Da li je bolje izolovati plafone sa unutrašnje strane ili sa spoljne stiroporom.
izolacija plafona
Pošto me ove godine čekaju unutrašnji radovi u kući , a medju njima i malterisanje ,pa sam čuo da je umesto malterisanja plafona bolje polepiti stiropor od 5 cm i preko njega mrežicu prevući, kao demit fasada samo na plafonu, a to bih mogao i sam.
E sad nisam siguran da li je bolje da ga polepim sa unutrašnje strane ili da ga polepim po tavanskom prostoru . Idem nekom logikom da je bolje da se ploča zagreje pa da akomulira toplotu u stambeni prostor ( kad lepiš stiropor na tavan) . Nek mi neko da savet koji je način bolji.
Unapred hvala.
Tacno, bolje je lepiti ga sa tavanske strane, no medjutim, ako ga lepite odozdola imate dva plusa ( prostor se brze zagreje i brzina ugradnje naspram malterisanja) i dva minusa (moguca kondezacija vlage ako se ne uradi kako treba-u medjuprostoru izmedju stiropora i ploce doduse malo verovatno, i losiji efekat nocu), naime kad prestanete uvece da grejete ploca jos par sati isijava toplinu na dolje. E sad, ako radite odozgora ne morate puno paziti i sama ugradnja je brza.
Inace izolacija iznutra se uglavnom radi u poslovnim prostorima zbog efekta trenutnog zagrijavanja, a u stambenim objektima se ne preporucuje raditi izo iznutra zbog vec pomenute vlage i zbog akumulacione uloge zidova.
Ja sam na svojoj novosagradjenoj kuci lepio stiropor iznutra (mntaznom penom) ali meni dolazi gips preko tog stiropora u vidu spustenog plafona tako da sam izbegao troskove rabic pletiva, lepka, gleta i nisam morao paziti na estetiku. Dalje, grejem se sistemom podnog grejanja, i iznad ploce se nalazi visoko potkrovlje, takodjer uradjeno na isti nacin. Sam efekat je bio evidentan od prvog sata, a temperatura je porasla za 6 stepeni na visini od 1.7 metara mereno na spoljnom zidu. O ustedi na grejanju ne trebam ni pisati.
Pozdrav.
Druže puno si mi pomogao , hvala još jednom.
Naravno, zato smo tu, puno srece u samogradnji.
Sasa, Kraljevo.
i ja sam mislio da stavljam stiropor na plafon ali cu na osnovu procitanog najverovatnije da stavljam na plocu tj u potkrovlju, samo me interesuje koja debljina stiropora je dobra i da li se nesto lepi, da li ide mreza, ili samo stiropor pa ravnjajuci sloj
ako nije predvidjeno za stanovanje onda samo lepak (glodari, ptice i sl. obozavaji da akaju stiropor) tanko nista preterano.
Debljina-sto deblje to bolje.
Ako radite odozdo mozete i sa dvojkom da prodjete.
Ako ide sa gornje strane, i ako ce se gaziti onda ide kosuljica i metalnoarmirana mreza, tu rabic pletivo i sl. ne igra nikakvu ulogu. Naravno sto jaca gramaza to bolje, narocito ako nemate prostora u visinu pa vam svaki cm igra ulogu.
hvala druze, najverovatnije cu da stavim 5cm ali me interesuje sta je bolje stiropor ili stirodur, i da li moze da se stavi stirodur i posle samo veci sloj ravnjajuceg sloja npr 5 cm
zaboravio sam da napisem da stavim to ali bez te matalnoarmirane mreze
Metalnoarmirna mreza sluzi da ta kosuljica ne ispuca, stirodur je bolji sa aspekta pritisne cvrstoce, ali sa aspekta izolacije je losiji materijal.
Ja se ne bih igrao na taj nacin, stiropor 3 (5-ca ako ima mesta), min 6 mreza i 6 cm betonska kosuljica (ili 5-5.5 cm betonska i 0.5-1cm vodoliv kosuljica).
Pozdrav
hvala, interesuje me da li si radio nekada stiropor sa unutrasnje strane i sta mislis o tome
Pa procitajte u postu gore za to sto vas interesuje.
Ako nesto ni onda ne bude biloo jasno pitajte.
jos jedno ne znam da li se lepi stiropor lepkom sa donje strane ona strana koja treba da ide na plocu ili ne posto se posle stavlja ravnjajuci sloj
Sve zavisi kako cete koristiti potkrovlje, uglavnom majstori ne lepe stiropor na dole za plocu, vec ga samo naslazu (bez razmaka) i izliju ravnjajuci sloj preko njega, naravno da kod takve izvedbe jos nisam video da je nesto puklo, ali ja licno bih ga lepio, bilo montaznom penom ili lepkom.
Pozdrav svima.Juce sam stavio stiropor 5cm 17gr,poredjao sam samo po ploci na tavanu uz minimalne razmake izmedju ploca stiropora.Postavio sam samo iznad dve prostotrije i razlika u temperaturi pre postavljanja i nakon je drasticna.Kasnije cu postaviti preko cele ploce kada malo vreme dozvoli.Interesuje me da li treba da se stavlja neka folija koja se spominje na ovom forumu u nekoj od tema ili moze samo u delu kojim se ne gazi samo u tankom sloju preci lepkom za stiropor da se zastiti od miseva.Dok bi u drugom delu koji se koristi za kretanje(stelovanje antene,ciscenje odzaka i sl..)stavio beton oko 3-5cm.
Da bi izolacija bila kvalitetno uradjena izmedju stiropora ne sme biti razmaka.Mislim da će, samo sloj lepka, bili slaba mehanička zaštita, a u taj beton obavezno postaviti armaturnu mrežu da ne bi beton pucao kasnije.Ako se neće površina opterećivati dodatnim teretima, ako će biti samo za povremen prolaz dovoljna je i armatura od 4 mm.
Taj razmak izmedju stiropora mogu i da popunim tako sto cu da isecem stiropor tanko pa da ubacim izmedju.
A delove koje bih samo presao lepkom uopste ne koristim za kretanje i na tom delu nista ne stavljam preko stiropora.Znaci samo bih da ga zastitim od eventualne pojave miseva.Neznam da li je to dovoljno ili treba jos nesto pored lepka .I jos nesto da li treba da folija da se postavlja ili ne.sada trenutno sam samo postavio cigle i crepove preko ploca striopora na pojedinim mestima da se ne pomeraju.Pozdrav i hvala na brzom ugovoru.
Da li treba parna brana ili paropropusna brana zavisi od debljine plafona i od strukture tog materijala.
netreba ti folija ako stavis stiropor kako treba jer ti je onda sam stiropor kao parna brana,,,
za sastave imas pjenu koja se malo siri al ti treba pistolj za nju (nije skup)
Interesuje me da li treba da se stavlja neka folija koja se spominje na ovom forumu u nekoj od tema ili moze samo u delu kojim se ne gazi samo u tankom sloju preci lepkom za stiropor da se zastiti od miseva.Dok bi u drugom delu koji se koristi za kretanje(stelovanje antene,ciscenje odzaka i sl..)stavio beton oko 3-5cm.
Stiropor mora da se pri ugradnji zastiti od spoljnih uticaja, per svega UV zracenja tj svetla.
Dakle, preko stiropora se postavlja paropropusna vetrozaptivna folija ako se nece postavljati zavrsni sloj, ili
se preko stiropora radi estrih (klasicni cementni, drveni, gips ploce) i preko njega po potrebi zavrsna podna obloga.
Stirodur se ne koristi ako u prostoriji nije obezbedjena regulacija vlaznosti vazduha tj ventilacioni sistem a iz razloga sto je vrlo slabo propustan za paru (odozdo, iz toplije prostorije).
pri postavljanju na pod stiropor (vuna) se ne lepi.
sastavi ploca stiropora se ne smeju popunjavati, slazu se jedna do druge spojem a vazdusno zaptivanje se postize gornjom oblogom (estrih, folija) na pogodan nacin.
Za namenu izloacije negrejanog tavanskog prostora preporucena debljina sitropora (ili druge slicne izolacije) je 25cm (20cm je dozvoljeni minimum) za standardne (prosecne) objekte do 40cm za niskoenergetske objekte vec prema klimatskoj zoni.
Prilikom postupka postavljanja izolacionog sloja posebnu paznju treba obratiti na spojeve sa zidovima, da su zaptiveni na opstrujavanje vazduha.
Stiropor ne sme ostati neugradjen, tj nezasticen.
Hvala svima.Za sada ce da ostane samo stiropor a na prolece cu da postavim i na ostali deo tavanske ploce pa preko toga mreza a preko nje cu da izlijem sve betonom u tankom sloju.
http://www.knaufinsulation.rs/sr/kosi-krov
evo i prikaza po fazama rada.
princip je isti za stiropor kao i za vunu, a iste su i potrebne debljine izolacije.
nije bas isti princip,,,,nestavlja ga u kosinu vec na pod
kroz stiropor nista ne prolazi tako da netreba folija
samo je potrebno sastave popunit
Energija hvala odlican sajt.Samo ja nebih isao na tu debljinu jer ce da izadje dosta skuplje,a sa ovih 5cm stiropora sto sam samo poslagao po ploci iznad dve sobe razlika je ogromna u temperature pre i posle postavljanja.Jos samo jedno pitanje-da li je ta PE folije parna brana koja ide na plocu pre stiropora obican najlon i da li cu nesto pogresiti ako izbegnem njegovo postavljanje i da samo udarim beton preko stiropora koji bi direktno postavio na plocu.
Na Knaufovom sajtu je dat prikaz izolacije kada se koristi mineralna vuna, i zbog toga savetuju parnu branu da se ne bi vlaga kondenzovala u vuni i smanjila njena termoizolaciona svojstva.Znači kad je stiropor u pitanju, pošto nije higroskopan, može se ta folija i preskočiti.
nije bas isti princip,,,,nestavlja ga u kosinu vec na pod
kroz stiropor nista ne prolazi tako da netreba folija
samo je potrebno sastave popunit
ajde za promenu, prvo procitati sajt i opisano postavljanje na ravni pod.
stiropor je paropropustan, pod 2.
bilo koji stiropor bilo koje fabrike.(fabricki podaci i nezavisni instituti su potpuno saglasni sa tom cinjenicom).
pod 3, pri ugradnji na podu se sastavi NE popunjavaju.
kada se ne raspolaze korektnim informacijama mislim da je bolje ne siriti pogresne savete na bazi nagadjanja, koje mogu dosta stete naneti pogresnom primenom izolacionih materijala.
Energija hvala odlican sajt.Samo ja nebih isao na tu debljinu jer ce da izadje dosta skuplje,a sa ovih 5cm stiropora sto sam samo poslagao po ploci iznad dve sobe razlika je ogromna u temperature pre i posle postavljanja.Jos samo jedno pitanje-da li je ta PE folije parna brana koja ide na plocu pre stiropora obican najlon i da li cu nesto pogresiti ako izbegnem njegovo postavljanje i da samo udarim beton preko stiropora koji bi direktno postavio na plocu.
5cm pravi razliku, relativno skromnu u odnosnu na mogucu.
danas se vise ne stavlja na obodnim povrsinama krovista manje od 20cm izolacije, upravo iz razloga sto je tek nesto skuplje (20 cm u odnosu na 5cm) a novcani efekti u obliku umanjene potrosnje goriva su daleko veci.
i jos kumulativni.
izolacija je jednokratan trosak.
gorivo je trosak koji se stalno ponavlja.
PE je obican najlon, zovu ga i gradjevinska folija.
poterba njegovog postavljanja ili izostanka zavisi od nacina upotrebe prostorije ispod, sprat nize, i nacina provetravanja tavanskog prostora.
Po pravilu, PE folija se UVEK stavlja na podlogu od mineralnih sirovina kao sto je cement, tj beton, radi sprecavanja da u stiropor udje vlaga (posto je beton uvek mokar sam po sebi, upija vlagu kao sundjer) i time umanji termicke kvalitete izolacije.
U praksi i kada se ne postavi PE folija na betonske podloge nema vidljivih problema ali..
najlon je toliko jeftin da se postavlja pitanje da li zbog ustede od 20tak dinara po m2 ulaziti u rizik nastanka kondenza pri nekim specificnim uslovima.
Pravila struke kazu da se PE folija uvek postavlja na betonsku podlogu, i moje misljenje je da pravila treba ispostovati kada god je moguce.
Stetnih posledica od postavljanja PE folije nema, a moze (a i ne mora) da bude koristi.
Inace, kada je podloga drvena folija se nikako ne sme postavljati, opet jedno od pravila struke.
Na Knaufovom sajtu je dat prikaz izolacije kada se koristi mineralna vuna, i zbog toga savetuju parnu branu da se ne bi vlaga kondenzovala u vuni i smanjila njena termoizolaciona svojstva.Znači kad je stiropor u pitanju, pošto nije higroskopan, može se ta folija i preskočiti.
da ne bude zabune, stiropor JESTE propustan za paru, i u njemu se moze kondenzovati vlaga.
Stoga i za stiropor vazi isto pravilo koje je definisala struka.
Na samom Knauf sajtu (ali ne navedenom srpskom ogranku) u zemljama gde se nudi i EPS tj stiropor moze se procitati fabricka preporuka da se folija postavlja na isti nacin.
Stirodur, XPS, je materijal koji ima zatvorenu celijsku strukturu i nije paropropustan.
Za njegovu upotrebu nije potrebna primena folije.
Dakle, stiropor i vuna zahtevaju foliju po pravilima (proizvodjaca, struke, gradjevinske fizike) a stirodur ne.
Onda cu ovako da uradim.Prvo najlon na plocu,na njega stiropor,zatim mreza pa beton nekoliko cm.Samo jos jedno pitanje-da li ta betonska kosuljica predstavlja veliko opterecenje za plocu kuce.Pozdrav.
To je definisano u glavnom projektu kuce, pri izradi proracuna statike.
No, nevezano za termicku izolaciju uobicajeno je da zgrade imaju estrih i jhos uvek najcesce je to bas betonski kao predvidjeni.
Nije pomenuto, pa da se ne zaboravi, kosuljica mora da bude armirana i da ima prema predvidjenom opterecenju datu minimalnu debljinu.
Nesto razmisljam :tup mozda je najbolja varijanta ovako:najlon, stiropor pa preko njega mesavina trine i cementa.A oko odzaka umesto trine i cementa beton cisto zbog bezbednosti.Trinu mogu da nabavim za dz. stiropor sam kupio ostaje mi samo cement.Sta mislite o ovoj varijanti i da li bi na taj nacin smanjio tezinu na ploci izbegavanjem peska i zastitio stiropor od spoljnih uticaja i eventualno od miseva.
- 1
- 2
- 3
- 4
- sledeća ›
- poslednja »
Prvo objasnite za sta Vam treba savet.
Pa cemo onda da savetujemo.