spasavajte ,nalazim se u banja luci saniram krov ,nije bilo podletve,daske,terpapira i ostalih djelova ,crep je novi becej nije los,mora se zamjeniti jedno trista komada,krov je 250kvadrata sta da stavim osb plocu i koju ili dasku topolu jelovu... koja dimenzija daske sirina duzina debljina koliko mora biti sirova. jedan majstor nudi topolu po cjeni od 250 kubik i jelovu po 300 ako je sirova koliko mora se susiti,dali rog mora biti suv,MOLIM ZA SAVJET hitno mi je
OSB ili daska - sanacija krova?
OSB,je mnogo bolji materijal za to,ali i skuplji..
Ne stavljaj ni jedno ni drugo. Imas razne vrste troslojnih paropropusnih folija koje su jake, moze da se gazi po njima a i korisnije su jer propustaju paru iz izolacije.
Ako stavljas dasku 2cm ti je dovoljno. Topola je dobra jer ima prirodnu zastitu, a sto suvlja to bolja. Kubik od 2cm debljine ima 50m2. Cena 1m3 dasaka ovde kod mene je 130 evra. Najeftinija i ujedno najtanja OSB ploca od 0,9cm je 280din. Za tvoju povrsinu ce ti trebati oko 750 eura za najtanji OSb, a za dasku 650 eura. Moj glas za dasku, a ti dalje sam kalkulisi. Inace debljina od 0,9cm je dosta tanka i ne znam da li se uopste moze gaziti po njoj. Deblji OSB je duplo skuplji.
ja sam za dasku ( jelovu)
Pa definitivno da ce i dasku u osb pregaziti ove nove folije i geotextili samo je pitanje vremena kada ce uci u ozbiljniju upotrebu .
Sto se tice topolove daske , sta reci topola je samo za papir dobra , osb je skup i zahteva dobro planiranje i raspored rogova ili se potrosnja prebaci bar za 30 -40 %
Sve u svemu moj glas ide za geotextil
Prirodnije je drvo......
Ja sam takode za dasku, prvenstveno zbog cene!!!!
pozzzzz
Tenzor je potpuno u pravu.Postoje nove folije npr. Tyvek za koje nije potrebno prethodno dascanje krova,vec se postavljaju direktno na rogove.Jesu skuplje ali kad stavis cenu daske i folije i cenu Tyvek- a izadje na isto a nema maltretiranja i moze se izvesti u SSM varijanti
kakve folije i gdje imaju za kupiti?
OSB
Sada da gradim opredelio bih se za geotekstil.
koliko kosta ova tyvek folija?nisam nigdje vidio cijenu.
A šta mislite da se umesto daske ili osb iverice upotrebi otpadni laminat. U mom kraju mogu da ga nabavim po ceni od 200 din/kvm. Otpadni je zato što je loše dezeniran a to za patosanje krova i nije od nekog značaja.
Moj komsija pravio krov i umesto dasaka stavio laminat. Ispalo mu je mnogo jeftinije. I ja sam hteo nekog da pitam za misljenje. Koja je funkcija dasaka osim mozda da daju cvrstinu konstrukciji? Komsija kaze da se bez problema setao po krovu.
Postoje i geotekstilna platna(folije ) koja se na krovnu konstrukciju postavljaju bez ikakvog podascavanja .
Postoje i geotekstilna platna(folije ) koja se na krovnu konstrukciju postavljaju bez ikakvog podascavanja .
koji je trgovački naziv za to platno, cena i tako to...
Tenzor, a sta mislis o ovoj varjanti sa laminatom?
Ne koristi laminat jer to je presovana celuloza i ako crep bude negde propustio vodu bubrice ipoceti da se raspada. OSB ploce su dobre ali one vodo ne propusne. Js sam za dasku i mislim da je to najbollje resenje jos ako je lepo uklopis. I mnogo je cvrsca i dugotrajnija.
O laminatu i slicnim materijalima ne mislim nista to je prseovan papir .
Po meni od sada i ubuduce samo geotekstil bez podascavanja bilo cime.
Ja vam kazo a vi kako ocete
Postoji detalj na koji ne obraćate pažnju. Daska, odnosno OSB ploče ili bilo kakva oplata na krovu ima prvenstveno konstruktivnu ulogu. Daje prostorno ukrućenje krovnoj konstrukciji. Folija je, pak, sa druge strane samo jedna vrsta hidroizolatora (uglavnom su to paropropusne vodonepropusne folije).
Definitivno je potrebno koristiti i oplatu i foliju.
Kada smo već kod izbora, mogu reći da je daska (tzv colara) dosta jeftinija od OSB ploča, ali moja iskustva govore da je ovo drugo dosta pouzdaniji materijal zbog dobre zaštićenosti i boljeg iskorišćenja. Naime, nikakve štetočine neće napasti OSB ploče, dok je, sa druge strane, daska veoma podložna napadima raznih štetočina.
Trenutna (prosečna) cena daske kod nas je oko 140 do 150 € za m3 i tom količinom (u praksi) možete pokriti oko 33 m2 krova.
OSB ploče koje se koriste za krovne oplate (debljine od 9 do 15 mm) se prodaju po cenama od 280 do 550 din/m2.
Relativno bih se mogao sloziti da bilo kakvo "patosiranje "krovne konstrukcije ima neku vrstu konstruktivne uloge . Ali je njena prvenstvena namena da bude nosac za hidroizolacine slojeve . I donekle postoji opravdanost za njenu ugradnju . Medjutim od pojave krovnih folija -geotekstila koji se postavljaju bez "patosiranja " , polako i ovaj nacin gradnje krova se napusta .
Ne znam koliko si krovova do sada sagradio, mora da imaš veliko iskustvo kada tako nešto govoriš, ali moja iskustva govore suprotno.
Geotekstil se u ovoj oblasti zapravo više pojavio slučajno.
Upotreba te vrste materijala bez upotrebe oplate dovodi do značajnog utroška kvalitetnije i skuplje građe u samoj konstrukciji krova. To sve da bi se obezbedilo prostorno ukrućenje konstrukcije.
Pa da se sad ne bacam brojevima ali imam dosta krovova iza sebe od malih raspona pa do industrijskih hala .
U sustini neke velike razlike u utrosku materijala i nema , a drugo kod nas kvalitetne gradje nema u zadnjih 100 godina .
A sve u svemu i dan danas se koriste kao neprevazidjena resenja za krovne konstrukcije patenti stari bar 200 god , kao sto su "stolice " , "pajante " ,"klesta " i "macke" . Naravno ovo sve govorim za krovove porodicnih kuca.
Tako da po mom iskustvu vise nema potrebe za patosiranjem krova ,osim ako to nije izricitio nalozeno po projektu il zelji investitora . Dok kod nekih sistemskih resenja krovista kao sto je "bramac " je patosiranje obavezno da bi vazila garancija
Pozdrav svima, pitanje za Tenzora u vezi gaotextil materijala, gde ga nabaviti i koje su mu cene?
Planiram rekonstrukciju krova koja bi podrazumevala komplatnu zamenu krovne konstrukcije (grede, rogovi, letva, crep). Na objektu nije urađena ploča. znači da bi plafon bio od rigipsa sa izolacijom staklenom vunom iznad plafona. Ne bih daščao krov da ne zatvaram hermetički tavan pošto se u kući živi i izvesna količina pare bi kroz plafon prolazila u krovni prostor. Razmišljam da preko rogova stavim kvalitetniju paropropusnu-vodonepropusnu foliju. Zanima me mišljenje, pošto neću raditi izolaciju između rogova da li folija može da ostane slobodno da visi ispod crepa ako se zahefta za rogove i učvrsti podletvom.
Znam da je forum jako star ali ako ima neko još na ovom forumu molim vas za sugestiju.
Pozdrav.
Tema je odavno "prežvakana " ali svakako uradite tako kako ste namislili
Hvala na brzom odgovoru.
Za sve one koji imaju dilemu oko ponašanja folije između rogova a bez daske.
Ovde koliko se vidi, folija nije pravilno postavljena a pitanje je i kakva je ovo folija. Kad se postavlja pravi se preklop između redova od 10-15 cm i sastavci se lepe. Na ovoj slici nema nikakvog preklopa tako i da je podaščana nebi imala efekta jer bi voda na sastavcima prolazila na dasku ispod i kvasila je.
Ovo mi otvori još jedno piranje: Vidim proizvođači crepa garantuju da kod crepa sa dvostrukim falcom nema šanse da produva kiša ili sneg. Ako je to istina čemu onda folija, ako se tavan ne koristi, kad je bez nje bolja ventilacija krova. Ili je to za onaj ~1% ˇverovatnoće da prokisne.
Stavi OSB ploce, po meni imaju visestrukih prednosti!