Hajde da kažemo da ovo spada u priču o suvoj gradnji!
Upustio bih se u adaptaciju stana od oko 85m2 koji ima tu manu (barem po meni!) da je komplet rađen sa gipsanim pregradnim zidovima - to je kraj sedamdesetih, skeletna konstrukcija zgrade.
Mislim, jednostavno mi se ne sviđa, osećam se da živim u nekoj kući od kartona, sa lošom zvučnom izolacijom, a da ne pričam da ćemo imati tinejdžera dok si rekao piksla..! Možda bih se navikao, nemam pojma, ali trenutno me jako kopka to.
Uglavnom, padam u veliko iskušenje da povadim SVE te gipsane pregrade i gradim "prave" zidove, što ima i dodatnu prednost što su onda moguće i neke manje ili veće promene u rasporedu soba.
Ali hajde, odvratite me od te sulude ideje!
- O kakvim troškovima tu može biti reč? Kontam da ima ukupno možda 75m2 pregradnih zidova (ali da radim sam ne dolazi u obzir, znači samo neki ozbiljni majstori)
- Znam da tu onda treba instalacije i sve od nule, plus malterisanje, gletovanje, krečenje itd. OK, to je čak i požejlno kada već radimo adaptaciju. Ali da li sam tu još nešto značajno prevideo?
- Da li postoje tu neka pitanja vezana za nosivost poda u takvoj zgradi? Ako planiram da naređam gomilu Ytonga, ili čega već, da li tu treba raditi statičke proračune itd? Ne bih da se upuštam u traženje nekakvih građevinskih dozvola za ono što bi u suštini trebalo da bude samo malo jača adaptacija.
Hvala na svakom mišljenju, i naravno, možete slobodno da me "preobratite" u ljubitelja gipsa, pa da uštedim para i živaca! Možda samo treba sve lepo ofarbati da bi izgledalo drugačije - trenutno je sve jako staro i požutelo...
P.S. Nakon što sam pogledao temu o skupoći Ytonga, mislim da bismo to ipak radili nekim klasičnim (mnogo težim?!) materijalom ! Ali hajde, to je već malo offtopic za priču o suvoj gradnji, ali ipak nije, jer govorim o alternativima, tj relativnim prednostima i manama suve i "mokre" gradnje.