poštovanje svima.
planiram da izbijem vrata od terase i na taj način proširim sobu.
radi se o stambenoj zgradi izgrađenoj od betonskih blokova.
e sad, nisam baš najsigurniji da li je ovo noseći zid ili nije.
malo sam štemovao štok od balkonskih vrata pri dnu i video da je na levoj strani beton, dok se na desnoj pojavljuju i cigle.
na podu terase su teraco pločice.
zid na desnoj strani štoka je debljine nekih 30-ak cm, od toga ka unutrašnjosti zida je cigla, dok je ka terasi betonski blok od 10cm.
ako pažljivo pogledate sliku u prilogu, videćete da se betonski blok naslanja na teraco pločice, kao da su pločice već bile tu pre postavljanja ovog boka.
šta vi mislite, da li je ovo noseći zid?
Da li je ovo noseći zid
zgrada je sazidana sredinom sedamdesetih.
poznata je kao stepenasta zgrada - originalna spratnost je 2 odnosno 8 spratova, izgleda kao bušna kocka pravougaonog oblika (unutar zgrade je rupa, tj. otvoren prostor, zgrada ide okolo).
pomenuti stan je na najvišem spratu najnižeg nivoa, tj. na 2. spratu, ali je odrađena nadgradnja pa tu sada postoji i 3. sprat.
terasa se nalazi u samom uglu, na unutrašnjoj strani pravougaonika.
inače, terase na unutrašnjoj strani zgrade su praktično uvučene u zgradu, tj. vire izvan gabarita zidova samo za debljinu betonske ograde terase.
takođe, stan u nadgradnji iznad nema tu terasu već je proširena prostorija.
komplikovano je sve, ali evo pokušaću da nacrtam sve za koji dan kako bi bilo jasnije.
još nešto, igrom slučaja poznajem statičara koga sam pitao za ovo, ali on kaže da bez projekta i uvida na licu mesta ne može ništa da kaže.
uglavnom, ako je siporeks, može da se ruši, ako je beton, bolje nemoj.
bušio sam milion puta zidove po stanu, nikad nisam naišao na ciglu ili opeku, tj. na crveno.
kako bih mogao da prepoznam šta je siporeks a šta beton?
osim da krenem sa rušenjem... pa da stanem i krpim ili rušim skroz.
Slikajte fasadu tog dela koji vas interesuje ali da se vidi cela vertikala od prizemlja pa do vrha, Ne mora da postoji uvid u projekat da bi se neke osnovne stvari zaključile. Dobro je da se poseduje projektna dokumentacija ali ne mora da znači da je rađeno po njoj...
Da ste bušili beton prepoznali bi i sami da je beton. Oseti se beton "pod rukom" što se kaže...
И осети се, а и чује се. Бетон, тј. арматура у њему је веома добар проводник звука (око 5000 км у секунди), тако да се бушење у бетону чује скоро у целој згради, а сипорекс можете пробушити скоро и шрафцигером.
nisam baš vičan tehničkom crtanju, ali nadam se da će poslužiti.
crtež u prilogu.
Ja vam rekoh da slikate fasadu jer nije bitna samo osnova već i vertikalni sled elemenata po etažama. Da li taj mali deo zida koji planirate da rušite ide skroz po vertikali po svim etažama do podruma ili ne. Najbolje i najočiglednije je u prizemlju da se to odstupanje vidi gde su obično lokali pošto je vaša zgrada u centru trebalo bi da bude transparentno prizemlje mada rekoste da stan gleda ka dvorištu a tu je obično prostor za dostavu i zatvoreni zidovi oa se ne vidi. Da li imate mogućnost da utvrdite ovo sto sam vas pitao?
Sledeća bitna stvar je kolike su debljine tih zidova i od čega su? Da se izmeri je lako ali morate malo i da óštemujete da vidite od čega je koji zid? Svi tanki zidovi 12 do 15cm a od opeke su ili gasbetona slobodno mogu da se poruše.
fotografije ću poslati na pp.
u pravu ste, u prizemlju po vertikali jeste poslovni prostor.
taj prostor se trenutno ne koristi, a igrom slučaja imam pristup njegovoj unutrašnjosti.
raspored prostorija nije isti po vertikali, ali mislim da je u prizemlju na tom mestu kuhinjica/hodnik koji dalje vodi u dubinu zgrade do toaleta (taj toalet po vertikali čak nije ni iznad mog stana).
poenta je da mislim da postoji taj zid u prizemlju (gde su kod mene balkonska vrata koja sam mislio da uklonim).
dakle, u prizemlju postoji zid, na prvom spratu su balkonska vrata, na drugom su balkonska vrata (koja mislim da uklonim zajedno sa desnim "zubom"), dok je na trećem nadgradnja gde je otvoren prostor (nema tih zidova - terasa, kuhinja i trpezarija su spojeni otvorenim prostorom).
Zakacio sam slike starog to jest originalnog plana i novog, nadam se da cete razumeti ovo sto sam obelezio veyano za radijatore.
I da spomenem, ako je to u opste i vazno, stan je na poslednjem, cetvrtom spratu.
Hvala
Razdvojio sam ja teme.
Nego ko Vas je savetovao da je uopšte moguće novo arhitektonsko rešenje?
Pozicija POS401 je krstasto armirana monolitna ploča i nosi u oba pravca (vidite krstić na staroj osnovi). Zo znači da ne prenosi opterećenje samo po kraćem rasponu nego deo opterećenja prenosi i na taj zid Z2 preko greda 412 i 415. A POS403 većim delom prenosi po kraćem rasponu tj. na Z2 a preko greda 412 i 415. Da taj zid nije noseći nebi bio pozicioniran u osnovi. POS417 se takođe delom oslanja preko P412 na zid Z2. Tako da prosto rečeno NE SME Z2 tek tako da se sruši!!!
Zgrada je relativno stara i izvedena je u mešovitom sistemu (kombinovani su zidovi i AB stubovi kao vertikalni noseći elementi). Ovakav vid gradnje je danas zabranjen.
Stan se nalazi u Beogradu kod hotela Srbija.
Bas mi je drago da vam je to zapalo za oko.
Arhitekta me ubedjuje da to moze da se rusi. Bas sam juce na celoj duzini i visini na svakih 10 cm obijao malter i apsulutno svuda je cigla oko 20cm debljine. A celom duzinom zida na nekih 9-10cm od plafona je betonska gredica, i to je jedino mesto gde smo nasli beton. Nisam napomenu da iznad mog stana ima samo ravni krov, ako to uopste i znaci nesto kad je u pitanju rusenje ovog zida..
To što je zid Z2 zidan nekim opekarskim blokom na 19cm ( ne postoji opeka 20cm) ne znači da taj zid nije noseći. Da je greda iznad noseća bila bi označena kao jedna pozicija i nosila bi od debelog fasadnog zida označenog kao S2 do naspramnog zida S10 koji ograničava stan. Ta greda bi imala raspon od 5.5m i nebi mogla da bude široka 20cm i visoka 25cm (kako kažete viri 10-tak cm + ploča debljine 15-tak cm=25cm) a da prenosi toliki raspon i da nosi oba polja ploče koja gore preko imaju slojeve ravnog krova koji su oko 400-500kg/m2. na tih 5.5m greda bi morala da bude barem 50-cm visine i da bude sa dosta armature jer se tada radilo sa glatkim armaturnim čelikom koji ima preko dva puta manju nosivost od čelika koji se danas uobičajeno upotrebljavaju. Zid Z2 tada nebi bio uopšte označavan u planu pozicija jer on nebi bio noseći a u planu ga ima.
Pitajte arhitektu što je neko tamo ko je projektovao ovu zgradu pre pola veka označio u planu pozicija (planu nosećih elemenata) neki pregradni nenoseći zid? Odakle mu takva ideja? I ako nije noseći zašto i on nije urađen kao i svi ostali na 7cm debljina tj. opekom na "kant"?
Koliko godina ima arhitekta koji vam je ovo radio?
Od tog arhitekte i nemam bas neku vajdu jer sam ga angazovao samo da mi nacrta plan, to jest raspored prostorija. Dizajn celog enterijera naplaćuju pravo malo bogatstv.
Ako srusim taj noseci zid, u koliko tacaka moram da stavim nosece stubove i od cega?
A arhitekta je tu negde, rekao bih 35-40
Od tog arhitekte i nemam bas neku vajdu jer sam ga angazovao samo da mi nacrta plan, to jest raspored prostorija. Dizajn celog enterijera naplaćuju pravo malo bogatstvo
Ako srusim taj noseci zid, u koliko tacaka moram da stavim nosece stubove i od cega?
Generalno jako je teško to sad sa dodavanjem stubova uklopiti u ovo arhitektonsko rešenje. Plus je to ogroman krš i lom po stanu.
A arhitekta je tu negde, rekao bih 35-40
Ne želim da plašim ali Histerezis je skroz u pravu.
Ja sam pre skoro 30 godina pravio sprat na kući. Angažovao sam statičara i on mi je izračunao koliko greda treba da je velika da bi mogao da izostavim zid na spratu, spojim hodnik i sobu u jednu prostoriju, dužine je 5m.
Kad smo počli da radimo, u prostoru, vidim ja da bi mogao da tu gredu produžim još 2m i povećam otvor. Sve računam, povećaću količinu gvožđa u gredi za 30% i sve ok.
Ali, ajde ipak da zovem statičara, da vidim šta on kaže. Frapirao se i kaže dobro što sam ga zvao i došao za 10 minuta. Količina gvožđa se ne računa kako sam ja, mali Perica, mislio nego se računa kvadrat dužine. Tako Količina gvožđa nije 7:5 (30% više) već 5x5=25 prema 7x7=49 a to je DUPLO VIŠE armature.
I tako umesto ne znam koliko šipki Fi12mm stavljeno je 9 rebrastih šipki od 19mm.
Histerezis neće da ide u detalje ali ako je ta greda noseća na cigli onda su armature stavljene u uglove.
Ako je greda viseća (kao što ti želiš) onda u donji deo ide najviše armature a gore manje.
Moja greda je 7 x 0.25 x 0.6 m tj debljune 60cm (40cm ispod plafona) i ima 5 armatura u donjem delu, 2 u sredini i 2 na vrhu. Istezanje grede mora da preuzme gvožđe (donji deo) a sabijanje preuzima beton.
Dakle, statičara sa diplomom i da potpiše rešenje. Ne kažem da se može zgrada srušiti ali ako to urade i komšije ispod ili iznad ko zna šta može da se desi.
Danas obisao komsije u stanu ispod i oni nisu dirali taj zid, a iznad mene samo ravna ploca.
Tako da, puno sam vam zahvalan sto me skrenuli paznju na ovaj zid jer da se moja zena pita u Arhitektu bi gledao kao u boga, ne zelim da se igram nego cu to da odradim kako treba.
Bio bih vam jako zahvalan da mi preporucite nekog staticara u Beogradu da baci pogled na licu mesta i kaze mi sta da radim!?
Hvala vam na pomoci
Kolika je svetla a kolika spratna visina stana?
Kolika je svetla a kolika spratna visina stana?
Hmmmm nisam bas siguran da razuem sta znaci Svetla i Spratna visina stana ?!
Jedna visina za koju znam je visina unutrasnjih zidova, A to je 2.5 m od parketa do plafona, A ispod parketa ima neka rekao bih kao OSB ploca samo mnogo mekanija i ispod te ploce sitan pesak nekih 5cm.... I ispod peska narasno ploca. Nadam se da sam delimicno odgovorio na pitanje..
Po opisu situacije bio bih slobodan predpostaviti da je medjuspratna konstrukcija "avramenko " a vrlo moguce da je i gornja ploca u istom sistemu ili je AB ploca. Cak i da je moguce rusenje zida a da su potrebni subovi , nije to bas lako izvodljivo . Kako je ravan krov u pitanju treba jako voditi racuna da ne dodje do ugiba ploce krova , jer ce pojava pukotine dovesti do procurivanja krova . A tesko ce biti izvodljivo izvesti sve to bez ubacivanje horizontalne grede . Naravno sve bi ovo trebalo izvesti u metalnim profilima odgovarajucih preseka .
Ako se ne varam metalni profili su mi cak i najjednostavnije resenje ??
Moglo bi se reci ali i nije bas tako .
Da se nadovežem. Trebao bih da porušim zid izmedju 2 sobe. U pitanju je betonski zid od oko 10-12cm na čijim krajevima su debeli betonski stubovi od oko 30cm. Zid je dužine 3,5 metra i visine 2,5 metra. Ima li ko ideju da li ovo sme da se ruši?
Pozdrav.
Ни случајно, то је тзв. бетонско платно које се поставља као статички елемент за укрућење зграде у случају сезмичких потреса.
Hvala na odgovoru.
Čuo sam da može da postave 2 metalne U-profilne grede sa obe strane do plafona i da se ojačaju nekim jakim šrafovima kroz njih. Da li je to moguće rešenje, ima li još koja opcija?
Pozdrav.
Mislio sam da se nakon postavljanja greda iseče zid ispod njih.
Pozdrav.
По садашњим прописима потребна вам је тзв. мала грађевинска дозвола и за ваш случај пројекат са потписом овлашћеног лица да бисте могли урадити такве захвате који утичу на статику зграде. У супротном ризикујете и евентуалне снкције као и могуће оштећење зграде. Није се баш играти са таквим стварима.
Ok hvala. Ako imate neku preporuku nekog statičara i firmu koja to radi javite.
Pozdrav.
Обратите се градском секретаријату за стамбено комуналне послове у вашем граду и тамо ћете добти праве савете и препоруке.
Ја сам приликом реновирања стана сву папирологију завршио код њих и радио без нервозе и страха да ће ме неко пријавити инспекцији. Таксе су биле занемнарљиве у односу на проблеме који би могли настати, ако се изостави редовна процедура.
OK. Hvala. Nabaviću tehničku dokumentaciju zgrade pa će papire pogledati statičar.
Pozdrav.
Pozdrav
Vec sam pisala na drugoj temi da planiramo da skinemo jedan zid koji je armirani beton. Konacno sam dosla do nacrta stana, pa ako bi mogao neko da pogleda i kaze da li je zid u pitanju noseci?
p.s. angazovacemo staticara kada konacno budemo mogli da udjemo u stan - sto je za mesec dana - i trazice se mala gradjevinska dozvola u tom slucaju ako treba.
Stan je na 4. spratu zgrade - ukupna spratnost je 7. Crvenom bojom sam oznacila zid koji zelimo da rusimo - ostavili bi smo mali stubic sa donje strane (donja na crtezu). Pitam za misljenje da bih mogla da planiram iskoriscenje tog prtostora
Hvala
Okačite sliku sa većom rezolucijom, a dajte link da može detaljnije da se pregleda osnova. Mada i ovako se odmah vidi da je zgrada odrađena u panelnom sistemu da su skoro svi zidovi od AB i debljine su 15cm. Zidu koji vas interesuje je dodeljena pozicija Z3 što ga zasigurno definiše kao noseći a i vidi se iz plana pozicija tavanica da se na njega oslanjaju tavanice POS 403 i POS 404. Oslanjaju se na njega i dve nadvratne grede ali je slaba rezolucija pa se ne vide tačni brojevi pozicija. Taj raspred je gotovo sigurno zadržan i na narednim etažama. Ne postoji mogućnost da se taj zid ukloni a da se uslovno rečeno nekim "ojačanjem" to premosti, a da se radovi odrade u okviru vašeg stana i da zadržite iole upotrebljivu svetlu visinu.
Ne uzimajte "statičara" džaba. Koga god od "statičara" ili "institucija" da angažujete samo možete da sebe i ostale stanare dovedete u situaciju da budete zloupotrebljeni i da vam bez potrebe uzmu novac džaba.
Kolika je spratnost zgrade i kad je sazidana? Slikajte celu zgradu sa strane da se vidi ta fasada i taj zid kako izgleda po vertikali pa okačite. Ako bi imali osnovu to bi bilo ponajbolje da priložite jer se iz toga vidi skoro sve...
Inače te opeka na kant je neko krpljenje oko otvora za balkonska vrata. Verovato se nije nešto gađalo pa je time "ispravljano".