Pirografija je umetnost ukrašavanja drveta ili drugih materijala (koža) i svodi se na sagorevanje podloge kontrolisanom primenom zagrejanih predmeta kao što su termokauter, lemilica ili posebno konstruisan uređaj koji se zove pirograf.
Pirografija znači “pisanje vatrom” i tradicionalni je oblik umetnosti koji se služi zagrejanim vrhom ili žicom kojima se pali podloga od prirodnih materijala, kao što je drvo ili koža, da bi se na njih preneo dizajn.
Na ovaj način se dobija veliki opseg prirodnih tonova i senki – mogu se dobiti slike u sepia tonovima, ili jako tamni dramatični efekti. U zavisnosti od vrha koji koristite, temperature i načina na koji se vrhovi polažu na podlogu, dobijaju se različiti efekti.
Pirografija zahteva dosta vremena jer se u potpunosti radi rukom, a svaka linija se posebno iscrtava. Nakon što se završi pirografisanje, drveni predmeti se često boje.
Za pirografiju se obično koristi svetlo drvo kao što su lipa, bukva ili breza jer imaju nenametljivu teksturu pa daju dobre kontraste. Međutim, koriste se i druge vrste drveta kao što su bor i hrast. Pirografija se takođe primenjuje i na predmetima od kože. Za pirografiju se koristi koža štavljena biljnim preparatima jer moderna štavila sadrže hemikalije koje su toksične i koje se oslobađaju prilikom sagorevanja.
Postoji veliki izbor alata za pirografiju. Osnovni početnički alat je jedna lemilica sa fiksnim vrhom. Ovaj vrh je cilindričnog oblika zasečen pod uglom na dve strane čime je dobijena fina oštra ivica.
Kako budete napredovali u ovom hobiju moćićete da nabavljate i alate sa promenljivim vrhovima što će vam davati širi izbor poteza u pirografisanju. Osim osnovnog vrha sad možete dodati i malu i veliku kupu, vrh za senčenje i čak poseban alat za šrafiranje.
Napredni pirograf će nabaviti alat sa ugrađenim termostatom kako bi imao veću kontrolu nad zagrevanjem vrha, dršku, štitnik za ruku i mesingani vrh.