Odmah da napomenem da sam apsolutna neznalica sto se tice farbanja drveta te molim da mi neko objasni od samih osnova sta treba da radim. Pocev od smirglanja, koja smirgla, pa posle koja boja itd. Ne znam sta je podloga, ne znam sta znaci "grundiranje" itd.
Dakle situacija je ovakva:
Imam jedan stocic, nesto poput omanjeg radnog stola koji zelim da prefarbam. Stocic je od drveta i mislim da je samo prelakiran, dakle vide se sare drveta. Ja zelim da ga prefarbam u stilu kao na slici koju sam dodao. Molim da mi ako neko moze objasni postupno kako to da uradim. Unapred hvala.
Farbanje nameštaja
Mislim da će to biti teško da se objasni u kratkim instrukcijama, ako nikad nisi radio tako nešto.Ako je to jedan jedini komad na kojem želiš da isprobaš svoje zanatske veštine, onda ti je moj savet da potražiš majstora koji to zna i ima čime da uradi.Jer nije dovoljno samo napisati i objasniti postupke, treba imati i ruku, što se kaže, a to se ne stiče čitanjem.
da ne zazvučim kao neko ko "pametuje", ali mi je malo neprimereno kada se za neko pitanje da odgovor tipa "pronađi majstora".
Pa ovo je Sam svoj majstor forum, valjda?
Dakle, cilj je da sami pokušamo da neke stvari odradimo, uz savete onih koji su to već radili isl, ispravite me ako grešim?
Dakle, vitrinica koja je na slici, koliko mi se čini nije farbana nekom teškom, masnom farbom. Pogotovo ako se vidi tekstura drveta, može da znači da je samo bajcovana i lakirana.
Kako je tako, onda se
1.svakako mora prešmirglati da se skine lak.
To se radi tako što se izabere (za ovo drvo) malo finija šmirgla, ali ne baš ni ona najsitnija. Mislim da će svaki prodavac u farbari da bez problema preporuči neku šmirglu za skidanje laka.
2.Ovo je rekao bih mekanije drvo, pa preporučujem ručno šmirglanje, jer bi upotreba bilo kakve ručne hoblerice isl, samo oštetila drvo, a još ako se nema iskustva sa tim alatkama, onda tim pre uzeti radne rukavice (platnene), metar-dva fine šmirgle i - dati se na šmirglanje.
3. kada se dobije koliko toliko prirodna boja drveta, tj, kada se lak skine, prebrisati krpom dobro celu vitrinu, da ne bude prašine isl i onda može da se počne sa nanošenjem pripremne farbe, pa onda i te farbe po želji.
4. lično, ovakve stvari farbam malim, sunđerastim valjkićem, radije nego četkom, jer od četke ostaju tragovi, a sa valjkićem može da ispadne prilično glatko. Naravno..sve kako ko voli.
Eto toliko od mene za ovu komodu.
Radio sam nešto slično na ovaj način i super je ispalo.
Pozdrav
sad malo bolje pogledah vitrinu i samo da dodam:
za ove ćoškaste i uglaste detalje, lajsne isl..šmirglanje ide lakše ako se šmirglom obmota neko parče drveta, jer onda šmirgla bolje prijanja
Možda moj savet deluje neprimereno, ali je svakako dobronameran, iz razloga što sam imao priliku da vidim kako se restauriraju takvi komadi nameštaja ili slično što spada u bidermajer stil i to rade ljudi sa iskustvom, a tehnike su takve da nisu primerene za ssm varijantu.Zbog toga sam dao savet da čovek ne upropasti takav komad nameštaja jer vidim nije stolica iz kuhinje pa ako uspe uspeće, a ako ne biće dobra za roštilj.
Zvukoljube, tačno vidim da si zaljubljenik u lep komad nameštaja i da ti se srce stegne da ga neko sa "renoviranjem" ne upropasti
Ne zameri na komentaru, samo bih da malo ohrabrimo ljude (a verovatno i sebe :tup ) da zaista sami majstorišu.
Ima stvari koje su dakako samo za specijaliste, ali ima i mnogo stvari koje zahtevaju samo malo više vremena i pažnje a u suštini su vrlo proste.
.....ima i mnogo stvari koje zahtevaju samo malo više vremena i pažnje a u suštini su vrlo proste.
Što kaže ona narodna: Mož da bidne al ne mora da znači
ima i ona: Ako neće - uzmi veći čekić
(to je poslednja koju koristim, pre nego pokleknem i konačno pozovem majstora )
Hvala na savetima. Ne radi se o komodi gore nego, kako rekoh, stocicu koji nije toliko raskosan . Imam bas volju da se ja zanimam i prefarbam ga, pa kako uspe. Na slici gore se ne vidi tekstura drveta nego se siva boja mesa sa nekom bojom, pa recimo tom bojom slonovace. Mene je interesovalo kako da postignem to prelivanje.
Evo jos jedne slike. Dakle kako da postignem da ne ispadne strogo jednobojno nego ovako "sareno"?
ee..ovakav izgled nećeš postići nekom tehnikom farbanja, već pravilnim izborom farbe.
U ovom slučaju mislim da je neki bajc u pitanju.
Tražiš vodeni bajc (postoje već obojene varijante, pa ti uzmi plavi)
Uzmi krpu ili sunđer i onda najpre probaj na nekom parčetu drveta kakav trag ostaje, da li trebaš da manje ili više natapaš krpu isl.
Sve u svemu, ovo nije nikakva masna ni teška farba, nego najverovatnije akrilni bajc.
A jel treba posle tog bajca sa se lakira ili ne? I da li treba samo jedan sloj?
lak će možda malo da ga potamni i ja to ne bih lakirao ako želiš da dobiješ taj neki "suvonjav" prirodni, šareni izgled gde se vidi tekstura drveta isl..
Opet, lak će da ga zaštiti malo, pa ako i lairaš, onda neki običan akrilni lak (koji se meša sa vodom)
Ok, hvala puno. Krenuo sam sa smirglanjem pa cu natenane. Postavicu slike ako ispadne pristojno.
ajd' pa sa srećom
Samo zvukoljub ima prolaznu ocenu.ostali lose lose,Prvo se mora znati objasniti koji smirgl da koristi,trgovci su retko kad pametni za ono sto prodaju,a i ne moraju njihovo je da prodaju,tako i da ne mogu ili retko mogu reci da se to brusi 150-180 granulacijom da ne ostaju tragovi-risovi od krupnog papira,posle ide drugo brusenje temeljnog laka,recimo od 220-320 granulacije,ova gore tehnika se radi iskljucivo cetkama,sjencenje,a nikako sunjedrom,sta ako mu trgovac da nitro ili poliuretanski lak,Sta je jos bitno napomenuti da nema potrebe brusiti do cistog drveta ako je stara podloga stabilna.Potrebno je samo skinuti povrsinski sloj laka-matirati.na taj nacin se otklanja i necistoce koje su se nakupile vremenom i njihovim uklanjanjem poboljsava se adhezija-prijanjanje novog sloja laka.Sustina,bit kako god hocete je u tome sto se koriste dve boje i to pokrivne a nikako bajc,prva je u ovom slucaju temeljna siva a zavrsna i ujedno zastitna je boja slonovace.Prvo se znaci nanosi ta temeljna siva,saceka adekvatno susenje, ( a moze i tehnikom mokro na mokro)blago brusenje i onda ide zavrsni sloj cetkom,zavrsni sloj se nanosi narodski receno sjencenjem,da se na pojedinim mestima nazire temeljna siva,a negde ne nazire.za ovo podrzavam zvukoljuba za ovo treba imati umetnickog dara.A da ne pricamo o oslikavanju na drvetu.Inace tehnika je faux paintig ili ti na srpskom lazno premazivanje.
Hvala na detaljnim informacijama. Razmislicu onda jos malo da li da se upustam u taj umetnicki poduhvat. Eto nesto o cemu mogu da razmisljam dok smirglam :tup Na kraju mozda odradim nesto u shabby chic stilu.
Kao sto rekoh krenuo sam sa smirglanjem ali sam poceo prvo stolicu/hoklicu koja ide uz taj sto pa se vezbam na njoj.
Na vise mesta su se pojavile plitke kao rupice/udubljenja dubine 1-3mm i precnika 1-5mm iako je pre smirglanja povrsina bila ravna. Sta da radim, pretpostavljam da to moram da "popravim" tj. ispunim pre farbanja. Kako i cime?
Takodje jedna noga hoklice je malo pukla uzduzno sto nije funkcionalan problem a ni toliko estetski jer je ka unutra ali ipak kako to mogu da popravim?
vidi, za sve te pukotine, rupice u drvetu isl, imaš kit za drvo.
Ja imam neki u tubi i baš je kao boje drveta.
Popuniš dakle tim kitom pukotine i sve šta želiš, sačekaš da se kit malo stvrdne, ošmirglaš malo da se ujednači sve i to je to.
a što se tiče bajca, ja sam nekako bio rukovođen onom slikom u prilogu, inače..ako hoćeš komplet farbanje sa masnim teškim farbama, onda je ciro objasnio dobro.
Samo što tada nećeš dobiti teksturu drveta onako kao na slici (da se vide godovi i ostalo) pogotovo ako sve prekriješ prvo pripremnom pa drugom farbom itd.
Hvala pretpostavio sam da se tako neskako resava taj problem.
A sto se farbanja tice mislim da cu ipak na kraju nesto shabby-chic, znaci ofarbam u belo, predjem smirglom tu i tamo po ivicama, mozda neki decoupage i sl. i onda mat lak. Jel to zvuci ok?
U svakom slucaju hvala puno na dosadasnjim savetima.
Evo stolice, ipak sam je prosto ofarbao u belo pa onda nalepio ove cvetove da bude nesto kao shabby chic. Ostalo je da se prelakira bezbojnim lakom ali otom potom.
Znam da ovom postu i nije mesto na ovoj temi, ali otvorila sam temu na podopolagackim radovima, a niko mi se ne javlja sa savetom . Ja bih da dobijem isto sto i Mddimi, ali u pitanju je pod koji je sada premazan masnom farbom (tu farbu jos i nekako da podnesem, ali boja....uzas). Pitanje je da li je to moguce izvesti nakon ovog groznog sloja masne farbe, odnosno da li se isplati ulagati bezgranican trud da to sljustim? I da li koristim kao sto kaze Ciro 2 pokrivne farbe sa sencenjem, pa posle lak ili nesto drugo (neku drugu farbu, bajc...), obzirom da je pod u pitanju?
Da li neko zna gde mogu u Nisu da nadjem bezbojni akrilni lak ali MAT. Svuda imaju samo sjajne. Ili ako ne znate gde da nadjem, bar ako znate ko proizodi kod nas.
Ipak steta bi bilo da se tako nesto upropasti, bolje pozovi nekog sa vecim iskustvom od tebe!!!!
pace24 nisi ispratio stolica je prefarbana i ceka mat lak koji nikako da nadjem. Sto ceka smirglu i dobru volju, a komoda sa pocetka price je neka leva fotografija samo kao primer stila farbanja. pozz
Pored ove slike pisalo je da treba ismirglati ceone povrsine, grundirati ih sivom bojom i prefarbati u boji slonovace.
Sad ako bi neko to mogao da pojasni i malo detaljnije napise.