Pozdrav.
Imam solarne ploče (skromnih 80w.)
One mi pune akumulator, ali po zimi kada je oblačno često se akumulator isprazni.
Spojio bi obični punjač akumulatora, da puni kad solarne ploče to nemogu
Volio bi naravno da to bude automatski.
Dali netko zna kako to riješiti?
Nisam elektroničar, neznam napraviti nikakve releye, prekidače
Vidim na e-bay kojekakvih prekidača. neznam jel bi valjalo šta od toga?
Punjenje akumulatora Solarno/Punjač
80w na 12v je 6,5 A struje sto je i vise nego dovoljno za punjenje akumulatora nazivnog kapaciteta 65Ah (nije to bas skroz tacno, ali eto zazivelo u narodu pa ono,,,koristi se kao neki standard).
Mada akumulatori se ponasaju kao klasicni kondenzatori i koliko god struje da mu das on je srecan i zadovoljan, a sto je veca struja punjenja to je punjenje nekvalitetnije, ali je brze. Sto manja struja kvalitetnije puni, ali treba vremena. Treba imati u vidu da je 80W solarnih ploca moguce dobiti samo kao najjacu struju u idealnim uslovima. ploca 90 stepeni u odnosu na sunce, i tropski dan bez oblacka na nebu. U praksi je to daleko od realnog dobiti takve uslove, pa se zato akumulatori i ne mogu napuniti kako valja. Uz idealne uslove ta plcoa bi acu od 65ah napunila za oko 12 h, ali da gruva svo vreme u max.
Da ne bi puno razmisljao oko punjaca dovoljno je da uzmes bilo koji pametni punjac od 10tak Ampera koji to odradjuje sam po sebi, ili ako imas negdje stari UPS, njega mozes iskoristiti kao punjac akumulatora jer odlicnu elektroniku ima koja dozira punjenje i ispravljanje celija, tzv odrzavanje. Samo iscupas stari akumulator i spojis sa tvojim.
Automatiku punjenja je lako izvesti. obican relej sa radnim kanalom na 12v na koji se dovede okidanje sa solarne ploce, i cim solarna ploca izgubi struju relej ce da okine i prebaci punjenje na punjac. relej je u stvari obican prekidac koji umesto mehanickog kod kog mi pritisnemo rukom prekidac , to kod njega uradi struja koju dovedemo, tj elektromagnetna spulna u njemu, i doke god ima struje on je ukljucen, kad struje nema on je iskljucen. E tu stupa na delo radni kanal koji je u kratkom spoju sa ulazom, i kad je relej iskljucen, radni kanal 87a je u spoju sa 30, kad se relej ukljuci, tj dovede struja na konektore 85 i 86 on vod 30 spoji sa vodom 87, i eto nauke oko releja.
Skicirao sam nabrzaka kako to moze da izgleda, dok solarna ploca ima struje u sebi drzace relej aktiviranim i punice se sa solarnih ploca (15mA koliko trosi relej ne uzimam kao gubitak struje jer je beznacajan)
Има разних панела, различите снаге и излазног напона од 18В до 30,96 волти, е сад који панел користи dderaxor, ја не знам. Иначе потребно је обезбедити да акумулатор у току ноћи не напаја панел, зато се користи контролер који је тако пројектован да брине и о потребној струју пуњења и о искључењу пуњења да се плоче не покриве у акумулатору услед препуњавања, зато сам написао да баш то и није тако једноставно. Но свако нека ради како мисли да треба.
Кинези праве разне соларне контролере, има их на алиекспресу само треба унети solar charger controller.Они то добро праве.
Drug moj, ja ipak smatram da je ovo forum sam svoj majstor i pored toga sto sam saglasan da postoje stvari koje moraju da konsultuju struku, vecina stvari je i danas dan uz malo truda, prikupljanja informacija i rada moguca u samostalnoj izvedbi. Ne treba praviti bauk od prostih stvari.
Svojevremeno sam jurio elektronike za punjace za akumulatore i naisao na 3000 misljenja, modela varianti, nauke, proracuna, automatike....izginuo praveci, kupujuci, jureci i na kraju pored 20 punjaca koje imam, 99% vremena koristim najprostiji torusni trafo 8A sa grecom na 11v bez ikakve elektronike i nauke i pokazao se najkvalitetnijim punjacem koji imam.
Kao sto vidis na semi, ako ploce ne pune, veza izmedju solarne ploce i akumulatora je prekinuta preko releja, i spojena je veza sa punjacem, tako da nece trostiti struju na plocu, mada vecina ploca ima diode na izlazu, pa ne moze struja da se vraca . Sad ako se zeli i punjac ograniciti na neki vrmenski period, ubaci se vremenski tajmer od 400 dinara i onda je proces automatizovan skroz.
Nece ploce na acu da se pokrive od slabe struje, one se krive skoro iskljucivo od jakog praznjenja i jakog punjenja. Alternator na autu je obicno 100-140A, anlaseri 180-400A i kad je prazan akumulator on krene da puni sa strujama koje su i preko 80A. TO krivi celije zbog naglog gomilanja olovo sulfata i olova, jer pri vecim strujama punjenja i praznjenja kiselina se pobudi i hemijski proces u samom akumulatoru, da sad ne zalazim u detalje se odvija nepravilno, odnosno ne onako kako bi zeleli.
Akumulator se ponasa kao kondenzator i zato se i pune sa voltazom koja je daleko manja od napona akumulatora. Da pojasnim, akumulator se puni sa oko 10-11v na izlazu iz punjaca, i puni se neispeglanom strujom (bez kondenzatora), samo ispravljenom (diodni most), ali posto se on ponasa kao kondenzator on podize napon za koren iz dva, mada je to u praksi manje pa napon koji on postize bude 13,6-14,4 i nemoguce ga je porepuniti jer on jednostavno povuce struje koliko mu treba, dok se povecava voltaza struja punjenja se smanjuje i napuni se i ne vuce vise jednostavno jer mu ne treba. E sad prepunjvanje se desava u praksi kad se koriste vecinom ruski punjaci i slicni koji mogu da guraju do 18v, i onda hoce da prokljuca,jer pokusava da postigne 18v pa mu 14,4 bude kao zagrevanje, a inace ako je voltaza podesena kako valja, nece prepuniti ni da se 15 dana drzi neprekidno na punjacu.
Paneli su skupovi solarnih celija koji se formiraju i vezuju shodno potrebama ili nameni. Ja smatram da cim puni akumulator sa njim da koristi solarni panel od 12v 80w, i kao sto rece uspevao je da ga nekad napuni, a nekad ne, sto mi govori da solarni panel kao punjac u sustini radi. A da ce prepuniti akumulator sa solarnom plocom, u to iskreno sumnjam da ce se ikad desiti, da sunce bije kao u zenitu 12sati dnevno, da solarni panel radi na max kapaciteta, opet ne moze za toliko vremena ni da ga napuni a kamoli prepuni jer su u praksi oznake na panelima samo max vrednosti koje mogu da se dobiju, u praski su daleko manje.
Hvala svima na trudu.
Paneli su 2 komada po 40 w. 12 v
Sole poly. Nemam dokumentaciju pri ruci o njima pa vam ne mogu dati više podataka.
Akumulator je solarni 55 ah.
Pune one akumulator preko regulatora dobro ja sam zadovoljan.
Kupio sam taj komplet na solarno hr za 777 kn poslije dodao još jednu ploču.
Jasno mi je da to nije neka snaga.
Inače prvobitno sam ih koristio kada idem na selo, koje je napušteno i nema struje. Pa mi je sad to kao vikendica.
Koristio sam ih za rasvjetu sijalice led 12 v. 5 w. za tablet, mobitel napuniti, radio.
Sad u kući ljeti spojim ventilatore 12 v na izlaz za potrošače na regulatoru i po danu dok ima sunca oni vrte
Solarne ploče su sve jeftinije i mislim ih kupovati još. I koristiti u kući.
Ali muči me to kako kad je danima oblačno, da ne iscrpim akumulator, skroz, da stalno ne mislim ima li ili nema "snage" u akumulatoru.
Za ovako mali solarni sustav, to je stalna briga.
@BOSSKE hvala za šemu,ali neznam ja napraviti relej.
Ima gotovih kod drugova kineza, gledam mislim da bi ovaj valjao ima "low and high triger" (imam i timer)
https://www.ebay.com/itm/DC-5V-9V-12V-24V-1-channel-Optocoupler-Relay-Mo...
ili ovaj,, ima i shemu spajanja na akumulator i punjač po kojoj bi rekao da gasi punjač iz struje kad nije potreban, što mi paše neće punjač biti na stand by
https://www.ebay.com/itm/12V-Voltage-Control-Delay-Switch-OverVoltage-Un...
Dali bi taj odgovarao?
Možeš li mi preporučiti neki ako ti nevaljaju?
Drug moj, kao sto sam ti nacrtao nema sta da pravis, samo da spojis zice kako je nacrtano a relej kupis, kod nas kosta oko 100 dinara ili ti 80 euro centi, i od 20A ti je vise nego dovoljan.
A ovaj drugi model koliko vidim ima sve sto je potrebno za automatiku punjenja tj zastitu od prepunjavanja, samo opet koliko sam video nema radni kanal koji bi razdvajao punjenje punjacem od punjenja solarnim plocama, To bi opet morao sa dodatnim relejem. Nije to niakakva nauka, to je 5 minuta posla da se poveze. A tih releja imas u autu vise komada
https://www.consumauto.com/reles/1713-rele-12v-30-20a-5pins-inv.html evo kako izgleda, i nije nikakav bauk, obican prekidac kojim upravlja struja, ima struje, nema struje, kao prekidac.
Hvala @BOOSKE naučio sam nešto.
Uzeću oboje, pa slagati, volim se ja igrat sa tim stvarima.
Relej sam, mislim da mi nebi pasao , on bi prekidao uvjek kada ploče ne daju struju, što znači svaku noć bi se palio punjač, i kada je oblačno.
Malte ne većinom bi moj sistem radio na punjaču. a i sam punjač bi bio na standby.
Znači noću napuni punjač, ujutro izađe sunce i solarni relej ne puni jer je aku. pun.
Nebi to bilo loše da trošim dosta tj, crpim iz akumulatora.
Bolja mi je ova šema kad padne napon u akumulatoru pali se punjač. Pa ja koliko trošim,trošim.
Kod tog uređaja gledam na youtube možeš sam namještati od koliko do koliko da se
uključuje isključuje.punjač.
Opet ako bi ja crpio akumulator jače, Onda neka relej pali noću punjač.
Ja ću potrošiti i to što je on napunio i sunce.
Ali vidjeću kako rekoh uzeću oboje pa se igrati sa tim.
Hvala još jednom.
Тај процес играња трајаће мало дуже, захтеваће одређене контролере, инверторе за претварање у 220В јер ће апетити и потребе да расту и за тако нешто треба одређен систем који не мора бити и скуп, неке селове система кинези одлично праве (сервисирани соларни контролери и инвертори од 2,5 киловата).На једној кући на Фрушкој гори заступљена су за акумулирање енергије три повезана система за стварање енергије (соларни, ветрењача и агрегат) која је пунила акумулаторе велике снаге да би се обезбедила енергија за потршаче у кући укупне снаге 7,5 киловата.Ветрењача је Америчка снаге 3 киловата и за њу смо син и ја правили контролер (јер је оригинални неко ко је мислио да се разуме уништио у Америци кошта 800 долара) а контролисао је пуњење и пражњење акумулатора и у сличају јаког ветра да ограничи брзину елисе преко кочнице.Домаћи контролер је изашао 10 пута јефтији од америчког. У принципу је рад алтернатора и реглера
Ја сам код себе монтирао коплетан систем са три панела, контолером и инверотом од 1.5 киловата и све са бужирима, кабловима,акумулаторима, кровним носачима панела итд. изашло је око 1000 евра, не рачунајући рад јер сам сам повезао и монтирао цео систем.
@branimir jeste još uvijek je to skup sport, ali i cijene ploča padaju.
Ploče sam plaćao po 450 kn sad su iste po 200kn.
više od pola za dvije godine.
http://www.solarno.hr/katalog/proizvod/M40P/solarni-paneli-sole-40w-12v
Namjera mi je godišnje bar jednu ploču kupiti ali jače od po 200-300 w. (nema se za više).
Vjetrenjače za sad samo gledam, malo mi je je preskupo da se i sa tim zezam, ali volio bi imati ubrzo neku.
Звукољуб је показао један озбиљан систем потврђен у пракси и на тај начин треба приступити.БООСКЕ је у својим постовима појаснио одређене ствари и дао једноставно решење и с техничке стране је у реду за прост систем у ком соларни панел одређује режим стања релеа. Зато је битно да електроника брине о пуњењу и пражњењу акумулатора у одређеном напонском опсегу.
@zvukoljub 1000 eu nije puno,
kako je kod tebe rješeno ovo sa prebacivanjem, kad ploče ne pune?
@zvukoljub
Posto ste ranije rekli da zivite u zgradi, nije valjda da ste nabudzili taj sistem u zajednickim prostorijama?
Звукољуб има викендицу на Дунаву.
Lepo.
Управо тако, систем је инсталиран у викендици где нема прикључка на електричну дистрибутивну мрежу, а играти се агрегатом тек није економично с обзиром на цену горива.
Немам тај проблем dderaxor, јер ја редовне струје немам, тако да немам шта да пребацујем, а са три панела и 200 ампер часова стационарних акумулатора још нисам био у прилици да исцрпим расположиву енергију.
Odlicno odradjen sistem, i normalno je da se odradi kvalitetna elektronika sa svim podesavanjima kad se zeli dobiti ono sto je zvukoljub dobio, ako je primarni izvor struje u pitanju. Ja sam vise smatrao da je ono sto sam napisao neka varijata za povremeno koriscenje gde ne treba puno filozofije oko punjenja i praznjenja, da radi posao, a da ne kosta mnogo.
Kod alternativnih sistema i izvora elektricne energije, jedino pitanje je koliko ovi nasi akumulatori mogu da sastave vremena dok ne ispuste dusu, posto su oni hajde tako da kazemo jedine stavke sistema koje stradaju vremenom, a nisu ni malo jeftini. Mada ako je kvalitetan akumulator, on bi trebao da traje dosta dugo, jer nema stresova, naglih velikih praznjenja i punjenja pa mogu hemijski procesi da se "na miru" obavljaju u samom akumulatoru. Ja vec 20 godina koristim samo i iskljucivo Banner akumulatore jer su se pokazali zaista daleko bolji od svih drugih, (jedan je ispustio dusu na kolima posle 11 godina) mada bilo je i nekih ruskih serija koje su odlicno radile, ali i nekih koje nisu ni za sta.
Da ispricam jednu malu anegdotu sa posla vezano za akumulatore:
Svojevremeno sam, posto sam na poslu imao na dugovanju oko 60-70 i vise akumulatora od 135-180Ah, totalno ispizdio kad su privatizovali Black Horse koji je pravio hajde da kazem solidne akumulatore, koji su imali garanciju 4 godine, i vek upotrebe kod nas 4 godine (a trajali su i po 10 godina jer se redovno kondiciraju i nemaju neke stresove),imali su odvojene celije koje su mogle da se menjaju i mogli da se popravljaju i krpare jako dugo, izuzetno jako kuciste otporno na udarce, Nakon privatizacije black horse je poceo da pravi kompaktne akumulatore sa fiksnim celijama, plasticni zidovi debljine manje od milimetra, probijes ga maltene ako ga samo malo zakacis bilo cime, stanjio ploce na flis papir, smanjio garanciju na 2 godine, a nasi vajni strucnjaci su produzili vek upotrebe na 6 godina!!! *inteligencija menadzera nema cenu*, i naravno da je po isteku 2 godine krenulo crkavanje redom. Sa cenom od oko 1euro/KWh mislim da bi ih otplacivao do kraja zivota, i onda mi jedan stari majstor koji je vijek proveo puneci akumulatore kaze da se u kiselinu dodaju neki aditivi koji ubrzavaju proces starenja akumulatora i doziraju proces raspadanja celija na 2 godine i malo jace, prospem kiselinu iz njih, isperem ih i sam napravim kiselinu i sipam (mozete zamisliti kako je to izgledalo kad se pravi kiselina na bure. I ja tako i uradim, sve napolje, pranje detaljno i ajmo se igrati....i kombinujuci punjenje i praznjenje sa novom kiselinom uspem da ih povratim, i nekako su izgurali svoj zamisljeni vek, posle stigne nova tura, ja odmah sve ispraznim i ajmo jovo nanovo, ali bogami evo ih trajali su dobrih 6 godina, sto se ni jednom jedinom akumulatoru nije desilo kod kog je bila fabricka kiselina.
Mada sad ovi gel i obicni su zapakovani da ne mozes ni prici celijama a kamoli menjati kiselinu u njima.
Invertori su odlicna stvar, ali ne moze se ocekivati od njih da mogu da guraju sporet i slicno, dok su za osvetljenje i one osnovne potrebe po kuci skroz ok. Problem kod njih su gubitci koji nastaju kad se od 12v pravi 220v, pa kad se sve sabere, mislim da ce jos mnogo vode proteci dunavom i savom dok to ne bude isplativo kao izvor elektricne energije za domacinstvo. Ovako za mesta gde nema elektro mreze, svakako su mnogo bolji izbor od agregata, i daleko jeftinija opcija.
Управо два Банера користим по 100 ампер часова, али је стационарана варијанта, нису стартни акумулатори (за возла) за сада су у погону 3 године и на основу мерења су у доброј кондицији. Имам посебан, фабрички тестер који мери капацитет акумулатора под оптерећењем (уграђен шент) и за сада гура добро, докле ће видећемо. Према неким обећањима треба у таквим условима, како их ја користим да издрже 10 година. Ако буде тако ја ћу бити презадовољан.
Ih, sa 10 godina si isplatio investiciju samo tako, a baner su se stvarno pokazali savrseno, desavalo se da nekad crknu u garanciji, ali fabricke greske se desavaju svima, ali kod njih bas rijetko. Inace traju jako dugo, i cudi me samo kako nisu vise zastupljeni jer nisu nesto posebno skupi, a stvarno su vrh. Exide je nekad pravio vrh akumulatore, ali to je billo dok su se drzali premijum klase, cim su presli na komercijalu, nikakve vajde od njih.
Кинези праве изузетно добре инверторе, у излазу су ИГБТ транзистори и без проблема трпе термичка оптерећења у складу са излазном снагом.Потребно их је додатно осигурати са додатним осигурачем да би се 20 процената смањила снага излаза да се не би максимално оптеретили.На 2,5 киловатним инверторима смо поставили 10 амперске осигураче који се оптерећују са 2 киловата.Пример из праксе.
Da, ja sam bas pre neki dan gledao East invertere sa punjacem akumulatora. To su prekticno UPS evi bez baterije.
Model 1000W/12V je interesantan. Na zalost Netiks nema model 1600W/24V na lageru. Podrzavaju rad u offline, mains i bypass modu.
Postoje i modeli sa MPPT punjacima i PV ulazom, za solarne aplikacije.
Ja u stanu nemam mesta za panele.
Meni treba UPS za odredjene potrosace koji su vezani direktno ili preko crvenih zidnih uticnica.
Код мене и сина су уређаји накачени на УПС-еве (има их добар број и углавном Мустек од 600ВА).од 600ВА (420 вати) и пар од киловата.Уместо Ултраселових акумулатора који трају 2 године прешли смо на МХБ који су јефтинији за трећину а трају 5 година.МХБ акумулаторе купује и АПЦ за своје УПС-еве.Проверено у пракси.Нама је потребно 14 акумулатора па је уштеда тродупла.Мустек УПС-еви су добри упсеви и што је добро да и кад је акумулатор празан врши пеглање напона без функције бекапа.
Meni se svidja ovo resenje sa jednim ili dva centralna UPS-a, jer mogu uzeti olovne akumilatore proizvoljnog kapaciteta, te autonomija rada moze biti vise sati (svetla, roletne, racunari, mreza, multimedija).
Zato sam tako vec pripremio ozicenje.
Za pogon Home Automation mreze sam uzeo napajanje DRC-100B, i tu ce mi trebati dva 12V SLA-a. Po preporuci cu uzeti MHB-e.
За произвољни капацитет акумулатора треба обезбедити и њихово пуњење, пражњење није проблем.Ништа се произвољно не ради, све сае прорачунава у складу са потрошњом плус резерва.Централни систем има и својих мана и искуство ме је определило за појединно.
Iskoristicu svoje pravo da odustanem od dalje konverzacije, koja se po starom obicaju, skrece u pogresnom pravcu.
Поштујем.
Boze zdravlja, Branimire, ako zavrsim svoj sistem, imacete priliku da ga vidite u Albumima, i sansu da ukazete na mane, i prednisti.
Биће ми драго да погледам, ценим инвентивне људе.Млад сте човек и време је пред Вама и желим Вам искрено успех.Слушајте и друге, научиће те увек нешто јер одлуке су увек Ваше.Никада не тражим мане, увек гледам нечији труд.Не журите, добро размислите и успех неће изостати а то Вам желим у новој 2019 години.
То је мало компликованије и не може се решити баш тако на хокус покус начин. Поред колектора треба вам и контролер који ће бринути о пуњењу акумулатора, а сем тога треба знати и податке тих соларних панела, да ли су они уопште способни да обезбеде то што је потребно.
Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..