizolovane cevi koje se direktno postavljaju u zemlju.
Znaci, nema potrebe za betoniranjem kanala, i daljom izolacijom.
Mozes da uradis po porudzbini i CU cevi koje su takodje predizolovane.
Za sve dalje info, slobodno se javi na PP
Uzeo sam kotao sa 4 clanaka Viadrus u22s jacine 23,3 kW. Po mom proracunu , za povrsinu od 100m2 (tacnije 95m2) je dovoljno jer planiram da grena tela budu ukupne snage do20kW. Sta vi mislite da li sam odabrao dovoljnu jacinu kotla jer mi nekako 27kW deluje previse ,mozda bi onda trebao dosta loziti ,itd... Koji je promer dimnjaka dovoljan? :tup
Heh,citirao sam sam sebe ! Suština je u tome da mi neko da procenu ,da li sam odabrao dovoljnu jačinu kotla s obzirom da planiram da ogrejem sa njim nešto manje od 100m2,tačnije 95m2. Neki su mi davali preporuke da zamenim kotao i uzmem jači,neki kažu da je to dovoljno pa sam rad da čujem još koje mišljenje.Inače su snage radijatora po katalogu približne kataloškoj snazi kotla oko 23kW. Pozdrav!
Kakva ti je izolacija i stolarija?Sa dobrom izolacijom i stolarijom mozes ustedeti i 40%.
Za Viadrus u22 specifikacija za nominalnu snagu data je za koks od 30MJ/kg i iznosi 23.3 ,dok za domaci mrki ugalj od 18MJ/kg mislim da je 19kw.
Postoji bas gruba racunica za pribliznu snagu kotla i ide ovako.
Povrsina(kvm)XVisina(cm)X(0.3 za bolje izolovan ili 0.4 za losije izolovan)/860=Priblizna snaga kotla
Ili otprilike 125W po kvm metru za losiju izolaciju,do 75w po kvm za odlicnu izolaciju.
Nisam ove struke i neka me demantuju slobodno profesionalci!Ogradjujem se ,jer sam nasao ove cifre na netu!
Sto je u tvom slucaju npr.
125w*95kvm =11875w
ili
95*250*0.4/860=11kw i to u slucaju -20C/+20C
Samo sam rekao da je 26KW mnogo, a problem je u tome sto se konstrukcijski ne moze napraviti TZK od 17kw.Da moze, to bi vec bilo jos bolje resenje
Na sajtu http://www.radijator.rs/products1.htm piše da su ljudi uradili TŽK od 18KW. Da li to ne valja? Ili je bolje rešenje 25kw?
Inače firma je Radijator Kraljevo.
Zimus sam ugradio jedan,radi kao doksa.
20% ustede na godisnjem nivou ,ako se za sezonu potrosi recimo 5 tona uglja je gotovo 1 tona,sto u zavisnosti od vrste i cene uglja moze biti i do 100eur ili vise pa je po meni neisplativo stedeti na kotlu na duge staze!Osim ,ako se ne planira promena energenta ili uzmanje veceg kotla u narednom periodu.Pored toga uz kotao sa boljom iskoristivoscu potrebno je skladistiti manje energije i odlagati manje pepela.
'Ajde da malo osvezim ovu temu. Majstor je bio kod mene, uzeo nacrt, premerio prozore, debljinu zidova i sl. To je odneo svom inzenjeru iz firme koja radi grejanja i onaj je izracunao gubitke od 19 kw, pa je preporucio radijatore u vrednosti 19.5 kw. Preporucen mi je Radijator Kraljevo 25 kw, a ja sam gledao malo i druge kotlove, prvenstveno trajnozarece domace proizvodnje, koji su po ceni i kvalitetu gotovo isti. Oni svi navode iskoriscenje do 80% sto je malo sumnjivo, ali... Kotao koji mi se takodje svidja jeste ovaj Viadrus U22, a i on pise bajke o iskoriscenju 70-80%. Unutrasnje mere kuce su mi 108-110 m2, a spoljasnje 125m2 sigurno. Uz mesni ventil Radijator bi trebalo da radi u nekom optimalnom rezimu, pa cisto onako vredi li se tu igrati sa Viadrusom?
Ja sam se isto razmišljao pa sam na kraju uzeo Viadrus u22s,kotao odlično greje lak je za održavanje a potrošnja neznam da li može manja od ove ,a da mešajući ventil nisam ugrađivao niti imam nameru da ga ugrađujem na liveni kotao a ti izvoli pa iznesi utiske o kotlu koji kupiš.Kad ga uzmeš i probaš znaćeš da li si se zeznuo ili ne.
Ja sam se isto razmišljao pa sam na kraju uzeo Viadrus u22s,kotao odlično greje lak je za održavanje a potrošnja neznam da li može manja od ove ,a da mešajući ventil nisam ugrađivao niti imam nameru da ga ugrađujem na liveni kotao a ti izvoli pa iznesi utiske o kotlu koji kupiš.Kad ga uzmeš i probaš znaćeš da li si se zeznuo ili ne.
ivoludilo@
Izneo si mišljenje u martu mesecu kada je grejanje završeno,pretpostavljam da ga nisi koristio tokom zime kada je hladno. Ne bi nilo loše kada bi naj javio tokom yime kakvi su ti utisci i koja ti je kvadratura kuće ,izolacija koje cevi ,pumpa....?
Pozdrav
Neznam kako misliš da ga nekoristim zimi,svakako sam ga koristio a već sam i pisao o utiscima ali evo opet kvadratura koja se greje 65 kvm -trenutno,prizemlje ,kuća izolovana 5-8 cm stiropor,pvc stolarija.Kotao Viadrus U22s 5 rebara 25 kw nalazi se u izdvojenoj kotlarnici,radijatori aluminijumski,cevi bakari aluplast,pumpa neka austrijska,grejanje prošle zime non stop bez prestanka zbog bebe od kraja oktobra do kraja aprila utrošak 10 m drva + 400 kg uglja a ove godine se nadam manjem utrošku pošto sam se malo izveštio u loženju.
Ako si tacno proracunao potrebnu snagu onda je OK,potreban precnik dimnjaka je 160 mm.