Zašto ne linoleum ?
Koje su mu loše tehničke strane ?
Malo konkretnije - za prostorije u prizemlju bez podruma, ali nova građevina savremeno izolovana.
Veštačke podne obloge: Vinil, Linoleum,...
Ajde i ja da se ubacim u temu pošto sam jedno vreme dosta radio sa ovim podovima (u trgovini)..
Mogu ti reći samo to da je kvalitetan vinil pod skuplji od kvalitetnog laminata 10-12mm ili keramičkih pločica, a za njegovo postavljanje je potrebna idealno ravna i čista podloga (kao recimo neka od samonivelišućih masa)..zbog toga pretpostavljam da se malo ljudi odlučuje za takve podove u stambenom objektu (osim u nekim pomoćnim objektima, letnjim kuhinjama i slično)..
Što kaže u tekstu iznad, najviše se koristi u zdravstvenim ustanovama zbog lakog održavanja čistoće i dezinfikovanja.
Ako uzmeš neki jeftin proizvod, prvo što će da se desi je da mu se skine štampa na mestima gde se najviše prolazi, pa će vremenom tu i da se istroši a na kraju i pocepa.
Da li zna neko da li ove plocice sa slike imaju azbesta u sebi i da li bi trebalo da se preduzmu neke posebne mere prilikom uklanjanja?
U projektu zgrade pise da je u pitanju vinflex, ne znam da li su i u njih stavljali azbest ili se to samo odnosi na one vinaz/vinas.
Zgrada je gradjena pocetkom 90-ih. Plocice su dosta savitljive, nisu krte.
https://ibb.co/hHJvxxm
https://ibb.co/FwHdMtG
https://ibb.co/yFRtDMV
https://ibb.co/TKFs4cC
Nemaju!
Ne mogu uopste da otvorim podopolagacki radovi podforum.
Te ne mogu ni novu poruku tamo da ostavim.
Ako neko od administratora moze, neka je prebaci u novi trhead.
A pitanje je, da li je neko modernizovao ovakve plocice?
Ove leze na zemlji, fuge su ispunjene zemljom. Hodnik stalno prljav. Unosi se i u kucu prasina.
Mislio sam neki mrsav beton, pa na njega plocice. Ali zadrzao bih ove stare. Da li da ih lepim po betonu lepkom za plocice, pa fugujem istim tim lepkom. Ako ih umaze, to se tesko sa njih skida i kada je sveze, a kamoli kada se osusi.
Jos mi je palo na pamet, da nakon lepljenja predjem masinom sa smirglanje parketa (hoce li to majstori da rade?). To bi ih ocistilo od povrsinskih fleka.
Isto mi je padalo na pamet, mogu li se farbati, pa da dobiju neku glazuru?
Ili da sve batalim i kupim nove plocice
Ovo je zanimljivo pitanje, ali bi prvo trebalo razabrati da postoje vinilne podne obloge i linoleum. Kod nas se sve to naziva linoleum po nekoj inerciji, kao na primer što se svi dimnjaci za centralno grejanje nazivaju šidel.
Evo jedan citat sa neta koji objašnjava delimično
Vinil ili linoleum – u čemu je razlika?
Vinil je bio u upotrebi još 30-tih godina prošlog veka. Kada se spomene PVC pod većina se seti linoleuma koji su bili veoma popularni 60-tih godina u kuhinjama naših baka, školskim hodnicima i menzama. Vinilne podne obloge proteklih decenija su prošle dug put od nepopularnog jeftinog proizvoda do izuzetno praktičnog, savršeno dizajniranog rešenja za pod u domaćinstvu, poslovnom ili javnom objektu. Uvođenjem inovacija u proizvodnji i dizajniranju na velika vrata se vraćaju na tržište.
Kod nas se za vinilne podne obloge često kaže linoleum. Oni su na prvi pogled slični, ali se po sastavu dosta razlikuju.
Prirodni linoleum je 100 odsto biorazgradiv materijal, proizvodi se od lanenog ulja, plute, borove smole, drveta, krede i raznih pigmenata. To je antibakterijska, antialergena i antistatična podna obloga.
Vinil je podna PVC podloga koja ima pet slojeva, veoma pogodna za ugradnju u stambenim objektima i poslovnim prostorima gde je velika frekvencija ljudi: u bolnicama, školama, vrtićima, sportskim halama.
izvor -- http://www.bajeonline.net/podne-obloge-od-vinila
Vrlo je verovatno da ni prodavci ne znaju objasniti u čemu je razlika, nego i oni sve što imaju sličo prodaju prosto kao linoleum.