Treba mi pomoc. Treba da radim ove godine krovnu izolaciju i dojadilo mi je da kukam kako nemam para da sve odjednom zavrsim pa zato zelim da pocnem da kupujem postepeno materijal, malo po malo da bi to zavrsila. Krov je na dve vode, ukupne povrsine 100 kvadrata. U pitanju je potkrovlje od 72 m2 u kom ce se ziveti stalno (ovo pisem zbog komentara za staklenu i kamenu vunu, znaci i u toku letnjih meseci). jel moze neko strucan da mi napise sta mi je sve potrebno od materijala, kamene vune, paropropusne folije. lajsni, gipsanih ploca itd. iskreno ne znam sta sve treba i koja bi mi kolicina i dimenzija trebala na tu kradraturu krova od 100 m2.
Krovna izolacija
Som16 hvala na odgovoru,
Dužina roga je 5.5 m, 10 cm debljine, postavljeno je 11 rogova na razmaku od po 75 cm. Površina jedne strane krova mi je 5.5 m (dužina) x 8.4 m (širina). Nije pravljena stolica nego su izlivane betonske niše, najniža tačka mi je 1.7 m, što se tiče spoljne izolacije krova podaščan je daskama, stavljen je ter papir, poletvan je i stavljan je crep (spolja, krov je gotov). Sada treba raditi unutrašnju izolaciju.
Nažalost vi imate krov koji uradjen protivno svim pravilima i propisima , a uz to sve u tom prostoru treba i da se živi ...
Imate samo dve varijante , a to je da sad improvizujete neko rešenje i da se uzdate u dugoročnost toga , ili da uradite taj krov valjano , pa da onda pristupite rešavanju i tog stana u potkrovlju ...
Da li možete da mi pojasnite zašto mislite da je urađeno protivno propisima i pravilima?
helenitos,
da, moram prizanti, de nekatere riječi/besede ne razumemnajbolje!! Budem počekao , da kolega "tenzor" pomogne.
Odgovoriču glede toplotne izolacije: Gde je pa tvoja kuča ? Ili u Srbiji ili u Črni Gori? Podnebje. Kolika je količina snijega predvidena u tvome regionu? Dali je "ter papir --> http://www.timizolirka.rs/index.php?id=ter-papir ??
Piše da češ živeti stalno. Za taj odgovor moraš ugraditi bar 25-30 cm toplinske izolacije. Tu ciljam na toplinsku zaštitu pozimi.
Tvoji šperovci/rogovi su vrlo mali , po visini? To mi nikako nije v redu. tu imaš veliku parnu branu več , što nije dobro; upam, da su ti daske ugrađene sa ramakom; najprije moraš uraditi zračni sloj bar 2 cm visine; na priponkama imaš predlog kako moraš uraditi. Pažnja tu, jer moraš vazduh pustiti unuta na samom kapu (na početku strehe) i izpustiti na vrhun (na sljemenu) jer u nasprotnom si ga usrao! Taj zračni sloj uradi iz letvica dim. 2 x 2 cm, po cijeluj dužini šperovca , između njih ugradi fasadnu mrežicu ili napni običnu žicu; tu predlažem da ugradiš 10 cm kamene vune (tervol DP-5 ili ili staklenu vuno SF 35.
Onda slijedi izrada pokonstrukcije za kontra ugraditi izolaciju. To možeš izraditi i lesenu. Visina 15 cm; možeš i sa kovinskom konstrukcijo to izraditi; Ugradiš staklenu vuno. E , sada ako si viješt u rukovanju sa alatom, možeš izraditi naslednji sloj (kontra polaganje izolacije) visine 5 cm (štafli 5 x 5 cm); ako to ne uradiš onda "onaj " drugi izradi visine 20 cm. Slijedi ugradnja parne brane (prozaporna folija Sd =100ili više ; tip : http://www.knaufinsulation.si/content/knauf-insulation-lds-100-parna-zap... ili slična). Slijedu ugradnja GK plošča ili OSB.
Ker imaš razmak šperovca 75 cm (jeli to po osi ili između šperovca) imačeš veliko odpada/razrijeza, jer su rolne visine 120 cm. (120 - 75 = 45 cm ostanak.) ako imaš tvrdu kamenu vuno iz dveh ostankov izradiš jedan prekat , slično sa SF 35.
helenitos, količinu si možeš sam izračunat, koliko rolni ili paketov trebaš. Dužina staklene vune zavisi od debeljine u roli.(http://www.knaufinsulation.rs/sr/staklena-vuna/unifit-035) imaš link.
moram malo da se ispravim, brzopleto sam napisala ono malopre jer sam mislila da nije bitno to sto je vec gotovo.
Gledano odozgo stavljen je crep, zatim poprecna letva, produzena letva, ter papir, daske koje su stavljene na razmacima od centimetar do 2. Rogovi su 10x12 znaci dubina je 12cm. razmak od roga do roga mi je 75cm. Pisem amaterski jer se ne razumem uopste. Zivim u Beogradu gde je zimi hladno a leti pakleno vruce. Mislim da je krov uradjen dobro po svim propisima samo sto ocigledno ne znam sta je sve to podrazumeva. Nisam mislila nista sama da radim, htela sam samo da za prvu ruku obezbedim materijal pa onda pozovem majstora, i tu sam dosla u stanje neznanja sta je sve potrebno pa sam mislila da me neko od vas usmeri.
Највећа грешка је тај тер папир јер је затворио проветравање крова (требало је поставити паропорпусну фолију). Могуће је да дође временом до буђања и труљења тих дасака које су постављене, иначе и то је грешка јер су непотребно бачене паре за даске и посао.
pa sad sta je tu je... i ter papir je paropropusan, zar ne? kako sada ispraviti to? sigurno necu skidati krov pa ispocetka sve
Тер папир није паропоропустан.
ok, nisam znala, negde sam procitala da jeste paropropustan, ali ocigledno nisam u pravu.
helenitos,
sem išao še enkrat prebrat tvoj prvi post, jer sada se može razbrati, da si "ženska".
Dobro je da su daske stavljene/vgrajene sa fugom; dolje je v prilogu kontrola kondenza, za sastav koji sam ti preporučio. Tu imaš izračun za toplotno prevodnost kroz sistem, i iznosi 0,113 W/m2K, što je primerno.
Druga priponka kaže, da je fazni zamik 8,2 sata. Tu se može još nekoliko izboljšati situacija za poletje, ako se sa unutrašnje strane ugradi lijes (daske 30 mm ili OSB).
Potem ovako:
-ter karton
-daske sa razmakom
-rogovi / izolacija (kamena vuna) 10 cm između rogova
-staklena vuna (sistem opisan u prijašnom odgovoru) 20 cm
-parna zapora
-GK plošče
Eto, za početak, ako ti sastav odgovara. Prije se budeš odlučila iči u trgovinu po material, priporočam, da se bar okvirno pogovoriš sa kakvim izvodiocem radova in da kažeš šta i kako tražiš, da se izradi.
Kamene vune DP5 potrebuješ 160 kd plošča.
Staklene vune SF 35 trebaš 12 roli.
LDS prozorne folije (ili sličan material) trebaš 110m2
Obavezno drugi zračni sloj min 2 cm (može i 3 cm). To je izpod dasaka.
Za podkonstrukciju se dogovori sa majstorima.
helenitos, "Fortes fortuna adiuvat. – Sreća prati hrabre."
sada sam se informisala o ter papiru, i njegovim karakteristikama... vidim da je cak i tenzor na jednom forumu sve detaljno pojasnio, ali sta ja sad da radim. Krov nisam pravila ja, nego majstori koji su izabrali materijal i napravili ga takvog. 99% sam sigurna da su stavili ter papir jer sam taj naziv zapamtila, a pogledacu sutra da potvrdim (ostalo je pola rolne). Upravo da opet ne bi bili obmanuti pomoc sam potrazila ovde.
hvala som16 na odgovoru. Mnogo mi znaci... nisam htela ovde doci i ispasti glupa vec samo pokusati nesto uraditi, krenuti sa mrtve tacke. Prihvaticu tvoj savet kao smernice za dalji nastavak radova.
Ja vam nikako ne bih preporučio da taj ter papir ostane kao sekundarna hidroizolacija . Uzgred budi rečeno namenska krovna folija ima dvostruku ulogu , prva je da obezbedi sekundarnu zaštitu od prodora vode npr u slučaju jakih oluja ili oštećenja crepa , a druga namena joj je da obezbedi provetravanje krovišta u dva smera , prvi je da spreči prodor toplote sa crepa na termoizolaciju , a drugi je da omogući provetravanje nagomilane vlage iz te iste termoizolacije .
Ter papir nije pouzdan ni kom smislu ,jer je to materijal kako mu i samo ime kaže papir na kome je nanesen mikronski sloj bitumena . Kako je drvena konstrukcija "živ " materijal tako će vremenom dolaziti do cepanja tog ter papira i šta ste onda uradili . S druge strane svi bitumenski proizvodi su vrlo osteljivi na visoke i niske temperature .
U svakom slučaju rizik koji preuzimate ostavljanjem tog terpapira je prevelik , i jedini predlog je da se taj postojeći ter papir zameni namenskom krovnom folijom ..
Ja sam vam kazao šta sam imao , a vi dalje nastavite po svojoj savesti i namisli ...
helenitos,
ako si spremna popraviti strijehu, se slažem sa kolegama "tenzor i zvukoljub".
Ja sam ti napravio kontrolo, da se bar kondenz na ustvarja izpod i napisao predlog, za dejansko stanje tvojega krova.
Ako se odlučiš iči u sanaciju, sastav izolacije neka ostane u slojevima kako sam predložio; ako još pojačaš toplotnu izolacijo za kakav "cm" još bolje. Drugi zračni sloj odpada; daske sa razmakom; ventiliranje zarčnog sloja izpod strešnog cigla->pazi detalj.
Som16 je predložio rešenje sa dvostrukim provetravanjem (ima dva vazdušna sloja). Školski slučaj kakav bi i trebao da se uradi u ovoj situaciji (iscrtao sam presek). Helenitos ima krov na dve vode pa ovo može da se izvede. Prvi sloj uobičajen (do sada toliko pisano na forumu) i drugi za odzračavanje difuzne vodene pare sa strane stambenog prostora za slučaj kada je folija paronepropusna (kao ovde što je slučaj sa terpapirom). Som16, ja se građevinskom fizikom ne bavim ali me interesuje kako se u aplikacijama koriguje slučaj kada je termoizolacioni sloj izložen promaji (kao što je ovde slučaj)? Lamda za kamenu vunu sigurno neće biti 0.035 i kad je zaptivena folijom i kad je na promaji. Promaja raspiruje vazduh zarobljen između vlakana kamene vune pa lamda mora da raste. Ovo uslovljava deblji sloj izolacije.
Rešenje detalja u slemenu je problem. Treba poskidati slemenjake, i par reda crepova, otvoriti preklop ter papira u slemenu (ovo ne može dok se ne raskovu bar dve poprečne letve i krajnje daske od patosanja krova da se prestružu i izbace. I na usisu sekundarnog kanal bi trebalo otvoriti rupe jer verovatno je to sada zatvoreno. Da bi se ostvarila debljina sekundarnog kanala od minimalnih 2cm treba koristiti skuplju polutvrdu kamenu vunu kao što ste lepo i napisali. Kod nas uglavnom ljudi koriste meku kamenu vunu zbog cene. Ali sa njom je teško napraviti kanal od par cantimetra tj. 2 do 3cm. Problematično je da li će tih 2cm omogućiti potrebnu cirkulaciju na dužini roga od 5.5m Kada se meka kamena vuna postavi između rogova ona se delimično deformiše (ispupči) pa bi smanjila presek sekundarnog kanala. Sve ovo traži preciznu izradu a pitanje je kakvi će se majstori dohvatiti ovog posla. U Srbiji mnogi neznaju ni jednostruko ventilisan krov da naprave. Tako da je ipak bolje ići na Vašu drugu varijantu sa još debljom izolacijom a jednim ventilacionim slojem ili što je Tenzor predložio da se prepokrije krov da upotrebom adekvatne folije. Ne znam koliko je Helenitos spremna da izfinansira preko 30cm izolacije (Inače ne sporim da treba).
I pored svega navedenog ostaje i dalje potencijalna opasnost od cepanja ter papira , a onda je prodiranje vode u sloj termoizolacije samo pitanje vremena...
Takodje papir kao materijal ima jednu gadnu osobinu da se na preklopima savija sam od sebe , pod uticajem toplote , pa se i tu dešavaju prodori vode ili snega ...
helenitos,
napisao sam, predlog, za kojega se možem postaviti. Drži, kolega "Histerezis", da je potrebno bitu u ovoj izradi natančan, ali i domači majstroi su (pod mojim nadzorom) to u redu izradili.
Ako je potrebno ili da se dogovorimo, mogu pošljati slike i detalje kako se izradi. Tu bi molio, če budemo poslali si detalje, ako može, da jih pošaljem pa "mail-u" jer bude sigurno velika datoteka; pa se može poslije sa vaše strane pokomnetirati na forumu kako smmo se dogovorili ili pogovorili-pokomnetirali i kakvi su predlogi.
Zračni sloj smo mi izradili 2 cm, baš zbog toga, da se prepreči velika promaja. Drži, na sčlemenu je potrebno izraditi provetravanje oba dva sloja zračenja.
Izračun u U-Wertu ne možem korigirat sa issesavanjem toplog zraka iz izolacije. Zanemarim taj učinak, jer je mali presjek zraka. Taj kanal ne uravnava vlage u vuni, nego jo samo odvaja za slučaj izsuševanja. Taj kanal je tu za slučaj, jer nikako ne možemo 100% izraditi parno zaporo na toploj strani.
Ja tudi i kod nas zagovarjam ugradnju izolacije od 30 cm dalje. Ako izradimo kombibaciju je še još bolje.
Eto, dajmo malo naši forumski kolegici vremena, pa da javi. Naravno, da se mora ona sama odločiti i sprejeti odluko kako dalje i kakav materijal če ugraditi.
Stavljen je bramac veltitech 120. Jos nista nisam odlucila, u principu bolje spreciti nego leciti.. moram da razmislim sta cu i kako cu. Hvala vam svima na savetima
helenitos,
sada je več bolje .
Ta folija , Veltitech 120, se upotrebljava kot "parna zapora" (parna brana). Na vaših spletnih straneh nema podataka o Sd vrijednosti, pa sam morao kod nas potelefonirati.
Ima Sd= 16 m; imaš sreču, jer nije "bog zna kakva parna brana" , ali je!
U kontroli sam upotrebio nešto jaču (Sd = 25m) in ne pokaže kondenza; Imaš sreču i zato tudi, da nemaš ugrađeno "ter kartona"!
Koliko sam se informirao, je to dobra folija, a drži da je naopako ugrađena.
Po sedaj znanim podacima, bi ostao pri samoj izvedbi , iz grafa "Kontrola gradbene fizike", ako budeš tražila od majstora , da ti ti urade kako tražiš. Tu nema odstupanja.
Dodao bi još, da je potrebno vrlo paziti kada budete ugrađivali "Parnu brano" (parno paoro) na toploj strani = unutra!! Pažnja na stiku " kosina-stijena"!!
Kako sam ti napisao na "ZS" mogu poslati slike i komentare (priporočilo kako izraditi), pa jih onda tu gore objaviš.
helenitos,
o samom načinu vgradnje , kako i o samoj kvaliteti i razliki imaš mnogo napisanega na tom forumu. Malce pretraži za tima informacijama.
Kamena vuna je dobra, jer bolje preprečava udor toploga (vručeg) zraka u unutrašnjost hiše; ima mogučnost sprejema velike količine specifične toplinske energije.
Glede samih količina: priljepi tloris ostrešja. Koliki je razmak između špirovca? Dužina špirovca? Kako je na kolijenčnom zidu izrađena izolacija?
Koliki je "kolijnečni zid visine? ( zid na kraju kuče) . Koliko imaš zahtijevanu visinu prostora?
Ja bi priporučio kombinaciju kamene vune i staklene. Kamena DP-5 , staklena bar SF 035. Kombinacija bar 30 cm. Glede parne zapore, bi izradio kontrolu kondenza, da se vidi kakav Sd vrijednost je potrebna.
Imaš li zračni kanal več izrađen? Dali imaš strehu podaskano ? Dali imaš ugrađeno propropustno foliju? Koju ? Kako imaš namjeru izraditi strop u potkrovlju? Ja bi priporučio, da izradiš podkonstrukciju sa metalnim prifilima ( http://www.knauf.rs/) imaš i na forumu nekeliko zapisa in komentarja.
LP