Irska čipka je nastala negde početkom 19. veka, (naravno) u Irskoj. Interesantno je prošetati kroz Muzej irske čipke , a po nešto se može pročitati i na Wiki .
Radi se na razne načine a jedan od njih je i kukičanje. Karakteristika ovog kukičanja je da se rade nezavisno pojedinačni motivi (najčešće stilizovano cveće i lišće) , i potom međusobno spajaju. Neretko, motivi se kukičaju korišćenjem pomoćne, nešto deblje niti konca, zapravo kukičanjem oko nje pa rad postaje reljefniji. Najčešće, mada ne obavezno, rade se stubići s jednim navijutkom i to zahvatanjem kukicom samo zadnje niti lančića predhodnog reda ( bl sc - back loop single crochet) što takođe doprinosi reljefnosti rada.
Spajanje motiva se odrađuje pomoću platnene podloge (ili bez nje), gde se motivi najpre , okrenuti licem ka platnu, profircaju, na unapred smišljenu i iscrtanu šemu (ili bez šeme) i potom međusobno spajaju kukičanom mrežicom sastavljenom u najvećem broju slučajeva od lančića i memica (picot), mada postoje i mnoga druga 'popunjavanja međuprostora'.
Na Picasi se može naći više albuma sa slikama i uputstvima za kukičanje osnovnih motiva , popunjavanje međuprostora i nešto manje albuma sa šemama za veće radove mada ima slika gotovih radova. No kada se jednom 'uđe u štos' , izmišljanje sopstvenih kompozicija nije uopšte teško.
Privela sam kraju jedan nadstoljnjak u 'irskom fazonu', imajući šemu sa Picase ( standardno pojma nemam iz kog albuma! ) , ali sa prilično lošim kvalitetom slike pa je pomalo i bilo problema.Konac je 15, kukica 1mm, a dimenzije su mu 40sm x 75sm. Prema njihovom uputstvu trebalo je da bude oko 40x60 (konac broj 30 valjda). Spoljašnji završni redovi su mi predugački ( možda i oparam mada nemam taj običaj ) ali je tako pisalo.... Ima tu nekih neslaganja, bude li neko hteo da ga radi, staviću šemu i objasniti po neke bitne detalje.
Irish crochet - irsko kukičanje
@bilja62 pravi lepe kratke ogrlice - davilice. One pristaju na dugi vrat. Ako ga nemaš, izbor je tada ovakva ogrlica, nazvaše je Victorian choker ( Viktorijanska davilica) . Činjenica je da je popularnosti irske čipke znatno doprinela kraljica Viktorija, noseći heklanu odeću a i sama želeći da hekla jednostavne haljine, pa valjda njoj u čast i ovo ime.
Klasičan listić
Standardno , radi se lančić i potom, kružeći oko jednog njegovog kraja, tamo i nazad, grade se širina i dužina listića. Uvek se radi blsc ( back loop single crochet ), kukicom se zahvata samo jedna (ona dalje od nas,pozadi) nit. Rad se i okreće, na drugoj strani opet blsc , time se postiže da obe strane lista izgledaju skoro isto, reljefno,lepo.
Naravno , postoje razne varijacije, broj petljica polaznog lančića,menjanje širine,dužine, vrhova. Listići se spajaju u veće celine...
I kod ovog standardnog oblika postoje neke nijanse.
Kako se , posle okreta rada na jednom vršku, ide nazad posle jednog ch 1 za okret ( levo-nastavlja se trećom petljom od kukice i vršak je zaobljen; desno se kreće nazad odmah od druge petljice i vršak je malo četvrtast)?
Kako se odrađuje krivina na dnu lista (levo-3 petlje u jednu petlju; desno- 5 petlji u jednu petlju)?
Odakle se počinje lančićem ( levo-iz centralnog dela ; desno-s vrha lista )? Pitanje je zapravo ovo: kada se uradi lančić, i potom po njemu uradi prvi red sc-ova ( jedino tu ide sc!, poželjno zabadajući kukicu u grbu petlje lančića), šta dalje ( levo- nastavlja se oko lančića na drugu stranu, ovde će biti donji deo listića; desno-okreće se rad i ide nazad, ovde će biti vrh listića) ?
Na kraju , ako želimo drškicu, kada se nađemo na dnu lista, odrađujemo je (lančić i povratak redom sc-ova po njemu.Ako ne želimo, rad se završava na jednom vršku.
Sličan listić odrađen pomoću dodatne deblje niti ( na šemi je ta nit crvena linija ). Rade se i dalje blsc ali se zahvata i petlja donjeg reda i ta nit istovremeno.Nit se postavlja preko reda nad kojim se radi. Treba malo vremena da se čovek izvešti.
Klasični cvetić
Šupljikav centralni deo i nekoliko (2,3,4...) slojeva latica.Prvi sloj latica se radi tako da se najpre,od centralnog stubića do centralnog stubića urade lančići (bpsc - back post sc pa nekoliko ch...) potrebne dužine a u sledećem redu se oko lančića rade stubići da formiraju laticu. Uobičajeno se latica počne jednim sc, potom hdc, potom dc ( tako se dobija postupno visina) nekoliko ( ili i višlji bodovi) a pri kraju opet smanjivanje visine do sc. Potom se prelazi na sledeći lančić i radi sledeća latica.Nov sloj latica ima svoje bazne lančiće od stubića do stubića koji je radom formiran između dve latice predhodnog reda. I tako dalje...
I stilizovani cvetovi, odrađeni pomoću dodatne deblje niti.
Spajanje motiva
Motivi ( najpre raspoređeni licem dole na platno i potom fiksirani) se najčešće spajaju mrežicom sa ili bez 'čvorića' (picots), idući redom od jednog do drugog. Može taj konac biti i tanji. Ako su praznine veće umeću se i maleni motivi najpre, kako mrežica ipak ne bi bila u velikim komadima. Danas se čak mogu kupiti gotove mrežice na koje se potom ređaju i fiksiraju motivi. Lično, to mi se ne dopada. Jeste brže ali, eto, nije to 'moje', ipak izgleda drugačije... a svejedno, to se ovde i ne može (?) nabaviti.
Sloboda, kao i svuda, i ovde postoji, radite po svom nahođenju...
Na YouTube se može pogledati prilično dobar video kako to odraditi...
:nes2 :nes2 sta sta reci :nes2 :nes2 :nes2 ludilo :nes2 :nes2 :nes2 svaka cast :nes2 :nes2 :nes2
Koliko je ova tehnika dobra i vrlo vrlo upotrebljiva najbolje se može videti iz primera koji slede... Ako kombinujemo i pletenje i slobodno spajanje a i šta god nam se učini prigodno, mogu nastati neverovatno lepi delovi odeće i uz odeću, džemperi,torbe, kape , šalovi, nakit, mantili kao i ova elegantna nadhaljina (ima li bolje reči?) koju je @rus4e napravila sebi za godišnjicu mature....
@pljoska, hvala ti.
@mira969, i ja mislim, svaka čast ovoj tehnici i mogućnostima koje nam pruža ....
zanimljivo i ljepo izgleda