Ćao svima,
imam jedan problem i molio bih za savet ljude koji su ga uspešno rešavali. Naime, fasadu sam uradio 2009 godine, stiropor 8 cm (17 gr), JUB-ov lepak, nije tiplovana, urađena mrežica i dva sloja lepka, nije urađen završni dekorativni sloj. Sad bih deo fasade (deo oko ulaznih vrata i iznad ulaznih vrata, ukupne dimenzije 1,2 m x 2,5 m i deo iznad krova terase dimenzija 1,2 m x 2 m) oblepio štanglicama od prirodnog kamena (širina kamena 3 cm). Težina ovih štanglica je oko 30 kg po m2. Ukupno za lepljenje kada se odbiju otvori za vrata i prozor je oko 4 m2. Prvi red štanglica se u prizemlju naslanja na podne pločice, dok će na spratu imati oslonac na krovu (tegola). Kako to izvesti, a da nemam posle problem odvojanja stiropora od zida pod teretom kamena ili nešto slično.
Takođe, potreban mi je i savet za deo iznad ulaznih vrata (širine 20 cm, a dužine 120 cm) kako ojačati s obzirom da kamen tu neće imati oslonac. Razmišljao sam da dodatno istiplujem (malo gušće) delove na koje ću lepiti štanglice i preko tipli postavim još jedan sloj mrežice i lepka. Da li je ovo dovoljno, ako ima neko rešenje molim vas pomagajte sa savetima.
Pozdrav!
Lepljenje štanglica od prirodnog kamena na demit fasadu
l profil stavljas kontra ,tako da komadi leze normalno i ne vidi se l od dole
Imaš u prilogu slike kako sam ja to izveo na neoporu od 10 cm - faza lepljenja kamena pre izvođenja fasade.
Hvala na savetima, tako ću i uraditi, naknadno ću postaviti tiple, uraditi još jednu ruku lepka i mrežice i videti nekako da taj profil fiksiram...pa valjda će biti onda ok
Evo da ipak vizuelno predstavim,
znači kamen će biti lepljen oko vrata i po merama kao na slici, kad se ukupna površina sabere izađe nešto malo jače od 2 m2. Prvi red se oslanja na pločice, a posle se sve lepo na njega slaže... Mislim da neće biti veliki rizik s obzirom da nije tako velika površina...
Što se tiče sprata, evo situacije na slici, takođe prvi red se oslanja na krov (tegolu), prekid je kod prozora i posle ima jedan mali deo iznad prozora. Mislim da će biti ok, ne deluje mi kao velika površina (štanglice su dosta tanko sečene 0,7 - 1 cm)....
Ako imate još nekih sugestija.....
Astrea, baš je lepo ispalo, taj kamen mi deluje dosta težak?
Paaaaa ... i nije baš lak ali zagledaj malo bolje slike, svi ugaoni komadi su jedna celina - znači da nisu sastavljani sa lica i iz dela do vrata. Da li vidiš to što ti objašnjavam?
Ima još bitnih stvari: pri ugradnji kamena strogo sam vodio računa o tome da ne izgubim efekat izolacije. To znači da kamen i lepak kojim je zalepljen nemaju nigde dodirnih tačaka sa nosećim zidom, već je kamen lepljen samo na stiropor. U potpunosti sam izbegao tzv. hladne mostove. Vertikale principijelno nisu problem jer se one naslanjaju na neki serklaž/trotoar/temelj bilo šta. Problem su nadvratnici i tu sam vodio računa da bočni komadi budu naslonjeni na vertikalu a srednji završni komad je tako napravljen da je oslonjen na spomenute bočne komade. Ideju sam preuzeo od starih majstora iz vremena kada nisu postojali beton, lepak i betonsko gvožđe. Preciznost u rezanju i obradi mora da bude filigranska.
Da da video sam, baš su lepo urađeni, do sada sam video takve komade veštačkog kamena, a ovo prvi put.... super je
Veštačke materijale nikako već cenim isključivo drvo i kamen.
Astrea, znači na vertikalama čelo i bok su iz dva dela samo sečena iz od jednog komada da bi tekrtura kamena ostaja. Ili je iz jednog komada isečeno samu u L profil. Spoj se ne vidi ili ako ga ima kao da je spoj sečen gerovanjem?Svuda je tekstura istala neprekinuta pa se dobija utisak kao da je stvarno sve u masivu urađeno Gledajući slike ja sam bio ubeđen da su celi komadi kamena stavljani a ne ploče lepljene. Na kraju je baš lepo ispalo!
Pogledaj dobro sliku: sve je iz jednog komada, i vertikale i horizontala - i čelo i bok. Jesu celi komadi kamena pa su malo prilagođeni sa zadnje strane a malo i stiropor - da bi se ispunili svi zahtevi koje sam već opisao.
P.S. Da sam radio "gerovanjem" sigurno bi se poznavalo jer je u pitanju Brajkovački peščar koji je vrlo mekan i posebno osetljiv kada se okvasi. To mi je i bio najveći problem prilikom montaže - da mi ne pukne obrađeni komad. Inače, od tog kamena je sazidana crkva Sv. Marka u Beogradu a i ova najnovija sređivanja po stadionu na Tašmajdanu su od peščara iz Brajkovca (Bele vode) kod Kruševca. Vrlo je mekan ali zato prosto "jede" oštricu alata.
Da ne otvaram novu temu. Ovo je samo deo fasadnog zida, tj. detalji. Sta se desava ako se recimo ceo zid radi u kamenu, konkretno prizemlje sa sve 4 strane kuce. Da li je pametno da se osloni na trotoar ili ipak treba izdignuti od poda , tj da kamen bude samo na zidu, ne i na tih 30ak cm cokle. Ako se osloni na trotoar nece imati problema sa smicanjem, ali opet da li je to velika tezina da bude zalepljen na stiropor koji je zalepljen na zid? Kako je pravilno i bezbedno raditi u takvim slucajevima?
Da li je već zalepljen stiropor na zid ili je tek u planu ?
Nije zalepljen, tek treba da se lepi. U nekoj od tema sam procitao da je mozda bolja opcija stirodur.
Jedina preporučena opcija je stirodur (XPS) ,ovo zbog poroznosti i stabilnosti u odnosu na fasadni stiropor (17gr/dm3) .Kažem stirodur a ima i drugih materjala o kojima je ipak perverzija govoriti jer nisu dostupni na srpskom tržištu i cena je prilično visoka Ako se lepi kamen preko termoizolacije , paropropusnost se anulira kao jedna od karakteristika kontakt fasada. Samim tim mora se razmišljati unapred o nekoliko faktora isplativosti takvog istema , a sve zarad vizuelnog efekta i postojanosti "završnog fasadnog sloja"
-poterbna debljine stirodura (cena )
-vrsta i način ankerisanja (tiplovi koji se ušrafljavaju)
-dupliranje armirne mrežice
-hidrofobni premaz preko armirnog sloja u visini jednog metra od tla
-sistem ventilacije prostorija jer izostaje paropropusnost u ovom slučaju
...itd
Nije zalepljen, tek treba da se lepi. U nekoj od tema sam procitao da je mozda bolja opcija stirodur.
A gde si pročitao ili čuo da može stiropor, ovo zbog ideje s početka? Mislim bilo gde na internetu ili u prospektu proizvođača, izvođača radova, usmeno ili iskustveno od nekoga....?
Svasta moze da se cuje i procita. A Boga mi i vidi
U samom startu sam mozda trebao umesto reci stiropor napisati termoizolacija, pa ne bi bilo zabune. Zato sam i u odgovoru na vase pitanje da li je stiropor zalepljen ili tek treba, napisao da sam procitao da je bolja opcija stirodur.
Iz vaseg predhodnog odgovora nisam najbolje razumeo, vi ne preporucujete lepljenje kamena preko termoizolacije zbog gubitka paropropusnosti i vecih troskova?
Iz vaseg predhodnog odgovora nisam najbolje razumeo, vi ne preporucujete lepljenje kamena preko termoizolacije zbog gubitka paropropusnosti i vecih troskova?
Daleko od toga da ne preporučujem, samo upozoravam na dodatne komponente ovakvog sistema kontakt fasade i ukupnu cenu. Ako već razmišljaš u pravcu "kamene" fasade a imaš mogunosti, ipak bih preporučio neki od tipova ventilisane fasade.
Za početak ti predlažem da pogledaš moj post 'Oblaganje dimnjaka', imaš i teksta i slika tamo pa vidi.
Trebalo bi da se izračuna koliko će da bude opterećenje kamena+upotrebljenog lepka. Usvojeno je (posle izvršenih proračuna i bez dodatnog ankerisanja) da ukupna dodatna težina preko stiropora sme da bude max. 25 kg a za stirodur max. 30kg po kvadratnom metru.
I za 1 jedini kg preko ovoga mora, ali jednostavno mora da se izvrši dodatno obezbeđenje ankerisanjem u nosivi deo zida. Ništa ne pričam napamet, sve sam radio i uradio kod mene.
U svemu se slažem što je Izotop napisao, pogotovu u tome da u donjoj zoni mora da se vodi računa o stavljanju stirodura i da je neophodno da izolacioni sloj (stiropor, stirodur ili kamena vuna budu ankerisani metalnim tiplovima!!!
Generalno, treba uraditii zolaciju po svim propisima, metalnim tiplovima ankerisati stirodur i stiropor, uraditi dvostruki sloj lepka i dva sloja armirne mrežice, preko toga postaviti šulc pletivo koje je vezano za metalne tiplove i onda lepiti kamenu oblogu. PSvrha i smisao šulc pletiva je da ono nosi kamenu oblogu kako bi mrežica i lepak odnosno izolacione ploče u poitpunosti bile rasterećene.
Što se tiče paropropusnosti koju je spomenuo Izotop generalno i teoretski sigurno će doći do određenog smanjenja prolaska pare iz prostorije kroz slojeve zida, izolacije, lepka i spoljne kamene obloge.
Sa jedne čisto praktične strane prosečnog korisnika kuće i relativno čestog otvaranja i zatvaranja vrata usled ulaska/izlaska zbog raznoraznih razloga taj problem može u potpunosti da se zanemari.
Hvala na odgovorima.
Astrea, sada sam pogledao temu "Oblaganje dimnjaka". Uradio si to, svaka ti cast.
Kada se govori o metalnim tiplovima, da li su to tiplovi poput onih klasicnih plasticnih tiplova za stiropor, samo su metalni ili je rec o nekim drugim tiplovima?
Takodje, u predhodnim komentarima i savetima se niste dotakli toga da li da kamen krenem od trotoara i onda ce kamen imati oslonac ili da krenem tek sa visine gde pocinje zid? Mada ako budem izolovao coklu kako je to Histerezis objasnio u nekoj od temai postavio skicu, sa sve usecanjem kanala gde je horizontalna hidroizolacija, pa sve to do odredjene visine premazao nekim hidroizolacionim premazom predpostavljam da nece biti problem da uradim prvo trotoar i onda kamen oslonim na trotoar. Bavim se mislju da posle taj kamen tretiram nekim vodoodbojnim premazom tipa Sikagard.
AccA, kolike je debljine taj kamen koji želite da lepite?
Ne postoji 'klasični plastični tipl za stiropor' - to je neka naša (a možda i u još nekim drugim zemljama) izmišljotina koja pomaže kao mrtvom kandilo.
Dosta puta se o tim plastičnim tiplovima ovde pričalo, treba obratiti postove Izotopa na tu temu - objasnio je sve na jedini pravi način. Drži se njega oko toga i nećeš da pogrešiš.
Odakle krenuti sa lepljenjem je stvar odluke investitora i ukusa. Da li će se i temelj onda termo izolovati?
Ako se lepi kamen i po temelju hidrozolacija se radi ispod lepka za kamen a hidrofobni premaz za kamen služi da zaštiti kamen od stvaranja mahovine a ne da bi štitio temelj od vlage.
Ako je moguće da vidimo fotografije tog objekta, tip kamenih obloga ( dimenzije tog kamena kao što reče @ Histerezis) , neku skicu te ideje, ovo zbog izolacije oko temelja i oslanjanja , pa iznad prizemlja po spratovima. Ima tu veoma mnogo detalja za razradu u vezi ugradnje i planiranja. Da ne pričamo napamet...
Ako se radi "šulc" preko termoizolacionog sloja,, problematika je na uglovima objekta , zatim oko otvora (prozori, vrata) , pa ploče terase,.ugradnja okapnica i koja vrsta...pa tema roletni i kutija...odgovori zašto-zato
Tema hidrofobnih premaza je posebna. Prvo se radi po armirnom sloju pre montiranja kamena zbog uticaja kapilarne vlage a tek potom na kamen spolja , to su različiti materjali. Ankerisanje termoizolacionih ploča je nezavisno u odnosu na ankerisanje "šulca"...
Zaboravim se po nekad. Trebalo je na početku postaviti ova pitanja.
O termoizolacionom materjalu u sistemu ovog tipa kontakt fasade gde je završni esteskti momenat kamen, naznačio sam stirodur namerno....a može i stiropor (ali je pitanje koliko će služiti svrsi) . Ako neko ugrađuje kamen, to treba da traje jer je skup sport...
I pomenuh iznad ventilisanu fasadu, kao sledeći nivo u razmišljanju . Jer kad se sve sabere.....
@Histerezis
U pitanju je lomljeni kamen debljine 1.5cm do 2cm
@Astrea
Kada kazem klasicni, verujem da svi dobro znamo na sta mislim. Ne bi sirio temi na tu stranu, ima li potrebe za time ili ne. A pogotovo sto vecina onih koji ga stavljaju misle, ustvari tvrde, da su na taj nacin dodatno pricvrstili stiropor. A njihova uloga je sasvim drugacija i to iskljucivo kod objekata koji su visetazni. Ali to nije sada tema. Zato me malo i zbunilo kada ste rekli tiplovi. Pa ako moze pojasnjenje o kakvim metalim tiplovima je rec, nekim specijalnim ili?
Imao sam dilemu odakle da krene kamen, cisto da ne bi premostio hidroizolaciju ispod zidova i onda na taj nacin izgubio funkciju iste. Ali ako odlucim da termoizolujem i temelje sa spoljne strane onda mi je jasno. Tj. nasao u medjuvremenu na nekim temama. Temelji su inace radjeni od vodonepropusnog betona. Vodila se polemika da li ih i i na koji nacin (premaz ili crna izolacija) treba izolovati ili nema potrebe. Videcu jos oko toga. Ali ako budem radio, onda ce verovatno ici odgovarajuci hidroizolacioni premaz, pa zatim termoizolacija na nacin kako je to vec u nekim temama opisano (sa sve urezanim kanalom u delu gde ispod zida viri horizontalna hidroizolacija). Zatim dupla mreza (ne treba da naglasavam da necu korisiti onu najzastupljeniju plavu), zatim ponovo odgovarajuci hidroizolacioni premaz i na kraju fleksibilni lepaki kamen.
Naravno da nisam mislio premaz (tipa Sikagard) moze zameniti hidroizolaciju. Potpuno je jasno da to jedno sa drugim nema veze. To sam cisto naveo kao moje razmisljanje, ili mozda pitanje da li kompletan kamen na fasadi (a gotovo sigurno ce i trotoari biti od kamena) tretirati premazom. Cisto radi vodoodbojnosti jer je u pitanju objekat na planini i jos je u neposrednoj bilizini jezera.
@ izotop
Dugo sam clan na ovom forumu. Sada ova vanredna situacija pa se ima malo vise vremena za citanje i po neko pitanje. I ono sto je cinjenica da vecina ljudi postavi pitanje da li su nesto dobro uradili (a uglavnom nisu) i kako ispraviti greske nakon zavrsenog posla. Kod mene nije takva situacija. Pre bilo kakvog pocetka rada se dobro raspitam o svemu. Pa je tako i ovaj put. Objekat je ozidan i ukrovljen prosle godine i to je sve. Tek me ocekuju radovi o kojima sada pisem i pitam. Vec imam par objekata iza sebe (kao investitor), sta cu kada volim gradjevinu... Na svakom ima po neki propust, malo zbog ne znanja i neinformisanosti, malo sto se neke stvari menjaju. Napreduje tehnologija, pa se i neke stvari menjaju ili kasno stignu do nas. Pa i na ovom forumu mozemo procitati neke predloge kao ispravne, a onda se kroz par godina to promeni. Ili neki proizvodjac nesto forsira kao dobro, a to se posle pokaze malo drugacije. Jer se verovatno navedeno resenje pokazalo kao lose ili ne dovoljno dobro. Ali to je normalno... Covek se uci dok je ziv. Siguran sam da ce i na ovom objektu biti po neki propust. Mada se trudim da ih svedem na minimum...
Sto se tice ventilisane fasade, citao sam o tome. Pogotovo sto imam razmisljanje da deo zidova bude u drvetu. Ali mislim da necu ici na ventulisano fasadu, vec klasicnu, tj. kamen na stirodur, a drvo ako budem radio onda na podkonstrukciju, gde ce izmedju zida i spoljne obloge biti kamena vuna kao izolator.
Koristio sam standardne ali tzv. sertifikovane tiplove sa metalnim klinom-trnom-šrafom (kako ih ko već zove) konkretno ovaj https://baumit.rs/products/komponente-fasadnih-termoizolacionih-sistema/.... To je korišćeno za temeljni zid visine nekih 80-85 cm a obzirom da je relativno mala visina tu sam odlučio da šulc pletivo bude vezano za te tiplove.
Na dimnjaku, gde je visina nekih 5.75 m, težina kamena neuporedivo veća a izolacioni sloj je kamena vuna šulc pletivo je, preko sistema ankera, zavareno za metalnu konstrukciju koja ukrućuje dimnjak. Pošto pretpostavljam da će u tvom slučaju da kamena fasada bude visine barem 3-3.5 m onda i tu bih predložio da šulc pletivo kao nosač kamena treba da bude pričvrščeno za posebne nosače koji neće da imaju veze sa izolacionim pločama. Vrlo je moguće da, ako je ukupna visina fasade do nekih 7 m, ne budu potrebni nikakvi tiplovi već samo sistem ankera koji će da nose šulc pletivo i kamen. Ankeri tj. nosači za koje se zavaruje šulc pletivo su u mom slučaju bili betonsko gvođže Fi. 6 mm, zavareni za metalnu konstrukciju kako sam već rekao. Postoje na ovom forumu i slike kako sam ukrutio dimnjak. Evo samo jedne http://www.samsvojmajstor.com/portal/forums/gradjevinarstvo/instalacije-... - Znači na tu konstrukciju sam zavario betonsko gvožđe koje je prošlo kroz kamenu vunu a onda je za to gvođže zavareno šuzlc pletivo.
Generalno, do neke visine od max. 1-1.20 m iskustveno smatram da je moguće da tiplovi za stiropor sa metalnim klinom budu dovoljni da nose šulc pletivo i kamenu fasadu. Preko toga sigurno ne! Podrazumeva se da dubina i dužina tipla bude u skladu sa normama uvećano za 25% a i propisana količina po kvadratnom metru-
Izotop je spomenuo vrlo nezgodne i zahtevne detalje koji se rešavaju na dva načina: majstor koji hoće da razmišlja i sluša investitora ili da čovek radi sam.
Znaci ipak jesu klasicni tiplovi za stiropor. Koristio sam slicne, od proizvodjaca Fischer, ali na objektu visine 15-16m koji ima 5 etaza (ukljucujuci suteren i potkrovlje).
Kamen na ovom objektu koji je sada tema ce biti na nekoj visini od 3m max. Jer je plan da se samo prva etaza (i cokla) urade kamenom.
Nesto poput ovog na fotografiji.
Onda je najbolja opcija da u zid na neki nacin ankerisem armaturne sipke. Naravno, ne na nacin kako bi vecina "majstora" to uradila, a to je da ih samo nabije u zid. Ili njih zavarim na nesto sto je ankerisano u zid. Da te sipke vire par mm izvan termoizolacije i da na njih, nakon "navlacenja" lepka i mrezice zavarim sulc pletivo koje ce par mm biti odvojeno od termoizolacionog sloja.
Znaci ipak jesu klasicni tiplovi za stiropor. Koristio sam slicne, od proizvodjaca Fischer, ali na objektu visine 15-16m koji ima 5 etaza (ukljucujuci suteren i potkrovlje).
.
Postavio sam par pitanja iznad. Da bi išli dalje treba nam tvoj plan i fotografije objekta.Za ovu kombinaciju kontakt fasade obloženu kamenom NE MOGU se koristiti " klasični tiplovi za stiropor" šta god to značilo....
U nekom postu iznad napomenuo sam ...tiplovi koji se šrafe...
Po savesti i profesionalnom odnosu ka poslu dajem takav savet. Ništa više
Evo jedna brosura sa sistemskim rjesenjem gdje se moze postavljati kamen kontaktno preko termoizolacije tezine do 100 kg/m2.
Na ovaj nacin se u poslednje vrijeme kod nas na primorju rade svi reprezentativniji objekti (Lustica bay, Porto Novi...). I sam sam investitor jednog stambenog objekta pa sam se o ovome raspitivao. Receno mi je da se ovako moze raditi fasada od prirodnog kamena vece debljine i tezine u visinu do 4 etaze. Na ovaj nacin i ja planiram da radim moj objekat. Bio sam pomalo skeptican. Pogotovo kada na objektima gdje kvadrati kostaju basnoslovno (u Porto Novom preko 10.000 €), kucnete rukom po kamenu na fasadi, a ispod se cuje onaj "supljikavi" zvuk kao da kuckate po standardnoj "demit" fasadi. Od ventiliranih fasada, investitori polako odustaju.
P.S. Ovo na slikama sto je AccA postavio nije kamen preko termoizolacije vec tradicionalno direktno postavljen kamen. Na spratu iznad je veoma tanka termoizolacija.
Tiple postavi obavezno a najbolje bi bilo da ugradiš iznad krova i iznad vrata neki L-profil na koji bi oslonio prvi red.Znam da ti sve izgleda komplikovano...bušenje,tiplovi ,šrafovi potrebne dužine.Tako bi trebalo....
Za improvizacije...nema garancije !!!