Vidim da postoji slicna tema, ali je ona dosta specificna pa sam pokrenuo novu.
Raspitao sam se u okolini i u svakom dvoristu je na neki drugi nacin napravljena.
-oblik: okrugla ili pravougaona
-zid: zidana zemljom ili malterom ( u ovom slucaju malter se stavlja samo horizontalno a u vertikalni razmak izmedju cigala ne) . Razmak izmedju cigala je oko 2 cm.
-temelj: neki su rekli da treba betonski temelj ispod zida a neki da se poredja dva reda cigala poprecno u odnosu na zid
-betonska ploca: armirana od 10-20cm
-"prelivna jama" : na par mesta je bilo, a na par nije. Nisam shvatio tacno kako radi, ali zadatak joj je da odvoji gusti deo od vode...
-dubina: u komsiluku kod svih je uglavnom 2-2.5m
I kako sad da napravim da to bude dobro?
Jedna varijanta koja mi se najvise svidja ( sto ne znaci da je dobra ili pravilna :? ali mi deluje kao prakticna)
Jama pravougaonog oblika 2x3m povrsine i 2.5m dubine zidana ciglom 12cm sa malterom na temelju od betona 15x15cm (samo ne znam kako su betonirali kad su stigli do peska...) Jama je podeljena na pola na sredini 12cm zidom od cigala bez maltera u vertikalnim razmacima izmedju cigala. Obe "prostorije" imaju poklopac 60x60cm, ali vlasnik kaze da u poslednjih 5 godina otkad je napravio, max. nivo otpadve materije nije prelazio 0.5m .
Koliko mi se čini, po sadašnjim propisima, dozvoljeno je praviti samo vodonepropusne jame za otpadne vode koje se projektuju tako da je planiran mesečni ciklus pražnjenja.Ovo iz razloga ekoloških normi jer preterano zagadjujemo i zemljiše i vodotoke.Zapremina jame se inače odredjuje prema potrošnji vode po stanovniku i uzima se da je to 100 litara na dan.Inače bolje je praviti kružnu jamu zbog bočnog pritiska zemlje.Ako se zida koristi se cigla i produžni malter u odnosu 1:2:6.Debljina betonske ploče iznad jame se odredjuje na osnovu prečnika jame, ali ne bi smela da bude tanja od 15 cm i armirana naravno.Inače sa dubinom jame ne treba preterivati zbog anaerobnih procesa koji se u njoj odvijaju.Ne znam koliko sam pomogao ali treba se raspitati kod lokalnog projektanta.
Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..