Kao što naslov kaže, došao sam do poseda svoje prve kuće (zajedno sa suprugom i dvoje dece). Posle potrage od par meseci odlučili smo se kuću od 66m2 sagrađenu 60-ih godina koja se nalazi na placu od 5 ari gde se pored nje nalazi i pomoćna kuća od 28m2 koja je za ovu temu manje-više nebitna(lokacija je Šabac). Naravno, u planu je rekonstrukcija kuće od koje će zapravo ostati samo temelj i spoljašnji zidovi, uradiće se ploča i napraviti dve manje sobe i wc u potkrovlju. Ovo su naše zamisli tj. želje, koliko su realne videćemo. Inače, kuća je pravljena od cigle(zidovi su oko 25cm), temelj je od kamena (što su mi neki naveli kao pozitivnu stvar mada ne znam iz kog razloga), plafon je kara tavan a na podovima je brodski pod ispod koga je verovatno zemlja. Kažem verovatno jer to ne mogu još da proverim jer sam tek potpisao predugovor i čekam da se uradi konverzija zemljišta pa onda apliciranje za stambeni kredit, odobravanje istog i onda konačno definitivna kupovina. Sve je u principu provereno i dogovoreno samo je potrebno da prođe vreme za realizaciju. Dok do toga ne dođe želeo bih da se pripremim za radove što je moguće bolje. Čitajući slične teme na forumu postalo mi je jasno da je prvi i najvažniji korak glavni projekat, inače i sam sam inženjer (do duše elektrotehnike) pa znam da se određena pravila moraju poštovati da bi posao bio odrađen kako treba. Mene najviše brine statika samog objekta i koliko je zapravo potrebno uložiti u ojačanje konstrukcije (zidovi i stubovi koji će nositi ploču i novi krov) i na koji način. Arhitekta koga sam dovodio da pogleda kuću je odokativno predlagao da se rade stubovi sa spoljašnje strane (bar 6 komada) koji bi bili povezani serklažem i u donjoj zoni oko temelja i u gornjoj kako bi povezali zidove. Meni je to možda malo preterano(taj deo oko temelja) pogotovo što je predlagano onako ofrlje. Nadam se da je ovo stvar koja se donekle precizno može proračunati a ne ići metodom što više betona i gvožđa to bolje jer ipak ne želim davati novac za nešto što nije opravdano.
I tako, raspisah se ja, pitanja je mnogo a pravih rešenja, pa, sigurno ne tako mnogo, ali polako, jedno po jedno. Trenutno bih voleo da čujem mišljenja o tom kamenom temelju koji izgleda zdravo kao i zidovi (onako laički), nema vidljive vlage osim na delu spoljašnjih zidova gde je kupatilo, nigde nisu ispucali. U kući se ne oseća buđ iako tu niko ne živi već 3 godine. Uskoro ću postaviti i slike da vidite kako to sve izgleda.
Izvinjavam se ako ima pitanja koja su već obrađena u nekim temama (a i ako nema biće ih sigurno) ali ideja mi je da ova tema zapravo bude svojevrstan dnevnik radova na našem novom domu i da na taj način pomognem svima koji krenu u sličnu akciju.
Svi komentari i predlozi su dobrodošli, pozdrav svima.
Poštovani Kirten, srećna Vam kupovina kuće. Kad postavljate slike obavezno dajte i osnovu i preseke pa da pričamo.
To što je temelj od kamena a ne od betona nema nikakve pozitivne strane. Nadam se da je temelj barem ozidan tesanikom a ne oblutkom (videćemo iz slika).
Za neko ojačanje zidova ako nemate aspiraciju da nadograđujete i ako je osnova regularna nema potrebe.Područje Šabca je seizmički slabo aktivno. Prizemna kuća u šabcu ako je sve ostalo zadovoljavakućeg kvaliteta može i bez VS. A što se tiče vlage ako već planirate da kuću renovirate od poda do krova a kapilarnu vlagu ne planirate da prekinete ne znam koliko je to pametno.